Chelsea – FC København

FCK har ryggen mod muren i Conference League efter et 2-1 nederlag hjemme mod Chelsea i sidste uge. Kan løverne levere miraklet i London?



Conference League

Dommer: Radu Petrescu

Tor 13. mar kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Under 2.5 mål

Odds 2.48

Spil hos Expekt

Odds fra januar 19, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Chelsea:

De stenrige englændere fra London er soleklare favoritter til at vinde Conference League og har indtil videre indfriet forventningerne til fulde med seks sejre ud seks mulige i ligaspillet og sejr i første ottendedelsfinale mod FCK for en uge siden.

Den flotte sejrsstime har Chelsea stykket sammen uden for alvor at spille sig ud og uden en eneste gang at have stillet med stærkest mulige startellever.

Der er utvivlsomt flere klasser til forskel på Enzo Marescas tropper og langt størstedelen af holdene i Conference League, omend det ikke rigtig kom til udtryk i Parken. Spillemæssigt var der nemlig meget lidt til forskel på FCK og Chelsea.

Kvalitet fornægter sig dog ikke, og det blev tydeligt, da englænderne på to skud indenfor målrammen og en xG for kampen på yderst beskedne 0.37 scorede to gange.

Chelsea er nu oppe på tre sejre i træk på tværs af turneringer, men rammer langt fra topformen for tiden. Udmærket eksemplificeret med en bøvlet og beskeden hjemmesejr på 1-0 over bundholdet Leicester i weekenden.

I den kommende weekend venter et lokalbrag ude mod Arsenal, og hvis FCK er heldige, har Maresca og co. allerede et halvt øje rettet på det opgør.

Nicolas Jackson, Noni Madueke og Marc Guiu forventes alle ude til opgøret.

FC København:

Jacob Neestrups tropper leverede en flot og disciplineret indsats i første ottendedelsfinale, hvor de var fuldt ud på omgangshøjde med Chelsea, men alligevel tabte 2-1 efter to engelske scoringer på halvanden chance.

Hård og ærgerlig skæbne for FCK, som med et systemskifte ellers lykkedes med at lukke flot ned for Chelseas stjernebesatte offensiv, og burde have sluppet fra opgøret med et uafgjort resultat på hånden.

Kvaliteten i felterne blev dog afgørende, og nu hænger københavnernes videre værd i Conference League i en tynd tråd.

Som Neestrup selv var inde på efter opgøret i Parken, handler det om at holde håbet i live så længe som muligt, og derfor er forventningen, at FCK også kommer til at gå relativt forsigtigt til værks på Stamford Bridge.

Så længe den står 0-0 lever danskerne, og det ligner da heller ikke en umulig opgave at holde et ikke videre selvtillidsfuldt, og muligvis reservespækket, Chelsea-hold fra fadet.

Én ting er dog sikker – FCK skal langt højere op i gear end i de to seneste Superliga-kampe mod AaB og Sønderjyske, hvis de skal nogen som helst chance for at overraske i London.

Marcos Lopez er i karantæne, mens Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius er ude med skader. Ydermere er der tvivl om Kevin Diks.

Karantæner:

Chelsea: Ingen
FC København: Marcos Lopez

Bud på startopstillinger:

Chelsea: (4-2-3-1): Sanchez – Chalobah, Tosin, Badiashile, Gusto – Fernandez, Caicedo – George, Palmer, Nkunku – Mheuka

FC København: (5-4-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Diks, Hatzidiakos, Meling – Elyounoussi, Froholdt, Delaney, Achouri – Claesson

Dom:

Fire skud indenfor målrammen og en samlet xG for kampen på 0.82. Det var ikke et festfyrværkeri som FCK og Chelsea leverede i Parken i sidste uge, selvom det endte med tre scoringer i opgøret.

FCK vil med stor sandsynlighed gribe returopgøret an på samme forsigtige og defensive måde for at holde håbet i live så længe som muligt, og det kan meget vel resultere i endnu en tæt og chancefattig affære.

Chelsea har et vigtigt Premier League-opgør på menuen i weekenden, Cole Palmer er gået måltør med syv kampe i streg uden scoringer, og holdets næstmest scorende spillere, Jackson og Madueke, er begge ude med skader.

Hjemmeholdet havde problemer med at bryde vakkelvorne Leicester ned i weekenden, og så kan det altså også blive svært at trænge igennem FCK’s defensiv.

0-0 på Stamford Bridge.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated januar 19, 2026 07:18 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Stjerne på vej: Her er han i særklasse




LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

– Det er forfærdeligt

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Brøndby-profil skadet

I chok over Tottenham

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Arbejder på angriber-exit

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Danskerklub meldes interesseret

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Legender med dyster melding

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det