Dansk fodbold kan få ekstra Europa-plads i aften

Conference League-finalen byder på et møde mellem Olympiakos og Fiorentina. Vinder sidstnævnte, ender dansk fodbold med en ekstra plads i europæisk fodbold.



Fiorentina vælter sig ikke i fans fra Danmark, men danskere med en interesse for fodbold har alligevel en god grund til at heppe på klubben fra Firenze i onsdagens finale i Conference League.

Der er nemlig – for dansk fodbolds vedkommende – en ekstra eftertragtet billet til Champions League på spil, når italienerne tørner sammen med græske Olympiakos.

Hvis Fiorentina vinder, eller hvis kampens ordinære og forlængede spilletid ender uafgjort, så slutter Danmark nemlig som nummer 15 på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste.

Den afgør, hvor mange pladser de enkelte lande får i de forskellige europæiske klubturneringer.

At ende på 15.-pladsen vil sikre, at fem danske hold i 2025/26-sæsonen skal spille europæisk fodbold. Det er ét mere end de nuværende fire. To af de fem – og ikke bare ét hold, som det har været tilfældet i et stykke tid – skal i aktion i kontinentets mest prestigefyldte turnering, Champions League.

– Det er en kæmpe kamp for dansk fodbold, der jo så ikke selv er herre over tingene, siger Mads Junker, der er fodboldekspert på TV 2.

– Det kan være skelsættende for dansk fodbold. Økosystemet kan blive vandet eller udtørret afhængigt af resultatet i finalen. Jo flere hold, der er med i europæisk fodbold, jo flere penge kan der komme ind i dansk fodbold.

– Det er jo også mere attraktivt som spiller at komme til en klub, der skal spille europæisk fodbold, så på den front betyder det også noget. Det vil give dansk fodbold et boost.

Vinder Olympiakos finalen i ordinær eller forlænget spilletid, vil Danmark blive overhalet af Grækenland, der så vil ende på 15.-pladsen på koefficientranglisten og tage de fem pladser i europæisk fodbold.

Europæiske finaler spilles på et i forvejen udvalgt stadion. Oftest er begge hold på neutral grund, men Olympiakos – der har hjemme i Piræus, en forstad til Athen – kan se frem til nærmest at være på hjemmebane.

Finalen spilles nemlig i Athen. Der er kickoff klokken 21 på Agia Sophia Stadium.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Arne Slot fyret af Liverpool

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM