Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.
Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.
Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.
Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.
Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.
– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.
– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.
Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.
– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.
– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.
Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub interesseret i AaB’er
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller