PARKEN (Tipsbladet): Det endte med at være en særdeles hæsblæsende affære i Parken torsdag aften, da Basaksehir gæstede FC København i Conference League.
2-2 viste måltavlen, da dommer Joey Kooij fløjtede af, men 'Løverne' må nok ærgre sig gevaldigt over, at det ikke blev til mere end det ene point.
De tyrkiske gæster fik nemlig serveret begge mål på et sølvfad efter to graverende fejl i FCK-forsvaret, hvor særligt Gabriel Pereira spillede en uheldig hovedrolle.
Og det er selvsagt ikke godt nok, fortæller Magnus Mattsson til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
– Vi forsøger så vidt muligt at undgå individuelle fejl, og det er også okay, at det sker en gang imellem, men to gange er for meget.
Målet til 1-2 kom blot få sekunder efter indhopperen Amin Chiakha havde sendt Parken i ekstase med sin udligning.
Og det var noget af en mavepuster, fortæller Mattsson.
– Man bliver pisseirriteret, og man får en kold spand vand i hovedet. Jeg synes, vi havde momentum med Amins mål, og jeg tænkte, at vi kunne bygge videre på det. Så det er ufedt.
Ja, generelt var det ikke en præstation til topkarakterer fra københavnerne.
– Det er sindssygt frustrerende. Det var ikke en særlig god kamp. Lige nu er vi allesammen super skuffede over, at vi ikke får mere ud af det. Vi er for sløset, og det går for langsomt.
– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok på bolden, og vi laver for mange individuelle fejl. Det er en skuffende følelse, jeg står tilbage med, afslutter Magnus Mattsson.
Efter kampen har FC København sølle to point på kontoen i Conference League.
Det bringer dem aktuelt på en 29. plads, og den danske storklub er altså i skrivende stund uden billet til det videre turneringsspil.
De har dog stadig tre kampe til at rette op på slingrekursen – mod henholdsvis Dinamo Minsk, Hearts og Rapid Wien.
LIVE
VM-LIVE: Landstræner melder sin afgang
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Portugal – DR Congo
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Irak – Norge
Deadline overskredet: FC København melder ud
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS