Fatale FCK-brølere: “Man bliver pisseirriteret”

FC København lavede to målgivende fejl i kampen mod Basaksheir. Og det var som en stor spand koldt vand i hovedet, fortæller Magnus Matsson efter kampen.



PARKEN (Tipsbladet): Det endte med at være en særdeles hæsblæsende affære i Parken torsdag aften, da Basaksehir gæstede FC København i Conference League. 

2-2 viste måltavlen, da dommer Joey Kooij fløjtede af, men 'Løverne' må nok ærgre sig gevaldigt over, at det ikke blev til mere end det ene point. 

De tyrkiske gæster fik nemlig serveret begge mål på et sølvfad efter to graverende fejl i FCK-forsvaret, hvor særligt Gabriel Pereira spillede en uheldig hovedrolle. 

Og det er selvsagt ikke godt nok, fortæller Magnus Mattsson til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen. 

– Vi forsøger så vidt muligt at undgå individuelle fejl, og det er også okay, at det sker en gang imellem, men to gange er for meget. 

Målet til 1-2 kom blot få sekunder efter indhopperen Amin Chiakha havde sendt Parken i ekstase med sin udligning. 

Og det var noget af en mavepuster, fortæller Mattsson.

– Man bliver pisseirriteret, og man får en kold spand vand i hovedet. Jeg synes, vi havde momentum med Amins mål, og jeg tænkte, at vi kunne bygge videre på det. Så det er ufedt. 

Ja, generelt var det ikke en præstation til topkarakterer fra københavnerne. 

– Det er sindssygt frustrerende. Det var ikke en særlig god kamp. Lige nu er vi allesammen super skuffede over, at vi ikke får mere ud af det. Vi er for sløset, og det går for langsomt. 

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok på bolden, og vi laver for mange individuelle fejl. Det er en skuffende følelse, jeg står tilbage med, afslutter Magnus Mattsson. 

Efter kampen har FC København sølle to point på kontoen i Conference League. 

Det bringer dem aktuelt på en 29. plads, og den danske storklub er altså i skrivende stund uden billet til det videre turneringsspil. 

De har dog stadig tre kampe til at rette op på slingrekursen – mod henholdsvis Dinamo Minsk, Hearts og Rapid Wien.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Disse to er færdige i Brøndby

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De bliver monstersalg til sommer

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Randers FC – OB

Hjulmand og co. taber stort skridt

Brøndby IF – AGF

De er tilbage i Superligaen

Monstersalg: FC København-boss jubler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid