Familien raser: Ung fan fortsat fængslet i Danmark

En ung Club Brugge-fan har fået forlænget sit fængselsophold i Danmark.



Det er efterhånden længe siden, at AGF blev ekspederet ud af europæisk fodbold af Club Brugge.

Skuffelsen har lagt sig, og man er kommet videre og har nu fokus på klubbens øvrige sæsonmål. Men en ung Club Brugge-fan er fortsat påvirket af klubbernes møde i Århus.

Efter opgøret oplyste Østjyllands Politi således, at man havde varetægsfængslet en 17-årig dreng i fire uger for at sparke og slå en 14-årig AGF-fan og stjæle hans fodboldtrøje.

Den unge Club Brugge-fan har nægtet sig skyldig og kæret fængslingen til landsretten. Dagen efter episoden blev retsmødet afholdt bag lukkede døre, så pressen og andre har kun haft mulighed for at høre sigtelsen.

Den består i røveri, men der er altså endnu ikke faldet dom, og derfor har den unge fan holdt sin 18 års fødselsdag i dansk fængsel. Hans ophold er således blevet forlænget med to uger.

– Han forbliver varetægstfængslet indtil udgangen af september. Anklagemyndigheden ankede rettens afgøresle i første instans, oplyser hans advokat Franky Baert ifølge VRT.be.

Og den beslutning behager ikke hans mor, der føler, at hendes søn bliver uretfærdigt behandlet.

– Jeg må kun se ham en halv time om ugen under politieskorte. Han sygner hen og bliver behandlet umenneskeligt. Han er i sin celle 23 timer i døgnet, siger hun ifølge VRT.be og tilføjer.

– Jeg ville gerne have givet ham en hollandsk bog, så han kunne fordrive tiden, men selv det var ikke tilladt. De er meget strenge. Hvad får han ud af det? Det er sådan en traumatisk oplevelse for ham. Han er blevet 18 år gammel, og er nu moden og officielt voksen, men han er virkelig ikke moden nok til dette endnu.

AGF tabte med 0-3 i klubbernes første møde i Brugge, mens man forlod opgørene med æren i behold, da man vandt 1-0 på Ceres Park. Klokken 22.30 samme aften foregik hændelsen, som altså endnu ikke har fundet sin afgørelse.







LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

José Mourinho vil have dansk stjerne

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Felix Beijmo er færdig i AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Vil hente FC Midtjylland-profil

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

Thomas Delaney teaser