Diant Ramaj: ‘Fantastisk!’

FC Københavns nye målmand Diant Ramaj høster roser.



PARKEN (Tipsbladet): Selvom skuffelsen fyldte det meste hos FC Københavnv efter nederlaget til Heidenheim, så var der alligevel nogle positive historier.

En af dem var Diant Ramaj, der fik sin officielle FC København-debut.

Han slap hæderligt fra opgøret og havde ikke megen andel i scoringerne imod, mens han gjorde sig rigtig positivt bemærket i spillet med fødderne.

– Det var fantastisk at få debut på dette stadion. Det var en god følelse, selvom resultatet ikke var som håbet, men vi har en ny kamp i næste uge. Vi havde kontrol i første halvleg, mens det gik nedad i anden halvleg, men vi skal tage de gode ting med os herfra, siger Diant Ramaj efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Målmanden er kommet til FC København på en lejeaftale frem til sommer. Dortmund købte ham nemlig i Ajax denne vinter og sendte ham direkte på lån til FC København, og det er Jacob Neestrup glad for.

– Han gjorde det godt, læste spillet godt og havde et par gode redninger, siger FCK-chefen og tilføjer senere:

– Han er teknisk og taktisk dygtig i forhold til at læse spillet, presset, de frie områder og læse den plan, der er lagt. Og så har han modet til at spille, og det er nemmere at være modig, hvis du er dygtig til den del.

Også Thomas Delaney blev spurgt ind til sin nye holdkammerat.

– Han er god på bolden og så stærk ud i luften. Han er også verbal, men jeg er ked af, at hans første kamp skal være på den her måde, men det var lovende, lyder det.

De lovende takter skal FC København tage med til returopgøret. Diant Ramaj tror i hvert fald på, at der er noget at hente i Tyskland.

-Vi havde god kontrol i første halvleg, og kan vi gøre det i 90 minutter, så har vi gode chancer. Vi havde chancerne, men skal score flere mål. Vi skal bare bygge på herfra.

Diant Ramaj slår desuden fast, at han ikke er presset af, at han forleden indkasserede fire scoringer mod AGF, mens han af to omgange skulle hente bolden ud af eget net mod Heidenheim.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Laudrup stopper på TV 2

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Et ‘angreb’ på Superligaen