FCK får has på genstridig modstander fra Gibraltar

Først efter mere end en time var FCK så meget foran, at FCB Magpies umuligt kunne komme tilbage.



FC København var flere niveauer bedre end sin modstander, da klubben torsdag trådte ind i kvalifikationen til Conference League, men den endelige afgørelse faldt først efter mere end en time.

I ydmyge rammer på hjemmebane kæmpede den lille klub FCB Magpies fra Gibraltar bravt, men måtte give fortabt i anden halvleg, hvor FCK for alvor fik hul igennem og vandt 3-0.

Dermed skal FCK falde fuldstændig fra hinanden i returkampen i København i næste uge for at misse avancementet til kvalifikationsturneringens tredje runde.

Vinder FCK samlet, skal klubben møde enten FC Banik Ostrava fra Tjekkiet eller FC Urartu fra Armenien.

Trods besværlighederne var der altså ikke tvivl om, hvem der var bedst i brandvarme Gibraltar, hvor temperaturen nåede op over 30 grader.

FCK lagde fra første minut et tungt pres på hjemmeholdet, som så ud til at være tilfreds med at stå langt tilbage på banen.

Værterne kæmpede benhårdt for at holde FCK fra chancer, og det lykkedes uden de store problemer i den første halve time. FCK havde svært ved at finde løsningerne over for betondefensiven, men pludselig lå kuglen i nettet.

Magnus Mattsson sendte Mohamed Elyounoussi i dybden, og nordmanden scorede stensikkert fra den helt frie position.

Magpies var dog ikke sådan at ryste. Værterne kæmpede videre, og lige før pausen sværmede de om det danske felt. Men FCK-spillerne blokerede de mest seriøse tilnærmelser, inden en afslutning røg langt forbi mål.

Det lignede et spørgsmål om tid, før Magpies-spillerne begyndte at løbe tør for kræfter, men de holdt stand langt ind i anden halvleg, hvor kampbilledet fortsatte.

Værterne stod med 11 mand bag bolden og lod FCK om at skabe kampen, og det havde københavnerne svært ved. Først efter mere end en time kom den anden scoring i kampen.

Viktor Claesson havde placeret sig ved den ene stolpe, hvor bolden landede efter et indlæg, og så var FCK på 2-0.

3-0 blev det få minutter senere, da Victor Froholdt fikst skubbede bolden med sig med hovedet og sendte den i nettet.

/ritzau/



Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

AGF nærmer sig angriber

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Bekræftet: Færdig

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Belønnes af FC København

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Stor ros til FC Midtjylland

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Vanvittig Victor Froholdt-historie

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig