Diant Ramaj: ‘Fantastisk!’

FC Københavns nye målmand Diant Ramaj høster roser.



PARKEN (Tipsbladet): Selvom skuffelsen fyldte det meste hos FC Københavnv efter nederlaget til Heidenheim, så var der alligevel nogle positive historier.

En af dem var Diant Ramaj, der fik sin officielle FC København-debut.

Han slap hæderligt fra opgøret og havde ikke megen andel i scoringerne imod, mens han gjorde sig rigtig positivt bemærket i spillet med fødderne.

– Det var fantastisk at få debut på dette stadion. Det var en god følelse, selvom resultatet ikke var som håbet, men vi har en ny kamp i næste uge. Vi havde kontrol i første halvleg, mens det gik nedad i anden halvleg, men vi skal tage de gode ting med os herfra, siger Diant Ramaj efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Målmanden er kommet til FC København på en lejeaftale frem til sommer. Dortmund købte ham nemlig i Ajax denne vinter og sendte ham direkte på lån til FC København, og det er Jacob Neestrup glad for.

– Han gjorde det godt, læste spillet godt og havde et par gode redninger, siger FCK-chefen og tilføjer senere:

– Han er teknisk og taktisk dygtig i forhold til at læse spillet, presset, de frie områder og læse den plan, der er lagt. Og så har han modet til at spille, og det er nemmere at være modig, hvis du er dygtig til den del.

Også Thomas Delaney blev spurgt ind til sin nye holdkammerat.

– Han er god på bolden og så stærk ud i luften. Han er også verbal, men jeg er ked af, at hans første kamp skal være på den her måde, men det var lovende, lyder det.

De lovende takter skal FC København tage med til returopgøret. Diant Ramaj tror i hvert fald på, at der er noget at hente i Tyskland.

-Vi havde god kontrol i første halvleg, og kan vi gøre det i 90 minutter, så har vi gode chancer. Vi havde chancerne, men skal score flere mål. Vi skal bare bygge på herfra.

Diant Ramaj slår desuden fast, at han ikke er presset af, at han forleden indkasserede fire scoringer mod AGF, mens han af to omgange skulle hente bolden ud af eget net mod Heidenheim.





LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

De er enige med Mathias Jensen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører: FCK ringede aldrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kap Verde – Saudi-Arabien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag