Fatale FCK-brølere: “Man bliver pisseirriteret”

FC København lavede to målgivende fejl i kampen mod Basaksheir. Og det var som en stor spand koldt vand i hovedet, fortæller Magnus Matsson efter kampen.



PARKEN (Tipsbladet): Det endte med at være en særdeles hæsblæsende affære i Parken torsdag aften, da Basaksehir gæstede FC København i Conference League. 

2-2 viste måltavlen, da dommer Joey Kooij fløjtede af, men 'Løverne' må nok ærgre sig gevaldigt over, at det ikke blev til mere end det ene point. 

De tyrkiske gæster fik nemlig serveret begge mål på et sølvfad efter to graverende fejl i FCK-forsvaret, hvor særligt Gabriel Pereira spillede en uheldig hovedrolle. 

Og det er selvsagt ikke godt nok, fortæller Magnus Mattsson til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen. 

– Vi forsøger så vidt muligt at undgå individuelle fejl, og det er også okay, at det sker en gang imellem, men to gange er for meget. 

Målet til 1-2 kom blot få sekunder efter indhopperen Amin Chiakha havde sendt Parken i ekstase med sin udligning. 

Og det var noget af en mavepuster, fortæller Mattsson.

– Man bliver pisseirriteret, og man får en kold spand vand i hovedet. Jeg synes, vi havde momentum med Amins mål, og jeg tænkte, at vi kunne bygge videre på det. Så det er ufedt. 

Ja, generelt var det ikke en præstation til topkarakterer fra københavnerne. 

– Det er sindssygt frustrerende. Det var ikke en særlig god kamp. Lige nu er vi allesammen super skuffede over, at vi ikke får mere ud af det. Vi er for sløset, og det går for langsomt. 

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok på bolden, og vi laver for mange individuelle fejl. Det er en skuffende følelse, jeg står tilbage med, afslutter Magnus Mattsson. 

Efter kampen har FC København sølle to point på kontoen i Conference League. 

Det bringer dem aktuelt på en 29. plads, og den danske storklub er altså i skrivende stund uden billet til det videre turneringsspil. 

De har dog stadig tre kampe til at rette op på slingrekursen – mod henholdsvis Dinamo Minsk, Hearts og Rapid Wien.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Lufter vild Ronaldo-teori



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

FC Barcelona køber VM-angriber

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åbner op for sommertransfer

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Tjekkiet – Mexico

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’