Vilde tal: FCK leverede historisk præstation

FC København holdt ikke blot Bayern München fra scoringer i onsdagens Champions League-opgør på Allianz Arena. De danske mestre formåede også at holde det tyske storholds expected goal på blot 0,81. Og det er en nærmest uhørt præstation, når man ser nærmere på tal fra SpilXperten.



Der var ikke mange, der havde spået FC København de store chancer inden onsdagens udekamp mod Bayern München på Allianz Arena. 

Men på næsten mirakuløs vis lykkedes det FC København at få 0-0 mod det tyske storhold, og dermed står Jacob Neestrups tropper med skæbnen i egne hænder inden den sidste gruppekamp mod Galatasaray i Parken om et par uger. 

Det mest imponerende ved onsdagens resultat var, at det heller ikke virkede ufortjent, at FC København kunne rejse hjem til Danmark med det ene point. Dette underbygges af tallene fra kampen, hvor FC København faktisk formåede at holde Bayern Münchens såkaldte expected goal (xG) på blot 0,81. 

Det er det laveste xG, Bayern München har opnået på Allianz Arena siden den 13. marts 2019, hvor tyskerne måtte nøjes med 0,14 xG i en Champions League-ottendedelsfinale mod Liverpool. Det er 105 kampe siden for Bayern München, i alle turneringer.

Tallene kommer fra SpilXpertens Benjamin Leander, der har taget et nærmere kig på, hvor imponerende FC Københavns defensive præstation på Allianz Arena rent faktisk var. Tallene viser også, at der siden 2016 blot er fire hold, der har formået at holde Bayern München på under 1xG. 

De fire hold er Ingolstadt i september 2016 (0,38), Liverpool i marts 2019 (0,14), Leipzig i december 2020 (0,92) og FC København i går (0,81).

I denne periode har Bayern München spillet 171 hjemmekampe i Bundesligaen, Champions League og pokalturneringen, hvilket blot understreger, at FC København leverede en helt speciel præstation mod det tyske storhold. 

Tallene fra SpilXperten viser samtidig, at man skal tilbage til 2009 for at finde den seneste Bayern Münchens seneste hjemmekamp i Champions League-gruppespillet, hvor den tyske storklub gik fra banen uden mål. 





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Uruguay – Spanien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny bejler til dansk guldfugl

Ecuador – Tyskland

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

I dialog om dansk bomber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Egypten – Iran

Paraguay – Australien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki