Elendig optakt til Brøndby-brag: Undskyld!

Legia Warszawas generalprøve inden mødet med Brøndby IF gik langt fra som forventet.



Legia Warszawa og Brøndby IF brager torsdag sammen i kvalifikationen til Conference Leagues gruppespil.

På Brøndby Stadion skal det første slag slås i kampen om videre avancement, og her vil torsdagens hjemmehold helt sikkert gå ind til opgøret med mest selvtillid.

Legia Warszawa leverede nemlig en alt andet end optimal indsats i weekendens generalprøve. Efter at have gjort rent bord i sæsonens første fire kampe med en målscorer på 14-0 koksede det søndag mod Piast Gliwice.

Nederlaget på 1-2 behagede ikke ligefrem Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, som ikke lagde fingre imellem i sine udtalelser efter kampen.

– Jeg vil gerne undskylde til vores fans, fordi vores niveau var uacceptabelt. Hvis nogen vil pege fingre, så skal de bare pege på mig. Det er et rædselsfuldt nederlag, og jeg vil gerne understrege, at jeg ikke har nogen undskyldninger.

– Klubben har givet mig gode forudsætninger og forhold, så vi kan konkurrere i alle turneringer. Jeg tager ansvaret for det her, ligesom jeg gør for at øge vores moral inden mødet med Brøndby, lød det efter kampen ifølge TVP Sport.

Netop det mentale aspekt kommer til at have Goncalo Feios fokus i dagene op til mødet med Brøndby IF.

– De mentale forberedelser bliver vigtige. Derfor skal vi også hæve niveauet. Det er til gengæld en fordel, at Piast gør nogle af de samme ting som Brøndby, siger portugiseren og tilføjer:

– Vi vil forbedre vores spil og arbejde på vores formation. Alle tror, at det er noget skidt, når du taber og omvendt, når du vinder. Det er det ikke, men som menneske og træner skammer jeg mig over kampen mod Piast, og jeg vil ikke acceptere sådan et niveau.

Opgøret mellem Brøndby IF og Legia Warszawa sparkes i gang på torsdag klokken 19.00. Returopgøret i Polen spilles ugen efter, og med til det dansk-polske brag hører sig, at polakkerne ikke har deres fans med til Brøndby på grund af sanktioner fra UEFA.

Den samlede vinder skal møde vinderen af opgøret mellem lettiske FK Auda og FC Drita fra Kosovo.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub