Danske millionindkøb droppes i Europa

Bodø/Glimts to nye danskere kommer ikke i aktion i Conference League i foråret.



Når Bodø/Glimt i foråret skal spille knockoutkampe i Conference League, bliver det uden danske Jeppe Kjær eller Adam Sørensen. Det oplyser Kjetil Knutsen, cheftræner i Bodø/Glimt, til Avisa Nordland.

Torsdag aften skal klubberne, der stadig er med i de UEFA-turneringerne, registrere trupperne til forårets kampe, og her er der visse regler. Eksempelvis må klubber kun registrere tre nye spillere.

I og med at Bodø/Glimt har hentet syv nye, må nogle altså udelades. Og det bliver Jeppe Kjær, Adam Sørensen, Odin Bjørtoft og Omar Elabdellaoui.

Frederik Bjørkan, Joel Mvuka og Pemi Faris Moumbagna tager de tre pladser i Bodø/Glimts trup til Conference League.

– Det har været vanskeligt. Der er sket en stor ændring i truppen, som vi havde, og reglerne  er, som de er. Vi må simpelthen se på de to kampe isoleret. X-faktor har betydet en del i valget, siger Kjetil Knutsen til Avisa Nordland.

Adam Sørensen, som kostede Bodø/Glimt 7,5 millioner kroner, er udfordret af at spille samme plads som Frederik Bjørkan, der er norsk landsholdsbobler og netop er vendt hjem til klubben. Ligeledes Jeppe Kjær spiller samme plads som registrerede Joel Mvuka.

Hvad angår Joel Mvuka, var han faktisk også registreret til Bodø/Glimts europæiske kampe i efteråret, men i og med at han i januar blev solgt til Lorient og lejet tilbage, tæller han som en ny spiller.

Det er værd at bemærke, at de fire udeladte med al sandsynlighed registreres til den norske liga, når denne begynder. Det er kun i denne sæsons Conference League, de ikke kan spille.   

Bodø/Glimt skal møde Lech Poznan i den første knockoutrunde i Conference League. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Froholdt med vild hæder i Portugal

FC Midtjylland – Brøndby IF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Transferbombe i Real Madrid?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

AGF – Viborg FF

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC København – Randers FC

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

FC Fredericia – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland