‘Virkelig dårlig’: Bøvlede forhold venter FCK

Der venter en svær opgave for FC København torsdag aften.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): FC København skal torsdag aften tage det sidste skridt for at spille sig videre til Conference Leagues ligafase, når “løverne” gæster Kilmarnock på den såkaldte Rugby Park.

FC København fører 2-0 efter det første opgør i Parken, så det danske mandskab er favoritter til at tage pladsen videre. 

Men Jacob Neestrup forventer ingenlunde en nem kamp.

– Jeg forventer, at der kommer et andet tryk fra tribunerne. Det er et godt hjemmehold, som – hvis man ser bort fra deres seneste kamp mod Celtic – har været gode til at drille de største hold i Skotland. Det er et hold, der spiller med stor selvtillid på hjemmebane, så jeg forventer en anden type kampe.

– Men vi skal gøre, hvad vi kan for at sætte os ligeså meget på tingene, som vi gjorde i København, siger FC København-træneren til Tipsbladet og den fremmødte presse onsdag.

“Virkelig dårlig bane”
Kilmarnocks hjemmekampe spilles på kunstgræsset på Rugby Park, og som navnet antyder, er det ikke en bane, der opfordrer til korte pasninger og tiki-taka.

Cercle Brugges cheftræner, Miron Muslic, sagde til BBC, at banen “er virkelig dårlig”, og at det “er ikke en ny kunstgræsbane, bare en gammel en.” Også Tromsøs cheftræner glædede sig efter deres kamp på Rugby Park til at komme hjem til deres egen kunstgræsbane.

Og Neestrup er godt klar over, at banen ikke er den bedste.

– Det er en bane, som er markant sværere at spille på. Det er ikke en kunstgræsbane, som den vi spillede på forleden. Det er nogle bøvlede forhold, men resultat skal være det samme for os, og vi skal have kontrol, som vi gjorde for en uge siden, siger han. 

Artiklen fortsætter efter billedet..

Rugby Park. Foto: Alamy

Også midtbaneprofil Lukas Lerager forventer en hård opgave.

– Det bliver en svær kamp, da de spiller med lange bolde og indkast. Jeg hørte også, at banen har de mindste mål, så de kommer til at lægge et tryk fra start af. Det skal vi kunne stå imod og lukrere på, at de skal fremad, siger han.

Viktor Claesson tager det med ro, at der er udsigt til en ny kunstgræsbane.

– Nu fik vi lidt træning i Farum og lærte måske nogle ting af første halvleg, som vi kan bruge. Så det skal ikke være en undskyldning, siger den svenske profil.

Kan ikke huske, at et FCK-hold har gjort det
Selvom man kunne fristes til at tro, at FC København med en 2-0-føring fra første opgør kan spille lidt mere frigjort, er der andre faktorer, der spiller ind i den forbindelse. 

– Jeg kan ikke huske, hvornår et FC København-hold historisk set har spillet med en frigjorthed i en kvalifikationskamp. Hverken under mig eller tidligere. Fordi konsekvensen er så stor. De bedste kampe, vi spillede sidste år, var, da vi kom i gruppespil, selvom modstanderne var bedre. De sværeste vi spillede, var mod Breidablik, Sparta Prag og Rakow. Det handler for mig om, at vi gør, hvad vi kan for at tage kontrol og være disciplinerede. Og gør vi det, kommer vi videre. 

– Jeg har ingen forventninger om, at det bliver en fantastisk fodboldkamp i morgen, men jeg forventer, at vi gør alt, hvad vi kan for at tage kontrol over det, for så burde det være et godt udgangspunkt for at komme videre, siger Neestrup.

FC København og Kilmarnock brager sammen klokken 19.00 torsdag aften. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Har ikke ubegrænset kredit

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Dybt skuffet og trist

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Froholdt får kæmpe hæder

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Chelsea og Liverpool flopper fælt

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Han erstatter Bo Henriksen

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret