Vred United-legende: Det er Basaksehir om igen

Manchester United nederlag til Young Boys viser, at klubben ikke har rykket sig fra sidste sæson, mener Rio Ferdinand.



Manchester United fik tirsdag aften en horribel start på Champions League-sæsonen, da man overraskende tabte 2-1 til schweiziske Young Boys.

Det skuffer den tidligere United-spiller Rio Ferdinand, der mener, at Ole Gunnar Solskjær og co. ikke har rykket sig fra sidste sæson. Her røg Premier League-giganterne ud fra turneringen allerede i gruppespillet – blandt andet ovenpå et 2-1-nederlag til Istanbul Basaksehir.

– Det er Basaksehir om igen. Vi var her sidste sæson og ærgrer os over fejl, siger han til BT Sport.

– Det var en stor fejl mod slutningen af kampen af Jesse (Lingard), som gjorde det rigtig godt i weekenden. Det viser bare, at uanset hvor du tager hen i Europa, er det svært.

– Man skal levere sit bedste. Man skal være mentalt klar. Ja, de startede godt, og én beslutning kan ændre det. Det var en dårlig berøring, en grim tackling, og så ændrede kampen sig fuldstændig.

Ferdinand pointerer også, at Solskjær har brug for at vinde en titel i denne sæson, hvis han skal fortsætte som manager i klubben.

– Ole har opbygget en trup, som er i stand til at vinde store titler, og det er det, han er blevet hentet ind for at gøre. Den eneste forskel er kvaliteten på trænerne. City, Chelsea og Liverpool har beviste vindere.

– Så er der Ole, som har gjort et fantastisk stykke arbejde med at bygge truppen op. Nu er det tid. Han skal vinde noget.

Cristiano Ronaldo scorede Uniteds ene mål i opgøret.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tysk VM-chok

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Medier sender ham hjem til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann