I aften klokken 19.00 er der lagt i kakkelovnen til et brag af en fodboldaften på Brøndby Stadion, når vestegnsklubben tager mod polske Legia Warszawa i tredje runde af kvalifikationen til Conference League.
Og de mange Brøndby-tilhængere på lægterne skal nok regne med, at der kommer fuld smæk på fra kampens start.
Legia Warszawa spiller nemlig meget intenst og med et højt presspil.
Det fortæller Damian Smyk, der er journalist hos Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, til Tipsbladet.
– De spiller i en 3-4-3 formation og spiller med højt pres og høj intensitet. Legia skiftede træner i foråret, og det bliver langsomt tydeligt, at han er ved at forme holdet med en ny spillestil. Legia er ikke et hold, der elsker at holde på bolden; de forsøger i stedet at spille hurtigt, er farlige på kontraangreb, og angriber feltet med mange spillere, fortæller han.
Og særligt to spillere hos den polske topklub skal holdes i kort snor, hvis Brøndby skal lykkes.
– Jeg vil sige, at den bedste spiller i øjeblikket er Luquinhas. Han er en brasiliansk midtbanespiller, der vendte tilbage til Legia efter en periode i MLS. Han er lav, en fremragende dribler, og er ikke bange for at tage udfordringen op mod 2-3 modstandere med bolden. En lignende type spiller er Marc Gual, som spiller i angrebet. Han er ikke en "typisk angriber"; han søger efter plads uden for straffesparksfeltet og spiller som en falsk nier, fortæller Darmian Smyk.
Det er ikke første gang, at et dansk hold spiller en afgørende, europæisk kamp mod den polske hovedstadsklub.
Tilbage i efteråret blev FC Midtjylland nemlig sendt ud af Confere League-kvalifikationen af netop Legia Warszawa.
Og selvom der har været udskiftninger i både spillertruppen og på trænerposten, skal Brøndby forvente at møde et hold med lige så stor kvalitet, mener Darmian Smyk.
– Jeg vil sige, at sidste år var Legia mere stabilt, med mange spillere der havde spillet sammen i nogen tid. Jeg forventer en mere energisk, hurtigere Legia, intens i presspillet. Men hvad angår spillerkvalitet, ligner det meget det hold, der spillede mod Midtjylland sidste år, fortæller den polske journalist.
Sidste gang Brøndby spillede et europæisk gruppespil var i 2021, da man var i Europa League.
Her spillede de blågule mod Sparta Prag, Olympique Lyon og Glasgow Rangers.
Her blev det dog til skuffende to point på seks kampe.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for