Dansk brøler koster mål i Sparta Prag-nederlag

Målmand Peter Vindahl kom i fokus for Sparta Prag, da en stor fejl kostede i nederlaget mod Real Betis.



Danske Peter Vindahl spillede en hovedrolle, da en stor fejl fra målmandens side kostede et mål imod Brian Priske og Sparta Prag, der tabte med 1-2 på udebane til Real Betis i Europa League-gruppespillet.

Brian Priskes tropper, der ud over Peter Vindahl i målet også havde Asger Sørensen fra start i midterforsvaret, fik ellers en god begyndelse på kampen, da tjekkerne kom i front efter blot et par minutters spil.

Føringen holdt dog ikke i mange minutter, da hjemmeholdet udnyttede en stor fejl fra Peter Vindahl i målet.

Målmanden gik helt forkert af en lang bold, der hoppede forbi danskeren på kanten af feltet. Betis' Assane Diao kunne dermed udnytte den danske fejl og lægge bolden i et tomt mål til 1-1.

I midten af anden halvleg sendte profilen Isco Betis på sejrskurs med et hovedstød, hvor Vindahl var chanceløs i det tjekkiske mål.

Andetsteds i Europa League-gruppespillet var en dansker også i fokus, da William Bøving blev matchvinder for østrigske Sturm Graz, der gæstede Polens Rakow Czestochowa, som FC København slog ud af sidste kvalifikationsrunde inden Champions League-gruppespillet.

Bøving startede inde for østrigerne, og allerede efter lidt mere end 20 minutters spil kom han i fokus.

Danskeren kom først på en hoppende, løs bold i feltet og med en resolut venstrebensafslutning sendte Bøving den ind ved den fjerne stolperod til en 1-0-føring til gæsterne. Scoringen endte med at blive den eneste i opgøret.

I Portugal blev Morten Hjulmand på midtbanen taget ud i pausen for Sporting, der tabte 1-2 hjemme mod Atalanta.

Jens Jønsson kom ind i anden halvleg for AEK Athen, der tog imod et kriseramt Ajax-hold med Anton Gaaei på bænken. Det opgør sluttede 1-1.

/ritzau/



Vildt skifte i Superligaen?

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Forhandler med Pione Sisto

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Jacob Neestrup spøger i denne klub

OB-boss med spændende transferbesked

Brøndby afvist

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Neestrup erkender FCM-misundelse

Sergio Ramos i chokskifte?

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Storhylder Christian Nørgaard

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr