– Det bliver ikke let for FC København

FC København skal møde skotske Kilmarnock over to kampe i Conference League-kvalifikationen. Tipsbladet har talt med journalist David Friel, og han fortæller, at der venter FC København en vanskelig opgave i Skotland.



FC København kom med slid og slæb videre i Conference League-kvalifkationen, da tjekkiske Banik Ostrava tvang københavnerne helt ud i en straffesparkskonkurrence. 

FCK er helt klar favorit, men det bliver ikke let for dem.

David Friel
The Scottish Sun-journalist

Nu venter der en skotsk opgave for Jacob Neestrups tropper. Kilmarnock er nemlig næste modstander i Conference League-kvalifikationen. 

Tipsbladet har talt med David Friel fra The Scottish Sun, og han fortæller, at FC København ikke kommer sovende til den samlede sejr.

Kilmarnock er et hold, der består af fysisk stærke spillere krydret med fart.

– Jeg vil beskrive Kilmarnock som et meget direkte hold, og de har måske ikke en eller to store stjerner. De har haft meget succes de seneste år på grund af holdånden og organisationen. De har en rigtig god og erfaren manager Derek McInnes, som har været i Aberdeen i ni år, og han har spillet for Rangers. Han har også spillet for England. Han er en rigtig organisator og motivator.

– Da han tog over i Kilmarnock, var de i 2. division, og de var rykket ned. Det var noget rod. Det var meget ambitiøst for Kilmarnock, og han sikrede dem oprykning. I den seneste sæson blev de nummer fire bag Celtic, Rangers og Hearts. De har store budgetter i forhold til Kilmarnock.

– De har opbygget et hold, der er meget svære at slå. De spiller på kunstgræs, og de er meget stærke på hjemmebane. I den seneste sæson slog de Celtic to gange om hjemmebane samt Rangers. De har en meget stærk hjemmebanestatistik. Det bliver ikke nemt for FC København, siger David Friel til Tipsbladet. 

Hvis man tror, at Kilmarnock kun smider lange høje bolde ind i FCK-feltet, skal man tro om igen, mener journalisten. Han mener dog, at FCK er favorit til videre avancement.

– Der er ikke et hold, der kun spiller på lange bolde. Holdet kan godt spille fodbold, og klubben har to gode kanter som Matty Kennedy og Danny Armstrong. Armstrong var en af de bedste spillere i Skotland i den seneste sæson. Han giver sig 200 procent.

– Jeg siger ikke, at holdet er som Celtic og Rangers, men de kan skabe problemer for hold.

– FCK er helt klar favorit, men det bliver ikke let for dem.

Største bedrift
Hvis Kilmarnock ender med at slå FC København, vil det gå over historien.

– Det vil være den største bedrift i moderne europæisk historie for Kilmarnock, hvis de vinder over FCK. I 2022 var de i 2. division. Hvis de kan komme i gruppespillet i Conference League, vil det ændre klubben totalt med hensyn til økonomi.

Friel pointerer dog, at det skotske mandskab ser FC København som en meget vanskelig modstander.

– Alle respekterer FC København, da Skotland har spillet mod Danmark mange gange, og Celtic har mødt FCK. Scott McKenna var i FCK, og Mohamed Elyounoussi har været i Celtic. Thomas Delaney er også meget kendt, så det er meget hård lodtrækning for Kilmarnock. Alle tror dog også, at Kilmarnock kan få et smalt nederlag i Danmark og mulighed for at afgøre det hjemme.

– Der vil være 10.000 på lægterne, og de har meget larmende fans. Kilmarnock på hjemmebane er meget stærke hjemme. Hvis Kilmarnock taber 0-1 eller 1-2 i København, så har Kilmarnock en chance på hjemmebane, siger David Friel til Tipsbladet. 

Første opgør er i Parken torsdag 22. august, mens returopgøret bliver spillet i Skotland bliver fløjtet i gang 29. august.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson


Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Aflyser sommerferien

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Holger Rune-fadæse går verden rundt

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Mads Hermansen til topklub?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Av! Taber stort på dansker

Nu kan de hentes gratis

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis



Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Afslører – i dialog med danske klubber

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

FCK-stjerne i klubskifte?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage



Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten



Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.