Surt show: FCM smed tre føringer mod Legia

FC Midtjylland spillede 3-3 mod Legia Warszawa efter at have været foran tre gange i kampen.



I kampen om at komme med i Conference League-gruppespillet spillede FC Midtjylland og polske Legia Warszawa torsdag 3-3 i den første duel, der var en underholdende og intens affære i Herning.

FCM bragte sig foran hele tre gange i kampen, men alle gange fik de polske gæster kæmpet sig tilbage, og dermed endte opgøret 3-3.

For anden uge i træk var den unge angrebskomet Franculino i hopla og scorede denne gang to mål, men det var altså ikke nok til at hente en sejr.

FC Midtjylland skal forsøge at spille sig videre i et helt åbent returopgør, der spilles i Polen om en uge.

Fra kampens start forsøgte Legia at tage teten, men FCM’s aggressive pres stressede de polske gæster, der lavede flere fejl i opspillet.

En af disse opspilsfejl gav et FCM-hjørnespark efter 16 minutter, hvor forsvarsklippen Juninho flot steg til vejrs og headede FCM foran 1-0.

Efter målet formåede Legia at sætte sig på spillet og presse værterne langt tilbage på egen banehalvdel, og det gav pote efter 26 minutter, da angriberen Marc Gual efter lidt tilfældigheder i midtjydernes målfelt pandede bolden ind til 1-1.

Første halvleg var en begivenhedsrig en af slagsen, og otte minutter efter udligningen kunne Franculino sparke en nedfaldsbold i feltet ind til en midtjysk pauseføring på 2-1.

Efter pausen fortsatte det åbne kampbillede, hvor spillet bølgede frem og tilbage, og begge mandskaber forsøgte at jagte den næste scoring.

Den lykkedes de polske gæster med at få, da midtbanespilleren Bartosz Slisz efter 64 minutter flot headede et frisparksindlæg i mål til 2-2.

FC Midtjylland var dog ikke færdige med at score mål, og efter 71 minutter bragte Franculino endnu en gang værterne foran, da han prikkede en returbold i nettet tæt under mål.

I slutningen af kampen forsøgte Legia Warszawa at presse på, og fire minutter før tid udlignede gæsterne for tredje gang i kampen på et mål af den indskiftede angriber Blaz Kramer, og målfesten endte dermed 3-3.

/ritzau/





Dommerekspert: Det giver ingen mening

Køber sig ind i dansk klub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Lothar Matthaüs storroser dansker

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

– Det er fuldkommen meningsløst

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

– De skal skille sig af med ham!

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Tænker ikke på Danmarks landshold

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Thomas Frank afviser at tale om det

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bayern München sejrer over Sporting CP

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer