Diant Ramaj: ‘Fantastisk!’

FC Københavns nye målmand Diant Ramaj høster roser.



PARKEN (Tipsbladet): Selvom skuffelsen fyldte det meste hos FC Københavnv efter nederlaget til Heidenheim, så var der alligevel nogle positive historier.

En af dem var Diant Ramaj, der fik sin officielle FC København-debut.

Han slap hæderligt fra opgøret og havde ikke megen andel i scoringerne imod, mens han gjorde sig rigtig positivt bemærket i spillet med fødderne.

– Det var fantastisk at få debut på dette stadion. Det var en god følelse, selvom resultatet ikke var som håbet, men vi har en ny kamp i næste uge. Vi havde kontrol i første halvleg, mens det gik nedad i anden halvleg, men vi skal tage de gode ting med os herfra, siger Diant Ramaj efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Målmanden er kommet til FC København på en lejeaftale frem til sommer. Dortmund købte ham nemlig i Ajax denne vinter og sendte ham direkte på lån til FC København, og det er Jacob Neestrup glad for.

– Han gjorde det godt, læste spillet godt og havde et par gode redninger, siger FCK-chefen og tilføjer senere:

– Han er teknisk og taktisk dygtig i forhold til at læse spillet, presset, de frie områder og læse den plan, der er lagt. Og så har han modet til at spille, og det er nemmere at være modig, hvis du er dygtig til den del.

Også Thomas Delaney blev spurgt ind til sin nye holdkammerat.

– Han er god på bolden og så stærk ud i luften. Han er også verbal, men jeg er ked af, at hans første kamp skal være på den her måde, men det var lovende, lyder det.

De lovende takter skal FC København tage med til returopgøret. Diant Ramaj tror i hvert fald på, at der er noget at hente i Tyskland.

-Vi havde god kontrol i første halvleg, og kan vi gøre det i 90 minutter, så har vi gode chancer. Vi havde chancerne, men skal score flere mål. Vi skal bare bygge på herfra.

Diant Ramaj slår desuden fast, at han ikke er presset af, at han forleden indkasserede fire scoringer mod AGF, mens han af to omgange skulle hente bolden ud af eget net mod Heidenheim.





VM-vækkeuret: Messi skrev historie




LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

VM-vækkeuret: Messi skrev historie

Chokskifte på vej?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Til lægetjek i Superliga-klub



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Frederiksen renser ud

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Et skridt tættere Englands største stadion

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

England – Ghana

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Panama – Kroatien

Colombia – DR Congo