Fatale FCK-brølere: “Man bliver pisseirriteret”

FC København lavede to målgivende fejl i kampen mod Basaksheir. Og det var som en stor spand koldt vand i hovedet, fortæller Magnus Matsson efter kampen.



PARKEN (Tipsbladet): Det endte med at være en særdeles hæsblæsende affære i Parken torsdag aften, da Basaksehir gæstede FC København i Conference League. 

2-2 viste måltavlen, da dommer Joey Kooij fløjtede af, men 'Løverne' må nok ærgre sig gevaldigt over, at det ikke blev til mere end det ene point. 

De tyrkiske gæster fik nemlig serveret begge mål på et sølvfad efter to graverende fejl i FCK-forsvaret, hvor særligt Gabriel Pereira spillede en uheldig hovedrolle. 

Og det er selvsagt ikke godt nok, fortæller Magnus Mattsson til Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen. 

– Vi forsøger så vidt muligt at undgå individuelle fejl, og det er også okay, at det sker en gang imellem, men to gange er for meget. 

Målet til 1-2 kom blot få sekunder efter indhopperen Amin Chiakha havde sendt Parken i ekstase med sin udligning. 

Og det var noget af en mavepuster, fortæller Mattsson.

– Man bliver pisseirriteret, og man får en kold spand vand i hovedet. Jeg synes, vi havde momentum med Amins mål, og jeg tænkte, at vi kunne bygge videre på det. Så det er ufedt. 

Ja, generelt var det ikke en præstation til topkarakterer fra københavnerne. 

– Det er sindssygt frustrerende. Det var ikke en særlig god kamp. Lige nu er vi allesammen super skuffede over, at vi ikke får mere ud af det. Vi er for sløset, og det går for langsomt. 

– Jeg synes ikke, vi er dygtige nok på bolden, og vi laver for mange individuelle fejl. Det er en skuffende følelse, jeg står tilbage med, afslutter Magnus Mattsson. 

Efter kampen har FC København sølle to point på kontoen i Conference League. 

Det bringer dem aktuelt på en 29. plads, og den danske storklub er altså i skrivende stund uden billet til det videre turneringsspil. 

De har dog stadig tre kampe til at rette op på slingrekursen – mod henholdsvis Dinamo Minsk, Hearts og Rapid Wien.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Køb, køb, køb!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard