– Det bliver ikke let for FC København

FC København skal møde skotske Kilmarnock over to kampe i Conference League-kvalifikationen. Tipsbladet har talt med journalist David Friel, og han fortæller, at der venter FC København en vanskelig opgave i Skotland.



FC København kom med slid og slæb videre i Conference League-kvalifkationen, da tjekkiske Banik Ostrava tvang københavnerne helt ud i en straffesparkskonkurrence. 

FCK er helt klar favorit, men det bliver ikke let for dem.

David Friel
The Scottish Sun-journalist

Nu venter der en skotsk opgave for Jacob Neestrups tropper. Kilmarnock er nemlig næste modstander i Conference League-kvalifikationen. 

Tipsbladet har talt med David Friel fra The Scottish Sun, og han fortæller, at FC København ikke kommer sovende til den samlede sejr.

Kilmarnock er et hold, der består af fysisk stærke spillere krydret med fart.

– Jeg vil beskrive Kilmarnock som et meget direkte hold, og de har måske ikke en eller to store stjerner. De har haft meget succes de seneste år på grund af holdånden og organisationen. De har en rigtig god og erfaren manager Derek McInnes, som har været i Aberdeen i ni år, og han har spillet for Rangers. Han har også spillet for England. Han er en rigtig organisator og motivator.

– Da han tog over i Kilmarnock, var de i 2. division, og de var rykket ned. Det var noget rod. Det var meget ambitiøst for Kilmarnock, og han sikrede dem oprykning. I den seneste sæson blev de nummer fire bag Celtic, Rangers og Hearts. De har store budgetter i forhold til Kilmarnock.

– De har opbygget et hold, der er meget svære at slå. De spiller på kunstgræs, og de er meget stærke på hjemmebane. I den seneste sæson slog de Celtic to gange om hjemmebane samt Rangers. De har en meget stærk hjemmebanestatistik. Det bliver ikke nemt for FC København, siger David Friel til Tipsbladet. 

Hvis man tror, at Kilmarnock kun smider lange høje bolde ind i FCK-feltet, skal man tro om igen, mener journalisten. Han mener dog, at FCK er favorit til videre avancement.

– Der er ikke et hold, der kun spiller på lange bolde. Holdet kan godt spille fodbold, og klubben har to gode kanter som Matty Kennedy og Danny Armstrong. Armstrong var en af de bedste spillere i Skotland i den seneste sæson. Han giver sig 200 procent.

– Jeg siger ikke, at holdet er som Celtic og Rangers, men de kan skabe problemer for hold.

– FCK er helt klar favorit, men det bliver ikke let for dem.

Største bedrift
Hvis Kilmarnock ender med at slå FC København, vil det gå over historien.

– Det vil være den største bedrift i moderne europæisk historie for Kilmarnock, hvis de vinder over FCK. I 2022 var de i 2. division. Hvis de kan komme i gruppespillet i Conference League, vil det ændre klubben totalt med hensyn til økonomi.

Friel pointerer dog, at det skotske mandskab ser FC København som en meget vanskelig modstander.

– Alle respekterer FC København, da Skotland har spillet mod Danmark mange gange, og Celtic har mødt FCK. Scott McKenna var i FCK, og Mohamed Elyounoussi har været i Celtic. Thomas Delaney er også meget kendt, så det er meget hård lodtrækning for Kilmarnock. Alle tror dog også, at Kilmarnock kan få et smalt nederlag i Danmark og mulighed for at afgøre det hjemme.

– Der vil være 10.000 på lægterne, og de har meget larmende fans. Kilmarnock på hjemmebane er meget stærke hjemme. Hvis Kilmarnock taber 0-1 eller 1-2 i København, så har Kilmarnock en chance på hjemmebane, siger David Friel til Tipsbladet. 

Første opgør er i Parken torsdag 22. august, mens returopgøret bliver spillet i Skotland bliver fløjtet i gang 29. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC Midtjylland misser gylden chance

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC København-krisen fortsætter

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Silkeborg klasker Randers

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

I svime over Pelle Mattsson

Viborg FF – FC Midtjylland

Afslører vild transfer-historie

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg