Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.
Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.
Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.
Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.
Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.
– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.
– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.
Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.
– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.
– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.
Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu dukker første historie op
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER