,

Crystal Palace vinder Conference League

Crystal Palace vandt Conference League-finalen over Rayo Vallecano og tog klubbens første europæiske trofæ.



Crystal Palace har vundet det første europæiske trofæ i klubbens historie.

London-klubben vandt onsdag aften finalen i Conference League med 1-0 over Rayo Vallecano.

Sejren kunne sagtens have været større, men i stedet måtte englænderne overleve en nervepirrende finaleafslutning på Red Bull Arena i Leipzig.

Ikke desto mindre tog Crystal Palace sejren i den tredjestørste europæiske klubturnering.

Det var i år blot anden gang, at den 120 år gamle klub deltog i en europæisk turnering. Sidste år vandt holdet sit første store trofæ nogensinde med en overraskende 1-0-sejr over Manchester City i FA Cup-finalen.

Conference League-triumfen er også endnu et eksempel på engelsk dominans i denne sæson.

Aston Villa vandt Europa League, og hvis Arsenal lørdag slår Paris Saint-Germain i Champions League-finalen, gør England rent bord og henter tre europæiske trofæer i denne sæson.

Hvor Crystal Palace med sejren kvalificerer sig til Europa League i næste sæson, må Rayo Vallecano nøjes med mindet om finalen. Klubben fra Madrid endte sæsonen som nummer otte i La Liga og skal ikke spille europæisk i næste sæson.

Da det ikke er hverdagskost for fansene af nogen af de to klubber at stå i en europæisk finale, var der fra kampstart fantastisk stemning på stadionet i Tyskland.

Derfor gjorde det tilsyneladende heller ikke det store for tilskuerne, at første halvleg var en forholdsvis chancefattig affære.

Holdene gik til pause med 0-0, men i de sidste 45 minutter fik Crystal Palace gang i kampen.

Først var det Adam Wharton, der forsøgte sig mod Rayo Vallecano-keeper Augusto Batalla, som så uheldig ud, da han gav en ripost.

Her var Crystal Palace-angriberen Jean-Philippe Mateta vågen og kunne sende bolden i det tomme net til 1-0.

Fem minutter efter var englænderne uhyre tæt på at komme foran med to. Crystal Palace-spanieren Yeremy Pino sparkede direkte på frispark, og bolden ramte først venstre stolpe, før den sprang over på højre stolpe, men gik ikke i mål.

Blot et minut senere fik målscoreren Mateta endnu en stor mulighed, men denne gang gjorde Batalla noget af skaden god igen ved at parere.

Crystal Palace burde have været foran med mindst to mål, men i stedet levede spændingen videre i finalens sidste halve time.

Her holdt englænderne dog stand og kunne bryde ud i stor jubel over det historiske trofæ.

/ritzau/





Avis blæst bagover af Jacob Bruun Larsen




► LIVE

LIVE: FCM uden store stjerner mod FCK

Sker for første gang i Brøndby: ‘Specielt’

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Yussuf Poulsen med stort hint om fremtiden

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’

Bendtner: Der skal være en meget hård straf!

FC Midtjylland – FC København



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Uenig med Mølby: Det fungerer jo ikke!

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større

Her kan du se Liverpool mod Manchester City



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

AGF – Sønderjyske

Silkeborg IF – AC Horsens

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Brøndby IF – Lyngby BK

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

Voldsomt prisskilt efter FCK-exit

Randers FC – Viborg FF



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

FC København bekræfter transfer

Ser gode muligheder for FCK-transfer

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

– De er vinderne af transfervinduet 

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet

Venner genforenet i Danmark – nu er de rivaler

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere