Xavi har to overvejelser før Bayern-skæbnekamp

Det har tidligere vist sig, at Bayern har det svært mod 3-4-3-opstillingen, men kan Barcelona møde op i den?



FC Barcelona har udsigt til en særdeles vigtig kamp i Champions League i denne uge, når de møder Bayern München. Hvis ikke Barca vinder, så kan Benfica overhale dem og tage andenpladsen i gruppen.

Forud for kampen vil der ifølge den catalanske sportsavis Sport være særligt et spørgsmål, som Xavi overvejer. Det handler om, hvorvidt hans hold skal stille op med enten en 4-3-3 eller en 3-4-3-opstilling.

Begge formationer er blevet brugt to gange af den nye Barcelona-træner, og han kan se, at den eneste klub, der har slået Bayern på udebane er Frankfurt, der gjorde det med en 3-4-3.

Dog er mulighederne på bænken i den skadesplagede trup mere til en 4-3-3, som kan pege væk fra den formation, som tidligere har sat tyskerne skakmat.

Endvidere er det også en stor overvejelse, hvordan han skal bruge en spiller som Ousmane Dembele i kampen, hvor det vil være en stor bekymring, hvordan backen skal beskyttes i en 3-4-3, hvis det skal være med Dembele foran, da han ikke ligefrem er kendt for at yde den store hjælp defensivt. Derfor er det også et spørgsmål, hvilken rolle han skal have i det hele taget.

Det vil selvsagt være en skuffelse sportsligt, ligesom der vil være en økonomisk konsekvens. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Maxsø træner med i Brøndby

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Frankrig – Spanien

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Det er et større problem for os’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jess Thorup på vej til denne klub

Hylder FC København og Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt