Var på vej i lufthavnen – missede gigantisk skifte

Kasper Schmeichel fortæller selv, at han i 2022 var på vej til at skifte til en af Europas største klubber.



Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.

Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.

Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.

Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.

Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.

– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.

– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.

Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.

– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.

– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.

Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM

– Der får David at vide, at han er fyret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Chido Obi nomineret til pris

Bayern tromler sig videre

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Jonas Schwartz lander nyt job

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mourinho tog røven på Zeca

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Hjulmand vinder i Hamborg

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Skal han på landsholdet, Riemer?

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet