Ugens dumme spørgsmål

Tipsbladet tester jævnligt et spørgsmål, der kan virke dumt men som de færreste måske alligevel kan svare på.



»Først og fremmest, så får jeg gode minder, når jeg hører den i dag. Jeg kan godt sidde og smile lidt, når jeg hører den i dag i fjernsynet. At stå på banen, mens den flyder ud over stadion er utroligt. Man bliver måske lidt rørt og det gør noget ved en. Det er en meget speciel situation for en fodboldspiller,« siger Jeppe Curth.

Det, Curth snakker om, er Champions League-hymnen. Turneringens kendingsmelodi. Men selv om den altså efterhånden er blevet spillet et par gange, er det nok de færreste, der kan synge med på andre strofer end den sidste: »… the champions.« Sådan er det også for AaB-spilleren, som var med i turneringen i 2008.

»Det er sjovt, for jeg ved faktisk ikke, hvad der bliver sunget. Jeg har aldrig undersøgt det, så det er ikke noget, jeg har bidt mærke i,« siger han.

Men hvilke ord er det så, der brager ud i højttalerne før kampene, og hvad er historien bag hymnen? Tipsbladet undersøger.

I al sin enkelthed synges der på de tre officielle UEFA-sprog: Engelsk, fransk og tysk, og faktisk er teksten slet ikke så kompliceret, idet linjerne i omkvædet ganske enkelt går: »Die Meister, Die Besten, Les grandes équipes, The champions (Mestrene, De Bedste, Store Hold, Mestrene, red.).«

Sangen blev bestilt i 1992, året inden turneringen blev døbt Champions League, da UEFA kontaktede den engelske komponist Tony Britten. Britten fik til opgave at designe turneringens nye lydmæssige udtryk, og den tidligere danske UEFA-pressechef Frits Ahlstrøm mødte komponisten for godt ti år siden til en snak om netop hymnen. Ahlstrøm selv er ikke i tvivl om, hvad tema-melodien har fået af betydning.

»Efter min opfattelse er det en evergreen – ligesom »Stjerneskud – Når lysene tændes i Parken«, som Thomas Koppel komponerede og Annisette sang i forbindelse med DBU’s 100 års jubilæum i 1989,« siger Ahlstrøm.

Da Ahlstrøm selv talte med Tony Britten, afslørede komponisten tankerne bag hymnen:

»Jeg kan ikke huske den præcise dato, men jeg blev kontaktet af UEFA, som bad mig om at lave et stilet, klassisk tema. Det var rart, at de fik ideen om at forbinde sådan noget med fodbold,« sagde Britten dengang.

»Jeg tænkte, at det ville være godt at inddrage faser med en stigende stryger-lyd og på den måde lave direkte forbindelser til Händel (tysk-britisk komponist fra 1800-tallet, red.).«

»Senere lavede vi nogle genindspilninger, men de overbeviste os bare om, at den originale version var rigtig. Vi lavede rock-, funk- og jazz-udgaver – bare så tv-distributørerne havde materiale og baggrundsmusik til deres forskellige indslag. Det bidrog også til at holde brandingen i gang, men jeg tror ikke, der er nogen tvivl om, at den første version var god,« sagde Britten til Ahlstrøm.

Musikken i UEFA Champions League Anthem, som den så mundret hedder, bliver spillet af Royal Philharmonic Orchestra, mens sangen er fra Academy of Saint Martin in the Fields Chorus.  

Her er hele teksten til UEFA Champions League Anthem:

Ce sont les meilleures équipes

Es sind die allerbesten Mannschaften

The main event

Die Meister

Die Besten

Les grandes équipes

The champions

Une grande réunion

Eine grosse sportliche Veranstaltung

The main event

Die Meister

Die Besten

Les grandes équipes

The champion

Ils sont les meilleurs

Sie sind die Besten

These are the champion

Die Meister

Die Besten

Les grandes équipes

The champions




LIVE

TransferLIVE: Nu sker det


Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Nu går de all-in på Højlund

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Monstertransfer i Premier League?


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Gareth Southgate i chokskifte?

Morten Hjulmand til storklub?

Nu bekræfter FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Sov ikke efter nederlag til Danmark



“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

In or out? FCK har brug for klarhed!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Chokerstatning for Thomas Frank?

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Transferplanen: CV dropper guldjagten!

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!



Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Kaoskamp ved klub-VM

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud



Tour de France 2025: Se spritnyt show

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Dansker forlader Brentford