Dansk brøler koster mål i Sparta Prag-nederlag

Målmand Peter Vindahl kom i fokus for Sparta Prag, da en stor fejl kostede i nederlaget mod Real Betis.



Danske Peter Vindahl spillede en hovedrolle, da en stor fejl fra målmandens side kostede et mål imod Brian Priske og Sparta Prag, der tabte med 1-2 på udebane til Real Betis i Europa League-gruppespillet.

Brian Priskes tropper, der ud over Peter Vindahl i målet også havde Asger Sørensen fra start i midterforsvaret, fik ellers en god begyndelse på kampen, da tjekkerne kom i front efter blot et par minutters spil.

Føringen holdt dog ikke i mange minutter, da hjemmeholdet udnyttede en stor fejl fra Peter Vindahl i målet.

Målmanden gik helt forkert af en lang bold, der hoppede forbi danskeren på kanten af feltet. Betis' Assane Diao kunne dermed udnytte den danske fejl og lægge bolden i et tomt mål til 1-1.

I midten af anden halvleg sendte profilen Isco Betis på sejrskurs med et hovedstød, hvor Vindahl var chanceløs i det tjekkiske mål.

Andetsteds i Europa League-gruppespillet var en dansker også i fokus, da William Bøving blev matchvinder for østrigske Sturm Graz, der gæstede Polens Rakow Czestochowa, som FC København slog ud af sidste kvalifikationsrunde inden Champions League-gruppespillet.

Bøving startede inde for østrigerne, og allerede efter lidt mere end 20 minutters spil kom han i fokus.

Danskeren kom først på en hoppende, løs bold i feltet og med en resolut venstrebensafslutning sendte Bøving den ind ved den fjerne stolperod til en 1-0-føring til gæsterne. Scoringen endte med at blive den eneste i opgøret.

I Portugal blev Morten Hjulmand på midtbanen taget ud i pausen for Sporting, der tabte 1-2 hjemme mod Atalanta.

Jens Jønsson kom ind i anden halvleg for AEK Athen, der tog imod et kriseramt Ajax-hold med Anton Gaaei på bænken. Det opgør sluttede 1-1.

/ritzau/



Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

FC København nærmer sig Ilyas Houira

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Store navne kan forlade Brøndby IF

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Det kommer til at trække ud

Marokko er blevet fodboldens mekka

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

To danskere færdige i norsk klub

I chok over Nicolai Poulsen

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Intet aftryk!

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Vild Diant Ramaj-historie

Jages af FCK – nu blander storklub sig

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub