Fatale FCK-brølere: “Man bliver pisseirriteret”

FC København lavede to målgivende fejl i kampen mod Basaksheir. Og det var som en stor spand koldt vand i hovedet, fortæller Magnus Matsson efter kampen.



PARKEN (Tipsbladet): Det endte med at være en særdeles hæsblæsende affære i Parken torsdag aften, da Basaksehir gæstede FC København i Conference League. 

2-2 viste måltavlen, da dommer Joey Kooij fløjtede af, men 'Løverne' må nok ærgre sig gevaldigt over, at det ikke blev til mere end det ene point. 

De tyrkiske gæster fik nemlig serveret begge mål på et sølvfad efter to graverende fejl i FCK-forsvaret, hvor særligt Gabriel Pereira spillede en uheldig hovedrolle. 

Og det er selvsagt ikke godt nok, fortæller Magnus Mattsson til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen. 

– Vi forsøger så vidt muligt at undgå individuelle fejl, og det er også okay, at det sker en gang imellem, men to gange er for meget. 

Målet til 1-2 kom blot få sekunder efter indhopperen Amin Chiakha havde sendt Parken i ekstase med sin udligning. 

Og det var noget af en mavepuster, fortæller Mattsson.

– Man bliver pisseirriteret, og man får en kold spand vand i hovedet. Jeg synes, vi havde momentum med Amins mål, og jeg tænkte, at vi kunne bygge videre på det. Så det er ufedt. 

Ja, generelt var det ikke en præstation til topkarakterer fra københavnerne. 

– Det er sindssygt frustrerende. Det var ikke en særlig god kamp. Lige nu er vi allesammen super skuffede over, at vi ikke får mere ud af det. Vi er for sløset, og det går for langsomt. 

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok på bolden, og vi laver for mange individuelle fejl. Det er en skuffende følelse, jeg står tilbage med, afslutter Magnus Mattsson. 

Efter kampen har FC København sølle to point på kontoen i Conference League. 

Det bringer dem aktuelt på en 29. plads, og den danske storklub er altså i skrivende stund uden billet til det videre turneringsspil. 

De har dog stadig tre kampe til at rette op på slingrekursen – mod henholdsvis Dinamo Minsk, Hearts og Rapid Wien.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Randers FC – Silkeborg IF

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gaveregn over FC Midtjylland

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag