Når Bodø/Glimt i foråret skal spille knockoutkampe i Conference League, bliver det uden danske Jeppe Kjær eller Adam Sørensen. Det oplyser Kjetil Knutsen, cheftræner i Bodø/Glimt, til Avisa Nordland.
Torsdag aften skal klubberne, der stadig er med i de UEFA-turneringerne, registrere trupperne til forårets kampe, og her er der visse regler. Eksempelvis må klubber kun registrere tre nye spillere.
I og med at Bodø/Glimt har hentet syv nye, må nogle altså udelades. Og det bliver Jeppe Kjær, Adam Sørensen, Odin Bjørtoft og Omar Elabdellaoui.
Frederik Bjørkan, Joel Mvuka og Pemi Faris Moumbagna tager de tre pladser i Bodø/Glimts trup til Conference League.
– Det har været vanskeligt. Der er sket en stor ændring i truppen, som vi havde, og reglerne er, som de er. Vi må simpelthen se på de to kampe isoleret. X-faktor har betydet en del i valget, siger Kjetil Knutsen til Avisa Nordland.
Adam Sørensen, som kostede Bodø/Glimt 7,5 millioner kroner, er udfordret af at spille samme plads som Frederik Bjørkan, der er norsk landsholdsbobler og netop er vendt hjem til klubben. Ligeledes Jeppe Kjær spiller samme plads som registrerede Joel Mvuka.
Hvad angår Joel Mvuka, var han faktisk også registreret til Bodø/Glimts europæiske kampe i efteråret, men i og med at han i januar blev solgt til Lorient og lejet tilbage, tæller han som en ny spiller.
Det er værd at bemærke, at de fire udeladte med al sandsynlighed registreres til den norske liga, når denne begynder. Det er kun i denne sæsons Conference League, de ikke kan spille.
Bodø/Glimt skal møde Lech Poznan i den første knockoutrunde i Conference League.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Snart sker det
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER