Jacob Neestrup: Jeg er vant til at blive pebet ud

De 45.000 fans på Estadio Benito Villamarín var bestemt ikke tilfredse med, at FC København fik et point med fra opgøret i Conference League.



(Tipsbladet i Sevilla) FC København overraskede publikum på Estadio Benito Villamarín, da det danske hold med en udligning mod slutningen af Conference League-kampen mod Betis hentede et point fra opgøret.

Det huede på ingen måde de godt 45.000 krævende spanske fans, og de kvitterede med at buhe heftigt af deres egne. 

Utilfredsheden fra de spanske fans blev også bemærket af FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, der havde selvironi nok til at erkende, at han selv har prøvet det før i Parken.

– Nu er jeg vant til at prøve at blive pebet ud, havde jeg nær sagt, det var da sjovt at prøve det et andet sted end Parken, så det har jeg prøvet før, men det er sådan, det er i store klubber, hvor du skal levere, og der ikke bliver det, siger Jacob Neestrup og tilføjer: 

– Uanset om det er her eller i Parken, får du folk på nakken, det har jeg det helt fint med, lyder det fra FCK-bossen, som senest oplevede samme behandling, da polske Jagiellonia Bialystok i begyndelsen af oktober rendte med alle tre point.

Men siden har løverne rettet op på resultaterne, så der næppe vil blive buhet af holdet foreløbig, for FC København ligger nummer et i Superligaen og fik altså et godt resultat med hjem fra Spanien.

Nu venter Brøndby allerede søndag eftermiddag i endnu et vigtigt opgør, og Jacob Neestrup kræver fra sine spillere, at de griber momentum.

2YD0P3W

Foto: Alamy

– Jeg har sagt til dem derinde, at vi skal derud og have brystet fremme på Brøndby Stadion. ‘I ligger fucking nummer et. I har lige spillet en god udekamp her, og nu skal I derud. I ved, hvad det handler om. I har gjort det før og slået Brøndby, hvor vi havde spillet lige rundt om hjørnet.’, var beskeden til spillerne i omklædningsrummet efter Conference League-kampen.

Som altså kom i stand, selv om FC København kom bagud tidligt i kampen efter et flot langskudsmål og derfor syntes at være på hælene.

Jacob Neestrup slår fast, at den slags kan ske for ethvert mandskab.

– Det er ikke sort/hvidt, om vi var klar fra start. Jo, vi var klar fra start, men han bankede den op i hjørnet fra 25 meter, og jeg er meget tilfreds med, at spillerne ikke gik i panik, bare fordi der var en dygtig spiller, der bankede den op i hjørnet, forklarer Neestrup, som var yderst glad for Kevin Diks’ meget betydningsfulde udligning.

– Det går op for mig, at ud over at det er et point til regnskabet, så er det også et point, som underbygger, at vi er på vej et godt sted hen. Det her er en kamp med et FCK-touch på en meget, meget svær udebane. Det er ikke en hverken nemmere eller sværere udebane end en kamp i Istanbul mod Galatasaray.

– Det er samme kaliber. Derfor er jeg tilfreds med, at vi forsvarer os og får et godt point med.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Nedtur for Højlund og Napoli

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Her spiller Lasse Schöne i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

‘Så brænder hele København ned’

Fik blackout på Brøndby Stadion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kan koste Brøndby flere millioner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

OB siger farvel til seks spillere

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Ringet op af Brøndby-træner

Steve Cooper storroser stjerne

Det er aldrig sket før

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske