Fiorentina vælter sig ikke i fans fra Danmark, men danskere med en interesse for fodbold har alligevel en god grund til at heppe på klubben fra Firenze i onsdagens finale i Conference League.
Der er nemlig – for dansk fodbolds vedkommende – en ekstra eftertragtet billet til Champions League på spil, når italienerne tørner sammen med græske Olympiakos.
Hvis Fiorentina vinder, eller hvis kampens ordinære og forlængede spilletid ender uafgjort, så slutter Danmark nemlig som nummer 15 på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) koefficientrangliste.
Den afgør, hvor mange pladser de enkelte lande får i de forskellige europæiske klubturneringer.
At ende på 15.-pladsen vil sikre, at fem danske hold i 2025/26-sæsonen skal spille europæisk fodbold. Det er ét mere end de nuværende fire. To af de fem – og ikke bare ét hold, som det har været tilfældet i et stykke tid – skal i aktion i kontinentets mest prestigefyldte turnering, Champions League.
– Det er en kæmpe kamp for dansk fodbold, der jo så ikke selv er herre over tingene, siger Mads Junker, der er fodboldekspert på TV 2.
– Det kan være skelsættende for dansk fodbold. Økosystemet kan blive vandet eller udtørret afhængigt af resultatet i finalen. Jo flere hold, der er med i europæisk fodbold, jo flere penge kan der komme ind i dansk fodbold.
– Det er jo også mere attraktivt som spiller at komme til en klub, der skal spille europæisk fodbold, så på den front betyder det også noget. Det vil give dansk fodbold et boost.
Vinder Olympiakos finalen i ordinær eller forlænget spilletid, vil Danmark blive overhalet af Grækenland, der så vil ende på 15.-pladsen på koefficientranglisten og tage de fem pladser i europæisk fodbold.
Europæiske finaler spilles på et i forvejen udvalgt stadion. Oftest er begge hold på neutral grund, men Olympiakos – der har hjemme i Piræus, en forstad til Athen – kan se frem til nærmest at være på hjemmebane.
Finalen spilles nemlig i Athen. Der er kickoff klokken 21 på Agia Sophia Stadium.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
NYHEDER