I aften klokken 19.00 er der lagt i kakkelovnen til et brag af en fodboldaften på Brøndby Stadion, når vestegnsklubben tager mod polske Legia Warszawa i tredje runde af kvalifikationen til Conference League.
Og de mange Brøndby-tilhængere på lægterne skal nok regne med, at der kommer fuld smæk på fra kampens start.
Legia Warszawa spiller nemlig meget intenst og med et højt presspil.
Det fortæller Damian Smyk, der er journalist hos Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, til Tipsbladet.
– De spiller i en 3-4-3 formation og spiller med højt pres og høj intensitet. Legia skiftede træner i foråret, og det bliver langsomt tydeligt, at han er ved at forme holdet med en ny spillestil. Legia er ikke et hold, der elsker at holde på bolden; de forsøger i stedet at spille hurtigt, er farlige på kontraangreb, og angriber feltet med mange spillere, fortæller han.
Og særligt to spillere hos den polske topklub skal holdes i kort snor, hvis Brøndby skal lykkes.
– Jeg vil sige, at den bedste spiller i øjeblikket er Luquinhas. Han er en brasiliansk midtbanespiller, der vendte tilbage til Legia efter en periode i MLS. Han er lav, en fremragende dribler, og er ikke bange for at tage udfordringen op mod 2-3 modstandere med bolden. En lignende type spiller er Marc Gual, som spiller i angrebet. Han er ikke en "typisk angriber"; han søger efter plads uden for straffesparksfeltet og spiller som en falsk nier, fortæller Darmian Smyk.
Det er ikke første gang, at et dansk hold spiller en afgørende, europæisk kamp mod den polske hovedstadsklub.
Tilbage i efteråret blev FC Midtjylland nemlig sendt ud af Confere League-kvalifikationen af netop Legia Warszawa.
Og selvom der har været udskiftninger i både spillertruppen og på trænerposten, skal Brøndby forvente at møde et hold med lige så stor kvalitet, mener Darmian Smyk.
– Jeg vil sige, at sidste år var Legia mere stabilt, med mange spillere der havde spillet sammen i nogen tid. Jeg forventer en mere energisk, hurtigere Legia, intens i presspillet. Men hvad angår spillerkvalitet, ligner det meget det hold, der spillede mod Midtjylland sidste år, fortæller den polske journalist.
Sidste gang Brøndby spillede et europæisk gruppespil var i 2021, da man var i Europa League.
Her spillede de blågule mod Sparta Prag, Olympique Lyon og Glasgow Rangers.
Her blev det dog til skuffende to point på seks kampe.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Belgien – Egypten
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
NYHEDER