FC Basel svinger kniven: Brøndby får stor fordel

FC Basel er uden deres store forsvarsprofil, da holdets cheftræner har valgt at lade ham blive hjemme, da han ikke kunne overholde klubbens regler.



"Skandale i Basel"

Sådan lyder overskriften på det schweiziske medie Blick, der skriver, at FC Basels cheftræner Alex Frei har taget drastiske midler i brug inden aftenens Conference League-opgør mod Brøndby IF.

Da klubben drog mod Danmark onsdag, så valgte han at lade holdets store forsvarsprofil Andy Pelmard blive hjemme i Basel.

Franskmanden er ikke skadet, men han er udeladt på grund af disciplinære årsager, da han kom for sent til holdets afgang mod Danmark. Derfor svang holdets cheftræner kniven for at statuere et eksempel.

– Spillerne skal holde sig til reglerne, sagde Alex Frei i kølvandet på sin beslutningen om at lade stopperen blive hjemme ifølge Blick.

Det er en klar fordel for Brøndby IF, da Andy Pelmard normalt er fast mand i startopstillingen. Han har spillet fuld tid i sæsonens første to kampe, og i sidste sæson nåede han knap 3000 minutter for klubben i alle turneringer.

Han startede og spillede fuld tid i 33 ud af 33 kampe i ligaregi, og var kun fraværende på grund af en karantænedag og sygdom. Ingen anden spiller i FC Basel spillede flere minutter end ham i sidste sæson.

Nu kan han så få lov til at se kampen hjemme fra Basel, og så får han lov til at møde op til klubbens træning fredag igen. Pelmard kan både gøre sig i det centrale forsvar, på venstre back, og han beskrives af mediet som yderst værdifuld.

FC Basel har tilgengæld deres nye stjerneangriber Andi Zeriqi med til Danmark, som de hentede på en lejeaftale tirsdag. Han kan allerede komme i spil mod Brøndby senere torsdag.

Klubbernes første møde i Conference League fløjtes igang klokken 20.30 på Brøndby Stadion.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

Supercomputer: Her er VM-finalen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

De er enige med Mathias Jensen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Afslører: FCK ringede aldrig

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen