Familien raser: Ung fan fortsat fængslet i Danmark

En ung Club Brugge-fan har fået forlænget sit fængselsophold i Danmark.



Det er efterhånden længe siden, at AGF blev ekspederet ud af europæisk fodbold af Club Brugge.

Skuffelsen har lagt sig, og man er kommet videre og har nu fokus på klubbens øvrige sæsonmål. Men en ung Club Brugge-fan er fortsat påvirket af klubbernes møde i Århus.

Efter opgøret oplyste Østjyllands Politi således, at man havde varetægsfængslet en 17-årig dreng i fire uger for at sparke og slå en 14-årig AGF-fan og stjæle hans fodboldtrøje.

Den unge Club Brugge-fan har nægtet sig skyldig og kæret fængslingen til landsretten. Dagen efter episoden blev retsmødet afholdt bag lukkede døre, så pressen og andre har kun haft mulighed for at høre sigtelsen.

Den består i røveri, men der er altså endnu ikke faldet dom, og derfor har den unge fan holdt sin 18 års fødselsdag i dansk fængsel. Hans ophold er således blevet forlænget med to uger.

– Han forbliver varetægstfængslet indtil udgangen af september. Anklagemyndigheden ankede rettens afgøresle i første instans, oplyser hans advokat Franky Baert ifølge VRT.be.

Og den beslutning behager ikke hans mor, der føler, at hendes søn bliver uretfærdigt behandlet.

– Jeg må kun se ham en halv time om ugen under politieskorte. Han sygner hen og bliver behandlet umenneskeligt. Han er i sin celle 23 timer i døgnet, siger hun ifølge VRT.be og tilføjer.

– Jeg ville gerne have givet ham en hollandsk bog, så han kunne fordrive tiden, men selv det var ikke tilladt. De er meget strenge. Hvad får han ud af det? Det er sådan en traumatisk oplevelse for ham. Han er blevet 18 år gammel, og er nu moden og officielt voksen, men han er virkelig ikke moden nok til dette endnu.

AGF tabte med 0-3 i klubbernes første møde i Brugge, mens man forlod opgørene med æren i behold, da man vandt 1-0 på Ceres Park. Klokken 22.30 samme aften foregik hændelsen, som altså endnu ikke har fundet sin afgørelse.





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag



LIVE

Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Afsløring: FC København afviser millionbud

Siger op: Superliga-ekspert stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København bekræfter transfer

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!