Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.
Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.
Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.
Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.
Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.
– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.
– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.
Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.
– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.
– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.
Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.
LIVE
VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Belgien knuser USA
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER