FCM-profil vil lukke munden på 30.000 polske fans

FCM-træner Thomas Thomasberg ærgrer sig over manglende sejr men ser frem til et åbent returopgør.



I et hæsblæsende og åbent opgør spillede FC Midtjylland torsdag 3-3 mod polske Legia Warszawa i den sidste kvalifikationsrunde til Conference League.

Det hele afgøres næste torsdag i returopgøret i en kamp, hvor seerne ifølge FCM-træner Thomas Thomasberg også kan forvente stor underholdning.

– Jeg er ikke i tvivl om, at der også bliver scoret i returopgøret med de måder, som begge hold spiller fodbold på, hvor vi kommer til at angribe hinanden igen. Så må vi se, hvem der er stærkest.

– Jeg sidder med følelsen af, at procenterne er tippet en lille smule over til deres fordel, men vi skal være modige, for de laver fejl, og så skal vi nok komme til chancer i kampen. Jeg tror, det bliver lige så åbent dernede, siger FCM-træneren.

Kampen skal spilles på Stadion Wojska Polskiego i Warszawa, hvor der er plads til over 30.000 polske tilskuere.

Det er en kulisse, som FC Midtjyllands offensivprofil Aral Simsir glæder sig til at spille i, men hvor der stilles store krav til den mentale forberedelse.

– Vi skal være mentalt forberedte på kampen, hvor der virkelig kommer mange fans. Det handler bare om at lukke ørerne, spille fodbold og gøre det, vi er gode til.

– Det bliver også en oplevelse at spille, for jo flere fans der er, jo federe er det at spille. Det kunne virkelig være lækkert at få lukket munden på 30.000 fans, siger Aral Simsir.

I torsdagens 3-3-kamp var FC Midtjylland foran hele tre gange i kampen, men alle tre gange fik de polske gæster kæmpet sig tilbage og udlignet.

Thomas Thomasberg er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at hive sig sejrsrigt ud af det intense opgør.

– Jeg er selvfølgelig ærgerlig. Vi var foran tre gange i en europæisk kamp, hvor vi ved, at hvert eneste mål tæller. Jeg ville gerne have været herfra med en sejr, og vi håbede også undervejs, at vi kunne komme foran med to mål.

– Jeg er skuffet, for resultatet betyder så vanvittigt meget i en playoffkamp. Der er kæmpe forskel på 3-2 og 3-3. Jeg sad også med følelsen af, at der lå et mål mere og ventede på os, og vi gik derfor efter målet til 4-2, siger Thomas Thomasberg.

Inden returopgøret i Polen skal FC Midtjylland i aktion i Superligaen søndag i Farum mod FC Nordsjælland.

/ritzau/





Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!


Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Rigtig træls melding om Óskarsson

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

FC København-stjerne frifundet

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

– Har du snakket med din mor?

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Højbjerg med kæmpe ros

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Hård stikpille til Vingegaard

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening