Alex Vanopslagh skal være fodboldkommentator

Politisk leder for Liberal Alliance Alex Vanopslagh og FC Midtjylland-fan Jakob Nørgaard skal kommentere "Ulvenes" opgør mod FCSB. De tør godt love en noget anderledes kommentering, end man er vant til.



Disney+ har valgt at gøre tingene lidt anderledes i dækningen af FC Midtjyllands Euopa League-kampe.

De har oprettet et såkaldt Supporter Stream.

Her vil fans af FC Midtjylland torsdag aften kommentere kampen mellem "Ulvene" og FCSB. I boksen sidder sæsonkortholder og tidligere pressechef i FC Midtjylland Jakob Nørgaard sammen med politisk leder for Liberal Alliance, Alex Vanopslagh.

Begge er die hard fans af FC Midtjylland.

Kærligheden til Superligaens førerhold kommer også til at skinne igennem under kommenteringen, fortæller Jakob Nørgaard til Tipsbladet.

– Du kommer til at høre nogle, der både jubler og bander, hvis det går skævt. Jeg kommer ikke til at være objektiv, og jeg kommer også til at være ret ligeglad med FCSB. Midtjylland bliver udgangspunktet og snakkene vil gå på deres præstation. Jeg håber på, at seerne kommer til at mærke nogle følelser.

Jakob Nørgaard har allerede fået sin ilddåb som kommentator, da han også var ved mikrofonen, da FCM mødte Hoffenheim. Til gengæld kan Alex Vanopslagh på torsdag for første gang skrive kommentator på cv'et.

– Jeg vil være den klassiske hovedkommentator, der styrer slagets gang. Men jeg tror også, at man som seer vil opleve en mere flydende tilgang til det, hvor det ikke bliver sådan, at jeg ikke kan gå ind i den samme rolle som Alex. Men hvis der skulle være en klassisk opdeling med en hovedkommentator og en ekspert, hvis man tør kalde Alex det, så er han eksperten, og jeg er hovedkommentator.

282372

Foto: Alamy

Uanset rollefordelingen håber Jakob Nørgaard på, at seerne får en unik oplevelse hjemme i stuerne.

– Følelsen skal være, at fansene er sammen om det her. Det skal give en fornemmelse af, at vi er nogle, der er på samme hold som dem, der ser med og gerne vil snakke Midtjylland. Så forhåbentlig giver vi et indtryk af at være nogle, som man gerne vil drikke en kop kaffe eller en øl med. Det bliver en partisk oplevelse, som det vil være at gå på stadion eller sidde hjemme i stuen med sine kammerater.

Alex Vanopslagh har været FC Midtjylland-fan så længe han kan huske, mens Jakob Nørgaard er lokal Ikast-dreng, der har fået klubben ind med modermælken og sågar spillet for Yellow Flames, dengang klubben hed Ikast FS.

Men udover en fælles kærlighed til FC Midtjylland kender de to ikke meget til hinanden.

– Jeg har aldrig mødt ham før. Jeg glæder mig til at møde ham og snakke med ham, så det bliver også sjovt at skulle have kemi med en, som man ikke kender. Jeg har set og hørt ham, og han lyder som en, der har snakketøjet i orden. Så mon ikke det går.

Så er spørgsmålet bare, om det kommer til at lykkes på banen. Optakten kunne i hvert fald ikke være meget dårligere.

– Jeg synes, det var en historisk forfærdelig søndag. Det gør jo ondt bare at tabe 2-1 til Brøndby. Men at tabe 5-1 på hjemmebane er en decideret ydmygelse. Det var ikke særlig sjovt, siger Jakob Nørgaard og fortsætter:

– Men det er sådan en blandet landhandel, for vi ligger nummer et og har syv point i Europa. Den havde man solgt på forhånd, men der er bare en underliggende følelse af, at vi ikke spiller særlig godt.

På Disney+'s hovedstream kommenterer Jonas Schwartz og Flemming Povlsen kampen. 





Bud landet: Dansker i sen transfer?




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Derfor var Moukoko vraget



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Godt nyt – nu er han landet i København

Snestorm kan udfordre OB

Hård dom: Kuldsejlet forhold

United-ejer giver offentlig undskyldning



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Randers FC – Vejle Boldklub

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Sean Dyche fyret

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Afviser Anderlecht

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Hård dom over Franks fremtid

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord