TIPSBLADET (Frederiksberg): FC København jagter torsdag deres første sejr i Conference League, når Istanbul Basaksehir kommer på besøg.
Det bliver med mulighed for revanche for tyrkerne, der for fire år siden blev ekspederet ud af Europa League-kvalifikationen med et samlet 1-3-nederlag af FC København.
De seneste resultater hos Istanbul Basaksehir vidner dog ikke om et hold i hverken fremgang eller form.
Snarere tværtimod ligner tyrkerne et hold i kæmpe krise.
Istanbul Basaksehir har ikke vundet en fodboldkamp i snart halvanden måned. I den periode er det blevet til to uafgjorte og fire nederlag.
Det har haft konsekvenser for placeringen i ligaen, hvor man er en del af midterfeltet. I Conference League er man endnu uden sejre og har en negativ målscorer på fem og en placering som fjerdesidst.
Men i fodbold kan alt som bekendt ske, og derfor har FC København også stor repsekt for morgendagens modstander.
– Det er vigtigt for os at gøre en god figur, men allervigtigst at få point med derfra. Forhåbentlig kan vi vinde, og det går vi også efter. Vi skal bruge et mål for at få tre point, siger Magnus Mattsson til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning og tilføjer:
– Derfor er det vigtigt at være kyniske, men det bliver også vigtigt at være gode på bolden, så vi kommer frem til chancerne. Hvis vi ikke er det, kommer der ikke mange chancer, så det handler også om at komme i de rigtige situationer. Og derfra må vi stole på, at vi har kvaliteten.
Som nævnt har FC København gjort det onde ved Istanbul Basaksehir før og generelt har morgendagens hjemmehold overhånden mod tyrkiske modstandere.
– Vi har mødt Sivasspor, Trabzonspor og Galatasaray i min tid, så vi har lidt kendskab til de tyrkiske hold. De har nogle individualister, men de knækker også ofte efter en time, hvor de bliver lidt længere i holdet og ikke står så godt på banen. Den erfaring skal vi selvfølgelig tage med, siger Lukas Lerager.
FC København har fået et enkelt point i Conference Leagues ligaspil, hvorfor en sejr vil lune gevaldigt torsdag aften.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT