Vilde Vinicius bag stort Real Madrid-comeback

Dortmund tog en uventet 2-0-føring på Bernabeu, men Real Madrid vendte og vandt gentagelsen af CL-finalen 5-2.



Real Madrid har været en ond modstander for Borussia Dortmund i Champions League i 2024.

143 dage efter at have tabt Champions League-finalen til den spanske gigant led den tyske storklub tirsdag endnu et bittert nederlag til Real Madrid.

Dortmund førte 2-0 på udebane efter første halvleg, men det lykkedes fortjent Real Madrid at vende kampen til en 5-2-sejr. Vinicius Junior bidrog til comebacket med et hattrick.

Efter at have tabt ude til franske Lille i den seneste runde undgik Carlo Ancelottis mandskab at havne i en endnu vanskeligere situation i bestræbelserne på en plads i top-8, der giver direkte adgang til ottendedelsfinalen.

Med en sejr kunne Dortmund have bevaret førstepladsen i ligaspillet, men tyskerne er stadig med langt fremme i den 36 hold store ligatabel.

Da holdene mødtes i Champions League-finalen 1. juni, kendte Dortmund ikke sin besøgelsestid, men det kan man trods alt ikke klandre tyskerne for tirsdag aften. Real Madrid var ganske enkelt bedre og lagde et så tungt pres, at de hårdt kæmpende tyskere til sidst måtte kapitulere.

Allerede fra start satte Real Madrid sig på opgøret, og det var ulogisk, at gæsterne tog føringen efter en halv time. Her satte hollænderen Donyell Malen den sidste fod på et veludført angreb med mange kombinationer omkring Real Madrids felt.

De hvidklædte fans på Bernabeu blev først for alvor chokerede, da tyskerne få minutter senere øgede til 2-0 på endnu et kontraangreb.

Malen centrerede bolden, og inde foran mål kastede Jamie Bynoe-Gittens sin krop frem og sendte Dortmund i front med to.

Siden ramte både Rodrygo og Jude Bellingham overliggeren inden for få sekunders mellemrum før en livlig første halvleg blev fløjtet af med en stilling, der ingenlunde afspejlede kampbilledet.

Helt efter spil og chancer lykkedes det for Antonio Rüdiger at reducere til 1-2 på et kraftfuldt hovedstød efter en times spil. Bare minuttet senere udlignede en sprudlende Vinicius Junior med en sikker scoring i et tomt mål.

Det tunge og vedvarende Real Madrid-pres fortsatte, og i det 83. minut kunne end ikke en velspillende Gregor Kobel forhindre Lucas Vázquez i at bringe hjemmeholdet i front.

Tre minutter senere øgede Vinicius Junior med et sublimt solomål. Han drev bolden hele vejen fra kanten af eget felt til kanten af Dortmunds felt, før han knaldede bolden utageligt i mål.

I tillægstiden satte han punktum med endnu et fantastisk solomål mod et rundtosset kuld af forsvarsspillere.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Neestrup og co. henter stjerne

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Norge – Frankrig

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Colombia – Portugal

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’