PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt stensikkert 2-0 over Hearts med en startopstilling, der havde flere markante ændringer. William Clem og Amin Chiakha startede til fordel for Lukas Lerager og Andreas Cornelius.
Men mest iøjnefaldende var det dog, at Theo Sander, der har stået de seneste uger, var vraget til fordel for Nathan Trott. Den beslutning fyldte en hel del i mixed zone efter kampen.
Her erkendte Jacob Neestrup, at målmandssituationen i FC København er atypisk, og at han ikke hele sæsonen igennem kan skifte mellem Theo Sander og Nathan Trott med få ugers mellemrum. Det er også atypisk på den måde, at FCK de seneste sæsoner har været vant til, at Kamil Grabara har stået samtlige kampe.
Nu er situationen en anden, og det forsøgte Tipsbladets udsendte at påpege.
Da Grabara var her, stod han mere eller mindre alle kampe?
Neestrup laver en buzzer-lyd og lægger en bestemt pegefinger på brystet af Tipsbladets udsendte.
– Forkert! I var alle sammen efter mig, da jeg hvad?
Her måtte journaliststanden være ham svar skyldig, hvorefter han selv fulgte op.
– Da I alle sammen mente, jeg proppede Kamil på målet af politiske årsager, fordi I alle sammen bedre kunne lide Mathew Ryan. Det valg tog jeg også, og der viste jeg, at jeg havde ret, må man sige.
Er ønskescenariet at have en målmand, der kan stå alle kampe?
– Jeg har et ønske om at vinde vores fodboldkampe. Jeg har taget Theo ud, han har lavet nogle fejl undervejs, men vi har vundet fem og spillet en uafgjort med ham. Jeg synes ikke, jeg kan være mere konkret, end det jeg er, og så beder jeg også om respekt for, at der er nogle ting, som skal blive mellem mig og spillerne.
Jacob Neestrup påpeger desuden, at der er konkurrence om pladserne, og at han skal stille det bedste hold på dagen, og her faldt valget altså på Nathan Trott mod Hearts.
– Alle har styrker og svagheder, og jeg synes, at en af Nathans styrker er i det defensive indlægsspil. Han skal kunne give noget ekstra på defensive standardsituationer. Hvis du analyserer dagens (torsdagens, red.) modstander, så er det et dødboldshold, så derfor skulle Nathan stå, siger han og tilføjer senere:
– Når det føles rigtigt at tage en beslutning, så skal du stå ved den, selvom det for mange kan føles forkert eller mærkeligt, så skal du gå med det bedste hold på dagen. Jeg mente, det var med Nathan Trott, William Clem og Amin Chiakha. Du kan altid være enig eller uenig, men ingen må have på mig, at jeg ikke tør tage sådan en beslutning, hvis jeg mener, det er det bedste for FC København.
Nathan Trott havde dog hverken mulighed for at spille sig selv tættere på eller længere væk fra pladsen som førstekeeper. Skotterne kom ikke i nærheden af FC Københavns mål.
– Det er en perfekt præstation. Det eneste, der kunne være gjort bedre, var, hvis vi havde proppet et enkelt eller to mål mere ind. Jeg synes ikke, der er noget at sætte en finger på overhovedet. Jeg synes, vi er gode. Vi er pivgode. Vi er meget koncentreret og disciplineret i alt, hvad vi foretager os. Jeg synes også, vi rammer mere end bare momenter, hvor vi har et højt niveau, siger Jacob Neestrup.
FC København vandt opgøret 2-0 og skal møde Rapid Wien på udebane i den sidste Conference League-kamp.
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER