PARKEN (Tipsbladet): Selvom skuffelsen fyldte det meste hos FC Københavnv efter nederlaget til Heidenheim, så var der alligevel nogle positive historier.
En af dem var Diant Ramaj, der fik sin officielle FC København-debut.
Han slap hæderligt fra opgøret og havde ikke megen andel i scoringerne imod, mens han gjorde sig rigtig positivt bemærket i spillet med fødderne.
– Det var fantastisk at få debut på dette stadion. Det var en god følelse, selvom resultatet ikke var som håbet, men vi har en ny kamp i næste uge. Vi havde kontrol i første halvleg, mens det gik nedad i anden halvleg, men vi skal tage de gode ting med os herfra, siger Diant Ramaj efter kampen til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Målmanden er kommet til FC København på en lejeaftale frem til sommer. Dortmund købte ham nemlig i Ajax denne vinter og sendte ham direkte på lån til FC København, og det er Jacob Neestrup glad for.
– Han gjorde det godt, læste spillet godt og havde et par gode redninger, siger FCK-chefen og tilføjer senere:
– Han er teknisk og taktisk dygtig i forhold til at læse spillet, presset, de frie områder og læse den plan, der er lagt. Og så har han modet til at spille, og det er nemmere at være modig, hvis du er dygtig til den del.
Også Thomas Delaney blev spurgt ind til sin nye holdkammerat.
– Han er god på bolden og så stærk ud i luften. Han er også verbal, men jeg er ked af, at hans første kamp skal være på den her måde, men det var lovende, lyder det.
De lovende takter skal FC København tage med til returopgøret. Diant Ramaj tror i hvert fald på, at der er noget at hente i Tyskland.
-Vi havde god kontrol i første halvleg, og kan vi gøre det i 90 minutter, så har vi gode chancer. Vi havde chancerne, men skal score flere mål. Vi skal bare bygge på herfra.
Diant Ramaj slår desuden fast, at han ikke er presset af, at han forleden indkasserede fire scoringer mod AGF, mens han af to omgange skulle hente bolden ud af eget net mod Heidenheim.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER