Den danske målmand Filip Jörgensen debuterede torsdag aften for Chelsea.
22-årige Jörgensen, som har spillet 11 kampe for U21-landsholdet, startede inde i hjemmekampen mod schweiziske Servette og fik en mere end godkendt debut.
Jörgensen havde ikke alverden at lave, men kom på seriøst arbejde et par gange, da gæsterne forsøgte sig med et hovedstød og siden et skudforsøg mod hjørnet.
I den anden ende sørgede Christopher Nkunku på straffespark og siden Noni Madueke for en komfortabel 2-0-sejr, som Marc Guiu dog også burde have bidraget til.
I stedet leverede den unge spanier en gigantisk afbrænder, som allerede florerer lystigt på de sociale medier.
Sejren sender London-klubben meget tæt på ligaspillet i Conference League, men arbejdet skal gøres færdig i Schweiz om en uge.
Jörgensen skiftede i juli til Chelsea fra spanske Villarreal, som han nåede 44 førsteholdskampe for. Prisen blev ikke oplyst officielt, men ifølge engelske medier betalte Chelsea godt 180 millioner kroner.
Danskeren, der tidligere har spillet for de svenske U-landshold, har lavet en syvårig kontrakt med Chelsea, som også har Djordje Petrovic og Robert Sanchez som alternativer i målet.
Sanchez stod mellem stængerne, og Jörgensen var på bænken, da det for nyligt blev 0-2 mod Manchester City i sæsonens første ligakamp.
Andetsteds i Conference League-kvalifikation scorede Mikkel Rygaard torsdag for svenske Häcken, som hjemme tabte 1-2 til tyske Heidenheim.
Og den danske angriber Nikolaj Hansen scorede til 1-0 og slutresultatet 5-0, da islandske Vikingur hjemme bankede Santa Coloma fra Andorra.
Et trin længere oppe slog danskerklubben Anderlecht på udebane Dinamo Minsk 1-0 og spillede sig meget tæt på et ligaspil i Europa League. Også Ajax står med 4-1 hos polske Jagiellonia med mindst det ene ben i ligaspillet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TIPSBLADET SPECIAL