FC København møder hold i kæmpe krise

FC København skal torsdag i ilden mod Istanbul Basaksehir. Den tyrkiske modstander er dog inde i en katastrofal periode.



TIPSBLADET (Frederiksberg): FC København jagter torsdag deres første sejr i Conference League, når Istanbul Basaksehir kommer på besøg.

Det bliver med mulighed for revanche for tyrkerne, der for fire år siden blev ekspederet ud af Europa League-kvalifikationen med et samlet 1-3-nederlag af FC København.

De seneste resultater hos Istanbul Basaksehir vidner dog ikke om et hold i hverken fremgang eller form.

Snarere tværtimod ligner tyrkerne et hold i kæmpe krise.

Istanbul Basaksehir har ikke vundet en fodboldkamp i snart halvanden måned. I den periode er det blevet til to uafgjorte og fire nederlag.

Det har haft konsekvenser for placeringen i ligaen, hvor man er en del af midterfeltet. I Conference League er man endnu uden sejre og har en negativ målscorer på fem og en placering som fjerdesidst.

Men i fodbold kan alt som bekendt ske, og derfor har FC København også stor repsekt for morgendagens modstander.

– Det er vigtigt for os at gøre en god figur, men allervigtigst at få point med derfra. Forhåbentlig kan vi vinde, og det går vi også efter. Vi skal bruge et mål for at få tre point, siger Magnus Mattsson til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning og tilføjer:

– Derfor er det vigtigt at være kyniske, men det bliver også vigtigt at være gode på bolden, så vi kommer frem til chancerne. Hvis vi ikke er det, kommer der ikke mange chancer, så det handler også om at komme i de rigtige situationer. Og derfra må vi stole på, at vi har kvaliteten.

Som nævnt har FC København gjort det onde ved Istanbul Basaksehir før og generelt har morgendagens hjemmehold overhånden mod tyrkiske modstandere.

– Vi har mødt Sivasspor, Trabzonspor og Galatasaray i min tid, så vi har lidt kendskab til de tyrkiske hold. De har nogle individualister, men de knækker også ofte efter en time, hvor de bliver lidt længere i holdet og ikke står så godt på banen. Den erfaring skal vi selvfølgelig tage med, siger Lukas Lerager.

FC København har fået et enkelt point i Conference Leagues ligaspil, hvorfor en sejr vil lune gevaldigt torsdag aften.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Færdig som cheftræner i Real Madrid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF kan ende med millionregning, men…

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub