Vilde tal: FCK leverede historisk præstation

FC København holdt ikke blot Bayern München fra scoringer i onsdagens Champions League-opgør på Allianz Arena. De danske mestre formåede også at holde det tyske storholds expected goal på blot 0,81. Og det er en nærmest uhørt præstation, når man ser nærmere på tal fra SpilXperten.



Der var ikke mange, der havde spået FC København de store chancer inden onsdagens udekamp mod Bayern München på Allianz Arena. 

Men på næsten mirakuløs vis lykkedes det FC København at få 0-0 mod det tyske storhold, og dermed står Jacob Neestrups tropper med skæbnen i egne hænder inden den sidste gruppekamp mod Galatasaray i Parken om et par uger. 

Det mest imponerende ved onsdagens resultat var, at det heller ikke virkede ufortjent, at FC København kunne rejse hjem til Danmark med det ene point. Dette underbygges af tallene fra kampen, hvor FC København faktisk formåede at holde Bayern Münchens såkaldte expected goal (xG) på blot 0,81. 

Det er det laveste xG, Bayern München har opnået på Allianz Arena siden den 13. marts 2019, hvor tyskerne måtte nøjes med 0,14 xG i en Champions League-ottendedelsfinale mod Liverpool. Det er 105 kampe siden for Bayern München, i alle turneringer.

Tallene kommer fra SpilXpertens Benjamin Leander, der har taget et nærmere kig på, hvor imponerende FC Københavns defensive præstation på Allianz Arena rent faktisk var. Tallene viser også, at der siden 2016 blot er fire hold, der har formået at holde Bayern München på under 1xG. 

De fire hold er Ingolstadt i september 2016 (0,38), Liverpool i marts 2019 (0,14), Leipzig i december 2020 (0,92) og FC København i går (0,81).

I denne periode har Bayern München spillet 171 hjemmekampe i Bundesligaen, Champions League og pokalturneringen, hvilket blot understreger, at FC København leverede en helt speciel præstation mod det tyske storhold. 

Tallene fra SpilXperten viser samtidig, at man skal tilbage til 2009 for at finde den seneste Bayern Münchens seneste hjemmekamp i Champions League-gruppespillet, hvor den tyske storklub gik fra banen uden mål. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

FC København interesseret i Jonas Kersken



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Her er VM-turneringens hold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud