FCN-træner hilser tidligere stjerne velkommen

Johannes Hoff Thorup er glad for truppens kvalitet, men holder døren på klem for Andreas Schjelderup



Tipsbladet på Right to Dream Park

Andreas Schjelderup. 

Et navn, der formentligt vækker gode minder for FC Nordsjælland-fans – eller i det hele taget fans af god fodbold. 

Og snart kan der være mere god fodbold på vej til den danske Superliga. 

For selvom den nuværende Benfica-spiller er fortid i Superligaen, så afviser Johannes Hoff Thorup ikke helt, at vi får Schjelderup at se på dansk græs igen. 

Det fortalte cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter FC Nordsjællands sejr på 5-0 mod FK Partizan. 

– Jeg er ikke økonomiuddannet, men som jeg lige kan regne det ud, så er han en rimelig dyr herre at skulle hente retur.

– Men nu er der selvfølgelig kommet lidt penge i kassen, og Schjelderup er altid velkommen, hvis muligheden skulle byde sig. Han er en fantastisk knægt, og han satte pris på at være her, og vi satte pris på ham. 

FC Nordsjælland lignede dog ikke et hold, der manglede offensiv kvalitet mod FK Partizan. En kamp, hvor især Ibrahim Osman viste prøver på sit store potentiale, som får tankerne hen på en vis Ernest Nuamah, der står foran et skifte til Lyon. Johannes Hoff Thorup udelukker derfor heller ikke, at løsningen allerede findes i truppen.

– Jeg ved ikke, om vi mangler nogen. Det er heller ikke nødvendigvis en ambition for os, at hente noget udefra. Så skal det være topkvalitet, og ellers skal vi bestemt ikke gøre det. 

– Det ville bare blokere for de næste i rækken. Inden Nuamah kom på banen, stod vi og talte om Simon Adingra, der i dag spiller i Premier League. Og han skulle være svær at erstatte. Vi taler ikke så meget om erstatninger, men vi skal have rigtig mange dygtige spillere klar. 

FC Nordsjælland spiller returkamp mod Partizan Beograd på torsdag i næste uge. 







LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Chelsea henter back til 375 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De køber ham for 740 mio.

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Belgien – Senegal

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dansk landsholdsspiller er topprioritet