Fremragende Chelsea-debut for Filip Jørgensen

Filip Jörgensen fik sine første minutter for Chelsea, da holdet slog Servette 2-0.



Den danske målmand Filip Jörgensen debuterede torsdag aften for Chelsea.

22-årige Jörgensen, som har spillet 11 kampe for U21-landsholdet, startede inde i hjemmekampen mod schweiziske Servette og fik en mere end godkendt debut.

Jörgensen havde ikke alverden at lave, men kom på seriøst arbejde et par gange, da gæsterne forsøgte sig med et hovedstød og siden et skudforsøg mod hjørnet.

I den anden ende sørgede Christopher Nkunku på straffespark og siden Noni Madueke for en komfortabel 2-0-sejr, som Marc Guiu dog også burde have bidraget til.

I stedet leverede den unge spanier en gigantisk afbrænder, som allerede florerer lystigt på de sociale medier.

Sejren sender London-klubben meget tæt på ligaspillet i Conference League, men arbejdet skal gøres færdig i Schweiz om en uge.

Jörgensen skiftede i juli til Chelsea fra spanske Villarreal, som han nåede 44 førsteholdskampe for. Prisen blev ikke oplyst officielt, men ifølge engelske medier betalte Chelsea godt 180 millioner kroner.

Danskeren, der tidligere har spillet for de svenske U-landshold, har lavet en syvårig kontrakt med Chelsea, som også har Djordje Petrovic og Robert Sanchez som alternativer i målet.

Sanchez stod mellem stængerne, og Jörgensen var på bænken, da det for nyligt blev 0-2 mod Manchester City i sæsonens første ligakamp.

Andetsteds i Conference League-kvalifikation scorede Mikkel Rygaard torsdag for svenske Häcken, som hjemme tabte 1-2 til tyske Heidenheim.

Og den danske angriber Nikolaj Hansen scorede til 1-0 og slutresultatet 5-0, da islandske Vikingur hjemme bankede Santa Coloma fra Andorra.

Et trin længere oppe slog danskerklubben Anderlecht på udebane Dinamo Minsk 1-0 og spillede sig meget tæt på et ligaspil i Europa League. Også Ajax står med 4-1 hos polske Jagiellonia med mindst det ene ben i ligaspillet.

/ritzau/





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

AC Horsens – FC Nordsjælland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Her er VM-turneringens hold

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Her kan du se AGF mod Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’