Det skulle have været en festlig aften for en masse Viborg-fans i går, onsdag. Vennerne samlet, kolde øl, fly til London og så en overnatning, inden Superliga-klubben torsdag aften skal møde West Ham i kvalifikationen til Conference League.
I stedet endte turen i kaos.
Omkring klokken 19.30 onsdag aflyste British Airways et fly fra Billund Lufthavn til London, som mange Viborg-fans skulle have været med, heriblandt Glenn Pedersen. Han har siden fundet vej til London, men først torsdag formiddag og via en længere omvej.
– Fem minutter før vi ramte Billund Lufthavn, fik vi en mail om, at flyet var aflyst, og så gik der en lille smule panik i det. Vi havde jo set, at folk søgte med lys og lygte efter fly herover, så alt var nok optaget, og man skulle tænke i alternativer.
– Der var så nogle forskellige løsninger, og vi bookede et fly til Amsterdam her til morgen. Men Billund Lufthavn lukker jo, så vi måtte sove udenfor på gulvet i forhallen i et par timer, og så kunne vi komme ind og flyve klokken 06.00 i morges til Amsterdam og videre derfra til London, siger Glenn Pedersen, der rejser med tre venner, over telefonen fra London.
Artiklen fortsætter efter opslaget…
Touchdown London 🇬🇧
— Glenn Pedersen (@Gleped) August 18, 2022
Lang nat. Dog ikke ligeså lang som for dem der måtte et smut til Mallorca for at komme herover.
Nu er vi her. Og det minder overhovedet ikke om Her**ng🐷.
Alt er godt ☘️ pic.twitter.com/6VWmlnOcJW
Andre fans, der stod i samme situation som Glenn Pedersen, har haft en lidt mere kringlet tur. Nogle tog bilen og kørte mod London, nogle tog på længere flyveture.
– Der var ni gutter, der forsøgte at booke samme tur som os, men deres booking gik ikke igennem. De fik et fly af en anden omvej og fløj så over Mallorca, som var en god, lang og dyr tur. Så sad de på Mallorca i morges og fløj videre herop til London. Nogle andre blev hentet i bil, og så kørte de til Hamborg for at flyve til Frankfurt for derefter at flyve fra Frankfurt til London, fortæller han.
Trods fly-kaosset og den lange nat har Glenn Pedersen og vennerne dog kunnet holde humøret oppe.
– Ja, da der begyndte at komme ro på, og vi blev forsikret om, at det ikke var lufthavnen i London, der var problemet, men at det var vejret, for vi var nervøse for, at vi heller ikke kunne flyve fra Amsterdam til London. Da vi sad i flyet på vej til London, kom der helt ro på. Og jeg vil også sige, at efter vi bookede billetterne i Billund og fik hentet nogle store fadøl, faldt vi lidt mere til ro, griner Viborg-fanen.
Enestående mulighed
Det er Viborgs tredje europæiske udebanekamp i Conference League-kvalifikationen i denne sæson, og til den seneste mod B36 Torshavn var Glenn Pedersen taget med til Færøerne.
Denne udebanetur er dog selvsagt endt som den mest bøvlede – og formentlig også den klart dyreste – så hvorfor gå igennem så meget bøvl i stedet for bare at vende snuden hjem onsdag aften? Det er svært at svare på.
– Det er sgu et godt spørgsmål. Når man har fulgt klubben, siden man kunne gå, er de europæiske kampe noget, man har drømt om. Med den historik, der har været i de seneste ti år, har man ikke turdet håbe på det, så det er jo bare en enestående mulighed for at komme afsted, siger Viborg-fanen og tilføjer:
– At vi så skulle trække West Ham, det er jo bare vanvittigt. Der er ikke nogen, der håbede på andet end West Ham med undtagelse af klubben.
Det til trods for, at West Ham er meget store favoritter til torsdagens kamp, og at Viborg FF ikke spås mange chancer.
– Der er en lille smule forskel på forventninger og forhåbninger. Jeg forventer, at vi taber med måske to-tre mål, men jeg håber, at vi kan holde det på et etmålsnederlag, så der er noget at spille på hjemmebane, slutter Glenn Pedersen med et grin.
Viborg FF og West Ham brager sammen på London Stadium klokken 20.45 dansk tid torsdag. Hvis ikke man er rejst til London, kan man følge kampen på TV3+.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Benhård Brian Riemer-melding
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Så blev det officielt
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
‘Det er dramatisk!’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW