FCK får has på genstridig modstander fra Gibraltar

Først efter mere end en time var FCK så meget foran, at FCB Magpies umuligt kunne komme tilbage.



FC København var flere niveauer bedre end sin modstander, da klubben torsdag trådte ind i kvalifikationen til Conference League, men den endelige afgørelse faldt først efter mere end en time.

I ydmyge rammer på hjemmebane kæmpede den lille klub FCB Magpies fra Gibraltar bravt, men måtte give fortabt i anden halvleg, hvor FCK for alvor fik hul igennem og vandt 3-0.

Dermed skal FCK falde fuldstændig fra hinanden i returkampen i København i næste uge for at misse avancementet til kvalifikationsturneringens tredje runde.

Vinder FCK samlet, skal klubben møde enten FC Banik Ostrava fra Tjekkiet eller FC Urartu fra Armenien.

Trods besværlighederne var der altså ikke tvivl om, hvem der var bedst i brandvarme Gibraltar, hvor temperaturen nåede op over 30 grader.

FCK lagde fra første minut et tungt pres på hjemmeholdet, som så ud til at være tilfreds med at stå langt tilbage på banen.

Værterne kæmpede benhårdt for at holde FCK fra chancer, og det lykkedes uden de store problemer i den første halve time. FCK havde svært ved at finde løsningerne over for betondefensiven, men pludselig lå kuglen i nettet.

Magnus Mattsson sendte Mohamed Elyounoussi i dybden, og nordmanden scorede stensikkert fra den helt frie position.

Magpies var dog ikke sådan at ryste. Værterne kæmpede videre, og lige før pausen sværmede de om det danske felt. Men FCK-spillerne blokerede de mest seriøse tilnærmelser, inden en afslutning røg langt forbi mål.

Det lignede et spørgsmål om tid, før Magpies-spillerne begyndte at løbe tør for kræfter, men de holdt stand langt ind i anden halvleg, hvor kampbilledet fortsatte.

Værterne stod med 11 mand bag bolden og lod FCK om at skabe kampen, og det havde københavnerne svært ved. Først efter mere end en time kom den anden scoring i kampen.

Viktor Claesson havde placeret sig ved den ene stolpe, hvor bolden landede efter et indlæg, og så var FCK på 2-0.

3-0 blev det få minutter senere, da Victor Froholdt fikst skubbede bolden med sig med hovedet og sendte den i nettet.

/ritzau/



Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Er dette Oliver Christensens næste klub?

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

– Han er fuldstændig vanvittig

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Mohamed Salah har sagt undskyld

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Salah har undskyldt

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vild Diant Ramaj-historie

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Brøndby takker nej til to spillere

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Her er AGF’s transferplaner

– Når jeg var alene, græd jeg

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes