I et hæsblæsende og åbent opgør spillede FC Midtjylland torsdag 3-3 mod polske Legia Warszawa i den sidste kvalifikationsrunde til Conference League.
Det hele afgøres næste torsdag i returopgøret i en kamp, hvor seerne ifølge FCM-træner Thomas Thomasberg også kan forvente stor underholdning.
– Jeg er ikke i tvivl om, at der også bliver scoret i returopgøret med de måder, som begge hold spiller fodbold på, hvor vi kommer til at angribe hinanden igen. Så må vi se, hvem der er stærkest.
– Jeg sidder med følelsen af, at procenterne er tippet en lille smule over til deres fordel, men vi skal være modige, for de laver fejl, og så skal vi nok komme til chancer i kampen. Jeg tror, det bliver lige så åbent dernede, siger FCM-træneren.
Kampen skal spilles på Stadion Wojska Polskiego i Warszawa, hvor der er plads til over 30.000 polske tilskuere.
Det er en kulisse, som FC Midtjyllands offensivprofil Aral Simsir glæder sig til at spille i, men hvor der stilles store krav til den mentale forberedelse.
– Vi skal være mentalt forberedte på kampen, hvor der virkelig kommer mange fans. Det handler bare om at lukke ørerne, spille fodbold og gøre det, vi er gode til.
– Det bliver også en oplevelse at spille, for jo flere fans der er, jo federe er det at spille. Det kunne virkelig være lækkert at få lukket munden på 30.000 fans, siger Aral Simsir.
I torsdagens 3-3-kamp var FC Midtjylland foran hele tre gange i kampen, men alle tre gange fik de polske gæster kæmpet sig tilbage og udlignet.
Thomas Thomasberg er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at hive sig sejrsrigt ud af det intense opgør.
– Jeg er selvfølgelig ærgerlig. Vi var foran tre gange i en europæisk kamp, hvor vi ved, at hvert eneste mål tæller. Jeg ville gerne have været herfra med en sejr, og vi håbede også undervejs, at vi kunne komme foran med to mål.
– Jeg er skuffet, for resultatet betyder så vanvittigt meget i en playoffkamp. Der er kæmpe forskel på 3-2 og 3-3. Jeg sad også med følelsen af, at der lå et mål mere og ventede på os, og vi gik derfor efter målet til 4-2, siger Thomas Thomasberg.
Inden returopgøret i Polen skal FC Midtjylland i aktion i Superligaen søndag i Farum mod FC Nordsjælland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG