Elyounoussi: Vi skal være mere koncentrerede

FC København og Mohamed Elyounoussi har fået en okay start på sæsonen, selvom de hjemme i Parken har haft problemer.



PARKEN (Tipsbladet): FC København spiller i morgen aften mod Banik Ostrava fra Tjekkiet i Conference League.

Efter en god start på sæsonen med seks point i de første to runder af Superligaen, spillede FCK noget skuffende uafgjort mod Randers FC på hjemmebane i søndags, selvom de var i overtal i mere end 60 minutter.

På trods af kampen i søndags mod Randers er FCK´s offensive es, Mohamed Elyounoussi, tilfreds med sæsonstarten for københavnerne.

– Når man ser hele billedet, så synes jeg, at vi har fået en god start på sæsonen. Så det må vi tage med os videre, men lidt en blandt følelse, udtaler Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse i Parken.

Mohamed Elyounoussi selv er kommet flyvende fra start i den nye sæson. Nordmanden har lavet tre mål og to oplæg i de første fem kampe, hvilket kan skyldes, at han er blevet flyttet det rigtige sted hen på banen.

– Det har været en rigtig fin start på sæsonen, men jeg trives også bedre på venstre siden, end jeg gør til højre. Jeg er mere komfortabel og ved, hvad jeg skal gøre. Jeg håber, at den gode start fortsætter, udtaler Mohamed Elyounoussi.

Selvom FCK fortsat er ubesejret i den nye sæson, så har de stadigvæk store defensive problemer, når de spiller i Parken. De seneste fire gange, de har spillet hjemme i nationalarenaen, er de nemlig kommet bagud. 

– Vi får altid en god start de første fem-ti minutter, men så gør vi det vanskeligt for os selv, når vi de sidste par gange har fået et mål imod efterfølgende. Mange af målene har været unødvendige, så det handler om, at vi skal være mere koncentrerede, siger Mohamed Elyounoussi

Mohamed Elyounoussi kan i morgen forsætte sin gode start på sæsonen, når FCK kl 19.00 får besøg af Banik Ostrava.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

De har spurgt på Gustav Isaksen

England – Argentina

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent