UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

Uefa vil have revideret reglerne for, hvad der sker ved en utilsigtet dobbeltberøring på straffespark.



Det var helt i overensstemmelse med reglerne, at Atlético Madrid onsdag fik et mål annulleret i straffesparkskonkurrencen mod Real Madrid i Champions League-ottendedelsfinaler, fordi skytten Julian Alvarez ramte bolden to gange.

Det fastslår Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) på sin hjemmeside, hvor forbundet bringer en video, der tydeligt dokumenterer, at argentineren rammer bolden med støttebenet, før han afslutter.

Det var dog utilsigtet, påpeger i Uefa i samme ombæring. Derfor vil forbundet indlede en dialog med Ifab, der er fodboldens regelværkere, om en potentiel regelændring.

– Selv om det var minimalt, fik spilleren kontakt med bolden ved hjælp af sit støtteben, før han sparkede til den. I henhold til spillets regler var VAR nødt til at tage fat i dommeren og få annulleret scoringen.

– Uefa vil indlede drøftelser med Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Ifab for at afgøre, om reglerne skal vi revideres, når der er tale om tilfælde, hvor en dobbeltberøring tydeligvis er utilsigtet, skriver Uefa.

Uefa oplyser ikke, hvad forbundet mener, der bør ske i en situation, hvor en straffesparksskytte rammer bolden to gange.

Atlético Madrid brændte også et forsøg på helt normal vis og endte som taber af onsdagens straffesparkskonkurrence.

I 2019 – et år før indførslen af VAR i Superligaen – scorede Robert Skov på et straffespark mod Brøndby, selv om tv-billederne tydeligt viste, at Skov ramte bolden to gange. Det kunne kampens dommer ikke se i situationen, hvorfor målet stod.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

På vej til storklub?

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

DR Congo – Uzbekistan

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Algeriet – Østrig

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Jordan – Argentina

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs