PARKEN (Tipsbladet): FC København vandt stensikkert 2-0 over Hearts med en startopstilling, der havde flere markante ændringer. William Clem og Amin Chiakha startede til fordel for Lukas Lerager og Andreas Cornelius.
Men mest iøjnefaldende var det dog, at Theo Sander, der har stået de seneste uger, var vraget til fordel for Nathan Trott. Den beslutning fyldte en hel del i mixed zone efter kampen.
Her erkendte Jacob Neestrup, at målmandssituationen i FC København er atypisk, og at han ikke hele sæsonen igennem kan skifte mellem Theo Sander og Nathan Trott med få ugers mellemrum. Det er også atypisk på den måde, at FCK de seneste sæsoner har været vant til, at Kamil Grabara har stået samtlige kampe.
Nu er situationen en anden, og det forsøgte Tipsbladets udsendte at påpege.
Da Grabara var her, stod han mere eller mindre alle kampe?
Neestrup laver en buzzer-lyd og lægger en bestemt pegefinger på brystet af Tipsbladets udsendte.
– Forkert! I var alle sammen efter mig, da jeg hvad?
Her måtte journaliststanden være ham svar skyldig, hvorefter han selv fulgte op.
– Da I alle sammen mente, jeg proppede Kamil på målet af politiske årsager, fordi I alle sammen bedre kunne lide Mathew Ryan. Det valg tog jeg også, og der viste jeg, at jeg havde ret, må man sige.
Er ønskescenariet at have en målmand, der kan stå alle kampe?
– Jeg har et ønske om at vinde vores fodboldkampe. Jeg har taget Theo ud, han har lavet nogle fejl undervejs, men vi har vundet fem og spillet en uafgjort med ham. Jeg synes ikke, jeg kan være mere konkret, end det jeg er, og så beder jeg også om respekt for, at der er nogle ting, som skal blive mellem mig og spillerne.
Jacob Neestrup påpeger desuden, at der er konkurrence om pladserne, og at han skal stille det bedste hold på dagen, og her faldt valget altså på Nathan Trott mod Hearts.
– Alle har styrker og svagheder, og jeg synes, at en af Nathans styrker er i det defensive indlægsspil. Han skal kunne give noget ekstra på defensive standardsituationer. Hvis du analyserer dagens (torsdagens, red.) modstander, så er det et dødboldshold, så derfor skulle Nathan stå, siger han og tilføjer senere:
– Når det føles rigtigt at tage en beslutning, så skal du stå ved den, selvom det for mange kan føles forkert eller mærkeligt, så skal du gå med det bedste hold på dagen. Jeg mente, det var med Nathan Trott, William Clem og Amin Chiakha. Du kan altid være enig eller uenig, men ingen må have på mig, at jeg ikke tør tage sådan en beslutning, hvis jeg mener, det er det bedste for FC København.
Nathan Trott havde dog hverken mulighed for at spille sig selv tættere på eller længere væk fra pladsen som førstekeeper. Skotterne kom ikke i nærheden af FC Københavns mål.
– Det er en perfekt præstation. Det eneste, der kunne være gjort bedre, var, hvis vi havde proppet et enkelt eller to mål mere ind. Jeg synes ikke, der er noget at sætte en finger på overhovedet. Jeg synes, vi er gode. Vi er pivgode. Vi er meget koncentreret og disciplineret i alt, hvad vi foretager os. Jeg synes også, vi rammer mere end bare momenter, hvor vi har et højt niveau, siger Jacob Neestrup.
FC København vandt opgøret 2-0 og skal møde Rapid Wien på udebane i den sidste Conference League-kamp.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Det er mesterskabsklasse, AGF!
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Dårligste statistik i Tottenhams historie
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW