FC København møder hold i kæmpe krise

FC København skal torsdag i ilden mod Istanbul Basaksehir. Den tyrkiske modstander er dog inde i en katastrofal periode.



TIPSBLADET (Frederiksberg): FC København jagter torsdag deres første sejr i Conference League, når Istanbul Basaksehir kommer på besøg.

Det bliver med mulighed for revanche for tyrkerne, der for fire år siden blev ekspederet ud af Europa League-kvalifikationen med et samlet 1-3-nederlag af FC København.

De seneste resultater hos Istanbul Basaksehir vidner dog ikke om et hold i hverken fremgang eller form.

Snarere tværtimod ligner tyrkerne et hold i kæmpe krise.

Istanbul Basaksehir har ikke vundet en fodboldkamp i snart halvanden måned. I den periode er det blevet til to uafgjorte og fire nederlag.

Det har haft konsekvenser for placeringen i ligaen, hvor man er en del af midterfeltet. I Conference League er man endnu uden sejre og har en negativ målscorer på fem og en placering som fjerdesidst.

Men i fodbold kan alt som bekendt ske, og derfor har FC København også stor repsekt for morgendagens modstander.

– Det er vigtigt for os at gøre en god figur, men allervigtigst at få point med derfra. Forhåbentlig kan vi vinde, og det går vi også efter. Vi skal bruge et mål for at få tre point, siger Magnus Mattsson til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning og tilføjer:

– Derfor er det vigtigt at være kyniske, men det bliver også vigtigt at være gode på bolden, så vi kommer frem til chancerne. Hvis vi ikke er det, kommer der ikke mange chancer, så det handler også om at komme i de rigtige situationer. Og derfra må vi stole på, at vi har kvaliteten.

Som nævnt har FC København gjort det onde ved Istanbul Basaksehir før og generelt har morgendagens hjemmehold overhånden mod tyrkiske modstandere.

– Vi har mødt Sivasspor, Trabzonspor og Galatasaray i min tid, så vi har lidt kendskab til de tyrkiske hold. De har nogle individualister, men de knækker også ofte efter en time, hvor de bliver lidt længere i holdet og ikke står så godt på banen. Den erfaring skal vi selvfølgelig tage med, siger Lukas Lerager.

FC København har fået et enkelt point i Conference Leagues ligaspil, hvorfor en sejr vil lune gevaldigt torsdag aften.





‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘FC København er Danmarks gigant’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Osula får stor rolle i Newcastle

Her kan du se de danske hold i Europa

Viborg FF – OB

Brøndby-flop: De henter Carl Björk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

AGF – Brøndby IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Sønderjyske – FC Midtjylland