Derfor giver Eriksen til PSG mening: Vigtigere end systemet

Neymar og indførelsen af et stærkere kollektiv bliver Mauricio Pochettinos helt store udfordringer i Paris Saint-Germain, og så er en Eriksen-genforening ikke helt dum, selvom der er mange andre om buddet.



Mauricio Pochettino er ny cheftræner i Paris Saint-Germain, og der er nok at arbejde med.

Forgængerne Unai Emery og Thomas Tuchel fandt sig aldrig for alvor til rette i en klub, der både i det seneste årti og i tiden før Qatar-opkøbet i 2011 var præget af store stjerner, som ofte gik forud for fællesskabet og en kollektivt orienteret spillestil.

I argentinske Pochettino har Paris Saint-Germain valgt en cheftræner, der i mindst lige så høj grad som Emery med den store Sevilla-succesen i bagagen og Dortmund-manden Tuchel orienterer sig mod fællesskabet. Og ligesom forgængerne skal han løse den gave og udfordring, Neymar er for sit hold, og måske også have nye folk ind med Christian Eriksen som en af de muligheder, der af naturlige årsager fremhæves med den fælles Tottenham-fortid.

– Det siger både noget om Thomas Tuchels tid og Paris Saint-Germain, men også om det, der venter Mauricio Pochettino. Paris Saint-Germain er et svært sted at være cheftræner. Både Thomas Tuchel og før ham Unai Emery er i udstrakt grad faldet på, at det er et svært sted at være cheftræner. Thomas Tuchel sagde, man nærmest skulle være politiker for at begå sig i klubben.

– Meget af det er centreret omkring Neymar og at man skulle give ham stort set frie hænder til at vinde både Ligue 1 men så sandelig også Champions League. Det er både det, Neymar er købt ind til for et verdensrekordbeløb i Barcelona, og som Neymar gerne selv vil. Både Unai Emery og Thomas Tuchel knækkede halsen på den opgave, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Eriksen giver mening
Christian Eriksen skal tydeligvis væk fra Inter, hvor han ikke passer til det, cheftræner Antonio Conte forventer af sine midtbanespillere.

Men selvom en genforening med Mauricio Pochettino virker oplagt, er udvalget af spillere for en superrig klub som Paris Saint-Germain så stort, at det langt fra er sikkert, Pochettino og PSG foretrækker den tidligere Tottenham-spiller. Men koblingen giver mening, også uden man tager en rød-hvid klaphat på.

– Uden at man skal gå i den fælde, hvor man tror, at man som træner bare kan få sine idéer indført ved at hente et par spillere, man har haft før, kunne Christian Eriksen godt være et oplagt bud på en spiller, Pochettino kunne bruge fra sin fortid i Tottenham. Christian Eriksen er et af de mest oplagte bud, og han er så udpræget en holdspiller, der forstår både Pochettinos idéer og at tilpasse sig kollektivet.

– Set fra Christian Eriksens synspunkt vil det da heller ikke være dårligt at arbejde med en træner, man ved forstå én. Han [Pochettino] formåede at give Christian Eriksen de helt rette rammer og de rette rum til at trives i. Selvfølgelig skal spilsystemet passe til Christian Eriksen, men jeg synes ikke, alt står og falder med formationen. De skal selvfølgelig have plads til Eriksen, men om det er det ene eller andet spilsystem er ikke så utrolig vigtigt. Det er vigtigere at have en træner, der forstår at bruge Eriksen rigtigt.

Se hele videoen i linket for oven.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arsenal-træner er rasende

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Landsholdet annoncerer to testkampe

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være