Dansker har hjulpet Solskjær og United før FCK-kamp

Den danske scout Tommy Møller Nielsen har været med til at forberede Manchester United på mandagens kamp mod FC København.



Manchester United og FC København tørner mandag aften sammen i en kvartfinale i Europa League, og den kamp har danske Tommy Møller Nielsen været med til at gøre Manchester United klar til. Det siger han til Ekstra Bladet.

Til daglig er han således ansat i Manchester United som talentspejder, hvor hans speciale er Skandinavien. Den rolle har Tommy Møller Nielsen, som er søn af Richard Møller Nielsen, haft i de seneste fire år.

Af den grund er han også ofte i Parken for at se FC København spille, og hans store viden om dansk og skandinavisk fodbold har Manchester United-cheftræner Ole Gunnar Solskjær udnyttet op til mandagens kamp.

– Jeg har afleveret en rapport om FC København. Og jeg ved, at det her er en opgave, som Manchester United tager meget seriøst. Flere af klubbens analytikere har nærstuderet FCK, siger Tommy Møller Nielsen til Ekstra Bladet.

Samtidig tilføjer Tommy Møller Nielsen over for avisen, at han selvsagt holder med hans arbejdsgiver, Manchester United.

Mandagens kamp spilles klokken 21.00 på RheinEnergieStadion i Köln, Tyskland. Kvartfinalerne bliver blot spillet over en kamp, og dermed vil vinderen af kampen gå direkte videre til semifinalerne i Europa League.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Enighed – dansk stortransfer tæt på

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Interessant melding om VM-profil

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op