Jacob Neestrup: Jeg er vant til at blive pebet ud

De 45.000 fans på Estadio Benito Villamarín var bestemt ikke tilfredse med, at FC København fik et point med fra opgøret i Conference League.



(Tipsbladet i Sevilla) FC København overraskede publikum på Estadio Benito Villamarín, da det danske hold med en udligning mod slutningen af Conference League-kampen mod Betis hentede et point fra opgøret.

Det huede på ingen måde de godt 45.000 krævende spanske fans, og de kvitterede med at buhe heftigt af deres egne. 

Utilfredsheden fra de spanske fans blev også bemærket af FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, der havde selvironi nok til at erkende, at han selv har prøvet det før i Parken.

– Nu er jeg vant til at prøve at blive pebet ud, havde jeg nær sagt, det var da sjovt at prøve det et andet sted end Parken, så det har jeg prøvet før, men det er sådan, det er i store klubber, hvor du skal levere, og der ikke bliver det, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Uanset om det er her eller i Parken, får du folk på nakken, det har jeg det helt fint med, lyder det fra FCK-bossen, som senest oplevede samme behandling, da polske Jagiellonia Bialystok i begyndelsen af oktober rendte med alle tre point.

Men siden har løverne rettet op på resultaterne, så der næppe vil blive buhet af holdet foreløbig, for FC København ligger nummer et i Superligaen og fik altså et godt resultat med hjem fra Spanien.

Nu venter Brøndby allerede søndag eftermiddag i endnu et vigtigt opgør, og Jacob Neestrup kræver fra sine spillere, at de griber momentum.

2YD0P3W

Foto: Alamy

– Jeg har sagt til dem derinde, at vi skal derud og have brystet fremme på Brøndby Stadion. ‘I ligger fucking nummer et. I har lige spillet en god udekamp her, og nu skal I derud. I ved, hvad det handler om. I har gjort det før og slået Brøndby, hvor vi havde spillet lige rundt om hjørnet.’, var beskeden til spillerne i omklædningsrummet efter Conference League-kampen.

Som altså kom i stand, selv om FC København kom bagud tidligt i kampen efter et flot langskudsmål og derfor syntes at være på hælene.

Jacob Neestrup slår fast, at den slags kan ske for ethvert mandskab.

– Det er ikke sort/hvidt, om vi var klar fra start. Jo, vi var klar fra start, men han bankede den op i hjørnet fra 25 meter, og jeg er meget tilfreds med, at spillerne ikke gik i panik, bare fordi der var en dygtig spiller, der bankede den op i hjørnet, forklarer Neestrup, som var yderst glad for Kevin Diks’ meget betydningsfulde udligning.

– Det går op for mig, at ud over at det er et point til regnskabet, så er det også et point, som underbygger, at vi er på vej et godt sted hen. Det her er en kamp med et FCK-touch på en meget, meget svær udebane. Det er ikke en hverken nemmere eller sværere udebane end en kamp i Istanbul mod Galatasaray.

– Det er samme kaliber. Derfor er jeg tilfreds med, at vi forsvarer os og får et godt point med.





Brøndby tæt på salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Har talt med Ferguson om United-job

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Rygter om AC Horsens-legende

Manchester United overvejer ham

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Her er Ajax-danskers millionløn

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Vil have Jonas Wind til FC København

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Tauson er færdig i Brisbane

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF