Disney+ har valgt at gøre tingene lidt anderledes i dækningen af FC Midtjyllands Euopa League-kampe.
De har oprettet et såkaldt Supporter Stream.
Her vil fans af FC Midtjylland torsdag aften kommentere kampen mellem "Ulvene" og FCSB. I boksen sidder sæsonkortholder og tidligere pressechef i FC Midtjylland Jakob Nørgaard sammen med politisk leder for Liberal Alliance, Alex Vanopslagh.
Begge er die hard fans af FC Midtjylland.
Kærligheden til Superligaens førerhold kommer også til at skinne igennem under kommenteringen, fortæller Jakob Nørgaard til Tipsbladet.
– Du kommer til at høre nogle, der både jubler og bander, hvis det går skævt. Jeg kommer ikke til at være objektiv, og jeg kommer også til at være ret ligeglad med FCSB. Midtjylland bliver udgangspunktet og snakkene vil gå på deres præstation. Jeg håber på, at seerne kommer til at mærke nogle følelser.
Jakob Nørgaard har allerede fået sin ilddåb som kommentator, da han også var ved mikrofonen, da FCM mødte Hoffenheim. Til gengæld kan Alex Vanopslagh på torsdag for første gang skrive kommentator på cv'et.
– Jeg vil være den klassiske hovedkommentator, der styrer slagets gang. Men jeg tror også, at man som seer vil opleve en mere flydende tilgang til det, hvor det ikke bliver sådan, at jeg ikke kan gå ind i den samme rolle som Alex. Men hvis der skulle være en klassisk opdeling med en hovedkommentator og en ekspert, hvis man tør kalde Alex det, så er han eksperten, og jeg er hovedkommentator.
Uanset rollefordelingen håber Jakob Nørgaard på, at seerne får en unik oplevelse hjemme i stuerne.
– Følelsen skal være, at fansene er sammen om det her. Det skal give en fornemmelse af, at vi er nogle, der er på samme hold som dem, der ser med og gerne vil snakke Midtjylland. Så forhåbentlig giver vi et indtryk af at være nogle, som man gerne vil drikke en kop kaffe eller en øl med. Det bliver en partisk oplevelse, som det vil være at gå på stadion eller sidde hjemme i stuen med sine kammerater.
Alex Vanopslagh har været FC Midtjylland-fan så længe han kan huske, mens Jakob Nørgaard er lokal Ikast-dreng, der har fået klubben ind med modermælken og sågar spillet for Yellow Flames, dengang klubben hed Ikast FS.
Men udover en fælles kærlighed til FC Midtjylland kender de to ikke meget til hinanden.
– Jeg har aldrig mødt ham før. Jeg glæder mig til at møde ham og snakke med ham, så det bliver også sjovt at skulle have kemi med en, som man ikke kender. Jeg har set og hørt ham, og han lyder som en, der har snakketøjet i orden. Så mon ikke det går.
Så er spørgsmålet bare, om det kommer til at lykkes på banen. Optakten kunne i hvert fald ikke være meget dårligere.
– Jeg synes, det var en historisk forfærdelig søndag. Det gør jo ondt bare at tabe 2-1 til Brøndby. Men at tabe 5-1 på hjemmebane er en decideret ydmygelse. Det var ikke særlig sjovt, siger Jakob Nørgaard og fortsætter:
– Men det er sådan en blandet landhandel, for vi ligger nummer et og har syv point i Europa. Den havde man solgt på forhånd, men der er bare en underliggende følelse af, at vi ikke spiller særlig godt.
På Disney+'s hovedstream kommenterer Jonas Schwartz og Flemming Povlsen kampen.

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

– En tabersag for Brøndby

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

Højlund fik drømmestart i Napoli

– Jeg kan ikke lide Højlund

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

‘Jonas Wind er på vej væk’

Slagter FCK: ‘Arrogant!’

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

Hård tid: ‘Kan tælles på én hånd’

Mads Emil Madsen:- Det sætter blodet i kog

Stor Pione Sisto-overraskelse

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

– Det var en stor overraskelse for mig

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

Skidt nyt for FCM

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Brutal kritik af Brøndby-boss

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

Særlig detalje: Rasmus Højlund roses i Italien

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Frygtelig debut for Postecoglou

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

FCK-stjerne revser ‘enormt grådige mennesker’

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

– Kasper tog mange ting for personligt

LIVE: Gravesen blæst bagover: ‘Det er vanvid!’

Viborg FF – AGF

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Reagerer på Eriksen-bombe: ‘Efterladt i mørket’

Lyndebut for Christian Eriksen?

– De er ikke i nærheden af FCK og FCM

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Forbløffet over Victor Froholdt

Romere indtager Romagna

Silkeborg IF – OB

Tidligere Superliga-mysterie er tilbage i Europa

FCK-vikar: ‘Taktikken var den samme’

Absolut ikke i tvivl

Drømmedebut for Cooper – FCK mister vigtige point

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham
