PARKEN (Tipsbladet): Det spiller ikke helt for FCK.
Det blev en sen og hårdt kæmpet sejr i onsdagens kamp mod Banik Ostrava, og der var ikke mange spillede, der scorede en god karakter efter kampen.
Selvom der er flere ting, der kunne gøres bedre, så er Jacob Neestrup tilfreds med det udgangspunkt, FCK nu skal til Tjekkiet med i Conference League-kvalifikationen.
– Vi vinder fortjent. Meget fortjent. Jeg synes, de kom med det, vi havde forberedt os på.
Det er ikke sådan, at vi vadede i chancer på nogen måde, men scorede vi på en af dem, som vi havde i første halvleg, så tror jeg også, vi havde vundet den her kamp med mere end ét mål.
– Det er svært at spille de sidste 20 minutter, når den står 0-0, for konsekvensen ved at de får et mål, er næsten større, end hvis vi scorer.
– Jeg er nogenlunde tilfreds med udgangspunktet og nogenlunde tilfreds med præstationen, selvom alt selvfølgelig ikke var perfekt, men det er trods alt godkendt, siger Jacob Neestrup.
Selvom udgangspunktet er godt, så bliver det ikke en nem opgave, der venter.
– Følelsen er bedre, og sandsynligheden er bedre. Vi var favoritter før de to kampe, og nu er vi så lidt større favoritter, og der er stor forskel på 1-0 og 0-0.
– Men vi skal spille mod en meget, meget kompetitiv modstander, så vi skal derned og gøre arbejdet færdigt. Det er sådan, det er, siger Neestrup.
Achouri er positiv
Elias Achouri er en af de få FCK’ere, der leverede en god præstation, og tuneseren var også godt tilfreds med kampen, som han vil se det positive i.
– Vi spillede en god kamp, og vi skabte chancer, men vi skal være mere kyniske, for bolden skal i mål, når vi har de chancer. Målet kom sent, men det kom, og det er det vigtigste. Nu skal vi gøre arbejdet færdigt dernede.
I var store favoritter inden kampen. Synes du, I kreerede nok chancer?
– Synes du, de havde mange chancer?
Ja, de havde nogle store nogle til sidst.
– Hvad med os?
I havde også chancer, men er det nok?
– Jeg ved ikke, om det er nok, man kan altid gøre det bedre, men jeg synes, det var okay. Vi skal også være positive. Vi skal stoppe med altid at udpege de dårlige ting. Vi vandt 1-0, og det er det vigtigste, siger Achouri.
Det omvendte opgør spilles den 15. august.
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIVE: Brøndby har fået troen tilbage
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Så er det officielt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– Niels Frederiksen er en legende!
Knuser Silkeborg i afskedskamp
OB slutter sæsonen med et nederlag
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
OPTAKT
