Jacob Neestrup til Tipsbladet: Forkert!

Efter opgøret mod Hearts faldt snakken på målmandssituationen i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt stensikkert 2-0 over Hearts med en startopstilling, der havde flere markante ændringer. William Clem og Amin Chiakha startede til fordel for Lukas Lerager og Andreas Cornelius.

Men mest iøjnefaldende var det dog, at Theo Sander, der har stået de seneste uger, var vraget til fordel for Nathan Trott. Den beslutning fyldte en hel del i mixed zone efter kampen.

Her erkendte Jacob Neestrup, at målmandssituationen i FC København er atypisk, og at han ikke hele sæsonen igennem kan skifte mellem Theo Sander og Nathan Trott med få ugers mellemrum. Det er også atypisk på den måde, at FCK de seneste sæsoner har været vant til, at Kamil Grabara har stået samtlige kampe.

Nu er situationen en anden, og det forsøgte Tipsbladets udsendte at påpege.

Da Grabara var her, stod han mere eller mindre alle kampe?

Neestrup laver en buzzer-lyd og lægger en bestemt pegefinger på brystet af Tipsbladets udsendte.

– Forkert! I var alle sammen efter mig, da jeg hvad?

Her måtte journaliststanden være ham svar skyldig, hvorefter han selv fulgte op.

– Da I alle sammen mente, jeg proppede Kamil på målet af politiske årsager, fordi I alle sammen bedre kunne lide Mathew Ryan. Det valg tog jeg også, og der viste jeg, at jeg havde ret, må man sige.

Er ønskescenariet at have en målmand, der kan stå alle kampe?

– Jeg har et ønske om at vinde vores fodboldkampe. Jeg har taget Theo ud, han har lavet nogle fejl undervejs, men vi har vundet fem og spillet en uafgjort med ham. Jeg synes ikke, jeg kan være mere konkret, end det jeg er, og så beder jeg også om respekt for, at der er nogle ting, som skal blive mellem mig og spillerne.

Jacob Neestrup påpeger desuden, at der er konkurrence om pladserne, og at han skal stille det bedste hold på dagen, og her faldt valget altså på Nathan Trott mod Hearts.

– Alle har styrker og svagheder, og jeg synes, at en af Nathans styrker er i det defensive indlægsspil. Han skal kunne give noget ekstra på defensive standardsituationer. Hvis du analyserer dagens (torsdagens, red.) modstander, så er det et dødboldshold, så derfor skulle Nathan stå, siger han og tilføjer senere:

– Når det føles rigtigt at tage en beslutning, så skal du stå ved den, selvom det for mange kan føles forkert eller mærkeligt, så skal du gå med det bedste hold på dagen. Jeg mente, det var med Nathan Trott, William Clem og Amin Chiakha. Du kan altid være enig eller uenig, men ingen må have på mig, at jeg ikke tør tage sådan en beslutning, hvis jeg mener, det er det bedste for FC København.

Nathan Trott havde dog hverken mulighed for at spille sig selv tættere på eller længere væk fra pladsen som førstekeeper. Skotterne kom ikke i nærheden af FC Københavns mål.

– Det er en perfekt præstation. Det eneste, der kunne være gjort bedre, var, hvis vi havde proppet et enkelt eller to mål mere ind. Jeg synes ikke, der er noget at sætte en finger på overhovedet. Jeg synes, vi er gode. Vi er pivgode. Vi er meget koncentreret og disciplineret i alt, hvad vi foretager os. Jeg synes også, vi rammer mere end bare momenter, hvor vi har et højt niveau, siger Jacob Neestrup.

FC København vandt opgøret 2-0 og skal møde Rapid Wien på udebane i den sidste Conference League-kamp.





– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skuffer igen

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Riemer svarer på Tøftings kritik

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

‘Køb ikke Franculino Djú’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Her trækkes der lod til VM

Vil købe dansk landsholdsbobler

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Her kan du se Skotland mod Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Storklub meldes interesseret

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen