Vred United-legende: Det er Basaksehir om igen

Manchester United nederlag til Young Boys viser, at klubben ikke har rykket sig fra sidste sæson, mener Rio Ferdinand.



Manchester United fik tirsdag aften en horribel start på Champions League-sæsonen, da man overraskende tabte 2-1 til schweiziske Young Boys.

Det skuffer den tidligere United-spiller Rio Ferdinand, der mener, at Ole Gunnar Solskjær og co. ikke har rykket sig fra sidste sæson. Her røg Premier League-giganterne ud fra turneringen allerede i gruppespillet – blandt andet ovenpå et 2-1-nederlag til Istanbul Basaksehir.

– Det er Basaksehir om igen. Vi var her sidste sæson og ærgrer os over fejl, siger han til BT Sport.

– Det var en stor fejl mod slutningen af kampen af Jesse (Lingard), som gjorde det rigtig godt i weekenden. Det viser bare, at uanset hvor du tager hen i Europa, er det svært.

– Man skal levere sit bedste. Man skal være mentalt klar. Ja, de startede godt, og én beslutning kan ændre det. Det var en dårlig berøring, en grim tackling, og så ændrede kampen sig fuldstændig.

Ferdinand pointerer også, at Solskjær har brug for at vinde en titel i denne sæson, hvis han skal fortsætte som manager i klubben.

– Ole har opbygget en trup, som er i stand til at vinde store titler, og det er det, han er blevet hentet ind for at gøre. Den eneste forskel er kvaliteten på trænerne. City, Chelsea og Liverpool har beviste vindere.

– Så er der Ole, som har gjort et fantastisk stykke arbejde med at bygge truppen op. Nu er det tid. Han skal vinde noget.

Cristiano Ronaldo scorede Uniteds ene mål i opgøret.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Panama – England

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

De er enige med Mathias Jensen

Colombia – Portugal

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Jordan – Argentina

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Uruguay – Spanien