,

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

To eller tre Inter-spillere skal hele tiden have øje på Lamine Yamal, siger Alessandro Bastoni.



Hvis den italienske storklub Inter tirsdag aften skal indløse billet til Champions League-finalen, kræver det, at italienerne har snor i Barcelona-stjerneskuddet Lamine Yamal.

Han besidder kvaliteterne til at kunne afgøre enhver fodboldkamp, og kan han sættes skak, har Inter langt bedre kort på hånden i bestræbelserne på at veksle 3-3 fra den første kamp til samlet avancement.

Sådan lyder det fra forsvarsgeneralen Alessandro Bastoni, der også prøvede kræfter med 17-årige Yamal i det første opgør mellem holdene i sidste uge. I den kamp scorede Yamal én gang og var tæt på både at assistere og score yderligere i kampen.

– Jeg mødte ham også ved EM sidste år, da vi spillede mod Spanien, og selv om han ikke var helt så god dengang, var jeg stadig imponeret over det niveau, han havde nået i en så ung alder. Han har evnerne til at skabe helt utrolige ting inde på banen, og han er en af verdens bedste spillere lige nu.

– Vi skal sætte to markeringsspillere på ham – måske endda tre til tider. Det gjorde vi også i den første kamp. Men vi må ikke give ham al opmærksomheden, for så opstår der for mange andre huller, og Barcelona er trods alt ikke kun Yamal, siger Bastoni på et pressemøde.

Inter-træner Simeone Inzaghi har også fokus på unge Yamal.

Træneren anerkender, at den vævre spanier kan være svær at stoppe, når han har bolden, men måske kan forsyningslinjerne blokeres, så han sjældnere er i boldbesiddelse.

– Det er meget svært at forsvare sig mod Yamal, men vi skal forsøge at sørge for, at han ikke får bolden, selv om det er næsten umuligt i moderne fodbold.

– Han kommer til at blive markeret tæt – ofte med en dobbeltmarkering – for vi tager vores forbehold. Men vi så også i den første kamp, hvor stort et talent han er, og hvor farlig han er.

– I de svære perioder gav Barcelona ham bolden, og jeg var meget imponeret over, hvor hurtigt han kunne tænke. Når han modtager bolden, ved han allerede, hvad der skal ske, siger Inzaghi.

I denne sæson har Yamal scoret 15 mål og lavet 24 assister i 50 kampe på tværs af alle turneringer.

Både Bastoni og Inzaghi vurderer returkampen til at være 50-50.

Den samlede vinder møder enten Paris Saint-Germain eller Arsenal i Champions League-finalen.

/ritzau/





Disse to er færdige i Brøndby




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Magiske Messi slår til igen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Fredericia er nærmest rykket ned

Randers FC – OB



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK kørte Silkeborg over

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Ruben Amorim favorit til dette job

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby