Disney+ har valgt at gøre tingene lidt anderledes i dækningen af FC Midtjyllands Euopa League-kampe.
De har oprettet et såkaldt Supporter Stream.
Her vil fans af FC Midtjylland torsdag aften kommentere kampen mellem "Ulvene" og FCSB. I boksen sidder sæsonkortholder og tidligere pressechef i FC Midtjylland Jakob Nørgaard sammen med politisk leder for Liberal Alliance, Alex Vanopslagh.
Begge er die hard fans af FC Midtjylland.
Kærligheden til Superligaens førerhold kommer også til at skinne igennem under kommenteringen, fortæller Jakob Nørgaard til Tipsbladet.
– Du kommer til at høre nogle, der både jubler og bander, hvis det går skævt. Jeg kommer ikke til at være objektiv, og jeg kommer også til at være ret ligeglad med FCSB. Midtjylland bliver udgangspunktet og snakkene vil gå på deres præstation. Jeg håber på, at seerne kommer til at mærke nogle følelser.
Jakob Nørgaard har allerede fået sin ilddåb som kommentator, da han også var ved mikrofonen, da FCM mødte Hoffenheim. Til gengæld kan Alex Vanopslagh på torsdag for første gang skrive kommentator på cv'et.
– Jeg vil være den klassiske hovedkommentator, der styrer slagets gang. Men jeg tror også, at man som seer vil opleve en mere flydende tilgang til det, hvor det ikke bliver sådan, at jeg ikke kan gå ind i den samme rolle som Alex. Men hvis der skulle være en klassisk opdeling med en hovedkommentator og en ekspert, hvis man tør kalde Alex det, så er han eksperten, og jeg er hovedkommentator.

Uanset rollefordelingen håber Jakob Nørgaard på, at seerne får en unik oplevelse hjemme i stuerne.
– Følelsen skal være, at fansene er sammen om det her. Det skal give en fornemmelse af, at vi er nogle, der er på samme hold som dem, der ser med og gerne vil snakke Midtjylland. Så forhåbentlig giver vi et indtryk af at være nogle, som man gerne vil drikke en kop kaffe eller en øl med. Det bliver en partisk oplevelse, som det vil være at gå på stadion eller sidde hjemme i stuen med sine kammerater.
Alex Vanopslagh har været FC Midtjylland-fan så længe han kan huske, mens Jakob Nørgaard er lokal Ikast-dreng, der har fået klubben ind med modermælken og sågar spillet for Yellow Flames, dengang klubben hed Ikast FS.
Men udover en fælles kærlighed til FC Midtjylland kender de to ikke meget til hinanden.
– Jeg har aldrig mødt ham før. Jeg glæder mig til at møde ham og snakke med ham, så det bliver også sjovt at skulle have kemi med en, som man ikke kender. Jeg har set og hørt ham, og han lyder som en, der har snakketøjet i orden. Så mon ikke det går.
Så er spørgsmålet bare, om det kommer til at lykkes på banen. Optakten kunne i hvert fald ikke være meget dårligere.
– Jeg synes, det var en historisk forfærdelig søndag. Det gør jo ondt bare at tabe 2-1 til Brøndby. Men at tabe 5-1 på hjemmebane er en decideret ydmygelse. Det var ikke særlig sjovt, siger Jakob Nørgaard og fortsætter:
– Men det er sådan en blandet landhandel, for vi ligger nummer et og har syv point i Europa. Den havde man solgt på forhånd, men der er bare en underliggende følelse af, at vi ikke spiller særlig godt.
På Disney+'s hovedstream kommenterer Jonas Schwartz og Flemming Povlsen kampen.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Rodri er blevet opereret i ryggen
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM