Det kører på banen for Bayern München i øjeblikket, men uden for banen døjer klubben med flere problemer. Dets loyale tilhængere er utilfredse med klubbens sponsoraftale med Qatar Airways, hvilket kom til syne på klubbens seneste generalforsamling.
Noget andet er, at fem spillere i klubben ikke er vaccineret, hvilket tidligere resulterede i, at de alle skulle selvisolere efter at have været nærkontakt til en smittet person. Konsekvensen var klar: Den tyske storklub skar i spillernes løn for hver dag, de missede en træning eller en kamp som resultat af selvisolationen. Det skrev det engelske medie The Mirror for eksempel tilbage i november.
Dette synes den tidligere landsholdsspiller og nuværende TV-ekspert Jesper Grønkjær er urimeligt. Det fortæller han i TV3+-studiet forud for Champions League-kampen mellem Bayern München og FC Barcelona.
– Lad mig bare slå fast: Jeg er selv for vaccinationer. Der er holdninger til den, og man kan forstå det ene eller det andet. Men det her med at sige, at du lige pludselig får en bøde for ikke at møde op på arbejde i det tilfælde, at du har en bestemt sygdom eller virus. I det ligger der også implicit en trussel. Det synes jeg ikke er fair forstået på den måde, at du går på pengepungen. For det er jo ikke et krav. Det er ikke overordnet et krav.
Det er vel rimeligt nok at forlange, at han gør, hvad han kan for at undgå at blive smittet? Spørger vært Peter Grønborg.
– Ja, men i det ligger der også, at der ikke er det frie valg i forhold til, hvordan du vil behandles. Sådan er det også med nogle fodboldspillere, der ikke tager medicin og vil behandles på en bestemt måde. Jeg synes ikke på den måde, at det er rimeligt. Jeg forstår fuldstændig, hvor du vil hen, og jeg er i bund og grund også enig om det. Jeg er bare ikke enig i sanktionerne omkring det.
– Du går meget bredt ud så, for i det ligger en trussel og et krav fra klubben, som ikke er skrevet ind i kontrakterne. Og i det ligger der også, at du tager det frie valg væk. For det er jo ikke et krav fra landet, udover at det er en kraftig anbefaling, siger Grønkjær.
Siden da har Joshua Kimmich, der er en af vaccinenægterne, testet positiv for corona.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT
