17-årigt stortalent roses af Jacob Neestrup

Oliver Højer kalder torsdagens oplevelse for magisk, og samtidig får den unge midtbanespiller ros fra Jacob Neestrup.



PARKEN (Tipsbladet): For mange FC København-fans vil torsdagens sejr over FC Bruno’s Magpies nok ikke huskes som nogen stor oplevelse.

Men for Oliver Højer vil kampen sent blive glemt.

Den 17-årige midtbanespiller, der er søn af Lars Højer, blev skiftet ind til sin blot anden optræden for “løverne” og kvitterede med sit første mål i FC København-trøjen.

– Det var fuldstændig fantastisk. At score foran alle mennesker i Parken, det var magisk, siger Oliver Højer til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:

– Min krop var rimelig fyldt med adrenalin, da jeg skulle på banen, så det er nærmest først her efter kampen, at jeg får tænkt over, hvad der skete. Inde på banen kunne jeg bare høre, at fansene råbte, da bolden gik i nettet, og det var en fantastisk følelse.

Hvor længe har det været en drøm at slå igennem i FC København?

– Det er jo klart, at med familien, hvor alle holder med FCK, er det lige siden jeg kan huske. Jeg kan ikke huske andet, end at FCK har betydet alt for mig. Det har nok været en drøm hele mit liv for at være ærlig, siger han.

Og i den forbindelse glæder han sig over at være i FC København, hvor mange unge de seneste år har fået chancen.

– Det er utrolig fedt. Jeg spiller i en klub, hvor der staser meget på ungdommen. Sådan har det været i mange år. Da jeg var yngre og kunne se alle de unge præstere, var det bare fedt at kunne se ens vej og vide, at der er muligheder, hvis man gør det godt nok, siger han.

Ros fra Jacob Neestrup
Ovenpå kampen var Jacob Neestrup, cheftræner i FC København, også klar med ros til den unge midtbanespiller.

– Jeg ser jo en spiller, der er god til at finde de rum, og han har tekniske færdigheder kombineret med spilforståelse. Det kan man også se i dag. Det ser vi til træning hver dag. Det er en spiller, vi forventer os meget af, siger han.

I weekenden kan Oliver Højer få mere spilletid, når FC København møder Randers FC i tredje runde af Superligaen.





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic