I aften klokken 19.00 er der lagt i kakkelovnen til et brag af en fodboldaften på Brøndby Stadion, når vestegnsklubben tager mod polske Legia Warszawa i tredje runde af kvalifikationen til Conference League.
Og de mange Brøndby-tilhængere på lægterne skal nok regne med, at der kommer fuld smæk på fra kampens start.
Legia Warszawa spiller nemlig meget intenst og med et højt presspil.
Det fortæller Damian Smyk, der er journalist hos Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, til Tipsbladet.
– De spiller i en 3-4-3 formation og spiller med højt pres og høj intensitet. Legia skiftede træner i foråret, og det bliver langsomt tydeligt, at han er ved at forme holdet med en ny spillestil. Legia er ikke et hold, der elsker at holde på bolden; de forsøger i stedet at spille hurtigt, er farlige på kontraangreb, og angriber feltet med mange spillere, fortæller han.
Og særligt to spillere hos den polske topklub skal holdes i kort snor, hvis Brøndby skal lykkes.
– Jeg vil sige, at den bedste spiller i øjeblikket er Luquinhas. Han er en brasiliansk midtbanespiller, der vendte tilbage til Legia efter en periode i MLS. Han er lav, en fremragende dribler, og er ikke bange for at tage udfordringen op mod 2-3 modstandere med bolden. En lignende type spiller er Marc Gual, som spiller i angrebet. Han er ikke en "typisk angriber"; han søger efter plads uden for straffesparksfeltet og spiller som en falsk nier, fortæller Darmian Smyk.
Det er ikke første gang, at et dansk hold spiller en afgørende, europæisk kamp mod den polske hovedstadsklub.
Tilbage i efteråret blev FC Midtjylland nemlig sendt ud af Confere League-kvalifikationen af netop Legia Warszawa.
Og selvom der har været udskiftninger i både spillertruppen og på trænerposten, skal Brøndby forvente at møde et hold med lige så stor kvalitet, mener Darmian Smyk.
– Jeg vil sige, at sidste år var Legia mere stabilt, med mange spillere der havde spillet sammen i nogen tid. Jeg forventer en mere energisk, hurtigere Legia, intens i presspillet. Men hvad angår spillerkvalitet, ligner det meget det hold, der spillede mod Midtjylland sidste år, fortæller den polske journalist.
Sidste gang Brøndby spillede et europæisk gruppespil var i 2021, da man var i Europa League.
Her spillede de blågule mod Sparta Prag, Olympique Lyon og Glasgow Rangers.
Her blev det dog til skuffende to point på seks kampe.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?