I et hæsblæsende og åbent opgør spillede FC Midtjylland torsdag 3-3 mod polske Legia Warszawa i den sidste kvalifikationsrunde til Conference League.
Det hele afgøres næste torsdag i returopgøret i en kamp, hvor seerne ifølge FCM-træner Thomas Thomasberg også kan forvente stor underholdning.
– Jeg er ikke i tvivl om, at der også bliver scoret i returopgøret med de måder, som begge hold spiller fodbold på, hvor vi kommer til at angribe hinanden igen. Så må vi se, hvem der er stærkest.
– Jeg sidder med følelsen af, at procenterne er tippet en lille smule over til deres fordel, men vi skal være modige, for de laver fejl, og så skal vi nok komme til chancer i kampen. Jeg tror, det bliver lige så åbent dernede, siger FCM-træneren.
Kampen skal spilles på Stadion Wojska Polskiego i Warszawa, hvor der er plads til over 30.000 polske tilskuere.
Det er en kulisse, som FC Midtjyllands offensivprofil Aral Simsir glæder sig til at spille i, men hvor der stilles store krav til den mentale forberedelse.
– Vi skal være mentalt forberedte på kampen, hvor der virkelig kommer mange fans. Det handler bare om at lukke ørerne, spille fodbold og gøre det, vi er gode til.
– Det bliver også en oplevelse at spille, for jo flere fans der er, jo federe er det at spille. Det kunne virkelig være lækkert at få lukket munden på 30.000 fans, siger Aral Simsir.
I torsdagens 3-3-kamp var FC Midtjylland foran hele tre gange i kampen, men alle tre gange fik de polske gæster kæmpet sig tilbage og udlignet.
Thomas Thomasberg er skuffet over, at hans mandskab ikke formåede at hive sig sejrsrigt ud af det intense opgør.
– Jeg er selvfølgelig ærgerlig. Vi var foran tre gange i en europæisk kamp, hvor vi ved, at hvert eneste mål tæller. Jeg ville gerne have været herfra med en sejr, og vi håbede også undervejs, at vi kunne komme foran med to mål.
– Jeg er skuffet, for resultatet betyder så vanvittigt meget i en playoffkamp. Der er kæmpe forskel på 3-2 og 3-3. Jeg sad også med følelsen af, at der lå et mål mere og ventede på os, og vi gik derfor efter målet til 4-2, siger Thomas Thomasberg.
Inden returopgøret i Polen skal FC Midtjylland i aktion i Superligaen søndag i Farum mod FC Nordsjælland.
/ritzau/
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
AVIS
Stopper alle forhandlinger
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
Pibekoncert til Thomas Frank
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea