Xavi har to overvejelser før Bayern-skæbnekamp

Det har tidligere vist sig, at Bayern har det svært mod 3-4-3-opstillingen, men kan Barcelona møde op i den?



FC Barcelona har udsigt til en særdeles vigtig kamp i Champions League i denne uge, når de møder Bayern München. Hvis ikke Barca vinder, så kan Benfica overhale dem og tage andenpladsen i gruppen.

Forud for kampen vil der ifølge den catalanske sportsavis Sport være særligt et spørgsmål, som Xavi overvejer. Det handler om, hvorvidt hans hold skal stille op med enten en 4-3-3 eller en 3-4-3-opstilling.

Begge formationer er blevet brugt to gange af den nye Barcelona-træner, og han kan se, at den eneste klub, der har slået Bayern på udebane er Frankfurt, der gjorde det med en 3-4-3.

Dog er mulighederne på bænken i den skadesplagede trup mere til en 4-3-3, som kan pege væk fra den formation, som tidligere har sat tyskerne skakmat.

Endvidere er det også en stor overvejelse, hvordan han skal bruge en spiller som Ousmane Dembele i kampen, hvor det vil være en stor bekymring, hvordan backen skal beskyttes i en 3-4-3, hvis det skal være med Dembele foran, da han ikke ligefrem er kendt for at yde den store hjælp defensivt. Derfor er det også et spørgsmål, hvilken rolle han skal have i det hele taget.

Det vil selvsagt være en skuffelse sportsligt, ligesom der vil være en økonomisk konsekvens. Læs mere om det her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Spår stor transferaktivitet i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Bayern München laver vildt comeback

Opfordrer til stor Superliga-ændring