FCN-træner hilser tidligere stjerne velkommen

Johannes Hoff Thorup er glad for truppens kvalitet, men holder døren på klem for Andreas Schjelderup



Tipsbladet på Right to Dream Park

Andreas Schjelderup. 

Et navn, der formentligt vækker gode minder for FC Nordsjælland-fans – eller i det hele taget fans af god fodbold. 

Og snart kan der være mere god fodbold på vej til den danske Superliga. 

For selvom den nuværende Benfica-spiller er fortid i Superligaen, så afviser Johannes Hoff Thorup ikke helt, at vi får Schjelderup at se på dansk græs igen. 

Det fortalte cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter FC Nordsjællands sejr på 5-0 mod FK Partizan. 

– Jeg er ikke økonomiuddannet, men som jeg lige kan regne det ud, så er han en rimelig dyr herre at skulle hente retur.

– Men nu er der selvfølgelig kommet lidt penge i kassen, og Schjelderup er altid velkommen, hvis muligheden skulle byde sig. Han er en fantastisk knægt, og han satte pris på at være her, og vi satte pris på ham. 

FC Nordsjælland lignede dog ikke et hold, der manglede offensiv kvalitet mod FK Partizan. En kamp, hvor især Ibrahim Osman viste prøver på sit store potentiale, som får tankerne hen på en vis Ernest Nuamah, der står foran et skifte til Lyon. Johannes Hoff Thorup udelukker derfor heller ikke, at løsningen allerede findes i truppen.

– Jeg ved ikke, om vi mangler nogen. Det er heller ikke nødvendigvis en ambition for os, at hente noget udefra. Så skal det være topkvalitet, og ellers skal vi bestemt ikke gøre det. 

– Det ville bare blokere for de næste i rækken. Inden Nuamah kom på banen, stod vi og talte om Simon Adingra, der i dag spiller i Premier League. Og han skulle være svær at erstatte. Vi taler ikke så meget om erstatninger, men vi skal have rigtig mange dygtige spillere klar. 

FC Nordsjælland spiller returkamp mod Partizan Beograd på torsdag i næste uge. 





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Toptræner hylder Danmark og FC København

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tager kontakt om Kamil Grabara 

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Hylder kæmpe FCM-transfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Supercomputer: De vinder VM

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

Fredberg henter italiensk legende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’