FC København kom med slid og slæb videre i Conference League-kvalifkationen, da tjekkiske Banik Ostrava tvang københavnerne helt ud i en straffesparkskonkurrence.
FCK er helt klar favorit, men det bliver ikke let for dem.
David FrielThe Scottish Sun-journalist
Nu venter der en skotsk opgave for Jacob Neestrups tropper. Kilmarnock er nemlig næste modstander i Conference League-kvalifikationen.
Tipsbladet har talt med David Friel fra The Scottish Sun, og han fortæller, at FC København ikke kommer sovende til den samlede sejr.
Kilmarnock er et hold, der består af fysisk stærke spillere krydret med fart.
– Jeg vil beskrive Kilmarnock som et meget direkte hold, og de har måske ikke en eller to store stjerner. De har haft meget succes de seneste år på grund af holdånden og organisationen. De har en rigtig god og erfaren manager Derek McInnes, som har været i Aberdeen i ni år, og han har spillet for Rangers. Han har også spillet for England. Han er en rigtig organisator og motivator.
– Da han tog over i Kilmarnock, var de i 2. division, og de var rykket ned. Det var noget rod. Det var meget ambitiøst for Kilmarnock, og han sikrede dem oprykning. I den seneste sæson blev de nummer fire bag Celtic, Rangers og Hearts. De har store budgetter i forhold til Kilmarnock.
– De har opbygget et hold, der er meget svære at slå. De spiller på kunstgræs, og de er meget stærke på hjemmebane. I den seneste sæson slog de Celtic to gange om hjemmebane samt Rangers. De har en meget stærk hjemmebanestatistik. Det bliver ikke nemt for FC København, siger David Friel til Tipsbladet.
Hvis man tror, at Kilmarnock kun smider lange høje bolde ind i FCK-feltet, skal man tro om igen, mener journalisten. Han mener dog, at FCK er favorit til videre avancement.
– Der er ikke et hold, der kun spiller på lange bolde. Holdet kan godt spille fodbold, og klubben har to gode kanter som Matty Kennedy og Danny Armstrong. Armstrong var en af de bedste spillere i Skotland i den seneste sæson. Han giver sig 200 procent.
– Jeg siger ikke, at holdet er som Celtic og Rangers, men de kan skabe problemer for hold.
– FCK er helt klar favorit, men det bliver ikke let for dem.
Største bedrift
Hvis Kilmarnock ender med at slå FC København, vil det gå over historien.
– Det vil være den største bedrift i moderne europæisk historie for Kilmarnock, hvis de vinder over FCK. I 2022 var de i 2. division. Hvis de kan komme i gruppespillet i Conference League, vil det ændre klubben totalt med hensyn til økonomi.
Friel pointerer dog, at det skotske mandskab ser FC København som en meget vanskelig modstander.
– Alle respekterer FC København, da Skotland har spillet mod Danmark mange gange, og Celtic har mødt FCK. Scott McKenna var i FCK, og Mohamed Elyounoussi har været i Celtic. Thomas Delaney er også meget kendt, så det er meget hård lodtrækning for Kilmarnock. Alle tror dog også, at Kilmarnock kan få et smalt nederlag i Danmark og mulighed for at afgøre det hjemme.
– Der vil være 10.000 på lægterne, og de har meget larmende fans. Kilmarnock på hjemmebane er meget stærke hjemme. Hvis Kilmarnock taber 0-1 eller 1-2 i København, så har Kilmarnock en chance på hjemmebane, siger David Friel til Tipsbladet.
Første opgør er i Parken torsdag 22. august, mens returopgøret bliver spillet i Skotland bliver fløjtet i gang 29. august.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
I svime over Oscar Schwartau
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
AVIS
Intet aftryk!
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER