PARKEN (Tipsbladet): For mange FC København-fans vil torsdagens sejr over FC Bruno’s Magpies nok ikke huskes som nogen stor oplevelse.
Men for Oliver Højer vil kampen sent blive glemt.
Den 17-årige midtbanespiller, der er søn af Lars Højer, blev skiftet ind til sin blot anden optræden for “løverne” og kvitterede med sit første mål i FC København-trøjen.
– Det var fuldstændig fantastisk. At score foran alle mennesker i Parken, det var magisk, siger Oliver Højer til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:
– Min krop var rimelig fyldt med adrenalin, da jeg skulle på banen, så det er nærmest først her efter kampen, at jeg får tænkt over, hvad der skete. Inde på banen kunne jeg bare høre, at fansene råbte, da bolden gik i nettet, og det var en fantastisk følelse.
Hvor længe har det været en drøm at slå igennem i FC København?
– Det er jo klart, at med familien, hvor alle holder med FCK, er det lige siden jeg kan huske. Jeg kan ikke huske andet, end at FCK har betydet alt for mig. Det har nok været en drøm hele mit liv for at være ærlig, siger han.
Og i den forbindelse glæder han sig over at være i FC København, hvor mange unge de seneste år har fået chancen.
– Det er utrolig fedt. Jeg spiller i en klub, hvor der staser meget på ungdommen. Sådan har det været i mange år. Da jeg var yngre og kunne se alle de unge præstere, var det bare fedt at kunne se ens vej og vide, at der er muligheder, hvis man gør det godt nok, siger han.
Ros fra Jacob Neestrup
Ovenpå kampen var Jacob Neestrup, cheftræner i FC København, også klar med ros til den unge midtbanespiller.
– Jeg ser jo en spiller, der er god til at finde de rum, og han har tekniske færdigheder kombineret med spilforståelse. Det kan man også se i dag. Det ser vi til træning hver dag. Det er en spiller, vi forventer os meget af, siger han.
I weekenden kan Oliver Højer få mere spilletid, når FC København møder Randers FC i tredje runde af Superligaen.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
NYHEDER