PARKEN (Tipsbladet): Det endte med at være en særdeles hæsblæsende affære i Parken torsdag aften, da Basaksehir gæstede FC København i Conference League.
2-2 viste måltavlen, da dommer Joey Kooij fløjtede af, men 'Løverne' må nok ærgre sig gevaldigt over, at det ikke blev til mere end det ene point.
De tyrkiske gæster fik nemlig serveret begge mål på et sølvfad efter to graverende fejl i FCK-forsvaret, hvor særligt Gabriel Pereira spillede en uheldig hovedrolle.
Og det er selvsagt ikke godt nok, fortæller Magnus Mattsson til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
– Vi forsøger så vidt muligt at undgå individuelle fejl, og det er også okay, at det sker en gang imellem, men to gange er for meget.
Målet til 1-2 kom blot få sekunder efter indhopperen Amin Chiakha havde sendt Parken i ekstase med sin udligning.
Og det var noget af en mavepuster, fortæller Mattsson.
– Man bliver pisseirriteret, og man får en kold spand vand i hovedet. Jeg synes, vi havde momentum med Amins mål, og jeg tænkte, at vi kunne bygge videre på det. Så det er ufedt.
Ja, generelt var det ikke en præstation til topkarakterer fra københavnerne.
– Det er sindssygt frustrerende. Det var ikke en særlig god kamp. Lige nu er vi allesammen super skuffede over, at vi ikke får mere ud af det. Vi er for sløset, og det går for langsomt.
– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok på bolden, og vi laver for mange individuelle fejl. Det er en skuffende følelse, jeg står tilbage med, afslutter Magnus Mattsson.
Efter kampen har FC København sølle to point på kontoen i Conference League.
Det bringer dem aktuelt på en 29. plads, og den danske storklub er altså i skrivende stund uden billet til det videre turneringsspil.
De har dog stadig tre kampe til at rette op på slingrekursen – mod henholdsvis Dinamo Minsk, Hearts og Rapid Wien.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Tunesien – Holland
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER