Var på vej i lufthavnen – missede gigantisk skifte

Kasper Schmeichel fortæller selv, at han i 2022 var på vej til at skifte til en af Europas største klubber.



Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.

Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.

Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.

Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.

Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.

– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.

– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.

Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.

– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.

– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.

Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Paolo Maldini lander stort job

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tager Superliga-klub stor beslutning?

FCM-flop i chokskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Stort medie: Blev Norge snydt?

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Åbner for flere Brøndby-salg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Argentinsk træner kræver forbedringer