Den danske målmand Filip Jörgensen debuterede torsdag aften for Chelsea.
22-årige Jörgensen, som har spillet 11 kampe for U21-landsholdet, startede inde i hjemmekampen mod schweiziske Servette og fik en mere end godkendt debut.
Jörgensen havde ikke alverden at lave, men kom på seriøst arbejde et par gange, da gæsterne forsøgte sig med et hovedstød og siden et skudforsøg mod hjørnet.
I den anden ende sørgede Christopher Nkunku på straffespark og siden Noni Madueke for en komfortabel 2-0-sejr, som Marc Guiu dog også burde have bidraget til.
I stedet leverede den unge spanier en gigantisk afbrænder, som allerede florerer lystigt på de sociale medier.
Sejren sender London-klubben meget tæt på ligaspillet i Conference League, men arbejdet skal gøres færdig i Schweiz om en uge.
Jörgensen skiftede i juli til Chelsea fra spanske Villarreal, som han nåede 44 førsteholdskampe for. Prisen blev ikke oplyst officielt, men ifølge engelske medier betalte Chelsea godt 180 millioner kroner.
Danskeren, der tidligere har spillet for de svenske U-landshold, har lavet en syvårig kontrakt med Chelsea, som også har Djordje Petrovic og Robert Sanchez som alternativer i målet.
Sanchez stod mellem stængerne, og Jörgensen var på bænken, da det for nyligt blev 0-2 mod Manchester City i sæsonens første ligakamp.
Andetsteds i Conference League-kvalifikation scorede Mikkel Rygaard torsdag for svenske Häcken, som hjemme tabte 1-2 til tyske Heidenheim.
Og den danske angriber Nikolaj Hansen scorede til 1-0 og slutresultatet 5-0, da islandske Vikingur hjemme bankede Santa Coloma fra Andorra.
Et trin længere oppe slog danskerklubben Anderlecht på udebane Dinamo Minsk 1-0 og spillede sig meget tæt på et ligaspil i Europa League. Også Ajax står med 4-1 hos polske Jagiellonia med mindst det ene ben i ligaspillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED