Jacob Neestrup: Jeg er vant til at blive pebet ud

De 45.000 fans på Estadio Benito Villamarín var bestemt ikke tilfredse med, at FC København fik et point med fra opgøret i Conference League.



(Tipsbladet i Sevilla) FC København overraskede publikum på Estadio Benito Villamarín, da det danske hold med en udligning mod slutningen af Conference League-kampen mod Betis hentede et point fra opgøret.

Det huede på ingen måde de godt 45.000 krævende spanske fans, og de kvitterede med at buhe heftigt af deres egne. 

Utilfredsheden fra de spanske fans blev også bemærket af FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, der havde selvironi nok til at erkende, at han selv har prøvet det før i Parken.

– Nu er jeg vant til at prøve at blive pebet ud, havde jeg nær sagt, det var da sjovt at prøve det et andet sted end Parken, så det har jeg prøvet før, men det er sådan, det er i store klubber, hvor du skal levere, og der ikke bliver det, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Uanset om det er her eller i Parken, får du folk på nakken, det har jeg det helt fint med, lyder det fra FCK-bossen, som senest oplevede samme behandling, da polske Jagiellonia Bialystok i begyndelsen af oktober rendte med alle tre point.

Men siden har løverne rettet op på resultaterne, så der næppe vil blive buhet af holdet foreløbig, for FC København ligger nummer et i Superligaen og fik altså et godt resultat med hjem fra Spanien.

Nu venter Brøndby allerede søndag eftermiddag i endnu et vigtigt opgør, og Jacob Neestrup kræver fra sine spillere, at de griber momentum.

2YD0P3W

Foto: Alamy

– Jeg har sagt til dem derinde, at vi skal derud og have brystet fremme på Brøndby Stadion. ‘I ligger fucking nummer et. I har lige spillet en god udekamp her, og nu skal I derud. I ved, hvad det handler om. I har gjort det før og slået Brøndby, hvor vi havde spillet lige rundt om hjørnet.’, var beskeden til spillerne i omklædningsrummet efter Conference League-kampen.

Som altså kom i stand, selv om FC København kom bagud tidligt i kampen efter et flot langskudsmål og derfor syntes at være på hælene.

Jacob Neestrup slår fast, at den slags kan ske for ethvert mandskab.

– Det er ikke sort/hvidt, om vi var klar fra start. Jo, vi var klar fra start, men han bankede den op i hjørnet fra 25 meter, og jeg er meget tilfreds med, at spillerne ikke gik i panik, bare fordi der var en dygtig spiller, der bankede den op i hjørnet, forklarer Neestrup, som var yderst glad for Kevin Diks’ meget betydningsfulde udligning.

– Det går op for mig, at ud over at det er et point til regnskabet, så er det også et point, som underbygger, at vi er på vej et godt sted hen. Det her er en kamp med et FCK-touch på en meget, meget svær udebane. Det er ikke en hverken nemmere eller sværere udebane end en kamp i Istanbul mod Galatasaray.

– Det er samme kaliber. Derfor er jeg tilfreds med, at vi forsvarer os og får et godt point med.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dum

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Østrig – Jordan

– Jeg er dybt chokeret og forundret

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Saudi-Arabien – Uruguay

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’