Vilde tal: FCK leverede historisk præstation

FC København holdt ikke blot Bayern München fra scoringer i onsdagens Champions League-opgør på Allianz Arena. De danske mestre formåede også at holde det tyske storholds expected goal på blot 0,81. Og det er en nærmest uhørt præstation, når man ser nærmere på tal fra SpilXperten.



Der var ikke mange, der havde spået FC København de store chancer inden onsdagens udekamp mod Bayern München på Allianz Arena. 

Men på næsten mirakuløs vis lykkedes det FC København at få 0-0 mod det tyske storhold, og dermed står Jacob Neestrups tropper med skæbnen i egne hænder inden den sidste gruppekamp mod Galatasaray i Parken om et par uger. 

Det mest imponerende ved onsdagens resultat var, at det heller ikke virkede ufortjent, at FC København kunne rejse hjem til Danmark med det ene point. Dette underbygges af tallene fra kampen, hvor FC København faktisk formåede at holde Bayern Münchens såkaldte expected goal (xG) på blot 0,81. 

Det er det laveste xG, Bayern München har opnået på Allianz Arena siden den 13. marts 2019, hvor tyskerne måtte nøjes med 0,14 xG i en Champions League-ottendedelsfinale mod Liverpool. Det er 105 kampe siden for Bayern München, i alle turneringer.

Tallene kommer fra SpilXpertens Benjamin Leander, der har taget et nærmere kig på, hvor imponerende FC Københavns defensive præstation på Allianz Arena rent faktisk var. Tallene viser også, at der siden 2016 blot er fire hold, der har formået at holde Bayern München på under 1xG. 

De fire hold er Ingolstadt i september 2016 (0,38), Liverpool i marts 2019 (0,14), Leipzig i december 2020 (0,92) og FC København i går (0,81).

I denne periode har Bayern München spillet 171 hjemmekampe i Bundesligaen, Champions League og pokalturneringen, hvilket blot understreger, at FC København leverede en helt speciel præstation mod det tyske storhold. 

Tallene fra SpilXperten viser samtidig, at man skal tilbage til 2009 for at finde den seneste Bayern Münchens seneste hjemmekamp i Champions League-gruppespillet, hvor den tyske storklub gik fra banen uden mål. 





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I dialog med Steve Cooper

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jens Stage-skifte i fare

Tæt på at købe FC København-spiller

VM-powerranking: En guddommelig præstation



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uruguay – Kap Verde

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg