PARKEN (Tipsbladet): For mange FC København-fans vil torsdagens sejr over FC Bruno’s Magpies nok ikke huskes som nogen stor oplevelse.
Men for Oliver Højer vil kampen sent blive glemt.
Den 17-årige midtbanespiller, der er søn af Lars Højer, blev skiftet ind til sin blot anden optræden for “løverne” og kvitterede med sit første mål i FC København-trøjen.
– Det var fuldstændig fantastisk. At score foran alle mennesker i Parken, det var magisk, siger Oliver Højer til den fremmødte presse efter kampen og tilføjer:
– Min krop var rimelig fyldt med adrenalin, da jeg skulle på banen, så det er nærmest først her efter kampen, at jeg får tænkt over, hvad der skete. Inde på banen kunne jeg bare høre, at fansene råbte, da bolden gik i nettet, og det var en fantastisk følelse.
Hvor længe har det været en drøm at slå igennem i FC København?
– Det er jo klart, at med familien, hvor alle holder med FCK, er det lige siden jeg kan huske. Jeg kan ikke huske andet, end at FCK har betydet alt for mig. Det har nok været en drøm hele mit liv for at være ærlig, siger han.
Og i den forbindelse glæder han sig over at være i FC København, hvor mange unge de seneste år har fået chancen.
– Det er utrolig fedt. Jeg spiller i en klub, hvor der staser meget på ungdommen. Sådan har det været i mange år. Da jeg var yngre og kunne se alle de unge præstere, var det bare fedt at kunne se ens vej og vide, at der er muligheder, hvis man gør det godt nok, siger han.
Ros fra Jacob Neestrup
Ovenpå kampen var Jacob Neestrup, cheftræner i FC København, også klar med ros til den unge midtbanespiller.
– Jeg ser jo en spiller, der er god til at finde de rum, og han har tekniske færdigheder kombineret med spilforståelse. Det kan man også se i dag. Det ser vi til træning hver dag. Det er en spiller, vi forventer os meget af, siger han.
I weekenden kan Oliver Højer få mere spilletid, når FC København møder Randers FC i tredje runde af Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
LIVE: PSG vinder Champions League
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
MEDIE