Derfor giver Eriksen til PSG mening: Vigtigere end systemet

Neymar og indførelsen af et stærkere kollektiv bliver Mauricio Pochettinos helt store udfordringer i Paris Saint-Germain, og så er en Eriksen-genforening ikke helt dum, selvom der er mange andre om buddet.



Mauricio Pochettino er ny cheftræner i Paris Saint-Germain, og der er nok at arbejde med.

Forgængerne Unai Emery og Thomas Tuchel fandt sig aldrig for alvor til rette i en klub, der både i det seneste årti og i tiden før Qatar-opkøbet i 2011 var præget af store stjerner, som ofte gik forud for fællesskabet og en kollektivt orienteret spillestil.

I argentinske Pochettino har Paris Saint-Germain valgt en cheftræner, der i mindst lige så høj grad som Emery med den store Sevilla-succesen i bagagen og Dortmund-manden Tuchel orienterer sig mod fællesskabet. Og ligesom forgængerne skal han løse den gave og udfordring, Neymar er for sit hold, og måske også have nye folk ind med Christian Eriksen som en af de muligheder, der af naturlige årsager fremhæves med den fælles Tottenham-fortid.

– Det siger både noget om Thomas Tuchels tid og Paris Saint-Germain, men også om det, der venter Mauricio Pochettino. Paris Saint-Germain er et svært sted at være cheftræner. Både Thomas Tuchel og før ham Unai Emery er i udstrakt grad faldet på, at det er et svært sted at være cheftræner. Thomas Tuchel sagde, man nærmest skulle være politiker for at begå sig i klubben.

– Meget af det er centreret omkring Neymar og at man skulle give ham stort set frie hænder til at vinde både Ligue 1 men så sandelig også Champions League. Det er både det, Neymar er købt ind til for et verdensrekordbeløb i Barcelona, og som Neymar gerne selv vil. Både Unai Emery og Thomas Tuchel knækkede halsen på den opgave, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Eriksen giver mening
Christian Eriksen skal tydeligvis væk fra Inter, hvor han ikke passer til det, cheftræner Antonio Conte forventer af sine midtbanespillere.

Men selvom en genforening med Mauricio Pochettino virker oplagt, er udvalget af spillere for en superrig klub som Paris Saint-Germain så stort, at det langt fra er sikkert, Pochettino og PSG foretrækker den tidligere Tottenham-spiller. Men koblingen giver mening, også uden man tager en rød-hvid klaphat på.

– Uden at man skal gå i den fælde, hvor man tror, at man som træner bare kan få sine idéer indført ved at hente et par spillere, man har haft før, kunne Christian Eriksen godt være et oplagt bud på en spiller, Pochettino kunne bruge fra sin fortid i Tottenham. Christian Eriksen er et af de mest oplagte bud, og han er så udpræget en holdspiller, der forstår både Pochettinos idéer og at tilpasse sig kollektivet.

– Set fra Christian Eriksens synspunkt vil det da heller ikke være dårligt at arbejde med en træner, man ved forstå én. Han [Pochettino] formåede at give Christian Eriksen de helt rette rammer og de rette rum til at trives i. Selvfølgelig skal spilsystemet passe til Christian Eriksen, men jeg synes ikke, alt står og falder med formationen. De skal selvfølgelig have plads til Eriksen, men om det er det ene eller andet spilsystem er ikke så utrolig vigtigt. Det er vigtigere at have en træner, der forstår at bruge Eriksen rigtigt.

Se hele videoen i linket for oven.





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Officielt: Sønderjyske sælger profil

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ekspert med dyster FCK-dom

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Neestrup: Derfor henter vi Zanka



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Real Madrid – Benfica

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Chok: Dortmund ude af Champions League

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket