FCN-træner hilser tidligere stjerne velkommen

Johannes Hoff Thorup er glad for truppens kvalitet, men holder døren på klem for Andreas Schjelderup



Tipsbladet på Right to Dream Park

Andreas Schjelderup. 

Et navn, der formentligt vækker gode minder for FC Nordsjælland-fans – eller i det hele taget fans af god fodbold. 

Og snart kan der være mere god fodbold på vej til den danske Superliga. 

For selvom den nuværende Benfica-spiller er fortid i Superligaen, så afviser Johannes Hoff Thorup ikke helt, at vi får Schjelderup at se på dansk græs igen. 

Det fortalte cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter FC Nordsjællands sejr på 5-0 mod FK Partizan. 

– Jeg er ikke økonomiuddannet, men som jeg lige kan regne det ud, så er han en rimelig dyr herre at skulle hente retur.

– Men nu er der selvfølgelig kommet lidt penge i kassen, og Schjelderup er altid velkommen, hvis muligheden skulle byde sig. Han er en fantastisk knægt, og han satte pris på at være her, og vi satte pris på ham. 

FC Nordsjælland lignede dog ikke et hold, der manglede offensiv kvalitet mod FK Partizan. En kamp, hvor især Ibrahim Osman viste prøver på sit store potentiale, som får tankerne hen på en vis Ernest Nuamah, der står foran et skifte til Lyon. Johannes Hoff Thorup udelukker derfor heller ikke, at løsningen allerede findes i truppen.

– Jeg ved ikke, om vi mangler nogen. Det er heller ikke nødvendigvis en ambition for os, at hente noget udefra. Så skal det være topkvalitet, og ellers skal vi bestemt ikke gøre det. 

– Det ville bare blokere for de næste i rækken. Inden Nuamah kom på banen, stod vi og talte om Simon Adingra, der i dag spiller i Premier League. Og han skulle være svær at erstatte. Vi taler ikke så meget om erstatninger, men vi skal have rigtig mange dygtige spillere klar. 

FC Nordsjælland spiller returkamp mod Partizan Beograd på torsdag i næste uge. 







LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika