Vred United-legende: Det er Basaksehir om igen

Manchester United nederlag til Young Boys viser, at klubben ikke har rykket sig fra sidste sæson, mener Rio Ferdinand.



Manchester United fik tirsdag aften en horribel start på Champions League-sæsonen, da man overraskende tabte 2-1 til schweiziske Young Boys.

Det skuffer den tidligere United-spiller Rio Ferdinand, der mener, at Ole Gunnar Solskjær og co. ikke har rykket sig fra sidste sæson. Her røg Premier League-giganterne ud fra turneringen allerede i gruppespillet – blandt andet ovenpå et 2-1-nederlag til Istanbul Basaksehir.

– Det er Basaksehir om igen. Vi var her sidste sæson og ærgrer os over fejl, siger han til BT Sport.

– Det var en stor fejl mod slutningen af kampen af Jesse (Lingard), som gjorde det rigtig godt i weekenden. Det viser bare, at uanset hvor du tager hen i Europa, er det svært.

– Man skal levere sit bedste. Man skal være mentalt klar. Ja, de startede godt, og én beslutning kan ændre det. Det var en dårlig berøring, en grim tackling, og så ændrede kampen sig fuldstændig.

Ferdinand pointerer også, at Solskjær har brug for at vinde en titel i denne sæson, hvis han skal fortsætte som manager i klubben.

– Ole har opbygget en trup, som er i stand til at vinde store titler, og det er det, han er blevet hentet ind for at gøre. Den eneste forskel er kvaliteten på trænerne. City, Chelsea og Liverpool har beviste vindere.

– Så er der Ole, som har gjort et fantastisk stykke arbejde med at bygge truppen op. Nu er det tid. Han skal vinde noget.

Cristiano Ronaldo scorede Uniteds ene mål i opgøret.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris