FC København kom med slid og slæb videre i Conference League-kvalifkationen, da tjekkiske Banik Ostrava tvang københavnerne helt ud i en straffesparkskonkurrence.
FCK er helt klar favorit, men det bliver ikke let for dem.
David FrielThe Scottish Sun-journalist
Nu venter der en skotsk opgave for Jacob Neestrups tropper. Kilmarnock er nemlig næste modstander i Conference League-kvalifikationen.
Tipsbladet har talt med David Friel fra The Scottish Sun, og han fortæller, at FC København ikke kommer sovende til den samlede sejr.
Kilmarnock er et hold, der består af fysisk stærke spillere krydret med fart.
– Jeg vil beskrive Kilmarnock som et meget direkte hold, og de har måske ikke en eller to store stjerner. De har haft meget succes de seneste år på grund af holdånden og organisationen. De har en rigtig god og erfaren manager Derek McInnes, som har været i Aberdeen i ni år, og han har spillet for Rangers. Han har også spillet for England. Han er en rigtig organisator og motivator.
– Da han tog over i Kilmarnock, var de i 2. division, og de var rykket ned. Det var noget rod. Det var meget ambitiøst for Kilmarnock, og han sikrede dem oprykning. I den seneste sæson blev de nummer fire bag Celtic, Rangers og Hearts. De har store budgetter i forhold til Kilmarnock.
– De har opbygget et hold, der er meget svære at slå. De spiller på kunstgræs, og de er meget stærke på hjemmebane. I den seneste sæson slog de Celtic to gange om hjemmebane samt Rangers. De har en meget stærk hjemmebanestatistik. Det bliver ikke nemt for FC København, siger David Friel til Tipsbladet.
Hvis man tror, at Kilmarnock kun smider lange høje bolde ind i FCK-feltet, skal man tro om igen, mener journalisten. Han mener dog, at FCK er favorit til videre avancement.
– Der er ikke et hold, der kun spiller på lange bolde. Holdet kan godt spille fodbold, og klubben har to gode kanter som Matty Kennedy og Danny Armstrong. Armstrong var en af de bedste spillere i Skotland i den seneste sæson. Han giver sig 200 procent.
– Jeg siger ikke, at holdet er som Celtic og Rangers, men de kan skabe problemer for hold.
– FCK er helt klar favorit, men det bliver ikke let for dem.
Største bedrift
Hvis Kilmarnock ender med at slå FC København, vil det gå over historien.
– Det vil være den største bedrift i moderne europæisk historie for Kilmarnock, hvis de vinder over FCK. I 2022 var de i 2. division. Hvis de kan komme i gruppespillet i Conference League, vil det ændre klubben totalt med hensyn til økonomi.
Friel pointerer dog, at det skotske mandskab ser FC København som en meget vanskelig modstander.
– Alle respekterer FC København, da Skotland har spillet mod Danmark mange gange, og Celtic har mødt FCK. Scott McKenna var i FCK, og Mohamed Elyounoussi har været i Celtic. Thomas Delaney er også meget kendt, så det er meget hård lodtrækning for Kilmarnock. Alle tror dog også, at Kilmarnock kan få et smalt nederlag i Danmark og mulighed for at afgøre det hjemme.
– Der vil være 10.000 på lægterne, og de har meget larmende fans. Kilmarnock på hjemmebane er meget stærke hjemme. Hvis Kilmarnock taber 0-1 eller 1-2 i København, så har Kilmarnock en chance på hjemmebane, siger David Friel til Tipsbladet.
Første opgør er i Parken torsdag 22. august, mens returopgøret bliver spillet i Skotland bliver fløjtet i gang 29. august.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Sender otte mand hjem fra landsholdslejren
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Her begynder næste sæson i Superligaen
Landstræner håber på Messi
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
– Det er et møghold!
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW