Den danske målmand Filip Jörgensen debuterede torsdag aften for Chelsea.
22-årige Jörgensen, som har spillet 11 kampe for U21-landsholdet, startede inde i hjemmekampen mod schweiziske Servette og fik en mere end godkendt debut.
Jörgensen havde ikke alverden at lave, men kom på seriøst arbejde et par gange, da gæsterne forsøgte sig med et hovedstød og siden et skudforsøg mod hjørnet.
I den anden ende sørgede Christopher Nkunku på straffespark og siden Noni Madueke for en komfortabel 2-0-sejr, som Marc Guiu dog også burde have bidraget til.
I stedet leverede den unge spanier en gigantisk afbrænder, som allerede florerer lystigt på de sociale medier.
Sejren sender London-klubben meget tæt på ligaspillet i Conference League, men arbejdet skal gøres færdig i Schweiz om en uge.
Jörgensen skiftede i juli til Chelsea fra spanske Villarreal, som han nåede 44 førsteholdskampe for. Prisen blev ikke oplyst officielt, men ifølge engelske medier betalte Chelsea godt 180 millioner kroner.
Danskeren, der tidligere har spillet for de svenske U-landshold, har lavet en syvårig kontrakt med Chelsea, som også har Djordje Petrovic og Robert Sanchez som alternativer i målet.
Sanchez stod mellem stængerne, og Jörgensen var på bænken, da det for nyligt blev 0-2 mod Manchester City i sæsonens første ligakamp.
Andetsteds i Conference League-kvalifikation scorede Mikkel Rygaard torsdag for svenske Häcken, som hjemme tabte 1-2 til tyske Heidenheim.
Og den danske angriber Nikolaj Hansen scorede til 1-0 og slutresultatet 5-0, da islandske Vikingur hjemme bankede Santa Coloma fra Andorra.
Et trin længere oppe slog danskerklubben Anderlecht på udebane Dinamo Minsk 1-0 og spillede sig meget tæt på et ligaspil i Europa League. Også Ajax står med 4-1 hos polske Jagiellonia med mindst det ene ben i ligaspillet.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Afslører Brøndbys transferplaner
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT