FCN-træner hilser tidligere stjerne velkommen

Johannes Hoff Thorup er glad for truppens kvalitet, men holder døren på klem for Andreas Schjelderup



Tipsbladet på Right to Dream Park

Andreas Schjelderup. 

Et navn, der formentligt vækker gode minder for FC Nordsjælland-fans – eller i det hele taget fans af god fodbold. 

Og snart kan der være mere god fodbold på vej til den danske Superliga. 

For selvom den nuværende Benfica-spiller er fortid i Superligaen, så afviser Johannes Hoff Thorup ikke helt, at vi får Schjelderup at se på dansk græs igen. 

Det fortalte cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter FC Nordsjællands sejr på 5-0 mod FK Partizan. 

– Jeg er ikke økonomiuddannet, men som jeg lige kan regne det ud, så er han en rimelig dyr herre at skulle hente retur.

– Men nu er der selvfølgelig kommet lidt penge i kassen, og Schjelderup er altid velkommen, hvis muligheden skulle byde sig. Han er en fantastisk knægt, og han satte pris på at være her, og vi satte pris på ham. 

FC Nordsjælland lignede dog ikke et hold, der manglede offensiv kvalitet mod FK Partizan. En kamp, hvor især Ibrahim Osman viste prøver på sit store potentiale, som får tankerne hen på en vis Ernest Nuamah, der står foran et skifte til Lyon. Johannes Hoff Thorup udelukker derfor heller ikke, at løsningen allerede findes i truppen.

– Jeg ved ikke, om vi mangler nogen. Det er heller ikke nødvendigvis en ambition for os, at hente noget udefra. Så skal det være topkvalitet, og ellers skal vi bestemt ikke gøre det. 

– Det ville bare blokere for de næste i rækken. Inden Nuamah kom på banen, stod vi og talte om Simon Adingra, der i dag spiller i Premier League. Og han skulle være svær at erstatte. Vi taler ikke så meget om erstatninger, men vi skal have rigtig mange dygtige spillere klar. 

FC Nordsjælland spiller returkamp mod Partizan Beograd på torsdag i næste uge. 





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

FC København sælger Nathan Trott

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Viborg FF – Sønderjyske

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Yuito Suzuki deler gode nyheder