Uvaccinerede trækkes i løn: Det er ikke fair

Jesper Grønkjær er ikke enig med Bayern München i, at uvaccinerede spillere, der er i selvisolation, skal trækkes i løn.



Det kører på banen for Bayern München i øjeblikket, men uden for banen døjer klubben med flere problemer. Dets loyale tilhængere er utilfredse med klubbens sponsoraftale med Qatar Airways, hvilket kom til syne på klubbens seneste generalforsamling. 

Noget andet er, at fem spillere i klubben ikke er vaccineret, hvilket tidligere resulterede i, at de alle skulle selvisolere efter at have været nærkontakt til en smittet person. Konsekvensen var klar: Den tyske storklub skar i spillernes løn for hver dag, de missede en træning eller en kamp som resultat af selvisolationen. Det skrev det engelske medie The Mirror for eksempel tilbage i november.

Dette synes den tidligere landsholdsspiller og nuværende TV-ekspert Jesper Grønkjær er urimeligt. Det fortæller han i TV3+-studiet forud for Champions League-kampen mellem Bayern München og FC Barcelona.

– Lad mig bare slå fast: Jeg er selv for vaccinationer. Der er holdninger til den, og man kan forstå det ene eller det andet. Men det her med at sige, at du lige pludselig får en bøde for ikke at møde op på arbejde i det tilfælde, at du har en bestemt sygdom eller virus. I det ligger der også implicit en trussel. Det synes jeg ikke er fair forstået på den måde, at du går på pengepungen. For det er jo ikke et krav. Det er ikke overordnet et krav. 

Det er vel rimeligt nok at forlange, at han gør, hvad han kan for at undgå at blive smittet? Spørger vært Peter Grønborg.

– Ja, men i det ligger der også, at der ikke er det frie valg i forhold til, hvordan du vil behandles. Sådan er det også med nogle fodboldspillere, der ikke tager medicin og vil behandles på en bestemt måde. Jeg synes ikke på den måde, at det er rimeligt. Jeg forstår fuldstændig, hvor du vil hen, og jeg er i bund og grund også enig om det. Jeg er bare ikke enig i sanktionerne omkring det.

– Du går meget bredt ud så, for i det ligger en trussel og et krav fra klubben, som ikke er skrevet ind i kontrakterne. Og i det ligger der også, at du tager det frie valg væk. For det er jo ikke et krav fra landet, udover at det er en kraftig anbefaling, siger Grønkjær.

Siden da har Joshua Kimmich, der er en af vaccinenægterne, testet positiv for corona.







Åge Hareide er alvorligt syg


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Ny kæmpeklub er interesseret

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Riemer giver Højlund-opdatering

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

GOG buldrer forbi bundhold

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Aflyser pressemøde i Parken

Peter Christiansen har fundet afløseren

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Glimrende nyt om Chido Obi

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Ståle Solbakken sender advarsel

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Landstræner uenig med Ronaldo

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber