Fatale FCK-brølere: “Man bliver pisseirriteret”

FC København lavede to målgivende fejl i kampen mod Basaksheir. Og det var som en stor spand koldt vand i hovedet, fortæller Magnus Matsson efter kampen.



PARKEN (Tipsbladet): Det endte med at være en særdeles hæsblæsende affære i Parken torsdag aften, da Basaksehir gæstede FC København i Conference League. 

2-2 viste måltavlen, da dommer Joey Kooij fløjtede af, men 'Løverne' må nok ærgre sig gevaldigt over, at det ikke blev til mere end det ene point. 

De tyrkiske gæster fik nemlig serveret begge mål på et sølvfad efter to graverende fejl i FCK-forsvaret, hvor særligt Gabriel Pereira spillede en uheldig hovedrolle. 

Og det er selvsagt ikke godt nok, fortæller Magnus Mattsson til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen. 

– Vi forsøger så vidt muligt at undgå individuelle fejl, og det er også okay, at det sker en gang imellem, men to gange er for meget. 

Målet til 1-2 kom blot få sekunder efter indhopperen Amin Chiakha havde sendt Parken i ekstase med sin udligning. 

Og det var noget af en mavepuster, fortæller Mattsson.

– Man bliver pisseirriteret, og man får en kold spand vand i hovedet. Jeg synes, vi havde momentum med Amins mål, og jeg tænkte, at vi kunne bygge videre på det. Så det er ufedt. 

Ja, generelt var det ikke en præstation til topkarakterer fra københavnerne. 

– Det er sindssygt frustrerende. Det var ikke en særlig god kamp. Lige nu er vi allesammen super skuffede over, at vi ikke får mere ud af det. Vi er for sløset, og det går for langsomt. 

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok på bolden, og vi laver for mange individuelle fejl. Det er en skuffende følelse, jeg står tilbage med, afslutter Magnus Mattsson. 

Efter kampen har FC København sølle to point på kontoen i Conference League. 

Det bringer dem aktuelt på en 29. plads, og den danske storklub er altså i skrivende stund uden billet til det videre turneringsspil. 

De har dog stadig tre kampe til at rette op på slingrekursen – mod henholdsvis Dinamo Minsk, Hearts og Rapid Wien.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Her kan man se La Liga fremover

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

Premier League-klub giver cheftræneren sparket