Den færørske klub KI Klaksvik er godt i gang med at trodse fodboldens naturlov.
Klaksvik er ved at skrive et vanvittigt Champions League-eventyr, som tirsdag aften kan blive tilføjet endnu et kapitel, når holdet møder Molde på udebane – det første opgør i sidste uge endte med en sensationel 2-1-sejr til færingene.
Undervejs i Champions League-kvalifikationen har KI Klaksvik ekspederet Ferencvaros og BK Häcken ud, og hvor vild en bedrift der er tale om, understreges af, hvor få spillere i truppen der rent faktisk lever af fodbold.
Tipsbladet har været i kontakt med Klaksviks pressechef Solby A. Christiansdottir, der oplyser, at 18 ud af 30 spillere i førsteholdstruppen har jobs ved siden af fodbolden – enten på fuldtid eller deltid.
Det har tidligere været fremme, at 31-årige Árni Frederiksberg, der har været billedet på KI Klaksviks eventyr med seks mål og to assists i Champions League-kvalifiaktionen, primært lever af at sælge frysepizzaer.
– Vi har også en del håndværkere i form af elektrikere og tømrere. Et par af vores unge spillere er ved at uddanne sig til bygningskonstruktør og maskinmester. Vi har også en pædagogmedhjælper, en administrationsmedarbejder og en direktør, fortæller pressechefen og henviser til Árni Frederiksberg, der er administrerende direktør i virksomheden Kjølbro Heilsøla, der blandt andet sælger frysepizzaer.
KI Klaksvik er minimum sikret deltagelse i Conference League-gruppespillet i denne sæson, og det er første gang i historien, at et hold fra Færøerne deltager i et europæisk gruppespil. Besejrer lilleputterne Molde tirsdag aften, er holdet minimum sikret deltagelse i Europa League.
Der er kickoff mellem Molde og KI Klaksvik klokken 19.00.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Arsenal-træner er rasende
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
AC Milan kigger på dansker
HELT VILDT