Disney+ har valgt at gøre tingene lidt anderledes i dækningen af FC Midtjyllands Euopa League-kampe.
De har oprettet et såkaldt Supporter Stream.
Her vil fans af FC Midtjylland torsdag aften kommentere kampen mellem "Ulvene" og FCSB. I boksen sidder sæsonkortholder og tidligere pressechef i FC Midtjylland Jakob Nørgaard sammen med politisk leder for Liberal Alliance, Alex Vanopslagh.
Begge er die hard fans af FC Midtjylland.
Kærligheden til Superligaens førerhold kommer også til at skinne igennem under kommenteringen, fortæller Jakob Nørgaard til Tipsbladet.
– Du kommer til at høre nogle, der både jubler og bander, hvis det går skævt. Jeg kommer ikke til at være objektiv, og jeg kommer også til at være ret ligeglad med FCSB. Midtjylland bliver udgangspunktet og snakkene vil gå på deres præstation. Jeg håber på, at seerne kommer til at mærke nogle følelser.
Jakob Nørgaard har allerede fået sin ilddåb som kommentator, da han også var ved mikrofonen, da FCM mødte Hoffenheim. Til gengæld kan Alex Vanopslagh på torsdag for første gang skrive kommentator på cv'et.
– Jeg vil være den klassiske hovedkommentator, der styrer slagets gang. Men jeg tror også, at man som seer vil opleve en mere flydende tilgang til det, hvor det ikke bliver sådan, at jeg ikke kan gå ind i den samme rolle som Alex. Men hvis der skulle være en klassisk opdeling med en hovedkommentator og en ekspert, hvis man tør kalde Alex det, så er han eksperten, og jeg er hovedkommentator.

Uanset rollefordelingen håber Jakob Nørgaard på, at seerne får en unik oplevelse hjemme i stuerne.
– Følelsen skal være, at fansene er sammen om det her. Det skal give en fornemmelse af, at vi er nogle, der er på samme hold som dem, der ser med og gerne vil snakke Midtjylland. Så forhåbentlig giver vi et indtryk af at være nogle, som man gerne vil drikke en kop kaffe eller en øl med. Det bliver en partisk oplevelse, som det vil være at gå på stadion eller sidde hjemme i stuen med sine kammerater.
Alex Vanopslagh har været FC Midtjylland-fan så længe han kan huske, mens Jakob Nørgaard er lokal Ikast-dreng, der har fået klubben ind med modermælken og sågar spillet for Yellow Flames, dengang klubben hed Ikast FS.
Men udover en fælles kærlighed til FC Midtjylland kender de to ikke meget til hinanden.
– Jeg har aldrig mødt ham før. Jeg glæder mig til at møde ham og snakke med ham, så det bliver også sjovt at skulle have kemi med en, som man ikke kender. Jeg har set og hørt ham, og han lyder som en, der har snakketøjet i orden. Så mon ikke det går.
Så er spørgsmålet bare, om det kommer til at lykkes på banen. Optakten kunne i hvert fald ikke være meget dårligere.
– Jeg synes, det var en historisk forfærdelig søndag. Det gør jo ondt bare at tabe 2-1 til Brøndby. Men at tabe 5-1 på hjemmebane er en decideret ydmygelse. Det var ikke særlig sjovt, siger Jakob Nørgaard og fortsætter:
– Men det er sådan en blandet landhandel, for vi ligger nummer et og har syv point i Europa. Den havde man solgt på forhånd, men der er bare en underliggende følelse af, at vi ikke spiller særlig godt.
På Disney+'s hovedstream kommenterer Jonas Schwartz og Flemming Povlsen kampen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Kæmpe nyhed i udlandet
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
I chok over Steve Cooper-historie
Alexander Lind blæst bagover
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS