Det skulle have været en festlig aften for en masse Viborg-fans i går, onsdag. Vennerne samlet, kolde øl, fly til London og så en overnatning, inden Superliga-klubben torsdag aften skal møde West Ham i kvalifikationen til Conference League.
I stedet endte turen i kaos.
Omkring klokken 19.30 onsdag aflyste British Airways et fly fra Billund Lufthavn til London, som mange Viborg-fans skulle have været med, heriblandt Glenn Pedersen. Han har siden fundet vej til London, men først torsdag formiddag og via en længere omvej.
– Fem minutter før vi ramte Billund Lufthavn, fik vi en mail om, at flyet var aflyst, og så gik der en lille smule panik i det. Vi havde jo set, at folk søgte med lys og lygte efter fly herover, så alt var nok optaget, og man skulle tænke i alternativer.
– Der var så nogle forskellige løsninger, og vi bookede et fly til Amsterdam her til morgen. Men Billund Lufthavn lukker jo, så vi måtte sove udenfor på gulvet i forhallen i et par timer, og så kunne vi komme ind og flyve klokken 06.00 i morges til Amsterdam og videre derfra til London, siger Glenn Pedersen, der rejser med tre venner, over telefonen fra London.
Artiklen fortsætter efter opslaget…
Touchdown London 🇬🇧
— Glenn Pedersen (@Gleped) August 18, 2022
Lang nat. Dog ikke ligeså lang som for dem der måtte et smut til Mallorca for at komme herover.
Nu er vi her. Og det minder overhovedet ikke om Her**ng🐷.
Alt er godt ☘️ pic.twitter.com/6VWmlnOcJW
Andre fans, der stod i samme situation som Glenn Pedersen, har haft en lidt mere kringlet tur. Nogle tog bilen og kørte mod London, nogle tog på længere flyveture.
– Der var ni gutter, der forsøgte at booke samme tur som os, men deres booking gik ikke igennem. De fik et fly af en anden omvej og fløj så over Mallorca, som var en god, lang og dyr tur. Så sad de på Mallorca i morges og fløj videre herop til London. Nogle andre blev hentet i bil, og så kørte de til Hamborg for at flyve til Frankfurt for derefter at flyve fra Frankfurt til London, fortæller han.
Trods fly-kaosset og den lange nat har Glenn Pedersen og vennerne dog kunnet holde humøret oppe.
– Ja, da der begyndte at komme ro på, og vi blev forsikret om, at det ikke var lufthavnen i London, der var problemet, men at det var vejret, for vi var nervøse for, at vi heller ikke kunne flyve fra Amsterdam til London. Da vi sad i flyet på vej til London, kom der helt ro på. Og jeg vil også sige, at efter vi bookede billetterne i Billund og fik hentet nogle store fadøl, faldt vi lidt mere til ro, griner Viborg-fanen.
Enestående mulighed
Det er Viborgs tredje europæiske udebanekamp i Conference League-kvalifikationen i denne sæson, og til den seneste mod B36 Torshavn var Glenn Pedersen taget med til Færøerne.
Denne udebanetur er dog selvsagt endt som den mest bøvlede – og formentlig også den klart dyreste – så hvorfor gå igennem så meget bøvl i stedet for bare at vende snuden hjem onsdag aften? Det er svært at svare på.
– Det er sgu et godt spørgsmål. Når man har fulgt klubben, siden man kunne gå, er de europæiske kampe noget, man har drømt om. Med den historik, der har været i de seneste ti år, har man ikke turdet håbe på det, så det er jo bare en enestående mulighed for at komme afsted, siger Viborg-fanen og tilføjer:
– At vi så skulle trække West Ham, det er jo bare vanvittigt. Der er ikke nogen, der håbede på andet end West Ham med undtagelse af klubben.
Det til trods for, at West Ham er meget store favoritter til torsdagens kamp, og at Viborg FF ikke spås mange chancer.
– Der er en lille smule forskel på forventninger og forhåbninger. Jeg forventer, at vi taber med måske to-tre mål, men jeg håber, at vi kan holde det på et etmålsnederlag, så der er noget at spille på hjemmebane, slutter Glenn Pedersen med et grin.
Viborg FF og West Ham brager sammen på London Stadium klokken 20.45 dansk tid torsdag. Hvis ikke man er rejst til London, kan man følge kampen på TV3+.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Superliga-ekspert i svime over FCK
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
NYHEDER