Vred United-legende: Det er Basaksehir om igen

Manchester United nederlag til Young Boys viser, at klubben ikke har rykket sig fra sidste sæson, mener Rio Ferdinand.



Manchester United fik tirsdag aften en horribel start på Champions League-sæsonen, da man overraskende tabte 2-1 til schweiziske Young Boys.

Det skuffer den tidligere United-spiller Rio Ferdinand, der mener, at Ole Gunnar Solskjær og co. ikke har rykket sig fra sidste sæson. Her røg Premier League-giganterne ud fra turneringen allerede i gruppespillet – blandt andet ovenpå et 2-1-nederlag til Istanbul Basaksehir.

– Det er Basaksehir om igen. Vi var her sidste sæson og ærgrer os over fejl, siger han til BT Sport.

– Det var en stor fejl mod slutningen af kampen af Jesse (Lingard), som gjorde det rigtig godt i weekenden. Det viser bare, at uanset hvor du tager hen i Europa, er det svært.

– Man skal levere sit bedste. Man skal være mentalt klar. Ja, de startede godt, og én beslutning kan ændre det. Det var en dårlig berøring, en grim tackling, og så ændrede kampen sig fuldstændig.

Ferdinand pointerer også, at Solskjær har brug for at vinde en titel i denne sæson, hvis han skal fortsætte som manager i klubben.

– Ole har opbygget en trup, som er i stand til at vinde store titler, og det er det, han er blevet hentet ind for at gøre. Den eneste forskel er kvaliteten på trænerne. City, Chelsea og Liverpool har beviste vindere.

– Så er der Ole, som har gjort et fantastisk stykke arbejde med at bygge truppen op. Nu er det tid. Han skal vinde noget.

Cristiano Ronaldo scorede Uniteds ene mål i opgøret.





LIVE

VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han tager hjem fra VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien – Marokko

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal