Vildt drama: Atletico Madrid sender Inter ud

Efter en velspillet og tempofyldt kamp er Atlético Madrid kvartfinaleklar efter et straffedrama mod Inter.



Det så længe ud til, at Inter var på kurs mod videre avancement i Champions League, men en sen scoring fra Atlético Madrids Memphis Depay sendte kampen i forlænget spilletid, og i straffesparkskonkurrencen var spanierne skarpest.

2-1 endte kampen til Atlético i ordinær spilletid, dermed var der udlignet i den 1-0-føring som Inter havde taget med fra det første opgør.

Den forlængede spilletid endte målløs, og fra de 11 meter leverede Inter flere elendige spark.

Blot to af holdets fem spark scorede italienerne på, og dermed var Atléticos tre scoringer nok til avancement til kvartfinalerne.

Hjemmeholdet kom bedst ud til kampen og spillede med et offensivt mindset fra start.

Atlético skabte flere fine muligheder for en tidlig scoring, men Yann Sommer i Inter-målet leverede et par gode aktioner mellem stængerne.

Efter den gode Atlético-start overtog Inter langsomt styringen i opgøret.

Det var tydeligt, at begge hold var skarpt indstillet på hinanden, men det låste ikke opgøret, der både var tempofyldt og velspillet.

Efter lidt mere end en halv time fik Inter hul på bylden, da Federico Dimarco afsluttede et flot angreb og sparkede bolden ind bag Jan Oblak i Atlético-målet.

Den italienske glæde varede dog kort. Blot minuttet efter svarede Atlético igen, da Antonio Griezmann udnyttede en stor forsvarsfejl fra Benjamin Pavard og bragte balance i regnskabet.

Det skabte momentum til Atlético, der pressede på og skabte chancer for et føringsmål, men Yann Sommer diskede på ny op med flere gode redninger.

Som kampen skred frem, var det tydeligt, at Inter kunne nøjes med 1-1 for videre avancement.

Italienerne trak sig længere tilbage på banen og gjorde defensiven mere kompakt.

Fem minutter før tid kom Atlético så tæt på en udligning, som man kan, da indskiftede Memphis Depay bragede bolden på indersiden af Inter-stolpen.

Minuttet senere var der gevinst for hjemmeholdet.

Igen var det med hollandske Depay i hovedrollen. 30-årige Depay modtog bolden i feltet, vendte rundt på førsteberøringen og sparkede den hårdt i netmaskerne.

I den ordinære spilletids sidste minut burde Rodrigo Riquelme have sendt Atlético i kvartfinalen, men spanieren missede på det skammeligste en helt fri chance i det italienske felt.

Den forlængede spilletid fortsatte i samme høje tempo, som tilfældet havde været i de første 90 minutter.

Begge hold havde også chancer for at afgøre det, men skarpheden manglede, og så skulle tingene afgøres fra straffesparkpletten, hvor hjemmeholdets Jan Oblak blev helten.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bayern München laver vildt comeback

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

FC Fredericia – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – FC Nordsjælland

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Silkeborg IF – Randers FC