Det kører på banen for Bayern München i øjeblikket, men uden for banen døjer klubben med flere problemer. Dets loyale tilhængere er utilfredse med klubbens sponsoraftale med Qatar Airways, hvilket kom til syne på klubbens seneste generalforsamling.
Noget andet er, at fem spillere i klubben ikke er vaccineret, hvilket tidligere resulterede i, at de alle skulle selvisolere efter at have været nærkontakt til en smittet person. Konsekvensen var klar: Den tyske storklub skar i spillernes løn for hver dag, de missede en træning eller en kamp som resultat af selvisolationen. Det skrev det engelske medie The Mirror for eksempel tilbage i november.
Dette synes den tidligere landsholdsspiller og nuværende TV-ekspert Jesper Grønkjær er urimeligt. Det fortæller han i TV3+-studiet forud for Champions League-kampen mellem Bayern München og FC Barcelona.
– Lad mig bare slå fast: Jeg er selv for vaccinationer. Der er holdninger til den, og man kan forstå det ene eller det andet. Men det her med at sige, at du lige pludselig får en bøde for ikke at møde op på arbejde i det tilfælde, at du har en bestemt sygdom eller virus. I det ligger der også implicit en trussel. Det synes jeg ikke er fair forstået på den måde, at du går på pengepungen. For det er jo ikke et krav. Det er ikke overordnet et krav.
Det er vel rimeligt nok at forlange, at han gør, hvad han kan for at undgå at blive smittet? Spørger vært Peter Grønborg.
– Ja, men i det ligger der også, at der ikke er det frie valg i forhold til, hvordan du vil behandles. Sådan er det også med nogle fodboldspillere, der ikke tager medicin og vil behandles på en bestemt måde. Jeg synes ikke på den måde, at det er rimeligt. Jeg forstår fuldstændig, hvor du vil hen, og jeg er i bund og grund også enig om det. Jeg er bare ikke enig i sanktionerne omkring det.
– Du går meget bredt ud så, for i det ligger en trussel og et krav fra klubben, som ikke er skrevet ind i kontrakterne. Og i det ligger der også, at du tager det frie valg væk. For det er jo ikke et krav fra landet, udover at det er en kraftig anbefaling, siger Grønkjær.
Siden da har Joshua Kimmich, der er en af vaccinenægterne, testet positiv for corona.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

– En stor beslutning

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Ikke sket i 8 år

Teemu Pukki dominerer

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

– Dumdristigt og naivt

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Prøvede at lokke Eriksen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Elkjær jubler over Frank

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Mourinho meldes tæt på storklub
