FCM-modstander husker tilbage: Det kommer de med

Det var særligt en herre ved navn Alexander Sørloth, som han tager frem som eksempel.



Det er ikke første gang, at Sofronis Avgousti står overfor FC Midtjylland, når hans Omonoia går på banen mod hede-mandskabet torsdag aften. Det gjorde han også tilbage i 2017, hvor han dengang stod i spidsen for Apollon Limassol.

Dengang var det ham, der blev den store med en samlet 4-3-sejr over midtjyderne, men oplevelsen dengang har givet ham en klar opfattelse af, hvad der venter ham. Det fortalte han ved pressemødet forud for kampen onsdag eftermiddag.

Her blev han spurgt ind til FCM-salget af Gustav Isaksen, men her husker han, hvordan det gik, selvom Herning-holdet måtte undvære Paul Onuachu.

– I 2017 var Midtjyllands førsteangriber ude på grund af maveinfektion, og den andenangriber, Alexander Sørloth, scorede to gange og gav en assist. Modstanderen har kvalitet, og vi skal være opmærksomme, lyder det fra Avgousti.

Han er desuden helt klar på, hvad der venter dem, når de går på banen klokken 19, og han vil ikke blive snydt af deres 1-4-nederlag til Lyngby i weekenden.

– Midtjylland er stærke i spillet med bolden og er farlige ved høje bolde. Dødbolde kan blive farlige. De er et bedre hold end Kamplala (deres egen seneste modstander red.), siger han og fortsætter:

– Vi bliver ikke narret af resultatet fra deres tidligere kamp. Vi skal arbejde på deres svagheder. Vores tilgang til hjemme- og udekampe vil være forskellig, fortæller Avgousti.

Han slår endelig fast, at de vil 'involvere tilhængerne' i kampen.

I forhold til Isaksen, der røg til Lazio, så har han selv været ude og sige, at det var heldigt, at FCM ikke smed ham helt ud af klubben, da han var lidt en rebel for år tilbage. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ståle revser Skotland

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Monsterbud på vej

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Brasiliansk VM-mavepuster

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte