FCM-modstander husker tilbage: Det kommer de med

Det var særligt en herre ved navn Alexander Sørloth, som han tager frem som eksempel.



Det er ikke første gang, at Sofronis Avgousti står overfor FC Midtjylland, når hans Omonoia går på banen mod hede-mandskabet torsdag aften. Det gjorde han også tilbage i 2017, hvor han dengang stod i spidsen for Apollon Limassol.

Dengang var det ham, der blev den store med en samlet 4-3-sejr over midtjyderne, men oplevelsen dengang har givet ham en klar opfattelse af, hvad der venter ham. Det fortalte han ved pressemødet forud for kampen onsdag eftermiddag.

Her blev han spurgt ind til FCM-salget af Gustav Isaksen, men her husker han, hvordan det gik, selvom Herning-holdet måtte undvære Paul Onuachu.

– I 2017 var Midtjyllands førsteangriber ude på grund af maveinfektion, og den andenangriber, Alexander Sørloth, scorede to gange og gav en assist. Modstanderen har kvalitet, og vi skal være opmærksomme, lyder det fra Avgousti.

Han er desuden helt klar på, hvad der venter dem, når de går på banen klokken 19, og han vil ikke blive snydt af deres 1-4-nederlag til Lyngby i weekenden.

– Midtjylland er stærke i spillet med bolden og er farlige ved høje bolde. Dødbolde kan blive farlige. De er et bedre hold end Kamplala (deres egen seneste modstander red.), siger han og fortsætter:

– Vi bliver ikke narret af resultatet fra deres tidligere kamp. Vi skal arbejde på deres svagheder. Vores tilgang til hjemme- og udekampe vil være forskellig, fortæller Avgousti.

Han slår endelig fast, at de vil 'involvere tilhængerne' i kampen.

I forhold til Isaksen, der røg til Lazio, så har han selv været ude og sige, at det var heldigt, at FCM ikke smed ham helt ud af klubben, da han var lidt en rebel for år tilbage. Læs mere om det her.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Hold da op – en vaskeægte pragtpræstation

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Fredericia er nærmest rykket ned

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Randers FC – OB

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Magiske Messi slår til igen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Iran kommer med krav før VM

Monstersalg: FC København-boss jubler