FC Barcelona havde både chancerne og spillet til at slå Napoli i onsdagens Champions League-kamp, men det endte dog med 1-1 mellem de to mesterhold. Her var det med danske Andreas Christensen på midtbanen sammen med blandt andet Frenkie de Jong.
Sidstnævnte har efterfølgende fået sig en kæmpe overhaling med et strøg af humor fra sin landsmand Rafael van der Vaart, som fortæller sin mening om ham på den hollandske tv-kanal Ziggo Sport.
– Han spiller fodbold som et postbud. Hvorfor? Han bruger for lang tid på at spille bolden fremad. I stedet fortsætter han med at løbe og holde på bolden, siger han og fortsætter:
– Når du er væk fra din modstander, skal du holde bolden i bevægelse, spille den videre, lyder det fra Van der Vaart.
Derudover fik han også lige læsset lidt frustration af over et af de fænomener i fodboldspillet, som han bestemt ikke har det let med.
– Korte hjørnespark er min største frustration i nutidens fodbold. Se her, [peger på en situation] de spiller kort til Lamine Yamal, til Frenkie, Pedri på den anden side, og så sender de det over fra den anden side, og det fører ingen vegne. Det irriterer mig til døden, fastslår hollænderen.
I løbet af Rafael van der Vaarts karriere kom han blandt andet forbi Barcelonas ærkerivaler Real Madrid, som han spillede for i perioden mellem 2008 og 2010. Det blev dog også til ophold i dansk fodbold for både FC Midtjylland og EfB.
Returkampen mellem Barcelona og Napoli er 12. marts.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Et skridt tættere Englands største stadion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
OPTAKT