Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.
Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.
Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.
Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.
Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.
– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.
– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.
Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.
– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.
– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.
Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.
LIVE
LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW