Normalt spiller Champions League-klubberne mod hinanden ude og hjemme helt indtil finalen, men i år blev turneringen afsluttet med enkeltstående kampe, alle i Portugal. Den form for slutrundeagtigt format var Yussuf Poulsen godt tilfreds med, fortæller han til B.T.
UEFA var tvunget til at ændre formatet, fordi coronavirussens udsættelse af de hjemlige turneringer gav en presset kampkalender. Poulsens RB Leipzig nåede semifinalen, hvor Paris Saint-Germain satte en stopper for festen.
Læs også:Yussuf Poulsens Leipzig må åbne op for 8500 tilskuere
– Det var en fantastisk tid at være dernede i 12 dage. Man havde en følelse af, at det var en slutrunde, og det var to megafede kampe at spille. Jeg synes, vi gjorde det godt. Man tager ikke derned uden at tro på, man kan vinde, men man må også acceptere, når der nogen, der er bedre, og det var PSG i semifinalen. Jeg drømte og troede på, det kunne lade sig gøre. Men vi mødte bare et bedre hold på dagen, siger Yussuf Poulsen til B.T.
Den danske offensivspiller fik fuld spilletid i både kvartfinalen mod Atlético Madrid og semifinalen mod PSG. Han bar tilmed anførerbindet i den normale anfører, Willi Orbans, fravær.
Læs også:Yussuf Poulsen er ny tredjeanfører i RB Leipzig
Forud for den nye sæson er Poulsen blevet skubbet ned som tredjekaptajn, efter Marcel Sabitzer har overtaget anførerbindet.
– Marcel Sabitzer førte ofte vores hold på banen som anfører i sidste sæson på grund af Willi Orbans skadesproblemer. Her viste han, at han også i de vigtige kampe er klar til at tage ansvar. Som mangeårig kaptajn forbliver Willi (Orban red.) en vigtig spiller for os, og han vil selvfølgelig stadig være en del af spillerrådet, sagde cheftræner Julian Nagelsmann forleden om valget.
Selv om Champions League-semifinalen kun er et par uger siden, er Yussuf Poulsens ferie allerede slut. Han er således samlet med landsholdet i Helsingør forud for Nations League-kampene mod Belgien og England.
Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup
Læs også:Bitter Poulsen efter CL-exit: Det er irriterende
Læs også:Poulsen med klar tale efter CL-nederlag: Ikke modige nok
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
STORT INTERVIEW
