Den færørske klub KI Klaksvik er godt i gang med at trodse fodboldens naturlov.
Klaksvik er ved at skrive et vanvittigt Champions League-eventyr, som tirsdag aften kan blive tilføjet endnu et kapitel, når holdet møder Molde på udebane – det første opgør i sidste uge endte med en sensationel 2-1-sejr til færingene.
Undervejs i Champions League-kvalifikationen har KI Klaksvik ekspederet Ferencvaros og BK Häcken ud, og hvor vild en bedrift der er tale om, understreges af, hvor få spillere i truppen der rent faktisk lever af fodbold.
Tipsbladet har været i kontakt med Klaksviks pressechef Solby A. Christiansdottir, der oplyser, at 18 ud af 30 spillere i førsteholdstruppen har jobs ved siden af fodbolden – enten på fuldtid eller deltid.
Det har tidligere været fremme, at 31-årige Árni Frederiksberg, der har været billedet på KI Klaksviks eventyr med seks mål og to assists i Champions League-kvalifiaktionen, primært lever af at sælge frysepizzaer.
– Vi har også en del håndværkere i form af elektrikere og tømrere. Et par af vores unge spillere er ved at uddanne sig til bygningskonstruktør og maskinmester. Vi har også en pædagogmedhjælper, en administrationsmedarbejder og en direktør, fortæller pressechefen og henviser til Árni Frederiksberg, der er administrerende direktør i virksomheden Kjølbro Heilsøla, der blandt andet sælger frysepizzaer.
KI Klaksvik er minimum sikret deltagelse i Conference League-gruppespillet i denne sæson, og det er første gang i historien, at et hold fra Færøerne deltager i et europæisk gruppespil. Besejrer lilleputterne Molde tirsdag aften, er holdet minimum sikret deltagelse i Europa League.
Der er kickoff mellem Molde og KI Klaksvik klokken 19.00.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT