Normalt spiller Champions League-klubberne mod hinanden ude og hjemme helt indtil finalen, men i år blev turneringen afsluttet med enkeltstående kampe, alle i Portugal. Den form for slutrundeagtigt format var Yussuf Poulsen godt tilfreds med, fortæller han til B.T.
UEFA var tvunget til at ændre formatet, fordi coronavirussens udsættelse af de hjemlige turneringer gav en presset kampkalender. Poulsens RB Leipzig nåede semifinalen, hvor Paris Saint-Germain satte en stopper for festen.
Læs også:Yussuf Poulsens Leipzig må åbne op for 8500 tilskuere
– Det var en fantastisk tid at være dernede i 12 dage. Man havde en følelse af, at det var en slutrunde, og det var to megafede kampe at spille. Jeg synes, vi gjorde det godt. Man tager ikke derned uden at tro på, man kan vinde, men man må også acceptere, når der nogen, der er bedre, og det var PSG i semifinalen. Jeg drømte og troede på, det kunne lade sig gøre. Men vi mødte bare et bedre hold på dagen, siger Yussuf Poulsen til B.T.
Den danske offensivspiller fik fuld spilletid i både kvartfinalen mod Atlético Madrid og semifinalen mod PSG. Han bar tilmed anførerbindet i den normale anfører, Willi Orbans, fravær.
Læs også:Yussuf Poulsen er ny tredjeanfører i RB Leipzig
Forud for den nye sæson er Poulsen blevet skubbet ned som tredjekaptajn, efter Marcel Sabitzer har overtaget anførerbindet.
– Marcel Sabitzer førte ofte vores hold på banen som anfører i sidste sæson på grund af Willi Orbans skadesproblemer. Her viste han, at han også i de vigtige kampe er klar til at tage ansvar. Som mangeårig kaptajn forbliver Willi (Orban red.) en vigtig spiller for os, og han vil selvfølgelig stadig være en del af spillerrådet, sagde cheftræner Julian Nagelsmann forleden om valget.
Selv om Champions League-semifinalen kun er et par uger siden, er Yussuf Poulsens ferie allerede slut. Han er således samlet med landsholdet i Helsingør forud for Nations League-kampene mod Belgien og England.
Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup
Læs også:Bitter Poulsen efter CL-exit: Det er irriterende
Læs også:Poulsen med klar tale efter CL-nederlag: Ikke modige nok
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
