Chelsea – FC København

FCK har ryggen mod muren i Conference League efter et 2-1 nederlag hjemme mod Chelsea i sidste uge. Kan løverne levere miraklet i London?



Conference League

Dommer: Radu Petrescu

Tor 13. mar kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Under 2.5 mål

Odds 2.48

Spil hos Expekt

Odds fra maj 1, 2025. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Chelsea:

De stenrige englændere fra London er soleklare favoritter til at vinde Conference League og har indtil videre indfriet forventningerne til fulde med seks sejre ud seks mulige i ligaspillet og sejr i første ottendedelsfinale mod FCK for en uge siden.

Den flotte sejrsstime har Chelsea stykket sammen uden for alvor at spille sig ud og uden en eneste gang at have stillet med stærkest mulige startellever.

Der er utvivlsomt flere klasser til forskel på Enzo Marescas tropper og langt størstedelen af holdene i Conference League, omend det ikke rigtig kom til udtryk i Parken. Spillemæssigt var der nemlig meget lidt til forskel på FCK og Chelsea.

Kvalitet fornægter sig dog ikke, og det blev tydeligt, da englænderne på to skud indenfor målrammen og en xG for kampen på yderst beskedne 0.37 scorede to gange.

Chelsea er nu oppe på tre sejre i træk på tværs af turneringer, men rammer langt fra topformen for tiden. Udmærket eksemplificeret med en bøvlet og beskeden hjemmesejr på 1-0 over bundholdet Leicester i weekenden.

I den kommende weekend venter et lokalbrag ude mod Arsenal, og hvis FCK er heldige, har Maresca og co. allerede et halvt øje rettet på det opgør.

Nicolas Jackson, Noni Madueke og Marc Guiu forventes alle ude til opgøret.

FC København:

Jacob Neestrups tropper leverede en flot og disciplineret indsats i første ottendedelsfinale, hvor de var fuldt ud på omgangshøjde med Chelsea, men alligevel tabte 2-1 efter to engelske scoringer på halvanden chance.

Hård og ærgerlig skæbne for FCK, som med et systemskifte ellers lykkedes med at lukke flot ned for Chelseas stjernebesatte offensiv, og burde have sluppet fra opgøret med et uafgjort resultat på hånden.

Kvaliteten i felterne blev dog afgørende, og nu hænger københavnernes videre værd i Conference League i en tynd tråd.

Som Neestrup selv var inde på efter opgøret i Parken, handler det om at holde håbet i live så længe som muligt, og derfor er forventningen, at FCK også kommer til at gå relativt forsigtigt til værks på Stamford Bridge.

Så længe den står 0-0 lever danskerne, og det ligner da heller ikke en umulig opgave at holde et ikke videre selvtillidsfuldt, og muligvis reservespækket, Chelsea-hold fra fadet.

Én ting er dog sikker – FCK skal langt højere op i gear end i de to seneste Superliga-kampe mod AaB og Sønderjyske, hvis de skal nogen som helst chance for at overraske i London.

Marcos Lopez er i karantæne, mens Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius er ude med skader. Ydermere er der tvivl om Kevin Diks.

Karantæner:

Chelsea: Ingen
FC København: Marcos Lopez

Bud på startopstillinger:

Chelsea: (4-2-3-1): Sanchez – Chalobah, Tosin, Badiashile, Gusto – Fernandez, Caicedo – George, Palmer, Nkunku – Mheuka

FC København: (5-4-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Diks, Hatzidiakos, Meling – Elyounoussi, Froholdt, Delaney, Achouri – Claesson

Dom:

Fire skud indenfor målrammen og en samlet xG for kampen på 0.82. Det var ikke et festfyrværkeri som FCK og Chelsea leverede i Parken i sidste uge, selvom det endte med tre scoringer i opgøret.

FCK vil med stor sandsynlighed gribe returopgøret an på samme forsigtige og defensive måde for at holde håbet i live så længe som muligt, og det kan meget vel resultere i endnu en tæt og chancefattig affære.

Chelsea har et vigtigt Premier League-opgør på menuen i weekenden, Cole Palmer er gået måltør med syv kampe i streg uden scoringer, og holdets næstmest scorende spillere, Jackson og Madueke, er begge ude med skader.

Hjemmeholdet havde problemer med at bryde vakkelvorne Leicester ned i weekenden, og så kan det altså også blive svært at trænge igennem FCK’s defensiv.

0-0 på Stamford Bridge.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 1, 2025 07:22 am

Ligatabel:

Seneste resultater





Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie



Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan



Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret