Xavi har to overvejelser før Bayern-skæbnekamp

Det har tidligere vist sig, at Bayern har det svært mod 3-4-3-opstillingen, men kan Barcelona møde op i den?



FC Barcelona har udsigt til en særdeles vigtig kamp i Champions League i denne uge, når de møder Bayern München. Hvis ikke Barca vinder, så kan Benfica overhale dem og tage andenpladsen i gruppen.

Forud for kampen vil der ifølge den catalanske sportsavis Sport være særligt et spørgsmål, som Xavi overvejer. Det handler om, hvorvidt hans hold skal stille op med enten en 4-3-3 eller en 3-4-3-opstilling.

Begge formationer er blevet brugt to gange af den nye Barcelona-træner, og han kan se, at den eneste klub, der har slået Bayern på udebane er Frankfurt, der gjorde det med en 3-4-3.

Dog er mulighederne på bænken i den skadesplagede trup mere til en 4-3-3, som kan pege væk fra den formation, som tidligere har sat tyskerne skakmat.

Endvidere er det også en stor overvejelse, hvordan han skal bruge en spiller som Ousmane Dembele i kampen, hvor det vil være en stor bekymring, hvordan backen skal beskyttes i en 3-4-3, hvis det skal være med Dembele foran, da han ikke ligefrem er kendt for at yde den store hjælp defensivt. Derfor er det også et spørgsmål, hvilken rolle han skal have i det hele taget.

Det vil selvsagt være en skuffelse sportsligt, ligesom der vil være en økonomisk konsekvens. Læs mere om det her.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Stort FCK-talent er blevet solgt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Mexico – England