Mauricio Pochettino er ny cheftræner i Paris Saint-Germain, og der er nok at arbejde med.
Forgængerne Unai Emery og Thomas Tuchel fandt sig aldrig for alvor til rette i en klub, der både i det seneste årti og i tiden før Qatar-opkøbet i 2011 var præget af store stjerner, som ofte gik forud for fællesskabet og en kollektivt orienteret spillestil.
I argentinske Pochettino har Paris Saint-Germain valgt en cheftræner, der i mindst lige så høj grad som Emery med den store Sevilla-succesen i bagagen og Dortmund-manden Tuchel orienterer sig mod fællesskabet. Og ligesom forgængerne skal han løse den gave og udfordring, Neymar er for sit hold, og måske også have nye folk ind med Christian Eriksen som en af de muligheder, der af naturlige årsager fremhæves med den fælles Tottenham-fortid.
– Det siger både noget om Thomas Tuchels tid og Paris Saint-Germain, men også om det, der venter Mauricio Pochettino. Paris Saint-Germain er et svært sted at være cheftræner. Både Thomas Tuchel og før ham Unai Emery er i udstrakt grad faldet på, at det er et svært sted at være cheftræner. Thomas Tuchel sagde, man nærmest skulle være politiker for at begå sig i klubben.
– Meget af det er centreret omkring Neymar og at man skulle give ham stort set frie hænder til at vinde både Ligue 1 men så sandelig også Champions League. Det er både det, Neymar er købt ind til for et verdensrekordbeløb i Barcelona, og som Neymar gerne selv vil. Både Unai Emery og Thomas Tuchel knækkede halsen på den opgave, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
Eriksen giver mening
Christian Eriksen skal tydeligvis væk fra Inter, hvor han ikke passer til det, cheftræner Antonio Conte forventer af sine midtbanespillere.
Men selvom en genforening med Mauricio Pochettino virker oplagt, er udvalget af spillere for en superrig klub som Paris Saint-Germain så stort, at det langt fra er sikkert, Pochettino og PSG foretrækker den tidligere Tottenham-spiller. Men koblingen giver mening, også uden man tager en rød-hvid klaphat på.
– Uden at man skal gå i den fælde, hvor man tror, at man som træner bare kan få sine idéer indført ved at hente et par spillere, man har haft før, kunne Christian Eriksen godt være et oplagt bud på en spiller, Pochettino kunne bruge fra sin fortid i Tottenham. Christian Eriksen er et af de mest oplagte bud, og han er så udpræget en holdspiller, der forstår både Pochettinos idéer og at tilpasse sig kollektivet.
– Set fra Christian Eriksens synspunkt vil det da heller ikke være dårligt at arbejde med en træner, man ved forstå én. Han [Pochettino] formåede at give Christian Eriksen de helt rette rammer og de rette rum til at trives i. Selvfølgelig skal spilsystemet passe til Christian Eriksen, men jeg synes ikke, alt står og falder med formationen. De skal selvfølgelig have plads til Eriksen, men om det er det ene eller andet spilsystem er ikke så utrolig vigtigt. Det er vigtigere at have en træner, der forstår at bruge Eriksen rigtigt.
Se hele videoen i linket for oven.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Landstræner uenig med Ronaldo
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
Kæmpe ændring i MLS
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
Kæmpestjerne angrer
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
