Jacob Neestrup til Tipsbladet: Forkert!

Efter opgøret mod Hearts faldt snakken på målmandssituationen i FC København.



PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt stensikkert 2-0 over Hearts med en startopstilling, der havde flere markante ændringer. William Clem og Amin Chiakha startede til fordel for Lukas Lerager og Andreas Cornelius.

Men mest iøjnefaldende var det dog, at Theo Sander, der har stået de seneste uger, var vraget til fordel for Nathan Trott. Den beslutning fyldte en hel del i mixed zone efter kampen.

Her erkendte Jacob Neestrup, at målmandssituationen i FC København er atypisk, og at han ikke hele sæsonen igennem kan skifte mellem Theo Sander og Nathan Trott med få ugers mellemrum. Det er også atypisk på den måde, at FCK de seneste sæsoner har været vant til, at Kamil Grabara har stået samtlige kampe.

Nu er situationen en anden, og det forsøgte Tipsbladets udsendte at påpege.

Da Grabara var her, stod han mere eller mindre alle kampe?

Neestrup laver en buzzer-lyd og lægger en bestemt pegefinger på brystet af Tipsbladets udsendte.

– Forkert! I var alle sammen efter mig, da jeg hvad?

Her måtte journaliststanden være ham svar skyldig, hvorefter han selv fulgte op.

– Da I alle sammen mente, jeg proppede Kamil på målet af politiske årsager, fordi I alle sammen bedre kunne lide Mathew Ryan. Det valg tog jeg også, og der viste jeg, at jeg havde ret, må man sige.

Er ønskescenariet at have en målmand, der kan stå alle kampe?

– Jeg har et ønske om at vinde vores fodboldkampe. Jeg har taget Theo ud, han har lavet nogle fejl undervejs, men vi har vundet fem og spillet en uafgjort med ham. Jeg synes ikke, jeg kan være mere konkret, end det jeg er, og så beder jeg også om respekt for, at der er nogle ting, som skal blive mellem mig og spillerne.

Jacob Neestrup påpeger desuden, at der er konkurrence om pladserne, og at han skal stille det bedste hold på dagen, og her faldt valget altså på Nathan Trott mod Hearts.

– Alle har styrker og svagheder, og jeg synes, at en af Nathans styrker er i det defensive indlægsspil. Han skal kunne give noget ekstra på defensive standardsituationer. Hvis du analyserer dagens (torsdagens, red.) modstander, så er det et dødboldshold, så derfor skulle Nathan stå, siger han og tilføjer senere:

– Når det føles rigtigt at tage en beslutning, så skal du stå ved den, selvom det for mange kan føles forkert eller mærkeligt, så skal du gå med det bedste hold på dagen. Jeg mente, det var med Nathan Trott, William Clem og Amin Chiakha. Du kan altid være enig eller uenig, men ingen må have på mig, at jeg ikke tør tage sådan en beslutning, hvis jeg mener, det er det bedste for FC København.

Nathan Trott havde dog hverken mulighed for at spille sig selv tættere på eller længere væk fra pladsen som førstekeeper. Skotterne kom ikke i nærheden af FC Københavns mål.

– Det er en perfekt præstation. Det eneste, der kunne være gjort bedre, var, hvis vi havde proppet et enkelt eller to mål mere ind. Jeg synes ikke, der er noget at sætte en finger på overhovedet. Jeg synes, vi er gode. Vi er pivgode. Vi er meget koncentreret og disciplineret i alt, hvad vi foretager os. Jeg synes også, vi rammer mere end bare momenter, hvor vi har et højt niveau, siger Jacob Neestrup.

FC København vandt opgøret 2-0 og skal møde Rapid Wien på udebane i den sidste Conference League-kamp.





Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet


‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Tog smutvej – Billing er overrasket

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Jens Stage med overraskende transfer-melding

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Superliga-løgn

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Nordkorea kan bruge det til propaganda

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’