‘Virkelig dårlig’: Bøvlede forhold venter FCK

Der venter en svær opgave for FC København torsdag aften.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København skal torsdag aften tage det sidste skridt for at spille sig videre til Conference Leagues ligafase, når “løverne” gæster Kilmarnock på den såkaldte Rugby Park.

FC København fører 2-0 efter det første opgør i Parken, så det danske mandskab er favoritter til at tage pladsen videre. 

Men Jacob Neestrup forventer ingenlunde en nem kamp.

– Jeg forventer, at der kommer et andet tryk fra tribunerne. Det er et godt hjemmehold, som – hvis man ser bort fra deres seneste kamp mod Celtic – har været gode til at drille de største hold i Skotland. Det er et hold, der spiller med stor selvtillid på hjemmebane, så jeg forventer en anden type kampe.

– Men vi skal gøre, hvad vi kan for at sætte os ligeså meget på tingene, som vi gjorde i København, siger FC København-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.

“Virkelig dårlig bane”
Kilmarnocks hjemmekampe spilles på kunstgræsset på Rugby Park, og som navnet antyder, er det ikke en bane, der opfordrer til korte pasninger og tiki-taka.

Cercle Brugges cheftræner, Miron Muslic, sagde til BBC, at banen “er virkelig dårlig”, og at det “er ikke en ny kunstgræsbane, bare en gammel en.” Også Tromsøs cheftræner glædede sig efter deres kamp på Rugby Park til at komme hjem til deres egen kunstgræsbane.

Og Neestrup er godt klar over, at banen ikke er den bedste.

– Det er en bane, som er markant sværere at spille på. Det er ikke en kunstgræsbane, som den vi spillede på forleden. Det er nogle bøvlede forhold, men resultat skal være det samme for os, og vi skal have kontrol, som vi gjorde for en uge siden, siger han. 

Artiklen fortsætter efter billedet..

Rugby Park. Foto: Alamy

Også midtbaneprofil Lukas Lerager forventer en hård opgave.

– Det bliver en svær kamp, da de spiller med lange bolde og indkast. Jeg hørte også, at banen har de mindste mål, så de kommer til at lægge et tryk fra start af. Det skal vi kunne stå imod og lukrere på, at de skal fremad, siger han.

Viktor Claesson tager det med ro, at der er udsigt til en ny kunstgræsbane.

– Nu fik vi lidt træning i Farum og lærte måske nogle ting af første halvleg, som vi kan bruge. Så det skal ikke være en undskyldning, siger den svenske profil.

Kan ikke huske, at et FCK-hold har gjort det
Selvom man kunne fristes til at tro, at FC København med en 2-0-føring fra første opgør kan spille lidt mere frigjort, er der andre faktorer, der spiller ind i den forbindelse. 

– Jeg kan ikke huske, hvornår et FC København-hold historisk set har spillet med en frigjorthed i en kvalifikationskamp. Hverken under mig eller tidligere. Fordi konsekvensen er så stor. De bedste kampe, vi spillede sidste år, var, da vi kom i gruppespil, selvom modstanderne var bedre. De sværeste vi spillede, var mod Breidablik, Sparta Prag og Rakow. Det handler for mig om, at vi gør, hvad vi kan for at tage kontrol og være disciplinerede. Og gør vi det, kommer vi videre. 

– Jeg har ingen forventninger om, at det bliver en fantastisk fodboldkamp i morgen, men jeg forventer, at vi gør alt, hvad vi kan for at tage kontrol over det, for så burde det være et godt udgangspunkt for at komme videre, siger Neestrup.

FC København og Kilmarnock brager sammen klokken 19.00 torsdag aften. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Storklub vil hente Thomas Kristensen

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

FC Midtjylland – Viborg FF

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

OB – FC Fredericia

Hylder dansk debutant

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– En stor beslutning

Vild udtalelse blusser op i Italien

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Elkjær jubler over Frank

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Holdt på stor hemmelighed

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’