FCN-træner hilser tidligere stjerne velkommen

Johannes Hoff Thorup er glad for truppens kvalitet, men holder døren på klem for Andreas Schjelderup



Tipsbladet på Right to Dream Park

Andreas Schjelderup. 

Et navn, der formentligt vækker gode minder for FC Nordsjælland-fans – eller i det hele taget fans af god fodbold. 

Og snart kan der være mere god fodbold på vej til den danske Superliga. 

For selvom den nuværende Benfica-spiller er fortid i Superligaen, så afviser Johannes Hoff Thorup ikke helt, at vi får Schjelderup at se på dansk græs igen. 

Det fortalte cheftræneren til Tipsbladet og den øvrige presse efter FC Nordsjællands sejr på 5-0 mod FK Partizan. 

– Jeg er ikke økonomiuddannet, men som jeg lige kan regne det ud, så er han en rimelig dyr herre at skulle hente retur.

– Men nu er der selvfølgelig kommet lidt penge i kassen, og Schjelderup er altid velkommen, hvis muligheden skulle byde sig. Han er en fantastisk knægt, og han satte pris på at være her, og vi satte pris på ham. 

FC Nordsjælland lignede dog ikke et hold, der manglede offensiv kvalitet mod FK Partizan. En kamp, hvor især Ibrahim Osman viste prøver på sit store potentiale, som får tankerne hen på en vis Ernest Nuamah, der står foran et skifte til Lyon. Johannes Hoff Thorup udelukker derfor heller ikke, at løsningen allerede findes i truppen.

– Jeg ved ikke, om vi mangler nogen. Det er heller ikke nødvendigvis en ambition for os, at hente noget udefra. Så skal det være topkvalitet, og ellers skal vi bestemt ikke gøre det. 

– Det ville bare blokere for de næste i rækken. Inden Nuamah kom på banen, stod vi og talte om Simon Adingra, der i dag spiller i Premier League. Og han skulle være svær at erstatte. Vi taler ikke så meget om erstatninger, men vi skal have rigtig mange dygtige spillere klar. 

FC Nordsjælland spiller returkamp mod Partizan Beograd på torsdag i næste uge. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Vil smadre transferrekord

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Skotland – Marokko

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyrkiet – Paraguay

Zanka ville spille gratis for FC København

Holland – Sverige

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vigtigt nyt for ‘AC’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske