Vilde Vinicius bag stort Real Madrid-comeback

Dortmund tog en uventet 2-0-føring på Bernabeu, men Real Madrid vendte og vandt gentagelsen af CL-finalen 5-2.



Real Madrid har været en ond modstander for Borussia Dortmund i Champions League i 2024.

143 dage efter at have tabt Champions League-finalen til den spanske gigant led den tyske storklub tirsdag endnu et bittert nederlag til Real Madrid.

Dortmund førte 2-0 på udebane efter første halvleg, men det lykkedes fortjent Real Madrid at vende kampen til en 5-2-sejr. Vinicius Junior bidrog til comebacket med et hattrick.

Efter at have tabt ude til franske Lille i den seneste runde undgik Carlo Ancelottis mandskab at havne i en endnu vanskeligere situation i bestræbelserne på en plads i top-8, der giver direkte adgang til ottendedelsfinalen.

Med en sejr kunne Dortmund have bevaret førstepladsen i ligaspillet, men tyskerne er stadig med langt fremme i den 36 hold store ligatabel.

Da holdene mødtes i Champions League-finalen 1. juni, kendte Dortmund ikke sin besøgelsestid, men det kan man trods alt ikke klandre tyskerne for tirsdag aften. Real Madrid var ganske enkelt bedre og lagde et så tungt pres, at de hårdt kæmpende tyskere til sidst måtte kapitulere.

Allerede fra start satte Real Madrid sig på opgøret, og det var ulogisk, at gæsterne tog føringen efter en halv time. Her satte hollænderen Donyell Malen den sidste fod på et veludført angreb med mange kombinationer omkring Real Madrids felt.

De hvidklædte fans på Bernabeu blev først for alvor chokerede, da tyskerne få minutter senere øgede til 2-0 på endnu et kontraangreb.

Malen centrerede bolden, og inde foran mål kastede Jamie Bynoe-Gittens sin krop frem og sendte Dortmund i front med to.

Siden ramte både Rodrygo og Jude Bellingham overliggeren inden for få sekunders mellemrum før en livlig første halvleg blev fløjtet af med en stilling, der ingenlunde afspejlede kampbilledet.

Helt efter spil og chancer lykkedes det for Antonio Rüdiger at reducere til 1-2 på et kraftfuldt hovedstød efter en times spil. Bare minuttet senere udlignede en sprudlende Vinicius Junior med en sikker scoring i et tomt mål.

Det tunge og vedvarende Real Madrid-pres fortsatte, og i det 83. minut kunne end ikke en velspillende Gregor Kobel forhindre Lucas Vázquez i at bringe hjemmeholdet i front.

Tre minutter senere øgede Vinicius Junior med et sublimt solomål. Han drev bolden hele vejen fra kanten af eget felt til kanten af Dortmunds felt, før han knaldede bolden utageligt i mål.

I tillægstiden satte han punktum med endnu et fantastisk solomål mod et rundtosset kuld af forsvarsspillere.

/ritzau/







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Brøndby IF – Sønderjyske



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Hylder Mads Hermansen

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup afslører reprimande

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

FCK i dialog med Zanka

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Det ser dystert ud!

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg