Normalt spiller Champions League-klubberne mod hinanden ude og hjemme helt indtil finalen, men i år blev turneringen afsluttet med enkeltstående kampe, alle i Portugal. Den form for slutrundeagtigt format var Yussuf Poulsen godt tilfreds med, fortæller han til B.T.
UEFA var tvunget til at ændre formatet, fordi coronavirussens udsættelse af de hjemlige turneringer gav en presset kampkalender. Poulsens RB Leipzig nåede semifinalen, hvor Paris Saint-Germain satte en stopper for festen.
Læs også:Yussuf Poulsens Leipzig må åbne op for 8500 tilskuere
– Det var en fantastisk tid at være dernede i 12 dage. Man havde en følelse af, at det var en slutrunde, og det var to megafede kampe at spille. Jeg synes, vi gjorde det godt. Man tager ikke derned uden at tro på, man kan vinde, men man må også acceptere, når der nogen, der er bedre, og det var PSG i semifinalen. Jeg drømte og troede på, det kunne lade sig gøre. Men vi mødte bare et bedre hold på dagen, siger Yussuf Poulsen til B.T.
Den danske offensivspiller fik fuld spilletid i både kvartfinalen mod Atlético Madrid og semifinalen mod PSG. Han bar tilmed anførerbindet i den normale anfører, Willi Orbans, fravær.
Læs også:Yussuf Poulsen er ny tredjeanfører i RB Leipzig
Forud for den nye sæson er Poulsen blevet skubbet ned som tredjekaptajn, efter Marcel Sabitzer har overtaget anførerbindet.
– Marcel Sabitzer førte ofte vores hold på banen som anfører i sidste sæson på grund af Willi Orbans skadesproblemer. Her viste han, at han også i de vigtige kampe er klar til at tage ansvar. Som mangeårig kaptajn forbliver Willi (Orban red.) en vigtig spiller for os, og han vil selvfølgelig stadig være en del af spillerrådet, sagde cheftræner Julian Nagelsmann forleden om valget.
Selv om Champions League-semifinalen kun er et par uger siden, er Yussuf Poulsens ferie allerede slut. Han er således samlet med landsholdet i Helsingør forud for Nations League-kampene mod Belgien og England.
Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup
Læs også:Bitter Poulsen efter CL-exit: Det er irriterende
Læs også:Poulsen med klar tale efter CL-nederlag: Ikke modige nok
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Legende scorer landstrænerjob
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
