FC Basel svinger kniven: Brøndby får stor fordel

FC Basel er uden deres store forsvarsprofil, da holdets cheftræner har valgt at lade ham blive hjemme, da han ikke kunne overholde klubbens regler.



"Skandale i Basel"

Sådan lyder overskriften på det schweiziske medie Blick, der skriver, at FC Basels cheftræner Alex Frei har taget drastiske midler i brug inden aftenens Conference League-opgør mod Brøndby IF.

Da klubben drog mod Danmark onsdag, så valgte han at lade holdets store forsvarsprofil Andy Pelmard blive hjemme i Basel.

Franskmanden er ikke skadet, men han er udeladt på grund af disciplinære årsager, da han kom for sent til holdets afgang mod Danmark. Derfor svang holdets cheftræner kniven for at statuere et eksempel.

– Spillerne skal holde sig til reglerne, sagde Alex Frei i kølvandet på sin beslutningen om at lade stopperen blive hjemme ifølge Blick.

Det er en klar fordel for Brøndby IF, da Andy Pelmard normalt er fast mand i startopstillingen. Han har spillet fuld tid i sæsonens første to kampe, og i sidste sæson nåede han knap 3000 minutter for klubben i alle turneringer.

Han startede og spillede fuld tid i 33 ud af 33 kampe i ligaregi, og var kun fraværende på grund af en karantænedag og sygdom. Ingen anden spiller i FC Basel spillede flere minutter end ham i sidste sæson.

Nu kan han så få lov til at se kampen hjemme fra Basel, og så får han lov til at møde op til klubbens træning fredag igen. Pelmard kan både gøre sig i det centrale forsvar, på venstre back, og han beskrives af mediet som yderst værdifuld.

FC Basel har tilgengæld deres nye stjerneangriber Andi Zeriqi med til Danmark, som de hentede på en lejeaftale tirsdag. Han kan allerede komme i spil mod Brøndby senere torsdag.

Klubbernes første møde i Conference League fløjtes igang klokken 20.30 på Brøndby Stadion.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Forlader AGF – her er hans nye klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

PSG genvinder Champions League

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Kan sikre millioner til AGF

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal