,

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

To eller tre Inter-spillere skal hele tiden have øje på Lamine Yamal, siger Alessandro Bastoni.



Hvis den italienske storklub Inter tirsdag aften skal indløse billet til Champions League-finalen, kræver det, at italienerne har snor i Barcelona-stjerneskuddet Lamine Yamal.

Han besidder kvaliteterne til at kunne afgøre enhver fodboldkamp, og kan han sættes skak, har Inter langt bedre kort på hånden i bestræbelserne på at veksle 3-3 fra den første kamp til samlet avancement.

Sådan lyder det fra forsvarsgeneralen Alessandro Bastoni, der også prøvede kræfter med 17-årige Yamal i det første opgør mellem holdene i sidste uge. I den kamp scorede Yamal én gang og var tæt på både at assistere og score yderligere i kampen.

– Jeg mødte ham også ved EM sidste år, da vi spillede mod Spanien, og selv om han ikke var helt så god dengang, var jeg stadig imponeret over det niveau, han havde nået i en så ung alder. Han har evnerne til at skabe helt utrolige ting inde på banen, og han er en af verdens bedste spillere lige nu.

– Vi skal sætte to markeringsspillere på ham – måske endda tre til tider. Det gjorde vi også i den første kamp. Men vi må ikke give ham al opmærksomheden, for så opstår der for mange andre huller, og Barcelona er trods alt ikke kun Yamal, siger Bastoni på et pressemøde.

Inter-træner Simeone Inzaghi har også fokus på unge Yamal.

Træneren anerkender, at den vævre spanier kan være svær at stoppe, når han har bolden, men måske kan forsyningslinjerne blokeres, så han sjældnere er i boldbesiddelse.

– Det er meget svært at forsvare sig mod Yamal, men vi skal forsøge at sørge for, at han ikke får bolden, selv om det er næsten umuligt i moderne fodbold.

– Han kommer til at blive markeret tæt – ofte med en dobbeltmarkering – for vi tager vores forbehold. Men vi så også i den første kamp, hvor stort et talent han er, og hvor farlig han er.

– I de svære perioder gav Barcelona ham bolden, og jeg var meget imponeret over, hvor hurtigt han kunne tænke. Når han modtager bolden, ved han allerede, hvad der skal ske, siger Inzaghi.

I denne sæson har Yamal scoret 15 mål og lavet 24 assister i 50 kampe på tværs af alle turneringer.

Både Bastoni og Inzaghi vurderer returkampen til at være 50-50.

Den samlede vinder møder enten Paris Saint-Germain eller Arsenal i Champions League-finalen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort