Van der Vaart revser: Han spiller som et postbud

Barcelona-profilen skal spille meget hurtigere, mener Rafael van der Vaart.



FC Barcelona havde både chancerne og spillet til at slå Napoli i onsdagens Champions League-kamp, men det endte dog med 1-1 mellem de to mesterhold. Her var det med danske Andreas Christensen på midtbanen sammen med blandt andet Frenkie de Jong.

Sidstnævnte har efterfølgende fået sig en kæmpe overhaling med et strøg af humor fra sin landsmand Rafael van der Vaart, som fortæller sin mening om ham på den hollandske tv-kanal Ziggo Sport.

– Han spiller fodbold som et postbud. Hvorfor? Han bruger for lang tid på at spille bolden fremad. I stedet fortsætter han med at løbe og holde på bolden, siger han og fortsætter:

– Når du er væk fra din modstander, skal du holde bolden i bevægelse, spille den videre, lyder det fra Van der Vaart.

Derudover fik han også lige læsset lidt frustration af over et af de fænomener i fodboldspillet, som han bestemt ikke har det let med.

– Korte hjørnespark er min største frustration i nutidens fodbold. Se her, [peger på en situation] de spiller kort til Lamine Yamal, til Frenkie, Pedri på den anden side, og så sender de det over fra den anden side, og det fører ingen vegne. Det irriterer mig til døden, fastslår hollænderen.

I løbet af Rafael van der Vaarts karriere kom han blandt andet forbi Barcelonas ærkerivaler Real Madrid, som han spillede for i perioden mellem 2008 og 2010. Det blev dog også til ophold i dansk fodbold for både FC Midtjylland og EfB.

Returkampen mellem Barcelona og Napoli er 12. marts.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Maxsø træner med i Brøndby

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Så meget kræver Ajax for Gaaei

FC København i intense transferforhandlinger

‘Det er et større problem for os’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Frankrig – Spanien

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Hylder FC København og Brøndby