Fremragende Chelsea-debut for Filip Jørgensen

Filip Jörgensen fik sine første minutter for Chelsea, da holdet slog Servette 2-0.



Den danske målmand Filip Jörgensen debuterede torsdag aften for Chelsea.

22-årige Jörgensen, som har spillet 11 kampe for U21-landsholdet, startede inde i hjemmekampen mod schweiziske Servette og fik en mere end godkendt debut.

Jörgensen havde ikke alverden at lave, men kom på seriøst arbejde et par gange, da gæsterne forsøgte sig med et hovedstød og siden et skudforsøg mod hjørnet.

I den anden ende sørgede Christopher Nkunku på straffespark og siden Noni Madueke for en komfortabel 2-0-sejr, som Marc Guiu dog også burde have bidraget til.

I stedet leverede den unge spanier en gigantisk afbrænder, som allerede florerer lystigt på de sociale medier.

Sejren sender London-klubben meget tæt på ligaspillet i Conference League, men arbejdet skal gøres færdig i Schweiz om en uge.

Jörgensen skiftede i juli til Chelsea fra spanske Villarreal, som han nåede 44 førsteholdskampe for. Prisen blev ikke oplyst officielt, men ifølge engelske medier betalte Chelsea godt 180 millioner kroner.

Danskeren, der tidligere har spillet for de svenske U-landshold, har lavet en syvårig kontrakt med Chelsea, som også har Djordje Petrovic og Robert Sanchez som alternativer i målet.

Sanchez stod mellem stængerne, og Jörgensen var på bænken, da det for nyligt blev 0-2 mod Manchester City i sæsonens første ligakamp.

Andetsteds i Conference League-kvalifikation scorede Mikkel Rygaard torsdag for svenske Häcken, som hjemme tabte 1-2 til tyske Heidenheim.

Og den danske angriber Nikolaj Hansen scorede til 1-0 og slutresultatet 5-0, da islandske Vikingur hjemme bankede Santa Coloma fra Andorra.

Et trin længere oppe slog danskerklubben Anderlecht på udebane Dinamo Minsk 1-0 og spillede sig meget tæt på et ligaspil i Europa League. Også Ajax står med 4-1 hos polske Jagiellonia med mindst det ene ben i ligaspillet.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Jonas Lössl stopper karrieren

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Brasilien – Haiti



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Fremhæver Bodø/Glimt

Her er FCK’s modstander i Conference League

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter FC Barcelona-stjerne

Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026