UEFA vil drøfte regelændring efter straffekiks

Uefa vil have revideret reglerne for, hvad der sker ved en utilsigtet dobbeltberøring på straffespark.



Det var helt i overensstemmelse med reglerne, at Atlético Madrid onsdag fik et mål annulleret i straffesparkskonkurrencen mod Real Madrid i Champions League-ottendedelsfinaler, fordi skytten Julian Alvarez ramte bolden to gange.

Det fastslår Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) på sin hjemmeside, hvor forbundet bringer en video, der tydeligt dokumenterer, at argentineren rammer bolden med støttebenet, før han afslutter.

Det var dog utilsigtet, påpeger i Uefa i samme ombæring. Derfor vil forbundet indlede en dialog med Ifab, der er fodboldens regelværkere, om en potentiel regelændring.

– Selv om det var minimalt, fik spilleren kontakt med bolden ved hjælp af sit støtteben, før han sparkede til den. I henhold til spillets regler var VAR nødt til at tage fat i dommeren og få annulleret scoringen.

– Uefa vil indlede drøftelser med Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) og Ifab for at afgøre, om reglerne skal vi revideres, når der er tale om tilfælde, hvor en dobbeltberøring tydeligvis er utilsigtet, skriver Uefa.

Uefa oplyser ikke, hvad forbundet mener, der bør ske i en situation, hvor en straffesparksskytte rammer bolden to gange.

Atlético Madrid brændte også et forsøg på helt normal vis og endte som taber af onsdagens straffesparkskonkurrence.

I 2019 – et år før indførslen af VAR i Superligaen – scorede Robert Skov på et straffespark mod Brøndby, selv om tv-billederne tydeligt viste, at Skov ramte bolden to gange. Det kunne kampens dommer ikke se i situationen, hvorfor målet stod.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Raser: Det er latterligt!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’