Advarer Brøndby: Hold øje med disse to!

Senere i aften, torsdag, brager Brøndby sammen med den polske topklub Legia Warszawa, og her er der særligt to spillere, som Brøndby skal holde et vågent øje på.



I aften klokken 19.00 er der lagt i kakkelovnen til et brag af en fodboldaften på Brøndby Stadion, når vestegnsklubben tager mod polske Legia Warszawa i tredje runde af kvalifikationen til Conference League. 

Og de mange Brøndby-tilhængere på lægterne skal nok regne med, at der kommer fuld smæk på fra kampens start. 

Legia Warszawa spiller nemlig meget intenst og med et højt presspil. 

Det fortæller Damian Smyk, der er journalist hos Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, til Tipsbladet. 

– De spiller i en 3-4-3 formation og spiller med højt pres og høj intensitet. Legia skiftede træner i foråret, og det bliver langsomt tydeligt, at han er ved at forme holdet med en ny spillestil. Legia er ikke et hold, der elsker at holde på bolden; de forsøger i stedet at spille hurtigt, er farlige på kontraangreb, og angriber feltet med mange spillere, fortæller han. 

Og særligt to spillere hos den polske topklub skal holdes i kort snor, hvis Brøndby skal lykkes. 

– Jeg vil sige, at den bedste spiller i øjeblikket er Luquinhas. Han er en brasiliansk midtbanespiller, der vendte tilbage til Legia efter en periode i MLS. Han er lav, en fremragende dribler, og er ikke bange for at tage udfordringen op mod 2-3 modstandere med bolden. En lignende type spiller er Marc Gual, som spiller i angrebet. Han er ikke en "typisk angriber"; han søger efter plads uden for straffesparksfeltet og spiller som en falsk nier, fortæller Darmian Smyk. 

Det er ikke første gang, at et dansk hold spiller en afgørende, europæisk kamp mod den polske hovedstadsklub.

Tilbage i efteråret blev FC Midtjylland nemlig sendt ud af Confere League-kvalifikationen af netop Legia Warszawa.

Og selvom der har været udskiftninger i både spillertruppen og på trænerposten, skal Brøndby forvente at møde et hold med lige så stor kvalitet, mener Darmian Smyk. 

– Jeg vil sige, at sidste år var Legia mere stabilt, med mange spillere der havde spillet sammen i nogen tid. Jeg forventer en mere energisk, hurtigere Legia, intens i presspillet. Men hvad angår spillerkvalitet, ligner det meget det hold, der spillede mod Midtjylland sidste år, fortæller den polske journalist. 

Sidste gang Brøndby spillede et europæisk gruppespil var i 2021, da man var i Europa League. 

Her spillede de blågule mod Sparta Prag, Olympique Lyon og Glasgow Rangers. 

Her blev det dog til skuffende to point på seks kampe.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Norge – Frankrig