Elendig optakt til Brøndby-brag: Undskyld!

Legia Warszawas generalprøve inden mødet med Brøndby IF gik langt fra som forventet.



Legia Warszawa og Brøndby IF brager torsdag sammen i kvalifikationen til Conference Leagues gruppespil.

På Brøndby Stadion skal det første slag slås i kampen om videre avancement, og her vil torsdagens hjemmehold helt sikkert gå ind til opgøret med mest selvtillid.

Legia Warszawa leverede nemlig en alt andet end optimal indsats i weekendens generalprøve. Efter at have gjort rent bord i sæsonens første fire kampe med en målscorer på 14-0 koksede det søndag mod Piast Gliwice.

Nederlaget på 1-2 behagede ikke ligefrem Legia Warszawas træner, Goncalo Feio, som ikke lagde fingre imellem i sine udtalelser efter kampen.

– Jeg vil gerne undskylde til vores fans, fordi vores niveau var uacceptabelt. Hvis nogen vil pege fingre, så skal de bare pege på mig. Det er et rædselsfuldt nederlag, og jeg vil gerne understrege, at jeg ikke har nogen undskyldninger.

– Klubben har givet mig gode forudsætninger og forhold, så vi kan konkurrere i alle turneringer. Jeg tager ansvaret for det her, ligesom jeg gør for at øge vores moral inden mødet med Brøndby, lød det efter kampen ifølge TVP Sport.

Netop det mentale aspekt kommer til at have Goncalo Feios fokus i dagene op til mødet med Brøndby IF.

– De mentale forberedelser bliver vigtige. Derfor skal vi også hæve niveauet. Det er til gengæld en fordel, at Piast gør nogle af de samme ting som Brøndby, siger portugiseren og tilføjer:

– Vi vil forbedre vores spil og arbejde på vores formation. Alle tror, at det er noget skidt, når du taber og omvendt, når du vinder. Det er det ikke, men som menneske og træner skammer jeg mig over kampen mod Piast, og jeg vil ikke acceptere sådan et niveau.

Opgøret mellem Brøndby IF og Legia Warszawa sparkes i gang på torsdag klokken 19.00. Returopgøret i Polen spilles ugen efter, og med til det dansk-polske brag hører sig, at polakkerne ikke har deres fans med til Brøndby på grund af sanktioner fra UEFA.

Den samlede vinder skal møde vinderen af opgøret mellem lettiske FK Auda og FC Drita fra Kosovo.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Sker for første gang i 20 år for Real Betis