‘Virkelig dårlig’: Bøvlede forhold venter FCK

Der venter en svær opgave for FC København torsdag aften.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København skal torsdag aften tage det sidste skridt for at spille sig videre til Conference Leagues ligafase, når “løverne” gæster Kilmarnock på den såkaldte Rugby Park.

FC København fører 2-0 efter det første opgør i Parken, så det danske mandskab er favoritter til at tage pladsen videre. 

Men Jacob Neestrup forventer ingenlunde en nem kamp.

– Jeg forventer, at der kommer et andet tryk fra tribunerne. Det er et godt hjemmehold, som – hvis man ser bort fra deres seneste kamp mod Celtic – har været gode til at drille de største hold i Skotland. Det er et hold, der spiller med stor selvtillid på hjemmebane, så jeg forventer en anden type kampe.

– Men vi skal gøre, hvad vi kan for at sætte os ligeså meget på tingene, som vi gjorde i København, siger FC København-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.

“Virkelig dårlig bane”
Kilmarnocks hjemmekampe spilles på kunstgræsset på Rugby Park, og som navnet antyder, er det ikke en bane, der opfordrer til korte pasninger og tiki-taka.

Cercle Brugges cheftræner, Miron Muslic, sagde til BBC, at banen “er virkelig dårlig”, og at det “er ikke en ny kunstgræsbane, bare en gammel en.” Også Tromsøs cheftræner glædede sig efter deres kamp på Rugby Park til at komme hjem til deres egen kunstgræsbane.

Og Neestrup er godt klar over, at banen ikke er den bedste.

– Det er en bane, som er markant sværere at spille på. Det er ikke en kunstgræsbane, som den vi spillede på forleden. Det er nogle bøvlede forhold, men resultat skal være det samme for os, og vi skal have kontrol, som vi gjorde for en uge siden, siger han. 

Artiklen fortsætter efter billedet..

Rugby Park. Foto: Alamy

Også midtbaneprofil Lukas Lerager forventer en hård opgave.

– Det bliver en svær kamp, da de spiller med lange bolde og indkast. Jeg hørte også, at banen har de mindste mål, så de kommer til at lægge et tryk fra start af. Det skal vi kunne stå imod og lukrere på, at de skal fremad, siger han.

Viktor Claesson tager det med ro, at der er udsigt til en ny kunstgræsbane.

– Nu fik vi lidt træning i Farum og lærte måske nogle ting af første halvleg, som vi kan bruge. Så det skal ikke være en undskyldning, siger den svenske profil.

Kan ikke huske, at et FCK-hold har gjort det
Selvom man kunne fristes til at tro, at FC København med en 2-0-føring fra første opgør kan spille lidt mere frigjort, er der andre faktorer, der spiller ind i den forbindelse. 

– Jeg kan ikke huske, hvornår et FC København-hold historisk set har spillet med en frigjorthed i en kvalifikationskamp. Hverken under mig eller tidligere. Fordi konsekvensen er så stor. De bedste kampe, vi spillede sidste år, var, da vi kom i gruppespil, selvom modstanderne var bedre. De sværeste vi spillede, var mod Breidablik, Sparta Prag og Rakow. Det handler for mig om, at vi gør, hvad vi kan for at tage kontrol og være disciplinerede. Og gør vi det, kommer vi videre. 

– Jeg har ingen forventninger om, at det bliver en fantastisk fodboldkamp i morgen, men jeg forventer, at vi gør alt, hvad vi kan for at tage kontrol over det, for så burde det være et godt udgangspunkt for at komme videre, siger Neestrup.

FC København og Kilmarnock brager sammen klokken 19.00 torsdag aften. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Melder klart ud: Han har IKKE udløb




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Smider Salah-bombe

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København