Godkender FCK-præstation: Vi skal være positive

Jacob Neestrup er tilfreds med præstationen mod Banik Ostrava, selvom han gerne havde set flere chancer.



PARKEN (Tipsbladet): Det spiller ikke helt for FCK.

Det blev en sen og hårdt kæmpet sejr i onsdagens kamp mod Banik Ostrava, og der var ikke mange spillede, der scorede en god karakter efter kampen.

Selvom der er flere ting, der kunne gøres bedre, så er Jacob Neestrup tilfreds med det udgangspunkt, FCK nu skal til Tjekkiet med i Conference League-kvalifikationen.

– Vi vinder fortjent. Meget fortjent. Jeg synes, de kom med det, vi havde forberedt os på.

Det er ikke sådan, at vi vadede i chancer på nogen måde, men scorede vi på en af dem, som vi havde i første halvleg, så tror jeg også, vi havde vundet den her kamp med mere end ét mål.

– Det er svært at spille de sidste 20 minutter, når den står 0-0, for konsekvensen ved at de får et mål, er næsten større, end hvis vi scorer.

– Jeg er nogenlunde tilfreds med udgangspunktet og nogenlunde tilfreds med præstationen, selvom alt selvfølgelig ikke var perfekt, men det er trods alt godkendt, siger Jacob Neestrup.

Selvom udgangspunktet er godt, så bliver det ikke en nem opgave, der venter.

– Følelsen er bedre, og sandsynligheden er bedre. Vi var favoritter før de to kampe, og nu er vi så lidt større favoritter, og der er stor forskel på 1-0 og 0-0.

– Men vi skal spille mod en meget, meget kompetitiv modstander, så vi skal derned og gøre arbejdet færdigt. Det er sådan, det er, siger Neestrup.

Achouri er positiv
Elias Achouri er en af de få FCK’ere, der leverede en god præstation, og tuneseren var også godt tilfreds med kampen, som han vil se det positive i.

– Vi spillede en god kamp, og vi skabte chancer, men vi skal være mere kyniske, for bolden skal i mål, når vi har de chancer. Målet kom sent, men det kom, og det er det vigtigste. Nu skal vi gøre arbejdet færdigt dernede.

I var store favoritter inden kampen. Synes du, I kreerede nok chancer?

– Synes du, de havde mange chancer?

Ja, de havde nogle store nogle til sidst.

– Hvad med os?

I havde også chancer, men er det nok?

– Jeg ved ikke, om det er nok, man kan altid gøre det bedre, men jeg synes, det var okay. Vi skal også være positive. Vi skal stoppe med altid at udpege de dårlige ting. Vi vandt 1-0, og det er det vigtigste, siger Achouri.

Det omvendte opgør spilles den 15. august.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Snød FC København for keeper

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’