Det var helt i overensstemmelse med reglerne, at Atlético Madrid onsdag fik et mål annulleret i straffesparkskonkurrencen mod Real Madrid i Champions League-ottendedelsfinaler, fordi skytten Julian Alvarez ramte bolden to gange.
Det fastslår Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) på sin hjemmeside, hvor forbundet bringer en video, der tydeligt dokumenterer, at argentineren rammer bolden med støttebenet, før han afslutter.
Det var dog utilsigtet, påpeger i Uefa i samme ombæring. Derfor vil forbundet indlede en dialog med Ifab, der er fodboldens regelværkere, om en potentiel regelændring.
– Selv om det var minimalt, fik spilleren kontakt med bolden ved hjælp af sit støtteben, før han sparkede til den. I henhold til spillets regler var VAR nødt til at tage fat i dommeren og få annulleret scoringen.
– Uefa vil indlede drøftelser med Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Ifab for at afgøre, om reglerne skal vi revideres, når der er tale om tilfælde, hvor en dobbeltberøring tydeligvis er utilsigtet, skriver Uefa.
Uefa oplyser ikke, hvad forbundet mener, der bør ske i en situation, hvor en straffesparksskytte rammer bolden to gange.
Atlético Madrid brændte også et forsøg på helt normal vis og endte som taber af onsdagens straffesparkskonkurrence.
I 2019 – et år før indførslen af VAR i Superligaen – scorede Robert Skov på et straffespark mod Brøndby, selv om tv-billederne tydeligt viste, at Skov ramte bolden to gange. Det kunne kampens dommer ikke se i situationen, hvorfor målet stod.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
Bayern München er i pokalfinalen
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE