I svime over Elyounoussi

Cheftræneren for FC Heidenheim, Frank Schmidt, har stor respekt for FC København, som de møder torsdag aften, og han har et særligt godt øje på en FC København-spiller.



Der bliver formentlig gang i Parken torsdag aften.

FC København tager imod FC Heidenheim på hjemmebane.

På pressekonferencen forud for opgøret fortæller Heidenheims cheftræner, at de har en særlig FC København-spiller, som de holder ekstra godt øje med.

– Vi har kigget på hele holdet, men vi ved også, at Mohamed Elyounoussi for eksempel er en meget målfarlig spiller i angrebet, og han varierer meget i sit positionsspil. Han søger altid en vej fra højre side ind mod midten og er en meget klog spiller for os. Med sin erfaring skaber han mange offensive muligheder, men jeg vil gerne bevæge mig væk fra at tale om individuelle spillere.

– Vi har især fokuseret på taktikken og den måde, København spiller på. I kampen mod Hearts havde de en xG på næsten fire, hvilket er imponerende og viser kvaliteten af deres offensiv. De er meget veltrænede og selvsikre. Derudover får de masser af energi fra publikum. Vi har stor respekt for FC København, men vi er godt forberedte, siger Frank Schmidt.

Selvom den erfarne cheftræner virker til at have sat sig godt ind i, hvordan Jacob Neestrup og FC København vil spille kampen, så er det ikke meget viden hans anfører, Patrick Mainka, har om danskerne.

– Jeg kender faktisk mest til det, Frank Schmidt har fortalt, samt hans videoanalyse. Som han lige sagde, er FC København et stærkt hold. Der var ikke meget at forholde sig til på forhånd, bortset fra de kampe, vi så i Champions League med tysk deltagelse.

– Vi har dog hørt noget gennem Mikkel Kaufmann, der i vinter flyttede til Karlsruher SC, og som tidligere spillede her. Udover det har der ikke været så meget, men det gør mig bare endnu mere spændt på at opleve noget nyt.

Kampen spilles torsdag aften, og den fløjtes i gang klokken 21.00.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Sønderjyske – Brøndby IF

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC Fredericia – OB

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bayern München laver vildt comeback

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’