Det er efterhånden længe siden, at AGF blev ekspederet ud af europæisk fodbold af Club Brugge.
Skuffelsen har lagt sig, og man er kommet videre og har nu fokus på klubbens øvrige sæsonmål. Men en ung Club Brugge-fan er fortsat påvirket af klubbernes møde i Århus.
Efter opgøret oplyste Østjyllands Politi således, at man havde varetægsfængslet en 17-årig dreng i fire uger for at sparke og slå en 14-årig AGF-fan og stjæle hans fodboldtrøje.
Den unge Club Brugge-fan har nægtet sig skyldig og kæret fængslingen til landsretten. Dagen efter episoden blev retsmødet afholdt bag lukkede døre, så pressen og andre har kun haft mulighed for at høre sigtelsen.
Den består i røveri, men der er altså endnu ikke faldet dom, og derfor har den unge fan holdt sin 18 års fødselsdag i dansk fængsel. Hans ophold er således blevet forlænget med to uger.
– Han forbliver varetægstfængslet indtil udgangen af september. Anklagemyndigheden ankede rettens afgøresle i første instans, oplyser hans advokat Franky Baert ifølge VRT.be.
Og den beslutning behager ikke hans mor, der føler, at hendes søn bliver uretfærdigt behandlet.
– Jeg må kun se ham en halv time om ugen under politieskorte. Han sygner hen og bliver behandlet umenneskeligt. Han er i sin celle 23 timer i døgnet, siger hun ifølge VRT.be og tilføjer.
– Jeg ville gerne have givet ham en hollandsk bog, så han kunne fordrive tiden, men selv det var ikke tilladt. De er meget strenge. Hvad får han ud af det? Det er sådan en traumatisk oplevelse for ham. Han er blevet 18 år gammel, og er nu moden og officielt voksen, men han er virkelig ikke moden nok til dette endnu.
AGF tabte med 0-3 i klubbernes første møde i Brugge, mens man forlod opgørene med æren i behold, da man vandt 1-0 på Ceres Park. Klokken 22.30 samme aften foregik hændelsen, som altså endnu ikke har fundet sin afgørelse.
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Forlanger mere af sin sprudlende offensiv
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER