I svime over Elyounoussi

Cheftræneren for FC Heidenheim, Frank Schmidt, har stor respekt for FC København, som de møder torsdag aften, og han har et særligt godt øje på en FC København-spiller.



Der bliver formentlig gang i Parken torsdag aften.

FC København tager imod FC Heidenheim på hjemmebane.

På pressekonferencen forud for opgøret fortæller Heidenheims cheftræner, at de har en særlig FC København-spiller, som de holder ekstra godt øje med.

– Vi har kigget på hele holdet, men vi ved også, at Mohamed Elyounoussi for eksempel er en meget målfarlig spiller i angrebet, og han varierer meget i sit positionsspil. Han søger altid en vej fra højre side ind mod midten og er en meget klog spiller for os. Med sin erfaring skaber han mange offensive muligheder, men jeg vil gerne bevæge mig væk fra at tale om individuelle spillere.

– Vi har især fokuseret på taktikken og den måde, København spiller på. I kampen mod Hearts havde de en xG på næsten fire, hvilket er imponerende og viser kvaliteten af deres offensiv. De er meget veltrænede og selvsikre. Derudover får de masser af energi fra publikum. Vi har stor respekt for FC København, men vi er godt forberedte, siger Frank Schmidt.

Selvom den erfarne cheftræner virker til at have sat sig godt ind i, hvordan Jacob Neestrup og FC København vil spille kampen, så er det ikke meget viden hans anfører, Patrick Mainka, har om danskerne.

– Jeg kender faktisk mest til det, Frank Schmidt har fortalt, samt hans videoanalyse. Som han lige sagde, er FC København et stærkt hold. Der var ikke meget at forholde sig til på forhånd, bortset fra de kampe, vi så i Champions League med tysk deltagelse.

– Vi har dog hørt noget gennem Mikkel Kaufmann, der i vinter flyttede til Karlsruher SC, og som tidligere spillede her. Udover det har der ikke været så meget, men det gør mig bare endnu mere spændt på at opleve noget nyt.

Kampen spilles torsdag aften, og den fløjtes i gang klokken 21.00.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Knuser transferrekord

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er danskers millionløn i Lazio

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor nedtur for Superliga-komet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dybt forundret over Superliga-flop

Medier jubler over USA’s nedtur

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Jagter dansk erstatning

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Stort FCK-talent er blevet solgt

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse