Derfor giver Eriksen til PSG mening: Vigtigere end systemet

Neymar og indførelsen af et stærkere kollektiv bliver Mauricio Pochettinos helt store udfordringer i Paris Saint-Germain, og så er en Eriksen-genforening ikke helt dum, selvom der er mange andre om buddet.



Mauricio Pochettino er ny cheftræner i Paris Saint-Germain, og der er nok at arbejde med.

Forgængerne Unai Emery og Thomas Tuchel fandt sig aldrig for alvor til rette i en klub, der både i det seneste årti og i tiden før Qatar-opkøbet i 2011 var præget af store stjerner, som ofte gik forud for fællesskabet og en kollektivt orienteret spillestil.

I argentinske Pochettino har Paris Saint-Germain valgt en cheftræner, der i mindst lige så høj grad som Emery med den store Sevilla-succesen i bagagen og Dortmund-manden Tuchel orienterer sig mod fællesskabet. Og ligesom forgængerne skal han løse den gave og udfordring, Neymar er for sit hold, og måske også have nye folk ind med Christian Eriksen som en af de muligheder, der af naturlige årsager fremhæves med den fælles Tottenham-fortid.

– Det siger både noget om Thomas Tuchels tid og Paris Saint-Germain, men også om det, der venter Mauricio Pochettino. Paris Saint-Germain er et svært sted at være cheftræner. Både Thomas Tuchel og før ham Unai Emery er i udstrakt grad faldet på, at det er et svært sted at være cheftræner. Thomas Tuchel sagde, man nærmest skulle være politiker for at begå sig i klubben.

– Meget af det er centreret omkring Neymar og at man skulle give ham stort set frie hænder til at vinde både Ligue 1 men så sandelig også Champions League. Det er både det, Neymar er købt ind til for et verdensrekordbeløb i Barcelona, og som Neymar gerne selv vil. Både Unai Emery og Thomas Tuchel knækkede halsen på den opgave, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Eriksen giver mening
Christian Eriksen skal tydeligvis væk fra Inter, hvor han ikke passer til det, cheftræner Antonio Conte forventer af sine midtbanespillere.

Men selvom en genforening med Mauricio Pochettino virker oplagt, er udvalget af spillere for en superrig klub som Paris Saint-Germain så stort, at det langt fra er sikkert, Pochettino og PSG foretrækker den tidligere Tottenham-spiller. Men koblingen giver mening, også uden man tager en rød-hvid klaphat på.

– Uden at man skal gå i den fælde, hvor man tror, at man som træner bare kan få sine idéer indført ved at hente et par spillere, man har haft før, kunne Christian Eriksen godt være et oplagt bud på en spiller, Pochettino kunne bruge fra sin fortid i Tottenham. Christian Eriksen er et af de mest oplagte bud, og han er så udpræget en holdspiller, der forstår både Pochettinos idéer og at tilpasse sig kollektivet.

– Set fra Christian Eriksens synspunkt vil det da heller ikke være dårligt at arbejde med en træner, man ved forstå én. Han [Pochettino] formåede at give Christian Eriksen de helt rette rammer og de rette rum til at trives i. Selvfølgelig skal spilsystemet passe til Christian Eriksen, men jeg synes ikke, alt står og falder med formationen. De skal selvfølgelig have plads til Eriksen, men om det er det ene eller andet spilsystem er ikke så utrolig vigtigt. Det er vigtigere at have en træner, der forstår at bruge Eriksen rigtigt.

Se hele videoen i linket for oven.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

‘De har grinet deres røv i laser’

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

‘Thomas Delaney er fortid’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Nu er han pludselig syg

Gift Links hylder FCK-legende

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Thomas Frank er favorit til jobbet

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Glem det, Leicester!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Superliga-klub bedst i hele verden

Tøfting lægger hånden på kogepladen

PSG – Liverpool

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Danmark har aldrig haft så mange før

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Mathias Zanka går viralt

FIFA åbner sag mod Spanien

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal