FCM-modstander husker tilbage: Det kommer de med

Det var særligt en herre ved navn Alexander Sørloth, som han tager frem som eksempel.



Det er ikke første gang, at Sofronis Avgousti står overfor FC Midtjylland, når hans Omonoia går på banen mod hede-mandskabet torsdag aften. Det gjorde han også tilbage i 2017, hvor han dengang stod i spidsen for Apollon Limassol.

Dengang var det ham, der blev den store med en samlet 4-3-sejr over midtjyderne, men oplevelsen dengang har givet ham en klar opfattelse af, hvad der venter ham. Det fortalte han ved pressemødet forud for kampen onsdag eftermiddag.

Her blev han spurgt ind til FCM-salget af Gustav Isaksen, men her husker han, hvordan det gik, selvom Herning-holdet måtte undvære Paul Onuachu.

– I 2017 var Midtjyllands førsteangriber ude på grund af maveinfektion, og den andenangriber, Alexander Sørloth, scorede to gange og gav en assist. Modstanderen har kvalitet, og vi skal være opmærksomme, lyder det fra Avgousti.

Han er desuden helt klar på, hvad der venter dem, når de går på banen klokken 19, og han vil ikke blive snydt af deres 1-4-nederlag til Lyngby i weekenden.

– Midtjylland er stærke i spillet med bolden og er farlige ved høje bolde. Dødbolde kan blive farlige. De er et bedre hold end Kamplala (deres egen seneste modstander red.), siger han og fortsætter:

– Vi bliver ikke narret af resultatet fra deres tidligere kamp. Vi skal arbejde på deres svagheder. Vores tilgang til hjemme- og udekampe vil være forskellig, fortæller Avgousti.

Han slår endelig fast, at de vil 'involvere tilhængerne' i kampen.

I forhold til Isaksen, der røg til Lazio, så har han selv været ude og sige, at det var heldigt, at FCM ikke smed ham helt ud af klubben, da han var lidt en rebel for år tilbage. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending

FCK går på rov i Viborg

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Frederiksen renser ud

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

England – Ghana

Et skridt tættere Englands største stadion

Conrad Harder får argentinsk chef

Portugal – Usbekistan

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dame N’Doye scorer nyt job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Colombia – DR Congo