FC Basel svinger kniven: Brøndby får stor fordel

FC Basel er uden deres store forsvarsprofil, da holdets cheftræner har valgt at lade ham blive hjemme, da han ikke kunne overholde klubbens regler.



"Skandale i Basel"

Sådan lyder overskriften på det schweiziske medie Blick, der skriver, at FC Basels cheftræner Alex Frei har taget drastiske midler i brug inden aftenens Conference League-opgør mod Brøndby IF.

Da klubben drog mod Danmark onsdag, så valgte han at lade holdets store forsvarsprofil Andy Pelmard blive hjemme i Basel.

Franskmanden er ikke skadet, men han er udeladt på grund af disciplinære årsager, da han kom for sent til holdets afgang mod Danmark. Derfor svang holdets cheftræner kniven for at statuere et eksempel.

– Spillerne skal holde sig til reglerne, sagde Alex Frei i kølvandet på sin beslutningen om at lade stopperen blive hjemme ifølge Blick.

Det er en klar fordel for Brøndby IF, da Andy Pelmard normalt er fast mand i startopstillingen. Han har spillet fuld tid i sæsonens første to kampe, og i sidste sæson nåede han knap 3000 minutter for klubben i alle turneringer.

Han startede og spillede fuld tid i 33 ud af 33 kampe i ligaregi, og var kun fraværende på grund af en karantænedag og sygdom. Ingen anden spiller i FC Basel spillede flere minutter end ham i sidste sæson.

Nu kan han så få lov til at se kampen hjemme fra Basel, og så får han lov til at møde op til klubbens træning fredag igen. Pelmard kan både gøre sig i det centrale forsvar, på venstre back, og han beskrives af mediet som yderst værdifuld.

FC Basel har tilgengæld deres nye stjerneangriber Andi Zeriqi med til Danmark, som de hentede på en lejeaftale tirsdag. Han kan allerede komme i spil mod Brøndby senere torsdag.

Klubbernes første møde i Conference League fløjtes igang klokken 20.30 på Brøndby Stadion.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar