Chelsea – FC København

FCK har ryggen mod muren i Conference League efter et 2-1 nederlag hjemme mod Chelsea i sidste uge. Kan løverne levere miraklet i London?



Conference League

Dommer: Radu Petrescu

Tor 13. mar kl. 21.00

Stream: Disney+

Spilforslag

Under 2.5 mål

Odds 2.48

Spil hos Expekt

Odds fra marts 29, 2026. Odds kan være ændret.

Holdnyt:
Chelsea:

De stenrige englændere fra London er soleklare favoritter til at vinde Conference League og har indtil videre indfriet forventningerne til fulde med seks sejre ud seks mulige i ligaspillet og sejr i første ottendedelsfinale mod FCK for en uge siden.

Den flotte sejrsstime har Chelsea stykket sammen uden for alvor at spille sig ud og uden en eneste gang at have stillet med stærkest mulige startellever.

Der er utvivlsomt flere klasser til forskel på Enzo Marescas tropper og langt størstedelen af holdene i Conference League, omend det ikke rigtig kom til udtryk i Parken. Spillemæssigt var der nemlig meget lidt til forskel på FCK og Chelsea.

Kvalitet fornægter sig dog ikke, og det blev tydeligt, da englænderne på to skud indenfor målrammen og en xG for kampen på yderst beskedne 0.37 scorede to gange.

Chelsea er nu oppe på tre sejre i træk på tværs af turneringer, men rammer langt fra topformen for tiden. Udmærket eksemplificeret med en bøvlet og beskeden hjemmesejr på 1-0 over bundholdet Leicester i weekenden.

I den kommende weekend venter et lokalbrag ude mod Arsenal, og hvis FCK er heldige, har Maresca og co. allerede et halvt øje rettet på det opgør.

Nicolas Jackson, Noni Madueke og Marc Guiu forventes alle ude til opgøret.

FC København:

Jacob Neestrups tropper leverede en flot og disciplineret indsats i første ottendedelsfinale, hvor de var fuldt ud på omgangshøjde med Chelsea, men alligevel tabte 2-1 efter to engelske scoringer på halvanden chance.

Hård og ærgerlig skæbne for FCK, som med et systemskifte ellers lykkedes med at lukke flot ned for Chelseas stjernebesatte offensiv, og burde have sluppet fra opgøret med et uafgjort resultat på hånden.

Kvaliteten i felterne blev dog afgørende, og nu hænger københavnernes videre værd i Conference League i en tynd tråd.

Som Neestrup selv var inde på efter opgøret i Parken, handler det om at holde håbet i live så længe som muligt, og derfor er forventningen, at FCK også kommer til at gå relativt forsigtigt til værks på Stamford Bridge.

Så længe den står 0-0 lever danskerne, og det ligner da heller ikke en umulig opgave at holde et ikke videre selvtillidsfuldt, og muligvis reservespækket, Chelsea-hold fra fadet.

Én ting er dog sikker – FCK skal langt højere op i gear end i de to seneste Superliga-kampe mod AaB og Sønderjyske, hvis de skal nogen som helst chance for at overraske i London.

Marcos Lopez er i karantæne, mens Nicolai Boilesen, Oscar Buur, Oliver Højer, Lukas Lerager og Andreas Cornelius er ude med skader. Ydermere er der tvivl om Kevin Diks.

Karantæner:

Chelsea: Ingen
FC København: Marcos Lopez

Bud på startopstillinger:

Chelsea: (4-2-3-1): Sanchez – Chalobah, Tosin, Badiashile, Gusto – Fernandez, Caicedo – George, Palmer, Nkunku – Mheuka

FC København: (5-4-1): Ramaj – Huescas, Pereira, Diks, Hatzidiakos, Meling – Elyounoussi, Froholdt, Delaney, Achouri – Claesson

Dom:

Fire skud indenfor målrammen og en samlet xG for kampen på 0.82. Det var ikke et festfyrværkeri som FCK og Chelsea leverede i Parken i sidste uge, selvom det endte med tre scoringer i opgøret.

FCK vil med stor sandsynlighed gribe returopgøret an på samme forsigtige og defensive måde for at holde håbet i live så længe som muligt, og det kan meget vel resultere i endnu en tæt og chancefattig affære.

Chelsea har et vigtigt Premier League-opgør på menuen i weekenden, Cole Palmer er gået måltør med syv kampe i streg uden scoringer, og holdets næstmest scorende spillere, Jackson og Madueke, er begge ude med skader.

Hjemmeholdet havde problemer med at bryde vakkelvorne Leicester ned i weekenden, og så kan det altså også blive svært at trænge igennem FCK’s defensiv.

0-0 på Stamford Bridge.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated marts 29, 2026 00:50 am

Ligatabel:

Seneste resultater





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Det skal blive bedre, Isaksen!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk klub i salg – lægetjek booket

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ser I med, Brøndby?

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Sendt hjem fra FC København-træning

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Landstræner håber på Messi

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

‘Det er en gave for Danmark’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Hele holdet er trygge ved ham

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Højbjerg overvejer stor beslutning

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘FC København var en mulighed’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel