Ingen dansk hjælp: Aston Villa dummer sig

Aston Villa tabte 2-4 til Olympiakos. Dermed kan Grækenland stadig overhale Danmark på europæisk rangliste.



Det er fortsat ikke afgjort, om Danmark fra 2025/26-sæsonen får to deltagere i Champions League-kvalifikationen.

Det kunne Premier League-klubben Aston Villa have sørget for ved mindst at få uafgjort på hjemmebane i den første Conference League-semifinale mod Olympiakos, men gæsterne fra Grækenland vandt overraskende med 4-2 i Birmingham.

For at Grækenland skal vippe Danmark væk fra den vigtige 15.-plads på Det Europæiske Fodboldforbunds koefficientrangliste, der danner grundlag for antallet af europæiske deltagere, skal Olympiakos stadig levere to store resultater mere.

Grækerne skal også vinde returkampen over Aston Villa samt vinde den efterfølgende Conference League-finale i enten ordinær tid eller efter forlænget spilletid – men ikke efter straffesparkskonkurrence.

Koefficientsnakken fylder næppe meget for Olympiakos, som er på vej mod en historisk bedrift efter en stærk udekamp mod Aston Villa.

Ayoub El-Kaabi var kampens store oplevelse med tre fuldtræffere.

Efter 16 minutter udnyttede han en friløber. I første omgang blev han vinket offside, men målet blev siden godkendt. 12 minutter senere øgede han til 2-0, da han igen blev spillet alene fri med Aston Villa-målmand Robin Olsen.

Hjemmeholdet styrede ellers spillet i lange perioder af kampen, og Aston Villa kunne gå til pausen med lidt optimisme efter Ollie Watkins reducering i første halvlegs tillægstid.

Da Moussa Diaby så udlignede fra en spids vinkel otte minutter efter pausen, virkede favoritterne til at være på vej mod en sejr, men så blev gæsterne tilkendt et straffespark.

Det udnyttede El Kaabi til at fuldføre sit hattrick, inden holdkammeraten Santiago Hezze midt i anden halvleg gjorde det til 4-2.

Sent i kampen brændte Douglas Luiz et straffespark for Aston Villa.

I den anden semifinale i den tredjebedste klubturnering tog Fiorentina første stik mod Club Brugge.

Hjemme i Firenze vandt Fiorentina 3-2 efter at have været i overtal i en halv time som følge af en udvisning til den tidligere FC Midtjylland-profil Raphael Onyedika.

Casper Nielsen blev skiftet ind for Club Brugge ved stillingen 2-2, men i kampens tillægstid scorede M’Bala Nzola sejrsmålet for Fiorentina.

Philip Zinckernagel og Andreas Skov Olsen så hele kampen fra Brugges bænk.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I dialog med Steve Cooper

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Jens Stage-skifte i fare

Tæt på at købe FC København-spiller

VM-powerranking: En guddommelig præstation



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uruguay – Kap Verde

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg