‘Det dér giver jeg ikke noget som helst for’

Jacob Neestrup mener ikke, at man kan se på Heidenheims hold, at det er inde i en krise, fordi de i Conference League ikke spiller med kniven for struben.



(Tipsbladet i Heidenheim) FC København skal torsdag forsøge at ændre på udfaldet af første Conference League-kamp mod Heidenheim, som i sidste uge tog fra Parken med en 2-1-sejr.

Bortset fra det opgør er det et tysk mandskab, som er inde i en krise med fem nederlag i streg i Bundesligaen, men Jacob Neestrup, cheftræner i FC København, kan ikke se på Heidenheims hold, at spillerne er ramte.

– Nej, overhovedet ikke, for det er to forskellige turneringer. Tværtimod kan jeg se, at de har spillet lidt mere frit. Det er noget helt andet at spille Conference League, kan jeg forestille mig end at skulle kæmpe for livet i Bundesligaen, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg ved godt, at de har roteret meget, og jeg ved godt, at det var meget forleden i Parken, men det har vi også gjort tidligere som i Sevilla tre dage før vores derby. Det dér giver jeg ikke noget som helst for. 

– Man stiller det hold, der er frisk og kigger på det samlede doseringsload, og hvordan vi kommer igennem kampene med høj performance. Og det er sjældent, at det er de samme spillere, der kan gøre det.

Af samme årsag lægger Jacob Neestrup også op til, at der kan komme ændringer i startopstillingen torsdag i forhold til det mandskab, som mandag tog til Randers og vandt.  

– Derfor kommer vi også til måske at have nogle navne, som ikke har spillet så meget i starten af 2025, men det er ikke for at nedprioritere i morgen overhovedet, men for at have et hold, der har friskhed og power, når kampen starter og slutter.  

FC København skal altså på et tidspunkt i kampen mod Heidenheim forcere spillet, hvis det danske mandskab ikke er kommet foran, og det er der lagt en god plan for, bemærker Neestrup.

– Det kommer an på kampbilledet, for det kan jo godt være, at vi er rigtig gode til det, vi startede med, så du står i en situation, hvor du skal bruge et mål til sidst, men du kreerer chancer på chancer i en lukket kamp, så skal du ikke ændre på det. 

– Men det kan også være, at det er så låst, at vi på et tidspunkt er nødt til at sprænge et eller andet på banen. Så har vi prøvet at lægge en plan for det, for vi ved godt, at der ikke er noget, der hedder uafgjort i morgen. 

– Det er vind eller forsvind, og det skal have et skud. 

Kampen mellem Heidenheim og FC København bliver fløjtet i gang klokken 18.45.





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Zinedine Zidane præsenteret



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Gaveregn over FC Midtjylland