– Det er amatøragtigt. Vi spillede en Conference League-playoffkamp, og så var dommerne så ringe. Det går jo ikke.
Sådan sagde FC Midtjyllands offensivprofil Aral Simsir, efter at FC Midtjylland torsdag spillede 3-3 mod Legia Warszawa i playoffduellen om at komme med i Conference League-gruppespillet.
Det var efter en situation en halv time inde i opgøret, hvor FCM-backen Paulinho fik en polsk albue i hovedet og blødende måtte lade sig udskifte.
Dommeren takserede kun hændelsen til gult kort, hvilket Aral Simsir efter kampen undrede sig meget over.
– Der var jo 100 procent rødt kort. Paulinho blødte stadig 20 minutter efter, at han kom ud, og i pausen sad han stadig og blødte inde på briksen.
– Der var endda VAR i kampen, og at de ikke gav rødt kort på den, det er amatøragtigt. Vi spillede en vigtig kvalifikationskamp, og så var dommerne så ringe. Det går jo ikke.
– Jeg forstår simpelthen ikke, hvordan de bare så bort fra den, eller at de ikke kunne se det røde kort, siger Aral Simsir.
FC Midtjyllands anfører Henrik Dalsgaard så ligeledes et klart rødt kort til Legia Warszawa-spilleren Pawel Wszolek for hændelsen, og han forsøgte i kampens hede at spørge dommeren, hvorfor polakken ikke blev udvist.
– Jeg tog fat i ham med det samme, og han forsikrede mig, at de ville tjekke den på VAR, men VAR syntes så ikke, at den var til rød, siger Henrik Dalsgaard.
Ifølge FCM-backen virkede det til, at den ukrainske dommer Mykola Balakin godt kunne se, at han havde lavet en fejl.
– Jeg snakkede med ham i pausen og fortalte ham, at den var altså ikke super god. Og der virkede han også til at vide, at den godt kunne være blevet dømt. Jeg tror godt, at han ved, at han lavede en fejl. Det kunne man se i hovedet på ham, siger FCM-anføreren.
Gennem hele kampen forsøgte Legia Warszawa at frustrere midtjyderne ved at gå hårdt til den i nærkampene og lave masser af frispark.
Det lykkedes de polske gæster med ifølge Aral Simsir, der ærgrer sig over, at FCM ikke fik udnyttet polakkernes mange gule kort.
– De var rigtig gode til at frustrere os. Men halvdelen af deres hold havde gule kort, og det skulle vi have udnyttet mere.
– De skulle have haft et rødt kort, men de kan jo være ligeglade, for de har fået et godt udgangspunkt med 3-3 på udebane. De var gode til at udnytte det, siger Aral Simsir.
Torsdag næste uge spilles der returopgør i Warszawa, hvor FC Midtjylland altså skal forsøge at indløse billet til Conference League-gruppespillet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
Manchester City – Real Madrid
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL