BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Fejl kan ofte blive meget dyre i fodbold. Det må Brøndby IF sande torsdag aften.
Trods en stærk præstation tabte Jesper Sørensens mandskab nemlig 2-3 til Legia Warszawa, og det nederlag skyldes særligt nogle personlige fejl.
En af dem stod stortalentet Noah Nartey for. Han kiksede en aflevering, som satte gang i et kontraangreb, der endte i et mål til Legia Warszawa.
I Brøndby-lejren er der imidlertid udelukkende opbakning og ros til den 18-årige midtbanemand for præstationen og reaktionen på fejlen.
– Ingen skal skælde Noah ud for det, for han spiller en rigtig god kamp, og efter sin fejl tør han stadig tage fat i bolden og spille trods hans antal kampe for klubben og alder. Shit happens. Selv de største profiler i fodboldverdenen har lavet sådan en fejl på et tidspunkt i deres i liv.
– Noah ved godt, at han skal komme over det, og det skal vi alle på holdet hjælpe med, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen.
Daniel Wass stemmer i.
– Noah ved godt, at han laver en fejl, og det er sådan, det er. Han spiller en kanon kamp i dag, og vi er der alle for ham. Han skal bare vide, at vi har en kamp på søndag, hvor han kan brillere igen. Det er fantastisk at spille sammen med Noah inde på midten
– Han er en fantastisk fodboldspiller, og ting sker. Det er sådan, det er, fortæller midtbanemakkeren.
Cheftræner Jesper Sørensen er heller ikke i tvivl om, at Noah Nartey nok skal rejse sig ovenpå fejlen.
– Det klarer vi i fællesskab. Han er en dygtig spiller og fik også vist i dag, at han er et kæmpe talent på vej frem. I livet får man indimellem nogle slag, og dem må man rejse sig fra. Det kommer han helt sikkert også til, siger han og tilføjer også:
– Efterfølgende var der heller ikke nogen problemer, da han fik bolden. Han spillede bare videre. Det var en god reaktion.
Brøndby IF skal i næste uge spille returkamp mod Legia Warszawa på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AaB dæmper superligaforventninger
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil