– Det er amatøragtigt. Vi spillede en Conference League-playoffkamp, og så var dommerne så ringe. Det går jo ikke.
Sådan sagde FC Midtjyllands offensivprofil Aral Simsir, efter at FC Midtjylland torsdag spillede 3-3 mod Legia Warszawa i playoffduellen om at komme med i Conference League-gruppespillet.
Det var efter en situation en halv time inde i opgøret, hvor FCM-backen Paulinho fik en polsk albue i hovedet og blødende måtte lade sig udskifte.
Dommeren takserede kun hændelsen til gult kort, hvilket Aral Simsir efter kampen undrede sig meget over.
– Der var jo 100 procent rødt kort. Paulinho blødte stadig 20 minutter efter, at han kom ud, og i pausen sad han stadig og blødte inde på briksen.
– Der var endda VAR i kampen, og at de ikke gav rødt kort på den, det er amatøragtigt. Vi spillede en vigtig kvalifikationskamp, og så var dommerne så ringe. Det går jo ikke.
– Jeg forstår simpelthen ikke, hvordan de bare så bort fra den, eller at de ikke kunne se det røde kort, siger Aral Simsir.
FC Midtjyllands anfører Henrik Dalsgaard så ligeledes et klart rødt kort til Legia Warszawa-spilleren Pawel Wszolek for hændelsen, og han forsøgte i kampens hede at spørge dommeren, hvorfor polakken ikke blev udvist.
– Jeg tog fat i ham med det samme, og han forsikrede mig, at de ville tjekke den på VAR, men VAR syntes så ikke, at den var til rød, siger Henrik Dalsgaard.
Ifølge FCM-backen virkede det til, at den ukrainske dommer Mykola Balakin godt kunne se, at han havde lavet en fejl.
– Jeg snakkede med ham i pausen og fortalte ham, at den var altså ikke super god. Og der virkede han også til at vide, at den godt kunne være blevet dømt. Jeg tror godt, at han ved, at han lavede en fejl. Det kunne man se i hovedet på ham, siger FCM-anføreren.
Gennem hele kampen forsøgte Legia Warszawa at frustrere midtjyderne ved at gå hårdt til den i nærkampene og lave masser af frispark.
Det lykkedes de polske gæster med ifølge Aral Simsir, der ærgrer sig over, at FCM ikke fik udnyttet polakkernes mange gule kort.
– De var rigtig gode til at frustrere os. Men halvdelen af deres hold havde gule kort, og det skulle vi have udnyttet mere.
– De skulle have haft et rødt kort, men de kan jo være ligeglade, for de har fået et godt udgangspunkt med 3-3 på udebane. De var gode til at udnytte det, siger Aral Simsir.
Torsdag næste uge spilles der returopgør i Warszawa, hvor FC Midtjylland altså skal forsøge at indløse billet til Conference League-gruppespillet.
/ritzau/
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
FC København scorer millionbeløb
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED