FC Basel svinger kniven: Brøndby får stor fordel

FC Basel er uden deres store forsvarsprofil, da holdets cheftræner har valgt at lade ham blive hjemme, da han ikke kunne overholde klubbens regler.



"Skandale i Basel"

Sådan lyder overskriften på det schweiziske medie Blick, der skriver, at FC Basels cheftræner Alex Frei har taget drastiske midler i brug inden aftenens Conference League-opgør mod Brøndby IF.

Da klubben drog mod Danmark onsdag, så valgte han at lade holdets store forsvarsprofil Andy Pelmard blive hjemme i Basel.

Franskmanden er ikke skadet, men han er udeladt på grund af disciplinære årsager, da han kom for sent til holdets afgang mod Danmark. Derfor svang holdets cheftræner kniven for at statuere et eksempel.

– Spillerne skal holde sig til reglerne, sagde Alex Frei i kølvandet på sin beslutningen om at lade stopperen blive hjemme ifølge Blick.

Det er en klar fordel for Brøndby IF, da Andy Pelmard normalt er fast mand i startopstillingen. Han har spillet fuld tid i sæsonens første to kampe, og i sidste sæson nåede han knap 3000 minutter for klubben i alle turneringer.

Han startede og spillede fuld tid i 33 ud af 33 kampe i ligaregi, og var kun fraværende på grund af en karantænedag og sygdom. Ingen anden spiller i FC Basel spillede flere minutter end ham i sidste sæson.

Nu kan han så få lov til at se kampen hjemme fra Basel, og så får han lov til at møde op til klubbens træning fredag igen. Pelmard kan både gøre sig i det centrale forsvar, på venstre back, og han beskrives af mediet som yderst værdifuld.

FC Basel har tilgengæld deres nye stjerneangriber Andi Zeriqi med til Danmark, som de hentede på en lejeaftale tirsdag. Han kan allerede komme i spil mod Brøndby senere torsdag.

Klubbernes første møde i Conference League fløjtes igang klokken 20.30 på Brøndby Stadion.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Elias Jelert færdig

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Overraskende melding om Oliver Christensen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Alexander Drexel

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo