UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

Uefa vil have revideret reglerne for, hvad der sker ved en utilsigtet dobbeltberøring på straffespark.



Det var helt i overensstemmelse med reglerne, at Atlético Madrid onsdag fik et mål annulleret i straffesparkskonkurrencen mod Real Madrid i Champions League-ottendedelsfinaler, fordi skytten Julian Alvarez ramte bolden to gange.

Det fastslår Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) på sin hjemmeside, hvor forbundet bringer en video, der tydeligt dokumenterer, at argentineren rammer bolden med støttebenet, før han afslutter.

Det var dog utilsigtet, påpeger i Uefa i samme ombæring. Derfor vil forbundet indlede en dialog med Ifab, der er fodboldens regelværkere, om en potentiel regelændring.

– Selv om det var minimalt, fik spilleren kontakt med bolden ved hjælp af sit støtteben, før han sparkede til den. I henhold til spillets regler var VAR nødt til at tage fat i dommeren og få annulleret scoringen.

– Uefa vil indlede drøftelser med Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Ifab for at afgøre, om reglerne skal vi revideres, når der er tale om tilfælde, hvor en dobbeltberøring tydeligvis er utilsigtet, skriver Uefa.

Uefa oplyser ikke, hvad forbundet mener, der bør ske i en situation, hvor en straffesparksskytte rammer bolden to gange.

Atlético Madrid brændte også et forsøg på helt normal vis og endte som taber af onsdagens straffesparkskonkurrence.

I 2019 – et år før indførslen af VAR i Superligaen – scorede Robert Skov på et straffespark mod Brøndby, selv om tv-billederne tydeligt viste, at Skov ramte bolden to gange. Det kunne kampens dommer ikke se i situationen, hvorfor målet stod.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt transferrygte skydes ned

De vil have Rashford

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De 10 største stjerner, der misser VM

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: FC København jagter Michael Parker