Når Bodø/Glimt i foråret skal spille knockoutkampe i Conference League, bliver det uden danske Jeppe Kjær eller Adam Sørensen. Det oplyser Kjetil Knutsen, cheftræner i Bodø/Glimt, til Avisa Nordland.
Torsdag aften skal klubberne, der stadig er med i de UEFA-turneringerne, registrere trupperne til forårets kampe, og her er der visse regler. Eksempelvis må klubber kun registrere tre nye spillere.
I og med at Bodø/Glimt har hentet syv nye, må nogle altså udelades. Og det bliver Jeppe Kjær, Adam Sørensen, Odin Bjørtoft og Omar Elabdellaoui.
Frederik Bjørkan, Joel Mvuka og Pemi Faris Moumbagna tager de tre pladser i Bodø/Glimts trup til Conference League.
– Det har været vanskeligt. Der er sket en stor ændring i truppen, som vi havde, og reglerne er, som de er. Vi må simpelthen se på de to kampe isoleret. X-faktor har betydet en del i valget, siger Kjetil Knutsen til Avisa Nordland.
Adam Sørensen, som kostede Bodø/Glimt 7,5 millioner kroner, er udfordret af at spille samme plads som Frederik Bjørkan, der er norsk landsholdsbobler og netop er vendt hjem til klubben. Ligeledes Jeppe Kjær spiller samme plads som registrerede Joel Mvuka.
Hvad angår Joel Mvuka, var han faktisk også registreret til Bodø/Glimts europæiske kampe i efteråret, men i og med at han i januar blev solgt til Lorient og lejet tilbage, tæller han som en ny spiller.
Det er værd at bemærke, at de fire udeladte med al sandsynlighed registreres til den norske liga, når denne begynder. Det er kun i denne sæsons Conference League, de ikke kan spille.
Bodø/Glimt skal møde Lech Poznan i den første knockoutrunde i Conference League.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER