PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt stensikkert 2-0 over Hearts med en startopstilling, der havde flere markante ændringer. William Clem og Amin Chiakha startede til fordel for Lukas Lerager og Andreas Cornelius.
Men mest iøjnefaldende var det dog, at Theo Sander, der har stået de seneste uger, var vraget til fordel for Nathan Trott. Den beslutning fyldte en hel del i mixed zone efter kampen.
Her erkendte Jacob Neestrup, at målmandssituationen i FC København er atypisk, og at han ikke hele sæsonen igennem kan skifte mellem Theo Sander og Nathan Trott med få ugers mellemrum. Det er også atypisk på den måde, at FCK de seneste sæsoner har været vant til, at Kamil Grabara har stået samtlige kampe.
Nu er situationen en anden, og det forsøgte Tipsbladets udsendte at påpege.
Da Grabara var her, stod han mere eller mindre alle kampe?
Neestrup laver en buzzer-lyd og lægger en bestemt pegefinger på brystet af Tipsbladets udsendte.
– Forkert! I var alle sammen efter mig, da jeg hvad?
Her måtte journaliststanden være ham svar skyldig, hvorefter han selv fulgte op.
– Da I alle sammen mente, jeg proppede Kamil på målet af politiske årsager, fordi I alle sammen bedre kunne lide Mathew Ryan. Det valg tog jeg også, og der viste jeg, at jeg havde ret, må man sige.
Er ønskescenariet at have en målmand, der kan stå alle kampe?
– Jeg har et ønske om at vinde vores fodboldkampe. Jeg har taget Theo ud, han har lavet nogle fejl undervejs, men vi har vundet fem og spillet en uafgjort med ham. Jeg synes ikke, jeg kan være mere konkret, end det jeg er, og så beder jeg også om respekt for, at der er nogle ting, som skal blive mellem mig og spillerne.
Jacob Neestrup påpeger desuden, at der er konkurrence om pladserne, og at han skal stille det bedste hold på dagen, og her faldt valget altså på Nathan Trott mod Hearts.
– Alle har styrker og svagheder, og jeg synes, at en af Nathans styrker er i det defensive indlægsspil. Han skal kunne give noget ekstra på defensive standardsituationer. Hvis du analyserer dagens (torsdagens, red.) modstander, så er det et dødboldshold, så derfor skulle Nathan stå, siger han og tilføjer senere:
– Når det føles rigtigt at tage en beslutning, så skal du stå ved den, selvom det for mange kan føles forkert eller mærkeligt, så skal du gå med det bedste hold på dagen. Jeg mente, det var med Nathan Trott, William Clem og Amin Chiakha. Du kan altid være enig eller uenig, men ingen må have på mig, at jeg ikke tør tage sådan en beslutning, hvis jeg mener, det er det bedste for FC København.
Nathan Trott havde dog hverken mulighed for at spille sig selv tættere på eller længere væk fra pladsen som førstekeeper. Skotterne kom ikke i nærheden af FC Københavns mål.
– Det er en perfekt præstation. Det eneste, der kunne være gjort bedre, var, hvis vi havde proppet et enkelt eller to mål mere ind. Jeg synes ikke, der er noget at sætte en finger på overhovedet. Jeg synes, vi er gode. Vi er pivgode. Vi er meget koncentreret og disciplineret i alt, hvad vi foretager os. Jeg synes også, vi rammer mere end bare momenter, hvor vi har et højt niveau, siger Jacob Neestrup.
FC København vandt opgøret 2-0 og skal møde Rapid Wien på udebane i den sidste Conference League-kamp.
LIVE
LIVE: Nu er der nyt om Rønnow
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Farzam: En gave for FC København
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay