‘Det dér giver jeg ikke noget som helst for’

Jacob Neestrup mener ikke, at man kan se på Heidenheims hold, at det er inde i en krise, fordi de i Conference League ikke spiller med kniven for struben.



(Tipsbladet i Heidenheim) FC København skal torsdag forsøge at ændre på udfaldet af første Conference League-kamp mod Heidenheim, som i sidste uge tog fra Parken med en 2-1-sejr.

Bortset fra det opgør er det et tysk mandskab, som er inde i en krise med fem nederlag i streg i Bundesligaen, men Jacob Neestrup, cheftræner i FC København, kan ikke se på Heidenheims hold, at spillerne er ramte.

– Nej, overhovedet ikke, for det er to forskellige turneringer. Tværtimod kan jeg se, at de har spillet lidt mere frit. Det er noget helt andet at spille Conference League, kan jeg forestille mig end at skulle kæmpe for livet i Bundesligaen, siger Jacob Neestrup og tilføjer:

– Jeg ved godt, at de har roteret meget, og jeg ved godt, at det var meget forleden i Parken, men det har vi også gjort tidligere som i Sevilla tre dage før vores derby. Det dér giver jeg ikke noget som helst for. 

– Man stiller det hold, der er frisk og kigger på det samlede doseringsload, og hvordan vi kommer igennem kampene med høj performance. Og det er sjældent, at det er de samme spillere, der kan gøre det.

Af samme årsag lægger Jacob Neestrup også op til, at der kan komme ændringer i startopstillingen torsdag i forhold til det mandskab, som mandag tog til Randers og vandt.  

– Derfor kommer vi også til måske at have nogle navne, som ikke har spillet så meget i starten af 2025, men det er ikke for at nedprioritere i morgen overhovedet, men for at have et hold, der har friskhed og power, når kampen starter og slutter.  

FC København skal altså på et tidspunkt i kampen mod Heidenheim forcere spillet, hvis det danske mandskab ikke er kommet foran, og det er der lagt en god plan for, bemærker Neestrup.

– Det kommer an på kampbilledet, for det kan jo godt være, at vi er rigtig gode til det, vi startede med, så du står i en situation, hvor du skal bruge et mål til sidst, men du kreerer chancer på chancer i en lukket kamp, så skal du ikke ændre på det. 

– Men det kan også være, at det er så låst, at vi på et tidspunkt er nødt til at sprænge et eller andet på banen. Så har vi prøvet at lægge en plan for det, for vi ved godt, at der ikke er noget, der hedder uafgjort i morgen. 

– Det er vind eller forsvind, og det skal have et skud. 

Kampen mellem Heidenheim og FC København bliver fløjtet i gang klokken 18.45.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Braithwaite del af stor transferplan



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

AC Milan kigger på dansker

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Snart kan det give rødt kort

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bo Svensson svært utilfreds

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK