Surt show: FCM smed tre føringer mod Legia

FC Midtjylland spillede 3-3 mod Legia Warszawa efter at have været foran tre gange i kampen.



I kampen om at komme med i Conference League-gruppespillet spillede FC Midtjylland og polske Legia Warszawa torsdag 3-3 i den første duel, der var en underholdende og intens affære i Herning.

FCM bragte sig foran hele tre gange i kampen, men alle gange fik de polske gæster kæmpet sig tilbage, og dermed endte opgøret 3-3.

For anden uge i træk var den unge angrebskomet Franculino i hopla og scorede denne gang to mål, men det var altså ikke nok til at hente en sejr.

FC Midtjylland skal forsøge at spille sig videre i et helt åbent returopgør, der spilles i Polen om en uge.

Fra kampens start forsøgte Legia at tage teten, men FCM’s aggressive pres stressede de polske gæster, der lavede flere fejl i opspillet.

En af disse opspilsfejl gav et FCM-hjørnespark efter 16 minutter, hvor forsvarsklippen Juninho flot steg til vejrs og headede FCM foran 1-0.

Efter målet formåede Legia at sætte sig på spillet og presse værterne langt tilbage på egen banehalvdel, og det gav pote efter 26 minutter, da angriberen Marc Gual efter lidt tilfældigheder i midtjydernes målfelt pandede bolden ind til 1-1.

Første halvleg var en begivenhedsrig en af slagsen, og otte minutter efter udligningen kunne Franculino sparke en nedfaldsbold i feltet ind til en midtjysk pauseføring på 2-1.

Efter pausen fortsatte det åbne kampbillede, hvor spillet bølgede frem og tilbage, og begge mandskaber forsøgte at jagte den næste scoring.

Den lykkedes de polske gæster med at få, da midtbanespilleren Bartosz Slisz efter 64 minutter flot headede et frisparksindlæg i mål til 2-2.

FC Midtjylland var dog ikke færdige med at score mål, og efter 71 minutter bragte Franculino endnu en gang værterne foran, da han prikkede en returbold i nettet tæt under mål.

I slutningen af kampen forsøgte Legia Warszawa at presse på, og fire minutter før tid udlignede gæsterne for tredje gang i kampen på et mål af den indskiftede angriber Blaz Kramer, og målfesten endte dermed 3-3.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Frygter Christian Eriksen-problem

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Liverpool – Chelsea

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil