Elyounoussi: Vi skal være mere koncentrerede

FC København og Mohamed Elyounoussi har fået en okay start på sæsonen, selvom de hjemme i Parken har haft problemer.



PARKEN (Tipsbladet): FC København spiller i morgen aften mod Banik Ostrava fra Tjekkiet i Conference League.

Efter en god start på sæsonen med seks point i de første to runder af Superligaen, spillede FCK noget skuffende uafgjort mod Randers FC på hjemmebane i søndags, selvom de var i overtal i mere end 60 minutter.

På trods af kampen i søndags mod Randers er FCK´s offensive es, Mohamed Elyounoussi, tilfreds med sæsonstarten for københavnerne.

– Når man ser hele billedet, så synes jeg, at vi har fået en god start på sæsonen. Så det må vi tage med os videre, men lidt en blandt følelse, udtaler Mohamed Elyounoussi til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse i Parken.

Mohamed Elyounoussi selv er kommet flyvende fra start i den nye sæson. Nordmanden har lavet tre mål og to oplæg i de første fem kampe, hvilket kan skyldes, at han er blevet flyttet det rigtige sted hen på banen.

– Det har været en rigtig fin start på sæsonen, men jeg trives også bedre på venstre siden, end jeg gør til højre. Jeg er mere komfortabel og ved, hvad jeg skal gøre. Jeg håber, at den gode start fortsætter, udtaler Mohamed Elyounoussi.

Selvom FCK fortsat er ubesejret i den nye sæson, så har de stadigvæk store defensive problemer, når de spiller i Parken. De seneste fire gange, de har spillet hjemme i nationalarenaen, er de nemlig kommet bagud. 

– Vi får altid en god start de første fem-ti minutter, men så gør vi det vanskeligt for os selv, når vi de sidste par gange har fået et mål imod efterfølgende. Mange af målene har været unødvendige, så det handler om, at vi skal være mere koncentrerede, siger Mohamed Elyounoussi

Mohamed Elyounoussi kan i morgen forsætte sin gode start på sæsonen, når FCK kl 19.00 får besøg af Banik Ostrava.





Nærmer sig vild FCK-præstation




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

LIVE: FC København er videre i Conference League

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Dansker i rekordtransfer

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Revser FC København: ‘Arrogant’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Surt show – dumpet!

Har budt en milliard

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Endnu et forbund i kødet på FIFA