Både FC Midtjylland og FC København skal i aktion torsdag aften i henholdsvis Europa League og Conference League, og det kan i den grad betale sig for Danmarks to Europa-ambassadører at vinde.
Også ud fra et økonomisk perspektiv.
Hvis FC Midtjylland besejrer Union Saint-Gilloise, udløser det en præmie på 3,3 millioner kroner, som er det beløb, UEFA udbetaler til det vindende hold i en kamp i Europa Leagues ligaspil. Ender aftenens opgør uafgjort, scorer både FC Midtjylland og Union Saint-Gilloise 1,1 million.
FC Midtjylland har indtil videre spillet uafgjort mod Hoffenheim og besejret Maccabi Tel Aviv, hvilket betyder, at midtjyderne har indkasseret knap 3,4 millioner siden ligafasens begyndelse.
FCK kan også tjene millioner i Spanien
Hvis FC København er i stand til at vinde den svære udekamp mod Real Betis, udløser det også en økonomisk gevinst, som i høj grad er værd at tage med i flyveren hjem til Danmark.
En FCK-sejr over Real Betis kaster tre millioner kroner af sig, mens det vil blive belønnet med en million kroner, hvis opgøret i Spanien ender med pointdeling.
En million kroner er det beløb, UEFA udbetaler ved et uafgjort resultat i Conference League, og det vil sige, at FC København i praksis måtte vinke farvel til en million, da Jagiellonia Białystok scorede dybt inde i overtiden i Parken for tre uger siden.
Der er kickoff mellem FC Midtjylland og Union Saint-Gilloise klokken 18.45, mens Real Betis og FC København krydser klinger klokken 21.00.
Begge opgør kan følges LIVE her på Tipsbladet.
LIVE
TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Rashford er tilbage for England
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
England – DR Congo
OPTAKT
Spanien – Østrig
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Belgien – Senegal
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM