Var på vej i lufthavnen – missede gigantisk skifte

Kasper Schmeichel fortæller selv, at han i 2022 var på vej til at skifte til en af Europas største klubber.



Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.

Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.

Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.

Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.

Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.

– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.

– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.

Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.

– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.

– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.

Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

FCK-boss melder klar målsætning ud

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Manchester United – Aston Villa

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Supercomputer spår FCM-nedtur

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Brøndby i transfer-kovending?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander