Den færørske klub KI Klaksvik er godt i gang med at trodse fodboldens naturlov.
Klaksvik er ved at skrive et vanvittigt Champions League-eventyr, som tirsdag aften kan blive tilføjet endnu et kapitel, når holdet møder Molde på udebane – det første opgør i sidste uge endte med en sensationel 2-1-sejr til færingene.
Undervejs i Champions League-kvalifikationen har KI Klaksvik ekspederet Ferencvaros og BK Häcken ud, og hvor vild en bedrift der er tale om, understreges af, hvor få spillere i truppen der rent faktisk lever af fodbold.
Tipsbladet har været i kontakt med Klaksviks pressechef Solby A. Christiansdottir, der oplyser, at 18 ud af 30 spillere i førsteholdstruppen har jobs ved siden af fodbolden – enten på fuldtid eller deltid.
Det har tidligere været fremme, at 31-årige Árni Frederiksberg, der har været billedet på KI Klaksviks eventyr med seks mål og to assists i Champions League-kvalifiaktionen, primært lever af at sælge frysepizzaer.
– Vi har også en del håndværkere i form af elektrikere og tømrere. Et par af vores unge spillere er ved at uddanne sig til bygningskonstruktør og maskinmester. Vi har også en pædagogmedhjælper, en administrationsmedarbejder og en direktør, fortæller pressechefen og henviser til Árni Frederiksberg, der er administrerende direktør i virksomheden Kjølbro Heilsøla, der blandt andet sælger frysepizzaer.
KI Klaksvik er minimum sikret deltagelse i Conference League-gruppespillet i denne sæson, og det er første gang i historien, at et hold fra Færøerne deltager i et europæisk gruppespil. Besejrer lilleputterne Molde tirsdag aften, er holdet minimum sikret deltagelse i Europa League.
Der er kickoff mellem Molde og KI Klaksvik klokken 19.00.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER