PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt stensikkert 2-0 over Hearts med en startopstilling, der havde flere markante ændringer. William Clem og Amin Chiakha startede til fordel for Lukas Lerager og Andreas Cornelius.
Men mest iøjnefaldende var det dog, at Theo Sander, der har stået de seneste uger, var vraget til fordel for Nathan Trott. Den beslutning fyldte en hel del i mixed zone efter kampen.
Her erkendte Jacob Neestrup, at målmandssituationen i FC København er atypisk, og at han ikke hele sæsonen igennem kan skifte mellem Theo Sander og Nathan Trott med få ugers mellemrum. Det er også atypisk på den måde, at FCK de seneste sæsoner har været vant til, at Kamil Grabara har stået samtlige kampe.
Nu er situationen en anden, og det forsøgte Tipsbladets udsendte at påpege.
Da Grabara var her, stod han mere eller mindre alle kampe?
Neestrup laver en buzzer-lyd og lægger en bestemt pegefinger på brystet af Tipsbladets udsendte.
– Forkert! I var alle sammen efter mig, da jeg hvad?
Her måtte journaliststanden være ham svar skyldig, hvorefter han selv fulgte op.
– Da I alle sammen mente, jeg proppede Kamil på målet af politiske årsager, fordi I alle sammen bedre kunne lide Mathew Ryan. Det valg tog jeg også, og der viste jeg, at jeg havde ret, må man sige.
Er ønskescenariet at have en målmand, der kan stå alle kampe?
– Jeg har et ønske om at vinde vores fodboldkampe. Jeg har taget Theo ud, han har lavet nogle fejl undervejs, men vi har vundet fem og spillet en uafgjort med ham. Jeg synes ikke, jeg kan være mere konkret, end det jeg er, og så beder jeg også om respekt for, at der er nogle ting, som skal blive mellem mig og spillerne.
Jacob Neestrup påpeger desuden, at der er konkurrence om pladserne, og at han skal stille det bedste hold på dagen, og her faldt valget altså på Nathan Trott mod Hearts.
– Alle har styrker og svagheder, og jeg synes, at en af Nathans styrker er i det defensive indlægsspil. Han skal kunne give noget ekstra på defensive standardsituationer. Hvis du analyserer dagens (torsdagens, red.) modstander, så er det et dødboldshold, så derfor skulle Nathan stå, siger han og tilføjer senere:
– Når det føles rigtigt at tage en beslutning, så skal du stå ved den, selvom det for mange kan føles forkert eller mærkeligt, så skal du gå med det bedste hold på dagen. Jeg mente, det var med Nathan Trott, William Clem og Amin Chiakha. Du kan altid være enig eller uenig, men ingen må have på mig, at jeg ikke tør tage sådan en beslutning, hvis jeg mener, det er det bedste for FC København.
Nathan Trott havde dog hverken mulighed for at spille sig selv tættere på eller længere væk fra pladsen som førstekeeper. Skotterne kom ikke i nærheden af FC Københavns mål.
– Det er en perfekt præstation. Det eneste, der kunne være gjort bedre, var, hvis vi havde proppet et enkelt eller to mål mere ind. Jeg synes ikke, der er noget at sætte en finger på overhovedet. Jeg synes, vi er gode. Vi er pivgode. Vi er meget koncentreret og disciplineret i alt, hvad vi foretager os. Jeg synes også, vi rammer mere end bare momenter, hvor vi har et højt niveau, siger Jacob Neestrup.
FC København vandt opgøret 2-0 og skal møde Rapid Wien på udebane i den sidste Conference League-kamp.
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
‘Sur over Brøndby-transfer’
Legende med chokmelding
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
HELT VILDT
– De lignede lort!
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER