Godkender FCK-præstation: Vi skal være positive

Jacob Neestrup er tilfreds med præstationen mod Banik Ostrava, selvom han gerne havde set flere chancer.



PARKEN (Tipsbladet): Det spiller ikke helt for FCK.

Det blev en sen og hårdt kæmpet sejr i onsdagens kamp mod Banik Ostrava, og der var ikke mange spillede, der scorede en god karakter efter kampen.

Selvom der er flere ting, der kunne gøres bedre, så er Jacob Neestrup tilfreds med det udgangspunkt, FCK nu skal til Tjekkiet med i Conference League-kvalifikationen.

– Vi vinder fortjent. Meget fortjent. Jeg synes, de kom med det, vi havde forberedt os på.

Det er ikke sådan, at vi vadede i chancer på nogen måde, men scorede vi på en af dem, som vi havde i første halvleg, så tror jeg også, vi havde vundet den her kamp med mere end ét mål.

– Det er svært at spille de sidste 20 minutter, når den står 0-0, for konsekvensen ved at de får et mål, er næsten større, end hvis vi scorer.

– Jeg er nogenlunde tilfreds med udgangspunktet og nogenlunde tilfreds med præstationen, selvom alt selvfølgelig ikke var perfekt, men det er trods alt godkendt, siger Jacob Neestrup.

Selvom udgangspunktet er godt, så bliver det ikke en nem opgave, der venter.

– Følelsen er bedre, og sandsynligheden er bedre. Vi var favoritter før de to kampe, og nu er vi så lidt større favoritter, og der er stor forskel på 1-0 og 0-0.

– Men vi skal spille mod en meget, meget kompetitiv modstander, så vi skal derned og gøre arbejdet færdigt. Det er sådan, det er, siger Neestrup.

Achouri er positiv
Elias Achouri er en af de få FCK’ere, der leverede en god præstation, og tuneseren var også godt tilfreds med kampen, som han vil se det positive i.

– Vi spillede en god kamp, og vi skabte chancer, men vi skal være mere kyniske, for bolden skal i mål, når vi har de chancer. Målet kom sent, men det kom, og det er det vigtigste. Nu skal vi gøre arbejdet færdigt dernede.

I var store favoritter inden kampen. Synes du, I kreerede nok chancer?

– Synes du, de havde mange chancer?

Ja, de havde nogle store nogle til sidst.

– Hvad med os?

I havde også chancer, men er det nok?

– Jeg ved ikke, om det er nok, man kan altid gøre det bedre, men jeg synes, det var okay. Vi skal også være positive. Vi skal stoppe med altid at udpege de dårlige ting. Vi vandt 1-0, og det er det vigtigste, siger Achouri.

Det omvendte opgør spilles den 15. august.





Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Afsløring: Kolding køber stor profil



LIVE

VM-LIVE: Surt show

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Kryptisk transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Elfenbenskysten – Norge

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’