Surt show: FCM smed tre føringer mod Legia

FC Midtjylland spillede 3-3 mod Legia Warszawa efter at have været foran tre gange i kampen.



I kampen om at komme med i Conference League-gruppespillet spillede FC Midtjylland og polske Legia Warszawa torsdag 3-3 i den første duel, der var en underholdende og intens affære i Herning.

FCM bragte sig foran hele tre gange i kampen, men alle gange fik de polske gæster kæmpet sig tilbage, og dermed endte opgøret 3-3.

For anden uge i træk var den unge angrebskomet Franculino i hopla og scorede denne gang to mål, men det var altså ikke nok til at hente en sejr.

FC Midtjylland skal forsøge at spille sig videre i et helt åbent returopgør, der spilles i Polen om en uge.

Fra kampens start forsøgte Legia at tage teten, men FCM’s aggressive pres stressede de polske gæster, der lavede flere fejl i opspillet.

En af disse opspilsfejl gav et FCM-hjørnespark efter 16 minutter, hvor forsvarsklippen Juninho flot steg til vejrs og headede FCM foran 1-0.

Efter målet formåede Legia at sætte sig på spillet og presse værterne langt tilbage på egen banehalvdel, og det gav pote efter 26 minutter, da angriberen Marc Gual efter lidt tilfældigheder i midtjydernes målfelt pandede bolden ind til 1-1.

Første halvleg var en begivenhedsrig en af slagsen, og otte minutter efter udligningen kunne Franculino sparke en nedfaldsbold i feltet ind til en midtjysk pauseføring på 2-1.

Efter pausen fortsatte det åbne kampbillede, hvor spillet bølgede frem og tilbage, og begge mandskaber forsøgte at jagte den næste scoring.

Den lykkedes de polske gæster med at få, da midtbanespilleren Bartosz Slisz efter 64 minutter flot headede et frisparksindlæg i mål til 2-2.

FC Midtjylland var dog ikke færdige med at score mål, og efter 71 minutter bragte Franculino endnu en gang værterne foran, da han prikkede en returbold i nettet tæt under mål.

I slutningen af kampen forsøgte Legia Warszawa at presse på, og fire minutter før tid udlignede gæsterne for tredje gang i kampen på et mål af den indskiftede angriber Blaz Kramer, og målfesten endte dermed 3-3.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer

Chok – henter første VM-point nogensinde

Tyskland – Curacao

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Haiti – Skotland

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Elias Jelert færdig

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han tager hjem fra VM

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal