Diant Ramaj: ‘Fantastisk!’

FC Københavns nye målmand Diant Ramaj høster roser.



PARKEN (Tipsbladet): Selvom skuffelsen fyldte det meste hos FC Københavnv efter nederlaget til Heidenheim, så var der alligevel nogle positive historier.

En af dem var Diant Ramaj, der fik sin officielle FC København-debut.

Han slap hæderligt fra opgøret og havde ikke megen andel i scoringerne imod, mens han gjorde sig rigtig positivt bemærket i spillet med fødderne.

– Det var fantastisk at få debut på dette stadion. Det var en god følelse, selvom resultatet ikke var som håbet, men vi har en ny kamp i næste uge. Vi havde kontrol i første halvleg, mens det gik nedad i anden halvleg, men vi skal tage de gode ting med os herfra, siger Diant Ramaj efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Målmanden er kommet til FC København på en lejeaftale frem til sommer. Dortmund købte ham nemlig i Ajax denne vinter og sendte ham direkte på lån til FC København, og det er Jacob Neestrup glad for.

– Han gjorde det godt, læste spillet godt og havde et par gode redninger, siger FCK-chefen og tilføjer senere:

– Han er teknisk og taktisk dygtig i forhold til at læse spillet, presset, de frie områder og læse den plan, der er lagt. Og så har han modet til at spille, og det er nemmere at være modig, hvis du er dygtig til den del.

Også Thomas Delaney blev spurgt ind til sin nye holdkammerat.

– Han er god på bolden og så stærk ud i luften. Han er også verbal, men jeg er ked af, at hans første kamp skal være på den her måde, men det var lovende, lyder det.

De lovende takter skal FC København tage med til returopgøret. Diant Ramaj tror i hvert fald på, at der er noget at hente i Tyskland.

-Vi havde god kontrol i første halvleg, og kan vi gøre det i 90 minutter, så har vi gode chancer. Vi havde chancerne, men skal score flere mål. Vi skal bare bygge på herfra.

Diant Ramaj slår desuden fast, at han ikke er presset af, at han forleden indkasserede fire scoringer mod AGF, mens han af to omgange skulle hente bolden ud af eget net mod Heidenheim.







LIVE

TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Chelsea henter back til 375 mio.



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er en interessant spiller’

De køber ham for 740 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndby med transferscoop?

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Belgien – Senegal