Var på vej i lufthavnen – missede gigantisk skifte

Kasper Schmeichel fortæller selv, at han i 2022 var på vej til at skifte til en af Europas største klubber.



Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.

Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.

Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.

Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.

Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.

– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.

– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.

Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.

– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.

– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.

Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Første gang nogensinde for Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stor overraskelse til FCM-træning

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Froholdt-video trækker overskrifter

Liverpool – West Ham United

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Legender tager afsked med Sepp Piontek

‘Han er tilgivet’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Henter 16-årig i FC København

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League