FCM-profil tosset over kendelse: Amatøragtigt

FCM-spillerne er ikke tilfredse med, at Legia Warszawa afsluttede opgøret fuldtalligt i 3-3-kampen torsdag.



– Det er amatøragtigt. Vi spillede en Conference League-playoffkamp, og så var dommerne så ringe. Det går jo ikke.

Sådan sagde FC Midtjyllands offensivprofil Aral Simsir, efter at FC Midtjylland torsdag spillede 3-3 mod Legia Warszawa i playoffduellen om at komme med i Conference League-gruppespillet.

Det var efter en situation en halv time inde i opgøret, hvor FCM-backen Paulinho fik en polsk albue i hovedet og blødende måtte lade sig udskifte.

Dommeren takserede kun hændelsen til gult kort, hvilket Aral Simsir efter kampen undrede sig meget over.

– Der var jo 100 procent rødt kort. Paulinho blødte stadig 20 minutter efter, at han kom ud, og i pausen sad han stadig og blødte inde på briksen.

– Der var endda VAR i kampen, og at de ikke gav rødt kort på den, det er amatøragtigt. Vi spillede en vigtig kvalifikationskamp, og så var dommerne så ringe. Det går jo ikke.

– Jeg forstår simpelthen ikke, hvordan de bare så bort fra den, eller at de ikke kunne se det røde kort, siger Aral Simsir.

FC Midtjyllands anfører Henrik Dalsgaard så ligeledes et klart rødt kort til Legia Warszawa-spilleren Pawel Wszolek for hændelsen, og han forsøgte i kampens hede at spørge dommeren, hvorfor polakken ikke blev udvist.

– Jeg tog fat i ham med det samme, og han forsikrede mig, at de ville tjekke den på VAR, men VAR syntes så ikke, at den var til rød, siger Henrik Dalsgaard.

Ifølge FCM-backen virkede det til, at den ukrainske dommer Mykola Balakin godt kunne se, at han havde lavet en fejl.

– Jeg snakkede med ham i pausen og fortalte ham, at den var altså ikke super god. Og der virkede han også til at vide, at den godt kunne være blevet dømt. Jeg tror godt, at han ved, at han lavede en fejl. Det kunne man se i hovedet på ham, siger FCM-anføreren.

Gennem hele kampen forsøgte Legia Warszawa at frustrere midtjyderne ved at gå hårdt til den i nærkampene og lave masser af frispark.

Det lykkedes de polske gæster med ifølge Aral Simsir, der ærgrer sig over, at FCM ikke fik udnyttet polakkernes mange gule kort.

– De var rigtig gode til at frustrere os. Men halvdelen af deres hold havde gule kort, og det skulle vi have udnyttet mere.

– De skulle have haft et rødt kort, men de kan jo være ligeglade, for de har fået et godt udgangspunkt med 3-3 på udebane. De var gode til at udnytte det, siger Aral Simsir.

Torsdag næste uge spilles der returopgør i Warszawa, hvor FC Midtjylland altså skal forsøge at indløse billet til Conference League-gruppespillet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Åbner for ny rolle i FC København

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Randers køber ny angriber

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klubber holder øje med AaB-profil

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Rekordtransfer?

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Mere aktivitet på vej i FC København

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Storklub jagter FCK-emne

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt