Yussuf Poulsen vild med Champions League-slutspil: Det var fantastisk

Champions League blev afsluttet på utraditionel vis i år med en slags slutrunde. En af deltagerne, danske Yussuf Poulsen, var begejstret for formatet.



Normalt spiller Champions League-klubberne mod hinanden ude og hjemme helt indtil finalen, men i år blev turneringen afsluttet med enkeltstående kampe, alle i Portugal. Den form for slutrundeagtigt format var Yussuf Poulsen godt tilfreds med, fortæller han til B.T.

UEFA var tvunget til at ændre formatet, fordi coronavirussens udsættelse af de hjemlige turneringer gav en presset kampkalender. Poulsens RB Leipzig nåede semifinalen, hvor Paris Saint-Germain satte en stopper for festen.

Læs også:Yussuf Poulsens Leipzig må åbne op for 8500 tilskuere

– Det var en fantastisk tid at være dernede i 12 dage. Man havde en følelse af, at det var en slutrunde, og det var to megafede kampe at spille. Jeg synes, vi gjorde det godt. Man tager ikke derned uden at tro på, man kan vinde, men man må også acceptere, når der nogen, der er bedre, og det var PSG i semifinalen. Jeg drømte og troede på, det kunne lade sig gøre. Men vi mødte bare et bedre hold på dagen, siger Yussuf Poulsen til B.T.

Den danske offensivspiller fik fuld spilletid i både kvartfinalen mod Atlético Madrid og semifinalen mod PSG. Han bar tilmed anførerbindet i den normale anfører, Willi Orbans, fravær.

Læs også:Yussuf Poulsen er ny tredjeanfører i RB Leipzig

Forud for den nye sæson er Poulsen blevet skubbet ned som tredjekaptajn, efter Marcel Sabitzer har overtaget anførerbindet.

– Marcel Sabitzer førte ofte vores hold på banen som anfører i sidste sæson på grund af Willi Orbans skadesproblemer. Her viste han, at han også i de vigtige kampe er klar til at tage ansvar. Som mangeårig kaptajn forbliver Willi (Orban red.) en vigtig spiller for os, og han vil selvfølgelig stadig være en del af spillerrådet, sagde cheftræner Julian Nagelsmann forleden om valget.

Selv om Champions League-semifinalen kun er et par uger siden, er Yussuf Poulsens ferie allerede slut. Han er således samlet med landsholdet i Helsingør forud for Nations League-kampene mod Belgien og England.

Læs også:Falk og to debutanter: Her er Kasper Hjulmands første landsholdstrup
Læs også:Bitter Poulsen efter CL-exit: Det er irriterende
Læs også:Poulsen med klar tale efter CL-nederlag: Ikke modige nok






LIVE

LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Brøndby IF – FC København

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Brighton – Manchester United

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Real Madrid – Athletic Club

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Tiden er ved at rinde ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?