PARKEN (Tipsbladet): For mange FC København-fans vil torsdagens sejr over FC Bruno’s Magpies nok ikke huskes som nogen stor oplevelse.
Men for Oliver Højer vil kampen sent blive glemt.
Den 17-årige midtbanespiller, der er søn af Lars Højer, blev skiftet ind til sin blot anden optræden for “løverne” og kvitterede med sit første mål i FC København-trøjen.
– Det var fuldstændig fantastisk. At score foran alle mennesker i Parken, det var magisk, siger Oliver Højer til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:
– Min krop var rimelig fyldt med adrenalin, da jeg skulle på banen, så det er nærmest først her efter kampen, at jeg får tænkt over, hvad der skete. Inde på banen kunne jeg bare høre, at fansene råbte, da bolden gik i nettet, og det var en fantastisk følelse.
Hvor længe har det været en drøm at slå igennem i FC København?
– Det er jo klart, at med familien, hvor alle holder med FCK, er det lige siden jeg kan huske. Jeg kan ikke huske andet, end at FCK har betydet alt for mig. Det har nok været en drøm hele mit liv for at være ærlig, siger han.
Og i den forbindelse glæder han sig over at være i FC København, hvor mange unge de seneste år har fået chancen.
– Det er utrolig fedt. Jeg spiller i en klub, hvor der staser meget på ungdommen. Sådan har det været i mange år. Da jeg var yngre og kunne se alle de unge præstere, var det bare fedt at kunne se ens vej og vide, at der er muligheder, hvis man gør det godt nok, siger han.
Ros fra Jacob Neestrup
Ovenpå kampen var Jacob Neestrup, cheftræner i FC København, også klar med ros til den unge midtbanespiller.
– Jeg ser jo en spiller, der er god til at finde de rum, og han har tekniske færdigheder kombineret med spilforståelse. Det kan man også se i dag. Det ser vi til træning hver dag. Det er en spiller, vi forventer os meget af, siger han.
I weekenden kan Oliver Højer få mere spilletid, når FC København møder Randers FC i tredje runde af Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
Her er FCK’s næste modstander i Europa
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT