Når Bodø/Glimt i foråret skal spille knockoutkampe i Conference League, bliver det uden danske Jeppe Kjær eller Adam Sørensen. Det oplyser Kjetil Knutsen, cheftræner i Bodø/Glimt, til Avisa Nordland.
Torsdag aften skal klubberne, der stadig er med i de UEFA-turneringerne, registrere trupperne til forårets kampe, og her er der visse regler. Eksempelvis må klubber kun registrere tre nye spillere.
I og med at Bodø/Glimt har hentet syv nye, må nogle altså udelades. Og det bliver Jeppe Kjær, Adam Sørensen, Odin Bjørtoft og Omar Elabdellaoui.
Frederik Bjørkan, Joel Mvuka og Pemi Faris Moumbagna tager de tre pladser i Bodø/Glimts trup til Conference League.
– Det har været vanskeligt. Der er sket en stor ændring i truppen, som vi havde, og reglerne er, som de er. Vi må simpelthen se på de to kampe isoleret. X-faktor har betydet en del i valget, siger Kjetil Knutsen til Avisa Nordland.
Adam Sørensen, som kostede Bodø/Glimt 7,5 millioner kroner, er udfordret af at spille samme plads som Frederik Bjørkan, der er norsk landsholdsbobler og netop er vendt hjem til klubben. Ligeledes Jeppe Kjær spiller samme plads som registrerede Joel Mvuka.
Hvad angår Joel Mvuka, var han faktisk også registreret til Bodø/Glimts europæiske kampe i efteråret, men i og med at han i januar blev solgt til Lorient og lejet tilbage, tæller han som en ny spiller.
Det er værd at bemærke, at de fire udeladte med al sandsynlighed registreres til den norske liga, når denne begynder. Det er kun i denne sæsons Conference League, de ikke kan spille.
Bodø/Glimt skal møde Lech Poznan i den første knockoutrunde i Conference League.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE