Vilde tal: FCK har hentet næsten 9 ud af 10 ranglistepoint til Danmark

FC København er en af de klubber i hele Europa, der har hentet den største andel af sit lands point til UEFA’s rangliste i denne sæson. Se hele oversigten her.



De fleste var nok klar over, at FC København har hentet langt de fleste af Danmarks europæiske ranglistepoint. Nu har vi fået syn for sagn – og samtidig sammenligningsgrundlag med resten af Europa.

Det står klart, at FCK i denne sæson har hentet 87,18 procent af de danske point til UEFA’s europæiske rangliste. Det er den, der over fem sæsoner afgør, hvor mange Champions League- og Europa League-pladser hvert enkelt land får.

Læs også:Det store Champions League-overblik: Sådan spilles turneringen færdig

Ranglisten er baseret på de fem seneste sæsoner i europæisk fodbold. Klubberne får point, når de kvalificerer sig til en ny runde af kvalifikationen, hver gang de får point i gruppespillet, og hver gang de går videre til en ny runde af knockoutfasen. Meritter i Champions League giver flere point end i Europa League.

På oversigten fremgår det desuden, at Danmark er et af de lande i Europa, hvor ranglistepointene i højest grad kommer fra én klub. FC Københavns 87 procent overgås således kun af to klubber: Vaduz fra Liechtenstein og Sheriff Tiraspol fra Moldova. De har begge hentet 100 procent af deres landes ranglistepoint. 

Andre klubber, der står for en stor andel, er Feronikeli fra Kosovo (83,33 procent), Süduva fra Litauen (76,92 procent) og Slovan Bratislava, Shkëndija og Zrinjski Mostar fra henholdsvis Slovakiet, Nordmakedonien og Bosnien-Hercegovina (alle 75 procent).

Læs også:Overblik: FC København spiller første danske kvartfinale i 23 år

Se hele udregningen for UEFA’s 55 medlemslande her:

Tallene er opgjort fredag, så enkelte lande har fået et par ranglistepoint mere i de seneste dages europæiske kampe. Bemærk, at procentandelen kun gælder for tal for indeværende sæson. Set over de fem seneste sæsoner er FCK’s andel af de danske point 58 procent.

FC København har mulighed for at udbygge statistikken, hvis holdet slår Manchester United i Europa Leagues kvartfinale mandag aften.

Læs også:Solskjær driller Solbakken: Forhåbentlig beholder jeg mit hår
Læs også:Dansker har hjulpet Solskjær og United før FCK-kamp
Læs også:FCK-anfører er United-fan: Har altid drømt om at komme til Old Trafford




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Smider Salah-bombe

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gratis adgang til Superliga-brag

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Patrick Dorgu er med

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold