(Tipsbladet i Sevilla) FC København overraskede publikum på Estadio Benito Villamarín, da det danske hold med en udligning mod slutningen af Conference League-kampen mod Betis hentede et point fra opgøret.
Det huede på ingen måde de godt 45.000 krævende spanske fans, og de kvitterede med at buhe heftigt af deres egne.
Utilfredsheden fra de spanske fans blev også bemærket af FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, der havde selvironi nok til at erkende, at han selv har prøvet det før i Parken.
– Nu er jeg vant til at prøve at blive pebet ud, havde jeg nær sagt, det var da sjovt at prøve det et andet sted end Parken, så det har jeg prøvet før, men det er sådan, det er i store klubber, hvor du skal levere, og der ikke bliver det, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Uanset om det er her eller i Parken, får du folk på nakken, det har jeg det helt fint med, lyder det fra FCK-bossen, som senest oplevede samme behandling, da polske Jagiellonia Bialystok i begyndelsen af oktober rendte med alle tre point.
Men siden har løverne rettet op på resultaterne, så der næppe vil blive buhet af holdet foreløbig, for FC København ligger nummer et i Superligaen og fik altså et godt resultat med hjem fra Spanien.
Nu venter Brøndby allerede søndag eftermiddag i endnu et vigtigt opgør, og Jacob Neestrup kræver fra sine spillere, at de griber momentum.

– Jeg har sagt til dem derinde, at vi skal derud og have brystet fremme på Brøndby Stadion. ‘I ligger fucking nummer et. I har lige spillet en god udekamp her, og nu skal I derud. I ved, hvad det handler om. I har gjort det før og slået Brøndby, hvor vi havde spillet lige rundt om hjørnet.’, var beskeden til spillerne i omklædningsrummet efter Conference League-kampen.
Som altså kom i stand, selv om FC København kom bagud tidligt i kampen efter et flot langskudsmål og derfor syntes at være på hælene.
Jacob Neestrup slår fast, at den slags kan ske for ethvert mandskab.
– Det er ikke sort/hvidt, om vi var klar fra start. Jo, vi var klar fra start, men han bankede den op i hjørnet fra 25 meter, og jeg er meget tilfreds med, at spillerne ikke gik i panik, bare fordi der var en dygtig spiller, der bankede den op i hjørnet, forklarer Neestrup, som var yderst glad for Kevin Diks’ meget betydningsfulde udligning.
– Det går op for mig, at ud over at det er et point til regnskabet, så er det også et point, som underbygger, at vi er på vej et godt sted hen. Det her er en kamp med et FCK-touch på en meget, meget svær udebane. Det er ikke en hverken nemmere eller sværere udebane end en kamp i Istanbul mod Galatasaray.
– Det er samme kaliber. Derfor er jeg tilfreds med, at vi forsvarer os og får et godt point med.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Stor ydmygelse
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
Wrexham slår Premier League-klub
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
NYHEDER