FC København var flere niveauer bedre end sin modstander, da klubben torsdag trådte ind i kvalifikationen til Conference League, men den endelige afgørelse faldt først efter mere end en time.
I ydmyge rammer på hjemmebane kæmpede den lille klub FCB Magpies fra Gibraltar bravt, men måtte give fortabt i anden halvleg, hvor FCK for alvor fik hul igennem og vandt 3-0.
Dermed skal FCK falde fuldstændig fra hinanden i returkampen i København i næste uge for at misse avancementet til kvalifikationsturneringens tredje runde.
Vinder FCK samlet, skal klubben møde enten FC Banik Ostrava fra Tjekkiet eller FC Urartu fra Armenien.
Trods besværlighederne var der altså ikke tvivl om, hvem der var bedst i brandvarme Gibraltar, hvor temperaturen nåede op over 30 grader.
FCK lagde fra første minut et tungt pres på hjemmeholdet, som så ud til at være tilfreds med at stå langt tilbage på banen.
Værterne kæmpede benhårdt for at holde FCK fra chancer, og det lykkedes uden de store problemer i den første halve time. FCK havde svært ved at finde løsningerne over for betondefensiven, men pludselig lå kuglen i nettet.
Magnus Mattsson sendte Mohamed Elyounoussi i dybden, og nordmanden scorede stensikkert fra den helt frie position.
Magpies var dog ikke sådan at ryste. Værterne kæmpede videre, og lige før pausen sværmede de om det danske felt. Men FCK-spillerne blokerede de mest seriøse tilnærmelser, inden en afslutning røg langt forbi mål.
Det lignede et spørgsmål om tid, før Magpies-spillerne begyndte at løbe tør for kræfter, men de holdt stand langt ind i anden halvleg, hvor kampbilledet fortsatte.
Værterne stod med 11 mand bag bolden og lod FCK om at skabe kampen, og det havde københavnerne svært ved. Først efter mere end en time kom den anden scoring i kampen.
Viktor Claesson havde placeret sig ved den ene stolpe, hvor bolden landede efter et indlæg, og så var FCK på 2-0.
3-0 blev det få minutter senere, da Victor Froholdt fikst skubbede bolden med sig med hovedet og sendte den i nettet.
/ritzau/
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
AVIS
Intet aftryk!
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Marokko er blevet fodboldens mekka
NYHEDER
De er herbstmeister
Barcelona rykker fra
Her vil Asien kopiere Europa
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer