Elyounoussi: Vi skal være mere koncentrerede

FC København og Mohamed Elyounoussi har fået en okay start på sæsonen, selvom de hjemme i Parken har haft problemer.



PARKEN (Tipsbladet): FC København spiller i morgen aften mod Banik Ostrava fra Tjekkiet i Conference League.

Efter en god start på sæsonen med seks point i de første to runder af Superligaen, spillede FCK noget skuffende uafgjort mod Randers FC på hjemmebane i søndags, selvom de var i overtal i mere end 60 minutter.

På trods af kampen i søndags mod Randers er FCK´s offensive es, Mohamed Elyounoussi, tilfreds med sæsonstarten for københavnerne.

– Når man ser hele billedet, så synes jeg, at vi har fået en god start på sæsonen. Så det må vi tage med os videre, men lidt en blandt følelse, udtaler Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse i Parken.

Mohamed Elyounoussi selv er kommet flyvende fra start i den nye sæson. Nordmanden har lavet tre mål og to oplæg i de første fem kampe, hvilket kan skyldes, at han er blevet flyttet det rigtige sted hen på banen.

– Det har været en rigtig fin start på sæsonen, men jeg trives også bedre på venstre siden, end jeg gør til højre. Jeg er mere komfortabel og ved, hvad jeg skal gøre. Jeg håber, at den gode start fortsætter, udtaler Mohamed Elyounoussi.

Selvom FCK fortsat er ubesejret i den nye sæson, så har de stadigvæk store defensive problemer, når de spiller i Parken. De seneste fire gange, de har spillet hjemme i nationalarenaen, er de nemlig kommet bagud. 

– Vi får altid en god start de første fem-ti minutter, men så gør vi det vanskeligt for os selv, når vi de sidste par gange har fået et mål imod efterfølgende. Mange af målene har været unødvendige, så det handler om, at vi skal være mere koncentrerede, siger Mohamed Elyounoussi

Mohamed Elyounoussi kan i morgen forsætte sin gode start på sæsonen, når FCK kl 19.00 får besøg af Banik Ostrava.



Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Brøndby afvist

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

OB-boss med spændende transferbesked

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Neestrup erkender FCM-misundelse

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Storhylder Christian Nørgaard

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Conrad Harder assisterer i nederlag

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet