(Tipsbladet i Sevilla) FC København overraskede publikum på Estadio Benito Villamarín, da det danske hold med en udligning mod slutningen af Conference League-kampen mod Betis hentede et point fra opgøret.
Det huede på ingen måde de godt 45.000 krævende spanske fans, og de kvitterede med at buhe heftigt af deres egne.
Utilfredsheden fra de spanske fans blev også bemærket af FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, der havde selvironi nok til at erkende, at han selv har prøvet det før i Parken.
– Nu er jeg vant til at prøve at blive pebet ud, havde jeg nær sagt, det var da sjovt at prøve det et andet sted end Parken, så det har jeg prøvet før, men det er sådan, det er i store klubber, hvor du skal levere, og der ikke bliver det, siger Jacob Neestrup og tilføjer:
– Uanset om det er her eller i Parken, får du folk på nakken, det har jeg det helt fint med, lyder det fra FCK-bossen, som senest oplevede samme behandling, da polske Jagiellonia Bialystok i begyndelsen af oktober rendte med alle tre point.
Men siden har løverne rettet op på resultaterne, så der næppe vil blive buhet af holdet foreløbig, for FC København ligger nummer et i Superligaen og fik altså et godt resultat med hjem fra Spanien.
Nu venter Brøndby allerede søndag eftermiddag i endnu et vigtigt opgør, og Jacob Neestrup kræver fra sine spillere, at de griber momentum.

– Jeg har sagt til dem derinde, at vi skal derud og have brystet fremme på Brøndby Stadion. ‘I ligger fucking nummer et. I har lige spillet en god udekamp her, og nu skal I derud. I ved, hvad det handler om. I har gjort det før og slået Brøndby, hvor vi havde spillet lige rundt om hjørnet.’, var beskeden til spillerne i omklædningsrummet efter Conference League-kampen.
Som altså kom i stand, selv om FC København kom bagud tidligt i kampen efter et flot langskudsmål og derfor syntes at være på hælene.
Jacob Neestrup slår fast, at den slags kan ske for ethvert mandskab.
– Det er ikke sort/hvidt, om vi var klar fra start. Jo, vi var klar fra start, men han bankede den op i hjørnet fra 25 meter, og jeg er meget tilfreds med, at spillerne ikke gik i panik, bare fordi der var en dygtig spiller, der bankede den op i hjørnet, forklarer Neestrup, som var yderst glad for Kevin Diks’ meget betydningsfulde udligning.
– Det går op for mig, at ud over at det er et point til regnskabet, så er det også et point, som underbygger, at vi er på vej et godt sted hen. Det her er en kamp med et FCK-touch på en meget, meget svær udebane. Det er ikke en hverken nemmere eller sværere udebane end en kamp i Istanbul mod Galatasaray.
– Det er samme kaliber. Derfor er jeg tilfreds med, at vi forsvarer os og får et godt point med.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE