Den færørske klub KI Klaksvik er godt i gang med at trodse fodboldens naturlov.
Klaksvik er ved at skrive et vanvittigt Champions League-eventyr, som tirsdag aften kan blive tilføjet endnu et kapitel, når holdet møder Molde på udebane – det første opgør i sidste uge endte med en sensationel 2-1-sejr til færingene.
Undervejs i Champions League-kvalifikationen har KI Klaksvik ekspederet Ferencvaros og BK Häcken ud, og hvor vild en bedrift der er tale om, understreges af, hvor få spillere i truppen der rent faktisk lever af fodbold.
Tipsbladet har været i kontakt med Klaksviks pressechef Solby A. Christiansdottir, der oplyser, at 18 ud af 30 spillere i førsteholdstruppen har jobs ved siden af fodbolden – enten på fuldtid eller deltid.
Det har tidligere været fremme, at 31-årige Árni Frederiksberg, der har været billedet på KI Klaksviks eventyr med seks mål og to assists i Champions League-kvalifiaktionen, primært lever af at sælge frysepizzaer.
– Vi har også en del håndværkere i form af elektrikere og tømrere. Et par af vores unge spillere er ved at uddanne sig til bygningskonstruktør og maskinmester. Vi har også en pædagogmedhjælper, en administrationsmedarbejder og en direktør, fortæller pressechefen og henviser til Árni Frederiksberg, der er administrerende direktør i virksomheden Kjølbro Heilsøla, der blandt andet sælger frysepizzaer.
KI Klaksvik er minimum sikret deltagelse i Conference League-gruppespillet i denne sæson, og det er første gang i historien, at et hold fra Færøerne deltager i et europæisk gruppespil. Besejrer lilleputterne Molde tirsdag aften, er holdet minimum sikret deltagelse i Europa League.
Der er kickoff mellem Molde og KI Klaksvik klokken 19.00.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: Her er startopstillingerne til Pokalfinalen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER