Silkeborg IF er i gang i Conference League. I tredje forsøg i gruppespillet endte det med en sejr. Det blev så også en stor sejr på 5-0 over FCSB.
Dermed kan midtjyderne bevare troen på avancement i gruppespillet, mens modstanderen omvendt ikke har mange muligheder længere.
Og nederlaget i Silkeborg er ifølge rumænske Basarab Panduru, der har en fortid på Rumæniens landshold samt i FCSB, dråben, der får bægeret til at flyde over.
Til rumænsk tv forklarer han:
– De har mistet respekten fra folket her til aften. Folk kom, og de blev ved med at synge, selv om der stod 2-0 over syv minutter. Derefter blev de lidt sure.
– Der var et par afslutninger over eller forbi mål, men jeg så ingen skud inden for rammen. Jeg kan huske, da jeg var i studiet med ham (træneren, red.), og han sagde, at han ville skabe en stamme (på holdet).
– Der var to startere og resten reserver (i startopstillingen). Det lader til, at han ikke føler sig sikker. Kampen mod Petrolul (i weekenden) vil vise, om det var det rigtige eller ej. De siger, det nok skal gå, men jeg ved det ikke, lød det fra Basarab Panduru til TV OrangeSport efter opgøret.
Med til historien omkring det dårlige resultat hører, at FCSB klarer sig dårligt i den hjemlige liga, hvor fokus er at komme frem i tabellen. Derfor havde den vanvittige ejer, George Becali, også dikteret, at flere profiler skulle blive hjemme og ikke rejse med til Danmark. Og sådan blev det altså.
Cheftræner Nicolae Dica havde dermed ikke det store at vælge imellem mod SIF, hvor han også blot havde syv spillere på bænken.
De to klubber mødes igen på torsdag i Rumænien.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Lewandowski forlader FC Barcelona
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
