Det så længe ud til, at Inter var på kurs mod videre avancement i Champions League, men en sen scoring fra Atlético Madrids Memphis Depay sendte kampen i forlænget spilletid, og i straffesparkskonkurrencen var spanierne skarpest.
2-1 endte kampen til Atlético i ordinær spilletid, dermed var der udlignet i den 1-0-føring som Inter havde taget med fra det første opgør.
Den forlængede spilletid endte målløs, og fra de 11 meter leverede Inter flere elendige spark.
Blot to af holdets fem spark scorede italienerne på, og dermed var Atléticos tre scoringer nok til avancement til kvartfinalerne.
Hjemmeholdet kom bedst ud til kampen og spillede med et offensivt mindset fra start.
Atlético skabte flere fine muligheder for en tidlig scoring, men Yann Sommer i Inter-målet leverede et par gode aktioner mellem stængerne.
Efter den gode Atlético-start overtog Inter langsomt styringen i opgøret.
Det var tydeligt, at begge hold var skarpt indstillet på hinanden, men det låste ikke opgøret, der både var tempofyldt og velspillet.
Efter lidt mere end en halv time fik Inter hul på bylden, da Federico Dimarco afsluttede et flot angreb og sparkede bolden ind bag Jan Oblak i Atlético-målet.
Den italienske glæde varede dog kort. Blot minuttet efter svarede Atlético igen, da Antonio Griezmann udnyttede en stor forsvarsfejl fra Benjamin Pavard og bragte balance i regnskabet.
Det skabte momentum til Atlético, der pressede på og skabte chancer for et føringsmål, men Yann Sommer diskede på ny op med flere gode redninger.
Som kampen skred frem, var det tydeligt, at Inter kunne nøjes med 1-1 for videre avancement.
Italienerne trak sig længere tilbage på banen og gjorde defensiven mere kompakt.
Fem minutter før tid kom Atlético så tæt på en udligning, som man kan, da indskiftede Memphis Depay bragede bolden på indersiden af Inter-stolpen.
Minuttet senere var der gevinst for hjemmeholdet.
Igen var det med hollandske Depay i hovedrollen. 30-årige Depay modtog bolden i feltet, vendte rundt på førsteberøringen og sparkede den hårdt i netmaskerne.
I den ordinære spilletids sidste minut burde Rodrigo Riquelme have sendt Atlético i kvartfinalen, men spanieren missede på det skammeligste en helt fri chance i det italienske felt.
Den forlængede spilletid fortsatte i samme høje tempo, som tilfældet havde været i de første 90 minutter.
Begge hold havde også chancer for at afgøre det, men skarpheden manglede, og så skulle tingene afgøres fra straffesparkpletten, hvor hjemmeholdets Jan Oblak blev helten.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Froholdt med vild hæder i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
– Niels Frederiksen er en legende!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER