FCM-profil vil lukke munden på 30.000 polske fans

FCM-træner Thomas Thomasberg ærgrer sig over manglende sejr men ser frem til et åbent returopgør.



I et hæsblæsende og åbent opgør spillede FC Midtjylland torsdag 3-3 mod polske Legia Warszawa i den sidste kvalifikationsrunde til Conference League.

Det hele afgøres næste torsdag i returopgøret i en kamp, hvor seerne ifølge FCM-træner Thomas Thomasberg også kan forvente stor underholdning.

– Jeg er ikke i tvivl om, at der også bliver scoret i returopgøret med de måder, som begge hold spiller fodbold på, hvor vi kommer til at angribe hinanden igen. Så må vi se, hvem der er stærkest.

– Jeg sidder med følelsen af, at procenterne er tippet en lille smule over til deres fordel, men vi skal være modige, for de laver fejl, og så skal vi nok komme til chancer i kampen. Jeg tror, det bliver lige så åbent dernede, siger FCM-træneren.

Kampen skal spilles på Stadion Wojska Polskiego i Warszawa, hvor der er plads til over 30.000 polske tilskuere.

Det er en kulisse, som FC Midtjyllands offensivprofil Aral Simsir glæder sig til at spille i, men hvor der stilles store krav til den mentale forberedelse.

– Vi skal være mentalt forberedte på kampen, hvor der virkelig kommer mange fans. Det handler bare om at lukke ørerne, spille fodbold og gøre det, vi er gode til.

– Det bliver også en oplevelse at spille, for jo flere fans der er, jo federe er det at spille. Det kunne virkelig være lækkert at få lukket munden på 30.000 fans, siger Aral Simsir.

I torsdagens 3-3-kamp var FC Midtjylland foran hele tre gange i kampen, men alle tre gange fik de polske gæster kæmpet sig tilbage og udlignet.

Thomas Thomasberg er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at hive sig sejrsrigt ud af det intense opgør.

– Jeg er selvfølgelig ærgerlig. Vi var foran tre gange i en europæisk kamp, hvor vi ved, at hvert eneste mål tæller. Jeg ville gerne have været herfra med en sejr, og vi håbede også undervejs, at vi kunne komme foran med to mål.

– Jeg er skuffet, for resultatet betyder så vanvittigt meget i en playoffkamp. Der er kæmpe forskel på 3-2 og 3-3. Jeg sad også med følelsen af, at der lå et mål mere og ventede på os, og vi gik derfor efter målet til 4-2, siger Thomas Thomasberg.

Inden returopgøret i Polen skal FC Midtjylland i aktion i Superligaen søndag i Farum mod FC Nordsjælland.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Medie spår – han bliver ny Tottenham-træner

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tjekkiet – Danmark

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Stor profil glad for Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar på chokskifte

Melder ud om Kasper Hjulmand

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Han er også færdig i FC København

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Vild stime før Danmark-brag

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Randers var tæt på – nu er han et monster

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Ser I med, Brøndby?

Dybt bekymret over VM i USA

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Det skal blive bedre, Isaksen!