I aften klokken 19.00 er der lagt i kakkelovnen til et brag af en fodboldaften på Brøndby Stadion, når vestegnsklubben tager mod polske Legia Warszawa i tredje runde af kvalifikationen til Conference League.
Og de mange Brøndby-tilhængere på lægterne skal nok regne med, at der kommer fuld smæk på fra kampens start.
Legia Warszawa spiller nemlig meget intenst og med et højt presspil.
Det fortæller Damian Smyk, der er journalist hos Tipsbladets polske søstermedie Goal.pl, til Tipsbladet.
– De spiller i en 3-4-3 formation og spiller med højt pres og høj intensitet. Legia skiftede træner i foråret, og det bliver langsomt tydeligt, at han er ved at forme holdet med en ny spillestil. Legia er ikke et hold, der elsker at holde på bolden; de forsøger i stedet at spille hurtigt, er farlige på kontraangreb, og angriber feltet med mange spillere, fortæller han.
Og særligt to spillere hos den polske topklub skal holdes i kort snor, hvis Brøndby skal lykkes.
– Jeg vil sige, at den bedste spiller i øjeblikket er Luquinhas. Han er en brasiliansk midtbanespiller, der vendte tilbage til Legia efter en periode i MLS. Han er lav, en fremragende dribler, og er ikke bange for at tage udfordringen op mod 2-3 modstandere med bolden. En lignende type spiller er Marc Gual, som spiller i angrebet. Han er ikke en "typisk angriber"; han søger efter plads uden for straffesparksfeltet og spiller som en falsk nier, fortæller Darmian Smyk.
Det er ikke første gang, at et dansk hold spiller en afgørende, europæisk kamp mod den polske hovedstadsklub.
Tilbage i efteråret blev FC Midtjylland nemlig sendt ud af Confere League-kvalifikationen af netop Legia Warszawa.
Og selvom der har været udskiftninger i både spillertruppen og på trænerposten, skal Brøndby forvente at møde et hold med lige så stor kvalitet, mener Darmian Smyk.
– Jeg vil sige, at sidste år var Legia mere stabilt, med mange spillere der havde spillet sammen i nogen tid. Jeg forventer en mere energisk, hurtigere Legia, intens i presspillet. Men hvad angår spillerkvalitet, ligner det meget det hold, der spillede mod Midtjylland sidste år, fortæller den polske journalist.
Sidste gang Brøndby spillede et europæisk gruppespil var i 2021, da man var i Europa League.
Her spillede de blågule mod Sparta Prag, Olympique Lyon og Glasgow Rangers.
Her blev det dog til skuffende to point på seks kampe.
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Supercomputer: De vinder VM
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE