TIPSBLADET (Frederiksberg): FC København jagter torsdag deres første sejr i Conference League, når Istanbul Basaksehir kommer på besøg.
Det bliver med mulighed for revanche for tyrkerne, der for fire år siden blev ekspederet ud af Europa League-kvalifikationen med et samlet 1-3-nederlag af FC København.
De seneste resultater hos Istanbul Basaksehir vidner dog ikke om et hold i hverken fremgang eller form.
Snarere tværtimod ligner tyrkerne et hold i kæmpe krise.
Istanbul Basaksehir har ikke vundet en fodboldkamp i snart halvanden måned. I den periode er det blevet til to uafgjorte og fire nederlag.
Det har haft konsekvenser for placeringen i ligaen, hvor man er en del af midterfeltet. I Conference League er man endnu uden sejre og har en negativ målscorer på fem og en placering som fjerdesidst.
Men i fodbold kan alt som bekendt ske, og derfor har FC København også stor repsekt for morgendagens modstander.
– Det er vigtigt for os at gøre en god figur, men allervigtigst at få point med derfra. Forhåbentlig kan vi vinde, og det går vi også efter. Vi skal bruge et mål for at få tre point, siger Magnus Mattsson til Tipsbladet og den fremmødte presse inden onsdagens træning og tilføjer:
– Derfor er det vigtigt at være kyniske, men det bliver også vigtigt at være gode på bolden, så vi kommer frem til chancerne. Hvis vi ikke er det, kommer der ikke mange chancer, så det handler også om at komme i de rigtige situationer. Og derfra må vi stole på, at vi har kvaliteten.
Som nævnt har FC København gjort det onde ved Istanbul Basaksehir før og generelt har morgendagens hjemmehold overhånden mod tyrkiske modstandere.
– Vi har mødt Sivasspor, Trabzonspor og Galatasaray i min tid, så vi har lidt kendskab til de tyrkiske hold. De har nogle individualister, men de knækker også ofte efter en time, hvor de bliver lidt længere i holdet og ikke står så godt på banen. Den erfaring skal vi selvfølgelig tage med, siger Lukas Lerager.
FC København har fået et enkelt point i Conference Leagues ligaspil, hvorfor en sejr vil lune gevaldigt torsdag aften.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Klar transferbesked til Christian Eriksen