Danske Peter Vindahl spillede en hovedrolle, da en stor fejl fra målmandens side kostede et mål imod Brian Priske og Sparta Prag, der tabte med 1-2 på udebane til Real Betis i Europa League-gruppespillet.
Brian Priskes tropper, der ud over Peter Vindahl i målet også havde Asger Sørensen fra start i midterforsvaret, fik ellers en god begyndelse på kampen, da tjekkerne kom i front efter blot et par minutters spil.
Føringen holdt dog ikke i mange minutter, da hjemmeholdet udnyttede en stor fejl fra Peter Vindahl i målet.
Målmanden gik helt forkert af en lang bold, der hoppede forbi danskeren på kanten af feltet. Betis' Assane Diao kunne dermed udnytte den danske fejl og lægge bolden i et tomt mål til 1-1.
I midten af anden halvleg sendte profilen Isco Betis på sejrskurs med et hovedstød, hvor Vindahl var chanceløs i det tjekkiske mål.
Andetsteds i Europa League-gruppespillet var en dansker også i fokus, da William Bøving blev matchvinder for østrigske Sturm Graz, der gæstede Polens Rakow Czestochowa, som FC København slog ud af sidste kvalifikationsrunde inden Champions League-gruppespillet.
Bøving startede inde for østrigerne, og allerede efter lidt mere end 20 minutters spil kom han i fokus.
Danskeren kom først på en hoppende, løs bold i feltet og med en resolut venstrebensafslutning sendte Bøving den ind ved den fjerne stolperod til en 1-0-føring til gæsterne. Scoringen endte med at blive den eneste i opgøret.
I Portugal blev Morten Hjulmand på midtbanen taget ud i pausen for Sporting, der tabte 1-2 hjemme mod Atalanta.
Jens Jønsson kom ind i anden halvleg for AEK Athen, der tog imod et kriseramt Ajax-hold med Anton Gaaei på bænken. Det opgør sluttede 1-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT