Jacob Neestrup til Tipsbladet: Forkert!

Efter opgøret mod Hearts faldt snakken på målmandssituationen i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt stensikkert 2-0 over Hearts med en startopstilling, der havde flere markante ændringer. William Clem og Amin Chiakha startede til fordel for Lukas Lerager og Andreas Cornelius.

Men mest iøjnefaldende var det dog, at Theo Sander, der har stået de seneste uger, var vraget til fordel for Nathan Trott. Den beslutning fyldte en hel del i mixed zone efter kampen.

Her erkendte Jacob Neestrup, at målmandssituationen i FC København er atypisk, og at han ikke hele sæsonen igennem kan skifte mellem Theo Sander og Nathan Trott med få ugers mellemrum. Det er også atypisk på den måde, at FCK de seneste sæsoner har været vant til, at Kamil Grabara har stået samtlige kampe.

Nu er situationen en anden, og det forsøgte Tipsbladets udsendte at påpege.

Da Grabara var her, stod han mere eller mindre alle kampe?

Neestrup laver en buzzer-lyd og lægger en bestemt pegefinger på brystet af Tipsbladets udsendte.

– Forkert! I var alle sammen efter mig, da jeg hvad?

Her måtte journaliststanden være ham svar skyldig, hvorefter han selv fulgte op.

– Da I alle sammen mente, jeg proppede Kamil på målet af politiske årsager, fordi I alle sammen bedre kunne lide Mathew Ryan. Det valg tog jeg også, og der viste jeg, at jeg havde ret, må man sige.

Er ønskescenariet at have en målmand, der kan stå alle kampe?

– Jeg har et ønske om at vinde vores fodboldkampe. Jeg har taget Theo ud, han har lavet nogle fejl undervejs, men vi har vundet fem og spillet en uafgjort med ham. Jeg synes ikke, jeg kan være mere konkret, end det jeg er, og så beder jeg også om respekt for, at der er nogle ting, som skal blive mellem mig og spillerne.

Jacob Neestrup påpeger desuden, at der er konkurrence om pladserne, og at han skal stille det bedste hold på dagen, og her faldt valget altså på Nathan Trott mod Hearts.

– Alle har styrker og svagheder, og jeg synes, at en af Nathans styrker er i det defensive indlægsspil. Han skal kunne give noget ekstra på defensive standardsituationer. Hvis du analyserer dagens (torsdagens, red.) modstander, så er det et dødboldshold, så derfor skulle Nathan stå, siger han og tilføjer senere:

– Når det føles rigtigt at tage en beslutning, så skal du stå ved den, selvom det for mange kan føles forkert eller mærkeligt, så skal du gå med det bedste hold på dagen. Jeg mente, det var med Nathan Trott, William Clem og Amin Chiakha. Du kan altid være enig eller uenig, men ingen må have på mig, at jeg ikke tør tage sådan en beslutning, hvis jeg mener, det er det bedste for FC København.

Nathan Trott havde dog hverken mulighed for at spille sig selv tættere på eller længere væk fra pladsen som førstekeeper. Skotterne kom ikke i nærheden af FC Københavns mål.

– Det er en perfekt præstation. Det eneste, der kunne være gjort bedre, var, hvis vi havde proppet et enkelt eller to mål mere ind. Jeg synes ikke, der er noget at sætte en finger på overhovedet. Jeg synes, vi er gode. Vi er pivgode. Vi er meget koncentreret og disciplineret i alt, hvad vi foretager os. Jeg synes også, vi rammer mere end bare momenter, hvor vi har et højt niveau, siger Jacob Neestrup.

FC København vandt opgøret 2-0 og skal møde Rapid Wien på udebane i den sidste Conference League-kamp.





Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Højlund med helterolle for Napoli

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

FC Barcelona trækker sig fra turnering



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Lyon tager stor Nartey-beslutning

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

FC Midtjylland – FC København

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Er han den nye Rurik Gislason?

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Hylder Manchester United-stjerne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby IF – Randers FC

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Officielt: Her spilles AGF-OB

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026