‘Det dér giver jeg ikke noget som helst for’

Jacob Neestrup mener ikke, at man kan se på Heidenheims hold, at det er inde i en krise, fordi de i Conference League ikke spiller med kniven for struben.



(Tipsbladet i Heidenheim) FC København skal torsdag forsøge at ændre på udfaldet af første Conference League-kamp mod Heidenheim, som i sidste uge tog fra Parken med en 2-1-sejr.

Bortset fra det opgør er det et tysk mandskab, som er inde i en krise med fem nederlag i streg i Bundesligaen, men Jacob Neestrup, cheftræner i FC København, kan ikke se på Heidenheims hold, at spillerne er ramte.

– Nej, overhovedet ikke, for det er to forskellige turneringer. Tværtimod kan jeg se, at de har spillet lidt mere frit. Det er noget helt andet at spille Conference League, kan jeg forestille mig end at skulle kæmpe for livet i Bundesligaen, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg ved godt, at de har roteret meget, og jeg ved godt, at det var meget forleden i Parken, men det har vi også gjort tidligere som i Sevilla tre dage før vores derby. Det dér giver jeg ikke noget som helst for. 

– Man stiller det hold, der er frisk og kigger på det samlede doseringsload, og hvordan vi kommer igennem kampene med høj performance. Og det er sjældent, at det er de samme spillere, der kan gøre det.

Af samme årsag lægger Jacob Neestrup også op til, at der kan komme ændringer i startopstillingen torsdag i forhold til det mandskab, som mandag tog til Randers og vandt.  

– Derfor kommer vi også til måske at have nogle navne, som ikke har spillet så meget i starten af 2025, men det er ikke for at nedprioritere i morgen overhovedet, men for at have et hold, der har friskhed og power, når kampen starter og slutter.  

FC København skal altså på et tidspunkt i kampen mod Heidenheim forcere spillet, hvis det danske mandskab ikke er kommet foran, og det er der lagt en god plan for, bemærker Neestrup.

– Det kommer an på kampbilledet, for det kan jo godt være, at vi er rigtig gode til det, vi startede med, så du står i en situation, hvor du skal bruge et mål til sidst, men du kreerer chancer på chancer i en lukket kamp, så skal du ikke ændre på det. 

– Men det kan også være, at det er så låst, at vi på et tidspunkt er nødt til at sprænge et eller andet på banen. Så har vi prøvet at lægge en plan for det, for vi ved godt, at der ikke er noget, der hedder uafgjort i morgen. 

– Det er vind eller forsvind, og det skal have et skud. 

Kampen mellem Heidenheim og FC København bliver fløjtet i gang klokken 18.45.



Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Peter Schmeichel taget på sengen

Mohamed Daramy vender tilbage

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Andreas Christensen skriver snart under

Nyt nederlag til Thomas Frank

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neestrup reagerer på brudt aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Stor ydmygelse

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Går langt ned i løn

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham