Det er ikke første gang, at Sofronis Avgousti står overfor FC Midtjylland, når hans Omonoia går på banen mod hede-mandskabet torsdag aften. Det gjorde han også tilbage i 2017, hvor han dengang stod i spidsen for Apollon Limassol.
Dengang var det ham, der blev den store med en samlet 4-3-sejr over midtjyderne, men oplevelsen dengang har givet ham en klar opfattelse af, hvad der venter ham. Det fortalte han ved pressemødet forud for kampen onsdag eftermiddag.
Her blev han spurgt ind til FCM-salget af Gustav Isaksen, men her husker han, hvordan det gik, selvom Herning-holdet måtte undvære Paul Onuachu.
– I 2017 var Midtjyllands førsteangriber ude på grund af maveinfektion, og den andenangriber, Alexander Sørloth, scorede to gange og gav en assist. Modstanderen har kvalitet, og vi skal være opmærksomme, lyder det fra Avgousti.
Han er desuden helt klar på, hvad der venter dem, når de går på banen klokken 19, og han vil ikke blive snydt af deres 1-4-nederlag til Lyngby i weekenden.
– Midtjylland er stærke i spillet med bolden og er farlige ved høje bolde. Dødbolde kan blive farlige. De er et bedre hold end Kamplala (deres egen seneste modstander red.), siger han og fortsætter:
– Vi bliver ikke narret af resultatet fra deres tidligere kamp. Vi skal arbejde på deres svagheder. Vores tilgang til hjemme- og udekampe vil være forskellig, fortæller Avgousti.
Han slår endelig fast, at de vil 'involvere tilhængerne' i kampen.
I forhold til Isaksen, der røg til Lazio, så har han selv været ude og sige, at det var heldigt, at FCM ikke smed ham helt ud af klubben, da han var lidt en rebel for år tilbage. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
Østrig – Jordan
– Jeg får så ondt i maven over det
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale