Var på vej i lufthavnen – missede gigantisk skifte

Kasper Schmeichel fortæller selv, at han i 2022 var på vej til at skifte til en af Europas største klubber.



Det er blevet til en ret imponerende karriere, men den kunne have været endnu vildere.

Det er ikke let at skulle følge i fodsporene på en af moderne fodbolds største målmænd, Peter Schmeichel, men det har været tilfældet for Kasper Schmeichel, der selv har fået en fremragende karriere som målmand på allerhøjeste niveau.

Et overraskende engelsk mesterskab og mere end 100 kampe for det danske landshold beviser, at Kasper i den grad har været en fremragende målmand.

Han har spillet for store klubber som Anderlecht, Manchester City, Nice og Leicester, men nu sætter den danske keeper selv ord på, at han tilbage i 2022 missede et skifte til en af de historisk største klubber i Europa, Bayern München.

Og transferen var i den grad tæt på, da storklubben manglede en målmand til at erstatte Manuel Neuer, der efter VM-slutrunden i Qatar var blevet langtidsskadet.

– Ja, det er korrekt, der var samtaler om, at jeg skulle til Bayern. Det var efter, at Manuel Neuer blev skadet ved VM for et par år siden, fortæller Kasper Schmeichel på pressemødet forud for Champions League-kampen mod Bayern tirsdag aften.

– Grundlæggende var alt egentlig på plads, men det faldt bare igennem i sidste øjeblik. I må spørge Bayern, hvad der gik galt. Jeg er ikke 100 procent sikker på, hvad der skete, men jeg var sådan set allerede på vej til lufthavnen.

Det endte aldrig med, at danskeren kom til den sydtyske storklub, men det havde på alle måder været en drømmedestination for ham, hvis det var endt med at lykkes.

– Desværre blev det ikke til noget. Det ville have været en drøm at spille for en klub som denne, men sådan skulle det ikke være. Min bedstefar elskede tysk fodbold, og Bayern München er ligesom flagskibet inden for tysk fodbold, så han talte altid om dem, siger danskeren, der ikke behøvede meget overtalelse for at skrive under på en eventuel kontrakt med tyskerne.

– Jeg talte med ledelsen. Jeg vidste, hvad min rolle ville være. Det var at holde sædet varmt, indtil Manuel kom tilbage. Og det havde jeg det helt fint med. At have spillet for en klub af denne størrelse ville have været mere end nok i sig selv. Så jeg sagde bare: ‘Send kontrakten.’ Jeg behøver ikke engang at vide, hvad der står i den. Jeg skriver under alligevel.

Kasper Schmeichel spiller nu i Celtic, der tirsdag aften skal forsøge at spille sig videre i Champions League, efter at de i sidste uge tabte 2-1 til Bayern München.





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

‘Schmedes er under pres’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Storklub jagter Jacob Neestrup

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder Mads Hermansen

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Neestrup afslører reprimande

– Det er lort!

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF