Elyounoussi: Vi skal være mere koncentrerede

FC København og Mohamed Elyounoussi har fået en okay start på sæsonen, selvom de hjemme i Parken har haft problemer.



PARKEN (Tipsbladet): FC København spiller i morgen aften mod Banik Ostrava fra Tjekkiet i Conference League.

Efter en god start på sæsonen med seks point i de første to runder af Superligaen, spillede FCK noget skuffende uafgjort mod Randers FC på hjemmebane i søndags, selvom de var i overtal i mere end 60 minutter.

På trods af kampen i søndags mod Randers er FCK´s offensive es, Mohamed Elyounoussi, tilfreds med sæsonstarten for københavnerne.

– Når man ser hele billedet, så synes jeg, at vi har fået en god start på sæsonen. Så det må vi tage med os videre, men lidt en blandt følelse, udtaler Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse i Parken.

Mohamed Elyounoussi selv er kommet flyvende fra start i den nye sæson. Nordmanden har lavet tre mål og to oplæg i de første fem kampe, hvilket kan skyldes, at han er blevet flyttet det rigtige sted hen på banen.

– Det har været en rigtig fin start på sæsonen, men jeg trives også bedre på venstre siden, end jeg gør til højre. Jeg er mere komfortabel og ved, hvad jeg skal gøre. Jeg håber, at den gode start fortsætter, udtaler Mohamed Elyounoussi.

Selvom FCK fortsat er ubesejret i den nye sæson, så har de stadigvæk store defensive problemer, når de spiller i Parken. De seneste fire gange, de har spillet hjemme i nationalarenaen, er de nemlig kommet bagud. 

– Vi får altid en god start de første fem-ti minutter, men så gør vi det vanskeligt for os selv, når vi de sidste par gange har fået et mål imod efterfølgende. Mange af målene har været unødvendige, så det handler om, at vi skal være mere koncentrerede, siger Mohamed Elyounoussi

Mohamed Elyounoussi kan i morgen forsætte sin gode start på sæsonen, når FCK kl 19.00 får besøg af Banik Ostrava.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

England – Kroatien

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Østrig – Jordan

Frankrig – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Algeriet

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale