Det er fortsat ikke afgjort, om Danmark fra 2025/26-sæsonen får to deltagere i Champions League-kvalifikationen.
Det kunne Premier League-klubben Aston Villa have sørget for ved mindst at få uafgjort på hjemmebane i den første Conference League-semifinale mod Olympiakos, men gæsterne fra Grækenland vandt overraskende med 4-2 i Birmingham.
For at Grækenland skal vippe Danmark væk fra den vigtige 15.-plads på Det Europæiske Fodboldforbunds koefficientrangliste, der danner grundlag for antallet af europæiske deltagere, skal Olympiakos stadig levere to store resultater mere.
Grækerne skal også vinde returkampen over Aston Villa samt vinde den efterfølgende Conference League-finale i enten ordinær tid eller efter forlænget spilletid – men ikke efter straffesparkskonkurrence.
Koefficientsnakken fylder næppe meget for Olympiakos, som er på vej mod en historisk bedrift efter en stærk udekamp mod Aston Villa.
Ayoub El-Kaabi var kampens store oplevelse med tre fuldtræffere.
Efter 16 minutter udnyttede han en friløber. I første omgang blev han vinket offside, men målet blev siden godkendt. 12 minutter senere øgede han til 2-0, da han igen blev spillet alene fri med Aston Villa-målmand Robin Olsen.
Hjemmeholdet styrede ellers spillet i lange perioder af kampen, og Aston Villa kunne gå til pausen med lidt optimisme efter Ollie Watkins reducering i første halvlegs tillægstid.
Da Moussa Diaby så udlignede fra en spids vinkel otte minutter efter pausen, virkede favoritterne til at være på vej mod en sejr, men så blev gæsterne tilkendt et straffespark.
Det udnyttede El Kaabi til at fuldføre sit hattrick, inden holdkammeraten Santiago Hezze midt i anden halvleg gjorde det til 4-2.
Sent i kampen brændte Douglas Luiz et straffespark for Aston Villa.
I den anden semifinale i den tredjebedste klubturnering tog Fiorentina første stik mod Club Brugge.
Hjemme i Firenze vandt Fiorentina 3-2 efter at have været i overtal i en halv time som følge af en udvisning til den tidligere FC Midtjylland-profil Raphael Onyedika.
Casper Nielsen blev skiftet ind for Club Brugge ved stillingen 2-2, men i kampens tillægstid scorede M’Bala Nzola sejrsmålet for Fiorentina.
Philip Zinckernagel og Andreas Skov Olsen så hele kampen fra Brugges bænk.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
