FCM-profil vil lukke munden på 30.000 polske fans

FCM-træner Thomas Thomasberg ærgrer sig over manglende sejr men ser frem til et åbent returopgør.



I et hæsblæsende og åbent opgør spillede FC Midtjylland torsdag 3-3 mod polske Legia Warszawa i den sidste kvalifikationsrunde til Conference League.

Det hele afgøres næste torsdag i returopgøret i en kamp, hvor seerne ifølge FCM-træner Thomas Thomasberg også kan forvente stor underholdning.

– Jeg er ikke i tvivl om, at der også bliver scoret i returopgøret med de måder, som begge hold spiller fodbold på, hvor vi kommer til at angribe hinanden igen. Så må vi se, hvem der er stærkest.

– Jeg sidder med følelsen af, at procenterne er tippet en lille smule over til deres fordel, men vi skal være modige, for de laver fejl, og så skal vi nok komme til chancer i kampen. Jeg tror, det bliver lige så åbent dernede, siger FCM-træneren.

Kampen skal spilles på Stadion Wojska Polskiego i Warszawa, hvor der er plads til over 30.000 polske tilskuere.

Det er en kulisse, som FC Midtjyllands offensivprofil Aral Simsir glæder sig til at spille i, men hvor der stilles store krav til den mentale forberedelse.

– Vi skal være mentalt forberedte på kampen, hvor der virkelig kommer mange fans. Det handler bare om at lukke ørerne, spille fodbold og gøre det, vi er gode til.

– Det bliver også en oplevelse at spille, for jo flere fans der er, jo federe er det at spille. Det kunne virkelig være lækkert at få lukket munden på 30.000 fans, siger Aral Simsir.

I torsdagens 3-3-kamp var FC Midtjylland foran hele tre gange i kampen, men alle tre gange fik de polske gæster kæmpet sig tilbage og udlignet.

Thomas Thomasberg er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at hive sig sejrsrigt ud af det intense opgør.

– Jeg er selvfølgelig ærgerlig. Vi var foran tre gange i en europæisk kamp, hvor vi ved, at hvert eneste mål tæller. Jeg ville gerne have været herfra med en sejr, og vi håbede også undervejs, at vi kunne komme foran med to mål.

– Jeg er skuffet, for resultatet betyder så vanvittigt meget i en playoffkamp. Der er kæmpe forskel på 3-2 og 3-3. Jeg sad også med følelsen af, at der lå et mål mere og ventede på os, og vi gik derfor efter målet til 4-2, siger Thomas Thomasberg.

Inden returopgøret i Polen skal FC Midtjylland i aktion i Superligaen søndag i Farum mod FC Nordsjælland.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Midtjylland – Viborg FF

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League