Familien raser: Ung fan fortsat fængslet i Danmark

En ung Club Brugge-fan har fået forlænget sit fængselsophold i Danmark.



Det er efterhånden længe siden, at AGF blev ekspederet ud af europæisk fodbold af Club Brugge.

Skuffelsen har lagt sig, og man er kommet videre og har nu fokus på klubbens øvrige sæsonmål. Men en ung Club Brugge-fan er fortsat påvirket af klubbernes møde i Århus.

Efter opgøret oplyste Østjyllands Politi således, at man havde varetægsfængslet en 17-årig dreng i fire uger for at sparke og slå en 14-årig AGF-fan og stjæle hans fodboldtrøje.

Den unge Club Brugge-fan har nægtet sig skyldig og kæret fængslingen til landsretten. Dagen efter episoden blev retsmødet afholdt bag lukkede døre, så pressen og andre har kun haft mulighed for at høre sigtelsen.

Den består i røveri, men der er altså endnu ikke faldet dom, og derfor har den unge fan holdt sin 18 års fødselsdag i dansk fængsel. Hans ophold er således blevet forlænget med to uger.

– Han forbliver varetægstfængslet indtil udgangen af september. Anklagemyndigheden ankede rettens afgøresle i første instans, oplyser hans advokat Franky Baert ifølge VRT.be.

Og den beslutning behager ikke hans mor, der føler, at hendes søn bliver uretfærdigt behandlet.

– Jeg må kun se ham en halv time om ugen under politieskorte. Han sygner hen og bliver behandlet umenneskeligt. Han er i sin celle 23 timer i døgnet, siger hun ifølge VRT.be og tilføjer.

– Jeg ville gerne have givet ham en hollandsk bog, så han kunne fordrive tiden, men selv det var ikke tilladt. De er meget strenge. Hvad får han ud af det? Det er sådan en traumatisk oplevelse for ham. Han er blevet 18 år gammel, og er nu moden og officielt voksen, men han er virkelig ikke moden nok til dette endnu.

AGF tabte med 0-3 i klubbernes første møde i Brugge, mens man forlod opgørene med æren i behold, da man vandt 1-0 på Ceres Park. Klokken 22.30 samme aften foregik hændelsen, som altså endnu ikke har fundet sin afgørelse.







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Fatter intet af Brøndby-bombe

Overraskende skifte lurer

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Næste sæson skal vi i Europa



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Han vender hjem til FC København