FCM-modstander husker tilbage: Det kommer de med

Det var særligt en herre ved navn Alexander Sørloth, som han tager frem som eksempel.



Det er ikke første gang, at Sofronis Avgousti står overfor FC Midtjylland, når hans Omonoia går på banen mod hede-mandskabet torsdag aften. Det gjorde han også tilbage i 2017, hvor han dengang stod i spidsen for Apollon Limassol.

Dengang var det ham, der blev den store med en samlet 4-3-sejr over midtjyderne, men oplevelsen dengang har givet ham en klar opfattelse af, hvad der venter ham. Det fortalte han ved pressemødet forud for kampen onsdag eftermiddag.

Her blev han spurgt ind til FCM-salget af Gustav Isaksen, men her husker han, hvordan det gik, selvom Herning-holdet måtte undvære Paul Onuachu.

– I 2017 var Midtjyllands førsteangriber ude på grund af maveinfektion, og den andenangriber, Alexander Sørloth, scorede to gange og gav en assist. Modstanderen har kvalitet, og vi skal være opmærksomme, lyder det fra Avgousti.

Han er desuden helt klar på, hvad der venter dem, når de går på banen klokken 19, og han vil ikke blive snydt af deres 1-4-nederlag til Lyngby i weekenden.

– Midtjylland er stærke i spillet med bolden og er farlige ved høje bolde. Dødbolde kan blive farlige. De er et bedre hold end Kamplala (deres egen seneste modstander red.), siger han og fortsætter:

– Vi bliver ikke narret af resultatet fra deres tidligere kamp. Vi skal arbejde på deres svagheder. Vores tilgang til hjemme- og udekampe vil være forskellig, fortæller Avgousti.

Han slår endelig fast, at de vil 'involvere tilhængerne' i kampen.

I forhold til Isaksen, der røg til Lazio, så har han selv været ude og sige, at det var heldigt, at FCM ikke smed ham helt ud af klubben, da han var lidt en rebel for år tilbage. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Spanien – Belgien

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Schweiz

Superligaen er knækket

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub