Uvaccinerede trækkes i løn: Det er ikke fair

Jesper Grønkjær er ikke enig med Bayern München i, at uvaccinerede spillere, der er i selvisolation, skal trækkes i løn.



Det kører på banen for Bayern München i øjeblikket, men uden for banen døjer klubben med flere problemer. Dets loyale tilhængere er utilfredse med klubbens sponsoraftale med Qatar Airways, hvilket kom til syne på klubbens seneste generalforsamling. 

Noget andet er, at fem spillere i klubben ikke er vaccineret, hvilket tidligere resulterede i, at de alle skulle selvisolere efter at have været nærkontakt til en smittet person. Konsekvensen var klar: Den tyske storklub skar i spillernes løn for hver dag, de missede en træning eller en kamp som resultat af selvisolationen. Det skrev det engelske medie The Mirror for eksempel tilbage i november.

Dette synes den tidligere landsholdsspiller og nuværende TV-ekspert Jesper Grønkjær er urimeligt. Det fortæller han i TV3+-studiet forud for Champions League-kampen mellem Bayern München og FC Barcelona.

– Lad mig bare slå fast: Jeg er selv for vaccinationer. Der er holdninger til den, og man kan forstå det ene eller det andet. Men det her med at sige, at du lige pludselig får en bøde for ikke at møde op på arbejde i det tilfælde, at du har en bestemt sygdom eller virus. I det ligger der også implicit en trussel. Det synes jeg ikke er fair forstået på den måde, at du går på pengepungen. For det er jo ikke et krav. Det er ikke overordnet et krav. 

Det er vel rimeligt nok at forlange, at han gør, hvad han kan for at undgå at blive smittet? Spørger vært Peter Grønborg.

– Ja, men i det ligger der også, at der ikke er det frie valg i forhold til, hvordan du vil behandles. Sådan er det også med nogle fodboldspillere, der ikke tager medicin og vil behandles på en bestemt måde. Jeg synes ikke på den måde, at det er rimeligt. Jeg forstår fuldstændig, hvor du vil hen, og jeg er i bund og grund også enig om det. Jeg er bare ikke enig i sanktionerne omkring det.

– Du går meget bredt ud så, for i det ligger en trussel og et krav fra klubben, som ikke er skrevet ind i kontrakterne. Og i det ligger der også, at du tager det frie valg væk. For det er jo ikke et krav fra landet, udover at det er en kraftig anbefaling, siger Grønkjær.

Siden da har Joshua Kimmich, der er en af vaccinenægterne, testet positiv for corona.





Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 




LIVE

LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe

Kun to har gjort det dårligere

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Alexander Lind blæst bagover



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Josip Radošević på samtlige forsider

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Rasmus Højlund revser konkurrent

Viser målform før vigtig landskamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby