Xavi har to overvejelser før Bayern-skæbnekamp

Det har tidligere vist sig, at Bayern har det svært mod 3-4-3-opstillingen, men kan Barcelona møde op i den?



FC Barcelona har udsigt til en særdeles vigtig kamp i Champions League i denne uge, når de møder Bayern München. Hvis ikke Barca vinder, så kan Benfica overhale dem og tage andenpladsen i gruppen.

Forud for kampen vil der ifølge den catalanske sportsavis Sport være særligt et spørgsmål, som Xavi overvejer. Det handler om, hvorvidt hans hold skal stille op med enten en 4-3-3 eller en 3-4-3-opstilling.

Begge formationer er blevet brugt to gange af den nye Barcelona-træner, og han kan se, at den eneste klub, der har slået Bayern på udebane er Frankfurt, der gjorde det med en 3-4-3.

Dog er mulighederne på bænken i den skadesplagede trup mere til en 4-3-3, som kan pege væk fra den formation, som tidligere har sat tyskerne skakmat.

Endvidere er det også en stor overvejelse, hvordan han skal bruge en spiller som Ousmane Dembele i kampen, hvor det vil være en stor bekymring, hvordan backen skal beskyttes i en 3-4-3, hvis det skal være med Dembele foran, da han ikke ligefrem er kendt for at yde den store hjælp defensivt. Derfor er det også et spørgsmål, hvilken rolle han skal have i det hele taget.

Det vil selvsagt være en skuffelse sportsligt, ligesom der vil være en økonomisk konsekvens. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I dialog med Steve Cooper

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jens Stage-skifte i fare

Tæt på at købe FC København-spiller

VM-powerranking: En guddommelig præstation



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uruguay – Kap Verde

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg