UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

Uefa vil have revideret reglerne for, hvad der sker ved en utilsigtet dobbeltberøring på straffespark.



Det var helt i overensstemmelse med reglerne, at Atlético Madrid onsdag fik et mål annulleret i straffesparkskonkurrencen mod Real Madrid i Champions League-ottendedelsfinaler, fordi skytten Julian Alvarez ramte bolden to gange.

Det fastslår Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) på sin hjemmeside, hvor forbundet bringer en video, der tydeligt dokumenterer, at argentineren rammer bolden med støttebenet, før han afslutter.

Det var dog utilsigtet, påpeger i Uefa i samme ombæring. Derfor vil forbundet indlede en dialog med Ifab, der er fodboldens regelværkere, om en potentiel regelændring.

– Selv om det var minimalt, fik spilleren kontakt med bolden ved hjælp af sit støtteben, før han sparkede til den. I henhold til spillets regler var VAR nødt til at tage fat i dommeren og få annulleret scoringen.

– Uefa vil indlede drøftelser med Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Ifab for at afgøre, om reglerne skal vi revideres, når der er tale om tilfælde, hvor en dobbeltberøring tydeligvis er utilsigtet, skriver Uefa.

Uefa oplyser ikke, hvad forbundet mener, der bør ske i en situation, hvor en straffesparksskytte rammer bolden to gange.

Atlético Madrid brændte også et forsøg på helt normal vis og endte som taber af onsdagens straffesparkskonkurrence.

I 2019 – et år før indførslen af VAR i Superligaen – scorede Robert Skov på et straffespark mod Brøndby, selv om tv-billederne tydeligt viste, at Skov ramte bolden to gange. Det kunne kampens dommer ikke se i situationen, hvorfor målet stod.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Tæt på aftale med Andreas Christensen

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

OB – Vejle Boldklub

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC København – Randers FC

Lewandowski forlader FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Fortsætter vild målform

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

FC Fredericia – Silkeborg IF

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Manchester City vinder FA Cup