TIPSBLADET (Frederiksberg): FC København jagter torsdag deres første sejr i Conference League, når Istanbul Basaksehir kommer på besøg.
Det bliver med mulighed for revanche for tyrkerne, der for fire år siden blev ekspederet ud af Europa League-kvalifikationen med et samlet 1-3-nederlag af FC København.
De seneste resultater hos Istanbul Basaksehir vidner dog ikke om et hold i hverken fremgang eller form.
Snarere tværtimod ligner tyrkerne et hold i kæmpe krise.
Istanbul Basaksehir har ikke vundet en fodboldkamp i snart halvanden måned. I den periode er det blevet til to uafgjorte og fire nederlag.
Det har haft konsekvenser for placeringen i ligaen, hvor man er en del af midterfeltet. I Conference League er man endnu uden sejre og har en negativ målscorer på fem og en placering som fjerdesidst.
Men i fodbold kan alt som bekendt ske, og derfor har FC København også stor repsekt for morgendagens modstander.
– Det er vigtigt for os at gøre en god figur, men allervigtigst at få point med derfra. Forhåbentlig kan vi vinde, og det går vi også efter. Vi skal bruge et mål for at få tre point, siger Magnus Mattsson til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning og tilføjer:
– Derfor er det vigtigt at være kyniske, men det bliver også vigtigt at være gode på bolden, så vi kommer frem til chancerne. Hvis vi ikke er det, kommer der ikke mange chancer, så det handler også om at komme i de rigtige situationer. Og derfra må vi stole på, at vi har kvaliteten.
Som nævnt har FC København gjort det onde ved Istanbul Basaksehir før og generelt har morgendagens hjemmehold overhånden mod tyrkiske modstandere.
– Vi har mødt Sivasspor, Trabzonspor og Galatasaray i min tid, så vi har lidt kendskab til de tyrkiske hold. De har nogle individualister, men de knækker også ofte efter en time, hvor de bliver lidt længere i holdet og ikke står så godt på banen. Den erfaring skal vi selvfølgelig tage med, siger Lukas Lerager.
FC København har fået et enkelt point i Conference Leagues ligaspil, hvorfor en sejr vil lune gevaldigt torsdag aften.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER