Elyounoussi: Vi skal være mere koncentrerede

FC København og Mohamed Elyounoussi har fået en okay start på sæsonen, selvom de hjemme i Parken har haft problemer.



PARKEN (Tipsbladet): FC København spiller i morgen aften mod Banik Ostrava fra Tjekkiet i Conference League.

Efter en god start på sæsonen med seks point i de første to runder af Superligaen, spillede FCK noget skuffende uafgjort mod Randers FC på hjemmebane i søndags, selvom de var i overtal i mere end 60 minutter.

På trods af kampen i søndags mod Randers er FCK´s offensive es, Mohamed Elyounoussi, tilfreds med sæsonstarten for københavnerne.

– Når man ser hele billedet, så synes jeg, at vi har fået en god start på sæsonen. Så det må vi tage med os videre, men lidt en blandt følelse, udtaler Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse i Parken.

Mohamed Elyounoussi selv er kommet flyvende fra start i den nye sæson. Nordmanden har lavet tre mål og to oplæg i de første fem kampe, hvilket kan skyldes, at han er blevet flyttet det rigtige sted hen på banen.

– Det har været en rigtig fin start på sæsonen, men jeg trives også bedre på venstre siden, end jeg gør til højre. Jeg er mere komfortabel og ved, hvad jeg skal gøre. Jeg håber, at den gode start fortsætter, udtaler Mohamed Elyounoussi.

Selvom FCK fortsat er ubesejret i den nye sæson, så har de stadigvæk store defensive problemer, når de spiller i Parken. De seneste fire gange, de har spillet hjemme i nationalarenaen, er de nemlig kommet bagud. 

– Vi får altid en god start de første fem-ti minutter, men så gør vi det vanskeligt for os selv, når vi de sidste par gange har fået et mål imod efterfølgende. Mange af målene har været unødvendige, så det handler om, at vi skal være mere koncentrerede, siger Mohamed Elyounoussi

Mohamed Elyounoussi kan i morgen forsætte sin gode start på sæsonen, når FCK kl 19.00 får besøg af Banik Ostrava.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

‘En af sæsonens bedste transfers’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Brøndby bekræfter salg

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Manchester United rasende

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Albert Grønbæk skifter agent

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Hård kritik af FC København-stjerne

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’