17-årigt stortalent roses af Jacob Neestrup

Oliver Højer kalder torsdagens oplevelse for magisk, og samtidig får den unge midtbanespiller ros fra Jacob Neestrup.



PARKEN (Tipsbladet): For mange FC København-fans vil torsdagens sejr over FC Bruno’s Magpies nok ikke huskes som nogen stor oplevelse.

Men for Oliver Højer vil kampen sent blive glemt.

Den 17-årige midtbanespiller, der er søn af Lars Højer, blev skiftet ind til sin blot anden optræden for “løverne” og kvitterede med sit første mål i FC København-trøjen.

– Det var fuldstændig fantastisk. At score foran alle mennesker i Parken, det var magisk, siger Oliver Højer til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:

– Min krop var rimelig fyldt med adrenalin, da jeg skulle på banen, så det er nærmest først her efter kampen, at jeg får tænkt over, hvad der skete. Inde på banen kunne jeg bare høre, at fansene råbte, da bolden gik i nettet, og det var en fantastisk følelse.

Hvor længe har det været en drøm at slå igennem i FC København?

– Det er jo klart, at med familien, hvor alle holder med FCK, er det lige siden jeg kan huske. Jeg kan ikke huske andet, end at FCK har betydet alt for mig. Det har nok været en drøm hele mit liv for at være ærlig, siger han.

Og i den forbindelse glæder han sig over at være i FC København, hvor mange unge de seneste år har fået chancen.

– Det er utrolig fedt. Jeg spiller i en klub, hvor der staser meget på ungdommen. Sådan har det været i mange år. Da jeg var yngre og kunne se alle de unge præstere, var det bare fedt at kunne se ens vej og vide, at der er muligheder, hvis man gør det godt nok, siger han.

Ros fra Jacob Neestrup
Ovenpå kampen var Jacob Neestrup, cheftræner i FC København, også klar med ros til den unge midtbanespiller.

– Jeg ser jo en spiller, der er god til at finde de rum, og han har tekniske færdigheder kombineret med spilforståelse. Det kan man også se i dag. Det ser vi til træning hver dag. Det er en spiller, vi forventer os meget af, siger han.

I weekenden kan Oliver Højer få mere spilletid, når FC København møder Randers FC i tredje runde af Superligaen.



Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afviser utroligt tilbud

Peter Schmeichel taget på sengen

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Andreas Christensen skriver snart under

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Går langt ned i løn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!