Legia Warszawa og Brøndby IF brager torsdag sammen i kvalifikationen til Conference Leagues gruppespil.
På Brøndby Stadion skal det første slag slås i kampen om videre avancement, og her vil torsdagens hjemmehold helt sikkert gå ind til opgøret med mest selvtillid.
Legia Warszawa leverede nemlig en alt andet end optimal indsats i weekendens generalprøve. Efter at have gjort rent bord i sæsonens første fire kampe med en målscorer på 14-0 koksede det søndag mod Piast Gliwice.
Nederlaget på 1-2 behagede ikke ligefrem Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, som ikke lagde fingre imellem i sine udtalelser efter kampen.
– Jeg vil gerne undskylde til vores fans, fordi vores niveau var uacceptabelt. Hvis nogen vil pege fingre, så skal de bare pege på mig. Det er et rædselsfuldt nederlag, og jeg vil gerne understrege, at jeg ikke har nogen undskyldninger.
– Klubben har givet mig gode forudsætninger og forhold, så vi kan konkurrere i alle turneringer. Jeg tager ansvaret for det her, ligesom jeg gør for at øge vores moral inden mødet med Brøndby, lød det efter kampen ifølge TVP Sport.
Netop det mentale aspekt kommer til at have Goncalo Feios fokus i dagene op til mødet med Brøndby IF.
– De mentale forberedelser bliver vigtige. Derfor skal vi også hæve niveauet. Det er til gengæld en fordel, at Piast gør nogle af de samme ting som Brøndby, siger portugiseren og tilføjer:
– Vi vil forbedre vores spil og arbejde på vores formation. Alle tror, at det er noget skidt, når du taber og omvendt, når du vinder. Det er det ikke, men som menneske og træner skammer jeg mig over kampen mod Piast, og jeg vil ikke acceptere sådan et niveau.
Opgøret mellem Brøndby IF og Legia Warszawa sparkes i gang på torsdag klokken 19.00. Returopgøret i Polen spilles ugen efter, og med til det dansk-polske brag hører sig, at polakkerne ikke har deres fans med til Brøndby på grund af sanktioner fra UEFA.
Den samlede vinder skal møde vinderen af opgøret mellem lettiske FK Auda og FC Drita fra Kosovo.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE